Чому Японія втратила свою третю позицію в світовій економіці та які причини її проблем зі зростанням

На світовому економічному форумі відзначилися значні переміни. Японія неочікувано потрапила у рецесію, втративши свою позицію третьої за величиною економіки світу на користь Німеччини.

За даними уряду Японії, економіка країни зменшилася на 0,4% у третьому кварталі 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, після падіння на 3,3% протягом попередніх трьох місяців. Ці цифри виявилися несподіваними, оскільки економісти передбачали зростання понад 1% у заключному кварталі.

Два підряд квартали економічного занепаду вважаються індикатором технічної рецесії. У жовтні Міжнародний валютний фонд (МВФ) передбачав, що Німеччина випередить Японію в економічному рейтингу, і це передбачення підтвердилися лише після публікації обох країн остаточних економічних показників.

Економіст Ніл Ньюман у співбесіді з ВВС зазначив, що останні дані свідчать про те, що в 2023 році обсяг економіки Японії становив приблизно 4,2 трильйона доларів, в той час як економіка Німеччини склала близько 4,4 трильйона доларів.

Однією з основних причин цього, за словами експерта, є слабкість єни – національної валюти Японії – відносно долара США.

Ньюман підкреслив, що у разі відновлення єни Японія може знову зайняти високі позиції у світовій економіці.

На пресконференції в Токіо цього місяця керівниця МВФ Гіта Гопінат вже зазначила, що однією з основних причин можливого зниження рейтингу Японії є девальвація єни відносно долара США на 9% у минулому році.

Проте ця слабкість у певній мірі сприяла підвищенню цін на акції деяких найбільших японських компаній, оскільки зробила експорт товарів, таких як японські автомобілі, дешевшим на зовнішніх ринках.

Останні результати можуть також означати, що очікуване підвищення процентної ставки Центральним банком Японії буде відкладено.

У 2016 році Банк Японії ввів негативні процентні ставки, щоб стимулювати споживання та інвестиції, але низькі процентні ставки зробили єну менш привабливою для світових інвесторів, що негативно позначається на її вартості.

Подібно до інших великих економік світу, Японія стикається зі зростанням вартості життя та цін.

Міністр економіки Японії, Йошітака Шіндо, підкреслив, що споживанню “не вистачає імпульсу” і необхідно значне підвищення заробітної плати.

Приватне споживання в Японії складає більше половини економічної активності. Цей показник скоротився на 0,2%, тоді як ринкові очікування передбачали його зростання на 0,1%.

Падіння пояснюється зростанням вартості життя, а також високими температурами, через які люди більше споживають їжу вдома і не придбають теплий одяг.

Капітальні витрати (покупка землі, приміщень, обладнання для виробництва), ще один ключовий показник приватного сектора, скоротилися на 0,1% порівняно з прогнозованим зростанням на 0,3%.

Протягом вже третього кварталу поспіль приватне споживання та капітальні витрати зменшуються, що також сприяє сповільненню економіки.

Поміж інших важливих показників, японська економіка продовжує стикатися з величезною проблемою старіння населення. Ця проблема вирізняється вже десятиліттями, проте до сьогодні вирішення виявляється досить складним.

У вересні 2023 року в Японії відбулося історичне явище: зафіксовано, що кожна десята особа в країні перевищує вік 80 років. Ті самі дані показали, що 29,1% – майже третина – з 125 мільйонів японців мають вік 65 років і старше.

Японія має один з найнижчих показників народжуваності у світі. Протягом тривалого часу вона має великі труднощі у забезпеченні потреб свого старіючого населення.

У січні 2023 року прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда заявив, що його країна фактично не може функціонувати як суспільство через зниження народжуваності.

Це загальновідома проблема, яка стосується багатьох країн світу, однак у Японії вона особливо актуальна через високий середній вік населення. У країні більше літніх людей, аніж працездатних осіб, які могли б допомагати їх утримувати.

Згідно з загальними даними за 2023 рік, економіка Японії зросла на 1,9%. Проте результати останніх місяців та обігнання Японії Німеччиною викликають серйозні стурбовання.

“Факт, що Німеччина випередила Японію, свідчить про необхідність впровадження структурних реформ та розпочаття нового етапу зростання”, – зазначив міністр економіки Японії Йошітака Шіндо, повідомляє інформаційне агентство Kyodo News.

“Ми здійснюватимемо всі необхідні політичні заходи для підвищення зарплати, щоб створити передумови для сталого економічного росту, що ґрунтується на попиті”, – додав він.

Хоча економісти вірять у відновлення Японії за умови зміцнення єни, МВФ передбачає, що до 2026 та 2027 років Індія може обійти Японію та Німеччину. Таким чином, вона займе третє місце серед світових економік після США та Китаю, зокрема завдяки збільшенню молодого населення.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

У Нью-Йорку знайшли невідомий твір Шопена

У сховищах бібліотеки та музею Моргана в Нью-Йорку виявили рідкісний музичний рукопис, який, ймовірно, належить Фредерику Шопену. Про це повідомило BBC. Унікальне відкриття зробив куратор бібліотеки Робінсон Макклеллан, який під час каталогізації нових колекцій знайшов невідомий раніше вальс, датований періодом між 1830 та 1835 роками. Макклеллан одразу почав співпрацювати з провідними експертами з творчості Шопена, […]

Війну бажано завершити за президентства Трампа

Президент України Володимир Зеленський заявив, що війну проти Росії бажано завершити в період каденції президента США Дональда Трампа. Про це він сказав у своєму вечірньому відеозверненні після відвідування місця російського ракетного удару по багатоповерхівці в Києві, де загинуло щонайменше 23 людини. “Звичайний житловий будинок. Ракета пройшла через усі поверхи до підвалу. Жодного військового сенсу в […]

Кіра Найтлі та шпигунські інтриги

Новий шпигунський серіал “Чорні голуби”, що вийшов на Netflix, моментально захопив увагу глядачів. У центрі сюжету — історія Гелен Вебб (Кіра Найтлі), дружини британського політика, яка на перший погляд є зразковою матір’ю та господинею. Але за фасадом ідеального життя ховається агент секретної шпигунської організації, яка протягом 10 років передає урядові таємниці свого чоловіка. Серіал дебютував […]

Китайська стратегія “війни в сірій зоні” націлена на виснаження Тайваню

Тайбей готується до можливої тривалої війни з Китаєм, збільшуючи свої військові запаси та підготовку, відповідно до звіту Міністерства оборони Тайваню. Китай, в свою чергу, активізує “війну в сірій зоні” проти острова, застосовуючи різноманітні тактики, включаючи патрулювання повітряного простору навколо Тайваню та відправку цивільних суден. У звіті зазначено, що китайські дії спрямовані на тиск на Тайвань, […]

До яких наслідків призводить тривала відмова від інтимних стосунків

Не так давно група дослідників із США провела низку тестів, щоб зрозуміти, як відмова від сексуальних стосунків впливає на організм людини. Раніше вже неодноразово зазначалося, що регулярне статеве життя приносить безліч користі для фізичного та психічного здоров’я, однак це дослідження виявило нові аспекти, зокрема негативний вплив повної відмови від сексу. Експерти підкреслюють, що відсутність сексу […]

Байден закликав підтримувати Україну до перемоги

Байден засудив дії Кремля, наголосивши на цілеспрямованому ударі по енергетичній інфраструктурі України у різдвяний ранок. За його словами, мета цих атак — залишити українців без тепла та світла в зимовий період. Президент закликав світову спільноту продовжувати підтримку Києва. “За останні місяці США надали Україні сотні ракет протиповітряної оборони, і на підході ще більше. Я доручив […]

ЄС ініціює мирний саміт у Саудівській Аравії за участю Росії

До прийняття Глобального саміту миру залишилося лише кілька тижнів, але за інформацією, що з’явилася у західних ЗМІ, Європейський союз враховує можливість проведення ще одного подібного заходу у восени, причому з участю Росії. Наразі у ЄС розглядаються різні варіанти продовження дипломатичних переговорів щодо миру в Україні після запланованого саміту у Швейцарії, який відбудеться за ініціативою Києва […]

Держава щомісячно втрачає мільярди, через махінації з пенсійними картками українців на ТОТ (Джерело)

Держава щомісячно втрачає мільярди, через махінації з пенсійними картками українців на ТОТ (Джерело)Як повідомляють наші джерела в Нацбанку, в Україні сформувався “чорний ринок карткових пенсій”, за рахунок виплат громадянам  пенсійного віку, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях або виїхали до РФ. Про це повідомляє редакція сайта NENKA ІНФО Мова йде про карткові рахунки відкриті у ПриватБанку до повномасштабного вторгнення, на які продовжують поступати пенсійні виплати. Зняти кошти […]