Чому малювання – це найкращий спосіб відпочити від гаджетів і соцмереж та зняти втому

Малювання, чи то на тілі, чи на камені — одна з прадавніх форм образотворчого мистецтва.

Найдавніший з відомих малюнків знайшли у 2021 році в печері Бломбос в Південній Африці.

73 тисячі років тому давня людина підібрала шматок охри й використала його, щоб надряпати щось схоже на сучасний гештег на камені.

Здатність до малювання має кожен.

“Це наш перший засіб самовираження й творчості, – каже Джулія Балчин, директорка Королівської школи малювання у Лондоні. — У дитинстві ви отримуєте перші навички малювання ще до того, як навчаєтесь говорити, ходити чи писати”.

А малювання олівцем завжди було життєво важливою практикою для кожного художника, починаючи з епохи Відродження, коли Леонардо да Вінчі проводив докладні анатомічні дослідження людського тіла до наших днів.

The Royal Drawing School, London, has seen a growing demand for its classes in recent years

АВТОР ФОТО,ANGELA MOORE/ COURTESY OF THE ROYAL DRAWING SCHOOL

Спад інтересу до малюнка почався у 1970-х роках, коли у світі академічного мистецтва його почали вважати “немодним” (особливо малювання з натури), розповідає Баланчин.

Однак тепер це творче заняття набуло нової функції: воно з’єднує нас з нашими тактильними навичками й дає перепочинок від безжальної цифровізації.

Його цінують за терапевтичні якості та відчуття “потоку”. У Британії, приміром, можна пройти арттерапію, звернувшись до Національної служби охорони здоров’я.

Коли художниця Емілі Хаворт-Бут захворіла на міалгічний енцефаломієліт (синдром хронічної втоми), вона не змогла працювати. Спроба читати чи писати не допомагали, розповідає мисткиня.

Під час хвороби вона виявила, що усвідомлене малювання “стало своєрідним якорем, який я могла кинути на землю, щоб заспокоїти себе”.

Малювання помітно зменшило її хвилювання та допомагало уповільнювати дихання. За словами Емілі, це сприяло зціленню. Після сеансу малювання вона відчувала полегшення й приплив ендорфіну, як після занять йогою чи сеансу психотерапії.

Клер Гілман, головна кураторка Центру малювання в Нью-Йорку, також помітила зростання інтересу до малювання.

На її думку, бажання взяти ручку чи олівець і негайно перенести свої почуття на папір особливо приваблює у важкі моменти.

Воно також є своєрідним цифровим детоксом.

А малювання з натури змушує дивитись на світ не через екрани смартфонів й інших гаджетів, від яких ми так залежимо, а власними очима, також трансформувати побачене.

фарби, пензлі, олівці

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Арт-куратор Роджер Мальберт вважає, що мета малювання може полягати в тому, щоб навчити дивитись на навколишній світ інакше.

“Якщо ви фіксуєте побачене, ви напряму переносите світ у свою свідомість. Малювання може допомогти вам доторкнутись до інших й до самого себе, а також змінити погляд на певні речі”.

Цілющі властивості

Китайська художниця Чжан Яньцзи вважає, що мистецтво може емоційно підтримати й зменшити страждання. Її малюнки пронизує любов до духовного добробуту.

Мальберт також поділяє ідею про цілющі властивості малювання. “Я завжди малював у легкій терапевтичній манері”, – каже він.

Він прирівнює зосередженість під час малювання з натури до занять йогою, “коли ні про що інше не думаєш”. Він вважає, що це може бути “медитативним”.

А художник Джон Г’юїт каже, що занепокоєння, яке він зазвичай відчуває через створення “поганого” малюнка, компенсується задоволенням від ідеально плавної лінії та від несподіваних візерунків та ритмів.

Artist John Hewitt's daily drawings of life in the Pennines, UK, have gained a following on social media

АВТОР ФОТО,JOHN HEWITT Підпис до фото, Щоденні малюнки Г’юїта завоювали чимало прихильників у соцмережах

Художник став популярним у 2013 році, коли почав майже щодня публікувати малюнки в інстаграмі.

Найпопулярніша публікація Г’юїта – портрет кота.

Чорні коти завжди набирають найбільше “лайків”, каже він. Але він малює не лише милих тварин. Г’юїт став свідком терактів у Лондоні у 2005 році. Він не мав із собою альбому для малювання, тому зробив 59 малюнків з пам’яті, і пізніше їх показали в Лондонському музеї.

Він малював і свою матір у лікарні в останні дні її життя. “Я відчував, що більше нічого не можу зробити, тому намалював її руку, подушки і ліжко”.

Але найкращі терапевтичні властивості мають спонтанні малюнки, вважає Г’юїт.

“Вони дарують мені величезну й миттєву насолоду, оскільки не відповідають жодним стандартам “правильного” малювання”.

Hewitt's sketches of night scenes by moonlight capture spontaneous moments

АВТОР ФОТО,JOHN HEWITT

Художник Чарлі Маккесі пристрасно захопився малюванням у дев’ятнадцять років після того, як його найкращий друг загинув в автокатастрофі.

Його книжка “Хлопчик, кріт, лисиця й кінь”, сповнена пронизливих малюнків та міркувань про життя й дружбу, отримала цілу армію шанувальників.

Як каже Мальберт, малювання дозволяє нам налагодити зв’язок зі світом і з самим собою, а також змінює наш погляд на такі речі, як сварки, суспільні потрясіння і навіть прості емоції. Воно буквально може розширити ваш емоційний діапазон.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Держпідприємці вимагали хабарі за постачання бронетехніки для ЗСУ

Двох директорів державних підприємств підозрюють у вимаганні хабарів від постачальника комплектуючих для бронетехніки Збройних Сил України. Про це повідомила пресслужба Київської міської прокуратури 19 березня. За даними слідства, підозрювані вимагали гроші за укладення договорів на постачання деталей та безперешкодне їх прийняття. У разі відмови виплатити визначену суму, вони погрожували створювати штучні перешкоди, які унеможливлювали б […]

Як змінився ринок праці в Україні

В Україні змінилися пріоритети на ринку праці: зросла потреба у працівниках для секторів оборони, виробництва та початкової кар’єри, тоді як попит у готельно-ресторанній сфері та нерухомості суттєво впав. Такі висновки зробили аналітики OLX Робота, проаналізувавши вакансії з квітня 2024 по квітень 2025 року. Найбільше зростання кількості вакансій відзначено у категорії «Служба в Силах оборони» — […]

Трамп підписав ключові укази про науку і ядерну енергетику

Президент США Дональд Трамп підписав два ключові укази, які мають на меті докорінно змінити підхід до розвитку науки та ядерної енергетики в країні. Як повідомив сайт Білого дому 23 травня, ініціативи орієнтовані на посилення технологічного потенціалу Сполучених Штатів та зміцнення довіри до наукової спільноти. Перший указ стосується “відродження ядерної енергетики”. Він передбачає активізацію досліджень у […]

ЄС засуджує насильство в Газі і закликає до єдиної зовнішньої політики

Лідери ЄС одноголосно засудили жорстокість вбивства, скоєного ХАМАСом 7 жовтня, але виявили відносно слабку реакцію на агресивні заяви високопосадових ізраїльських політиків. Європа мусить об’єднатися і сформувати єдину зовнішню політику з пріоритетом на припинення насильства в Газі. Це необхідно для тисяч жителів Гази, для політичного майбутнього Ізраїлю та Палестини, і, нарешті, для самої Європи. Після того, […]

Нідерланди нададуть Україні €65 мільйонів для підтримки енергетики

Уряд Нідерландів ухвалив важливе рішення щодо внесення 65 мільйонів євро до Фонду підтримки енергетики України. Ці кошти сприятимуть відновленню енергетичної інфраструктури країни, яка постраждала від регулярних атак російських військ. Це рішення було оголошено під час зустрічі заступника міністра енергетики України Романа Андарака зі спеціальною представницею уряду Нідерландів Ерікою Шолтен, що відбулася в Україні. Нідерланди продовжують […]

Навчання слухняності цуценяти: корисні поради для власників

У статті “Усі господарі мріють про виховане цуценя, але не знають, з чого треба починати роботу з твариною” розглядається питання правильного виховання цуценяти та спростування популярного міфу про необхідність домінування господаря. Відзначається, що дослідження підтверджують те, що собаки сприймають свою людину як батька, а не лідера зграї. Стаття наголошує, що проблема в невідомості цуценяти того, […]

Вашингтон погрожує вийти з переговорів щодо України через відсутність відповіді

Адміністрація президента Дональда Трампа поставила чіткі умови для подальшої участі у мирному процесі між Україною та Росією. Про це повідомив віцепрезидент США Джей Ді Венс. За його словами, Сполучені Штати представили сторонам конфлікту пропозицію, спрямовану на завершення війни. Якщо не буде позитивної відповіді, Вашингтон вийде з переговорного процесу. Венс зазначив, що США зробили пропозицію, яка […]

Євросоюз планує ввести нові санкції проти РФ 24 лютого

Європейський союз підготовлюється до введення нових обмежень щодо Російської Федерації через її широкомасштабну військову агресію проти України. Планується оголосити новий “чорний список” 24 лютого, у день другої річниці повномасштабного вторгнення. За словами декількох дипломатів ЄС, у бесіді з журналістами, в санкційний список увійдуть “кілька десятків” російських та білоруських військових, які брали участь у бойових діях […]