Ультраортодокси Ізраїлю, звільнені від військової служби, тепер вступають на військову службу

Мордехай Порат щоранку виходить з дому в чорному костюмі та капелюсі. Лише після прибуття на  військову базу в центральному Ізраїлі він переодягається у свою зелену військову форму.

Порат, ультраортодоксальний єврей, не хоче, щоб його сім’я або сусіди в Бней-Браку помітили його в уніформі і розкрили його таємницю: він вступив на службу в Армію оборони Ізраїлю.

36-річний соціальний працівник є одним із зростаючого числа ультраортодоксальних євреїв, або харедімів, які відреагували на напад ХАМАСу 7 жовтня, приєднавшись до ізраїльської кампанії з викорінення цього угруповання, іноді тихо, незважаючи на звільнення громади від військової служби.

Після того раптового нападу, коли ХАМАС і союзні бойовики вийшли з Гази, вбивши  людей і захопивши ще 200 заручників, добровольці з усіх верств суспільства Ізраїлю прагнули приєднатися до військових зусиль.

Їхнє звільнення від обов’язкового призову вже давно є предметом суперечок у країні, де військова служба є невід’ємною частиною національної ідентичності. Це призвело до падіння уряду прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу у 2019 році, що стало початком чотирирічної виборчої кризи.

Харедім категорично проти того, щоб їх змушували служити, на тій підставі, що вони повинні витрачати весь вільний час на вивчення Тори. Вони стурбовані тим, що молоді харедіми, яких відправили в армію, ніколи не повернуться до своїх релігійних обов’язків.

Їхній розмір і вплив змусили ізраїльських лідерів задовольнити їхні вимоги. Вони також були звільнені від дотримання національних стандартів освіти та сплати деяких податків.

Поспіх з вступом на військову службу, хоча й залишається табуйованим серед деяких харедімів, показує, як напад ХАМАС і війна Ізраїлю, в якій його війська вбили 21 320 і поранили 55 603 людини в Газі, змінюють, навіть об’єднують розрізнені сегменти цієї розділеної країни, в тому числі вздовж деяких з її найглибших ліній розлому.

«У нас є громада Хареді, яка легітимізує армію, громада Хареді знижує свою стигму до хлопчиків, які вступають на військову службу», — сказав Нечумі Яффе, викладач Школи соціальних і політичних досліджень Тель-Авівського університету. «У нас є громада Хареді, яка каже, що так, дуже важливо мати армію, і я б охочіше призивав на військову службу».

Яффе опитав Харедіма щодо їхнього ставлення до військових у березні 2022 року та ще раз після 7 жовтня. У 2022 році 35 відсотків повністю погодилися з тим, що вони повинні зробити свій внесок в оборону Ізраїлю. Після атак цей показник зріс до 49 відсотків.

Після 7 жовтня Армія оборони Ізраїлю доручила рабину Хареді вербувати з громади. 65-річний Рамі Равад служив у військово-повітряних силах Ізраїлю. Він зателефонував у WhatsApp. За кілька годин, за його словами, відгукнулося понад 400 людей. Невдовзі зареєструвалися бажаючі.

Обмін повідомленнями мав вирішальне значення, сказав Равад. Він запевнив кандидатів, які ще навчалися в єшиві або релігійній школі, що їм не доведеться кидати навчання. “Ідеологія Хареді не суперечить ідеї армії”, – сказав він. Тора містить розповіді про солдатів і війну. — Але їх не змусиш.

Хареді, мабуть, ніколи не були так відокремлені від ізраїльського суспільства, як 7 жовтня. Це була єврейська субота, а також радісне свято Сімхат Тори. Члени громади прокинулися від великої кількості сирен, ніж зазвичай, але оскільки вони утримуються від використання електроенергії в шабат, вони не могли дізнатися причину.

“Я не знав, що коли я танцював, інші плакали”, – Порат.

Він хотів допомогти. Як соціальний працівник, він вважав, що може підтримати солдатів. Його дружина сказала йому, що він божевільний. Вона передбачала, що вступ на військову службу зашкодить становищу сім’ї в громаді.
Порат записався в середині жовтня. Він пройшов двотижневу військову підготовку і отримав завдання надавати психологічні консультації солдатам, які працюють з тілами загиблих.
Незважаючи на його спроби приховати свою нову роботу, інформація про це почала поширюватися в його громаді. Його синові відмовили у двох релігійних школах без пояснення причин.
“Я знав, що будуть суворі наслідки, які я повинен враховувати”, – сказав Порат. Проте, за його словами, “воно того варте”.
Під час навчання призовники вчаться володіти зброєю, проходять смуги перешкод і знайомляться зі своїми офіцерами, багато з яких на десять років молодші. Випускників призначили водіями, кухарями та охоронцями. Декому було доручено готувати трупи до поховання, що є священною практикою, закладеною в юдейському законі.

Коли Бенці Шварц вступив на військову службу, родичі надіслали йому електронною поштою проповіді, щоб висловити своє несхвалення. Шварц, якому майже 40 років, не навчений служити в бою, але він хотів би, щоб це було можливо.

Ізраїльська кампанія знищила більшу частину Гази. Понад 1,8 мільйона жителів Гази покинули свої домівки. Вони страждають від нестачі води, їжі та даху над головою, різко обмежують медичне обслуговування та перекривають електроенергію та зв’язок. Міжнародні гуманітарні організації попереджають про зростання голоду.

Шварц сказав, що всім серцем підтримує військові зусилля.

“Я не співчуваю жителям Гази, які прокинулися 7 жовтня і пішли, деякі з них на милицях, вбивати, ґвалтувати і катувати євреїв”, – сказав він. «У будь-якій релігії є чіткий принцип: «Хто прийшов убити тебе, встань раніше, щоб убити його».

Інші бачать більше нюансів, але кажуть, що в кінцевому підсумку це питання виживання. Громадянин Великої Британії Натан Раков, який більшу частину свого життя прожив в Ізраїлі, був прийнятий в армію і чекає на призначення на цю посаду.

“Будь-яка невинна людина, яка помирає, є болючою і несправедливою річчю”, – сказав він. «З іншого боку, цінність збереження мого життя, життя моїх дітей і моїх братів і сестер також висока — як людини, єврея і як релігійної людини».

Раков сказав, що наслідки 7 жовтня змусили його почуватися настільки ж патріотичним, як і релігійним. «Чи відчуваю я себе більш ізраїльтянином?» — запитав він. — Так.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Глава правлячої партії Грузії висловив різкі заяви щодо війни в Україні

Бідзіна Іванішвілі, глава правлячої партії “Грузинська мрія” і фактичний керівник Грузії, виступив з різкими заявами щодо конфлікту в Україні та відносин між Заходом і Росією. Його виступ відбувся на мітингу в Тбілісі, де він заявив, що “прихильники глобальної партії війни використовують Грузію та Україну як гарматне м’ясо проти Росії”. Сам мітинг відбувається на підтримку закону […]

У Китаї через потужну повінь евакуювали 110 тис. осіб

Унаслідок тривалих дощів, що призвели до масштабних повеней, у провінції Гуандун на південному сході Китаю евакуйовано 110 000 осіб. Згідно з інформацією від державних ЗМІ, чотири людини загинули, а ще 10 зникли безвісти внаслідок стихійного лиха. З відеозаписів, знятих у регіоні, видно, як великі території затоплені, а рятувальники перевозять людей на шлюпках через воду, яка […]

Wizz Air впроваджує сервіс із компенсацією до 600 євро для пасажирів

Лоукост-авіаперевізник Wizz Air та компанія Blue Ribbon Bags впроваджують новий сервіс для пасажирів, пов’язаний із страхуванням багажу. За цими нововведеннями пасажири, втративши свій багаж під час подорожі, можуть отримати компенсацію в розмірі до 600 євро. Однак для отримання виплати потрібно виконати певну умову. Нова послуга від Wizz Air забезпечує можливість отримання компенсації до 600 євро […]

Глобальне потепління: Вчені розглядають можливість ізоляції льодовика “Судного дня”

Науковці розробили амбітний план для запобігання подальшому таненню льодовика Твейтса, відомого як “льодовик Судного дня”. Цей льодовик, що розташований у Західній Антарктиді, є дуже великим і містить достатньо води, щоб підняти рівень моря на понад пів метра, якщо повністю розтане. Занепокоєні недостатністю поточних заходів проти глобального потепління, вчені на чолі з Джоном Муром з Університету […]

Нідерланди вживають заходів щодо посилення боєздатності військового флоту

Український конфлікт підштовхнув Нідерланди до посилення боєздатності військового флоту, – про це написав Bloomberg. У 2023 році витрати Нідерландів на оборону досягли 1,7% ВВП. Очікується, що цього року королівство нарешті виконає цільовий показник НАТО щодо витрат у 2%. Зростання військових витрат мотивоване триваючим конфліктом в Україні. Основні кошти підуть на модернізацію флоту королівства. “У країни […]

Верховний суд Індії відхилив петицію щодо регулювання біткоїна та криптовалют

Судова інстанція в Індії відхилила петицію, в якій вимагалося зобов’язати уряд та відповідні органи розробити рекомендації щодо регулювання торгівлі та майнінгу біткоїна та інших криптовалют. У своїй постанові суд зазначив, що, хоча петиція була подана відповідно до статті 32 Конституції Індії, її справжня мета полягала  домогтися звільнення під заставу в справі, яка стосується заявника. Директор […]

Шольц провів першу за два роки розмову з Путіним

Канцлер Німеччини Олаф Шольц 15 листопада провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Це стало першим контактом між лідерами за майже два роки. Як повідомляють Süddeutsche Zeitung та Reuters із посиланням на джерела в німецькому уряді, бесіда тривала близько години. Інформагентство dpa зазначає, що поки жодних інших деталей щодо обговорюваних тем не розголошено. Попередня […]

ЄС збільшує вартість шенгенської візи

Європейська Комісія планує збільшити вартість шенгенських віз для дорослих і дітей через інфляцію, що зростає в регіоні. Це означає, що майбутній візовий збір для дорослих збільшиться з 80 до 90 євро, а для дітей – з 40 до 45 євро. За проектом, візовий збір буде підвищено для країн, які не співпрацюють з ЄС у поверненні […]