Людиноподібні мавпи можуть пам’ятати старих друзів і сім’ю через десятиліття, йдеться в дослідженні

Луїза втратила зв’язок зі своєю сестрою Лореттою. Життя просто стало на заваді. Після переїзду з Каліфорнії до Огайо, а потім ще одного аж до Японії, минуло 26 років відтоді, як вона побачила свого брата чи сестру.

Але нещодавно, коли Луїза натрапила на фотографію Лоретти, її погляд затримався на її рисах: темних очах. Її тонке волосся. Її великі вуха.

Луїза – бонобо, примат, який є одним із найближчих живих родичів людства. У дослідженні, опублікованому в понеділок, дослідники кажуть, що вони виявили, що бонобо та шимпанзе, які бачать фотографії старих друзів, членів сім’ї та одногрупниківсхоже, пам’ятають їх. Результати, опубліковані в Proceedings of the National Academy of Sciences, є одними з найтриваліших спогадів, коли-небудь зареєстрованих у тваринному світі. Відкриття свідчить про те, що складні соціальні мережі людства мають глибоке еволюційне коріння, причому довготривала пам’ять, ймовірно, є рисою, якою володів спільний предок людей, шимпанзе та бонобо кілька мільйонів років тому.
Дослідження «перенеслося в часі 7 мільйонів років тому в свідомість нашого спільного предка, якого ми мали разом, так, як ми ніколи раніше не робили», — сказав Брайан Хейр, вчений-когнітивіст з Університету Дьюка, який не брав участі в дослідженні.Щоб зазирнути в свідомість мавп, дослідники заманили 26 шимпанзе і бонобо в зоопарках Шотландії та Бельгії, а також у притулку для мавп в Японії осідлати монітор. Використовуючи соломинку з фруктовим соком, щоб тримати голову нерухомою, і інфрачервону камеру, щоб відстежувати рух очей, команда показувала тваринам пару зображень з боку в бік протягом трьох секунд. Людиноподібних мавп під час експерименту не стримували.
«Це елегантний, досить простий спосіб заохотити їх тримати голову нерухомою», — сказала Лора Льюїс, докторант Каліфорнійського університету в Берклі та провідний автор дослідження.
На одному з них було зображення мавпи, з якою вони раніше жили. Інший був зовсім незнайомої людини. В середньому, бонобо і шимпанзе, які бачили обидва зображення, дивилися на своїх старих знайомих приблизно на чверть секунди довше, ніж незнайомець. Під час одного з випробувань, показаного на відео нижче, Едіт провела трохи більше часу, розглядаючи фотографії шимпанзе, з якими вона колись жила.

Крістофер Крупеньє, доцент Університету Джона Хопкінса, який був співавтором дослідження, порівняв реакцію мавп на те, що вони проходили повз старого шкільного однокласника на вулиці.

“Ви можете зробити подвійний дубль, і це може застати вас зненацька”, – сказав він. «У певному сенсі наше дослідження саме таке».

Майкл Платт, професор Університету Пенсільванії, який також проводив дослідження відстеження очей, не сказав, що експеримент показав, що бонобо і шимпанзе дійсно впізнають своїх старих приятелів. Натомість, за його словами, результати свідчать про те, що тварини, можливо, мали відчуття знайомства із зображеннями старих одногрупників.

«Автори інтерпретують цю різницю як відображення розпізнавання облич», — сказав Платт, який не брав участі в останньому дослідженні. «Здавалося б, те, що виявили автори, є свідченням знайомства».

У дослідженні кількість часу, протягом якого мавпа жила зі своїм старим одногрупником, схоже, не вплинула на результати. Бонобо Луїза, наприклад, востаннє бачила свою сестру в зоопарку Сан-Дієго в 1992 році, перш ніж її перевезли в зоопарк Цинциннаті, а потім в заповідник Кумамото в Японії. Коли справа доходить до довготривалої пам’яті, шимпанзе та бонобо поповнюють ряди людей та дельфінів. Попередні дослідження показали, що дельфіни можуть запам’ятовувати свист один одного протягом більш ніж двох десятиліть.

А бонобо та шимпанзе довше дивилися на старих одногрупників, з якими вони доглядали та мали позитивні стосунки в минулому — довше, тобто на друзів, ніж на ворогів, хоча чи здатні тварини на дружбу, було предметом дискусій.

«У приматології його іноді називають словом на букву ф», — сказав Льюїс. “Але, схоже… Зараз багато хто з нас згоден з тим, що ці тривалі, позитивні стосунки можна охарактеризувати як дружбу».

Для Крупеньє результати підтверджують те, що він та інші люди, які роками працювали з мавпами, пережили анекдотично.

— Коли ми повертаємося, у вас складається таке чітке враження, що вони, здається, дуже чітко вас впізнають.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Як середньовічний ченець, який ніколи не виїздив з дому, створив мапу світу

На другому поверсі бібліотеки Святого Марка у Венеції цілу кімнату займає єдина мапа – і виправдано, враховуючи її історичне значення та розміри (2,4 м x 2,4 м). Це – Mappa Mundi (у перекладі – “мапа світу”), завершена в 1459 році, яка зібрала в собі всі географічні знання того часу і вважається найкращою середньовічною мапою. Майже […]

Євробачення 2024: хто переміг у другому півфіналі

Другий півфінал Євробачення 2024 завершився 9 травня у Швеції, визначивши наступних 10 фіналістів пісенного конкурсу. Ці учасники приєднаються до переможців першого півфіналу, представників України – Alyona Alyona та Jerry Heil. У результаті глядацького голосування, яке відбулося безпосередньо після виступів усіх конкурсантів, у фінал Євробачення 2024 вийшли представники таких країн: Греція Швейцарія Австрія Вірменія Латвія Грузія […]

Кемерон Діас зізналася, що спить з чоловіком у різних кімнатах

Американська акторка та супермодель Кемерон Діас,  зізналася, що вона та її чоловік, лідер гурту “Good Charlotte” Бенджі Медден, сплять в різних кімнатах. У своєму виступі на подкасті “Lipstick on the Rim” зірка фільму “Маска” поділилася своїм поглядом на нормалізацію індивідуальних спалень. “Ми повинні нормалізувати окремі спальні. У мене є свій будинок, у тебе — свій. […]

Суперечки у парламенті Грузії: фізичні сутички під час обговорення законопроекту про “іноагентів”

Суперечки між депутатами у парламенті Грузії під час розгляду проєкту щодо “іноагентів” у фінальному читанні перетворилися на фізичні сутички. Відео з сесійної зали опублікували кілька телеканалів. Протягом години тривали бурхливі дебати між депутатами, які згодом переросли у фізичні стирки. Під стінами парламенту відбувається акція протесту, де знаходяться спецпризначенці. Протестувальники також зібралися біля заднього входу у […]

Принцеса Кейт на Children in Need: невигадана поява та важливе повідомлення

Принцеса Уельська, Кетрін, вразила своїх прихильників несподіваною появою в ефірі телеканалу BBC у програмі благодійного фонду “Children in Need”. 41-річна принцеса, яка традиційно славиться своєю елегантністю та стилем, вирушила в новий виток і з’явилася в простій та милій блузі. На цьому теле-заході принцеса Кейт обрала блузу від бренду Lisou, прикрашену веселими малюнками у вигляді веселок. […]

Новий законопроєкт щодо допомоги Україні від США може з’явитися наприкінці березня або у квітні

Про це повідомляє CNN. За даними агентства, спікер Палати представників Майк Джонсон із цього приводу зустрівся з групою республіканців, які розробляють новий двопартійний законопроєкт. До нього планують включити і допомогу Києву (а також іншим партнерам США), і вимоги до зміцнення кордону з Мексикою. “Провідну роль” у доопрацюванні документа зіграє голова комітету Палати представників із закордонних […]

Чому Макрон уникає дзвінків до Путіна

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що не планує телефонувати президенту Росії Володимиру Путіну для обговорення війни проти України, якщо для цього не буде “відповідного контексту”. Французький лідер наголосив, що РФ наразі демонструє небажання припиняти бойові дії та дотримуватися міжнародного права. На думку Макрона, заяви Путіна про можливість переговорів не підтверджуються реальними діями. Він не виключає […]

Політична криза в Португалії через корупційний скандал

Президент Португалії Марсело Ребелу де Соуза оголосив про розпуск парламенту та призначення дострокових виборів, ухваливши таке рішення після відставки прем’єр-міністра Антоніу Кошта, який опинився в оточенні корупційного скандалу. Ребелу де Соуза, виступаючи після засідання Державної ради 9 листопада, оголосив про розпуск Асамблеї Республіки та назначення виборів на 10 березня 2024 року. Це рішення він ухвалив […]