Європарламент затвердив перший Європейський акт свободи медіа: основні аспекти нового законодавства

Європейський Парламент ухвалив Європейський акт свободи медіа (European Media Freedom Act, EMFA) 13 березня, згідно з пресрелізом, розміщеним на сайті Європарламенту.

Підтримали документ 464 євродепутати, проти нього виступили 92 парламентарі, а 65 утрималися від голосування.

Акт має на меті захист журналістів від тиску з боку влади, забезпечення повної редакційної незалежності суспільних ЗМІ, забезпечення прозорості медіавласності та звітності щодо реклами та фінансування, а також захист незалежних медіа від обмежень у соцмережах.

Згідно з ухваленим законопроєктом, владі буде заборонено тиснути на журналістів та редакторів, щоб вони розкривали свої джерела, у тому числі шляхом затримання, санкцій, обшуків в офісах або встановлення на їхні електронні пристрої програмного забезпечення для стеження.

Для цього до закону додали значні запобіжники щодо використання шпигунського програмного забезпечення. Воно буде можливе лише в окремих випадках і за умови судового дозволу при розслідуванні тяжких злочинів, за які передбачене покарання у вигляді позбавлення волі. Навіть у цих випадках суб’єкти матимуть право дізнатися про стеження після його завершення і зможуть оскаржити його в суді.

Щоб запобігти використанню суспільних медіа в політичних цілях, керівники та члени правління мають обиратися за прозорими та недискримінаційними процедурами на достатньо тривалий термін. Їх не можна буде звільнити до закінчення контракту, хіба якщо вони більше не відповідають професійним критеріям.

Громадські медіа мають фінансуватися за прозорими та об’єктивними процедурами, а фінансування має бути сталим і передбачуваним.

З метою забезпечення прозорості власності, всі новинні та інформаційні видання повинні публікувати інформацію про своїх власників у національній базі даних, навіть якщо вони прямо чи опосередковано належать державі.

Державна реклама: нові вимоги та захист медіа в ЄС

Згідно з Європейським актом свободи медіа, ЗМІ тепер зобов’язані звітувати про отримані кошти від державної реклами та фінансову підтримку, включаючи кошти з країн поза Євросоюзом. Розподіл державних коштів має відбуватися за прозорими, пропорційними та недискримінаційними критеріями. Крім того, інформація про державні витрати на рекламу має бути доступною громадськості, включаючи загальну річну суму та виділені кошти на кожне видання.

Захист свободи медіа від впливу великих онлайн-платформ

Акт також передбачає механізми запобігання відсіканню незалежного медіаконтенту великими онлайн-платформами, такими як Facebook, Twitter (тепер X) та Instagram. Платформи зобов’язані сповіщати медіа про будь-яке видалення або обмеження контенту та надавати їм 24 години на реакцію. Після отримання відповіді платформи можуть видаляти або обмежувати контент, якщо він не відповідає їхнім умовам.

Медіа також матимуть можливість звертатися до органів позасудового врегулювання конфліктів та звертатися за висновками до Європейської ради медіапослуг, нового регулятора національних медіа в ЄС.

Реакція та оцінка

Міжнародна організація “Репортери без кордонів” вітає прийняття акта, плануючи уважно стежити за його імплементацією. Єврокомісарка з цінностей і прозорості, Вера Йоурова, вважає, що цей закон відправляє чітке повідомлення всім, хто намагається підривати демократію.

Член Комітету з культури та освіти, Сабіна Вергеєн, визначає схвалений акт як важливий крок у захисті і підтримці ролі ЗМІ як бізнесу та страждання демократії.

Рамона Стругаріу з Комітету громадянських свобод розглядає цей закон як відповідь на загрози для свободи преси від різних політичних режимів та наголошує на важливості забезпечення захисту журналістів в їхній професійній діяльності.

У Європарламенті наголошують, що приймаючи цей закон, вони реагують на очікування громадян від ЄС, висловлені в висновках Конференції про майбутнє Європи:

  • Впровадити законодавство, спрямоване на протидію загрозам незалежності ЗМІ та забезпечення дотримання правил конкуренції ЄС у медіасекторі, щоб запобігти формуванню великих медіамонополій, а також забезпечити різноманіття ЗМІ та їх незалежність від неправомірного політичного, корпоративного та/або іноземного втручання;
  • Боротьба з дезінформацією за допомогою законодавчих засобів та рекомендацій для онлайн-платформ і соціальних медіа;
  • Захист і підтримка вільних, різноманітних та незалежних медіа, а також забезпечення захисту журналістів.

Нагадаємо, що 16 вересня 2022 року Європейська комісія прийняла пропозиції щодо нового Європейського акта свободи медіа (European Media Freedom Act). Його метою є захист плюралізму та незалежності ЗМІ та свободи інформації у країнах ЄС.

3 жовтня 2023 року Європарламент прийняв резолюцію на підтримку Європейського акта свободи медіа.

15 грудня основні інституції ЄС – Єврокомісія, Європейська рада та Європарламент – досягли попередньої політичної згоди щодо Європейського акта про свободу медіа. Однак стосовно деяких питань посадовці ЄС до останнього моменту мали суперечливі погляди.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Кремль планує поставити на керівні посади ветеранів СВО

До 2026 року російська влада планує масово призначати на посади губернаторів і мерів колишніх військових, які брали участь у війні проти України. Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW). За даними російських джерел, Кремль має намір збільшити кількість ветеранів на ключових керівних посадах у місцевих та регіональних адміністраціях Росії. Сергій Кирієнко, заступник голови […]

Громадянин США зізнався у шпигунстві проти України

Нещодавно в Москві, у пресцентрі медіагрупи «Росія сьогодні», відбулася пресконференція американця Деніела Мартіндейла, який зробив несподівану заяву: він начебто шпигував на користь Росії проти України, повідомляє російська служба «Радіо Свобода». Мартіндейл стверджує, що з лютого 2022 року він передавав російським військовим координати українських об’єктів. За його словами, мета такої діяльності полягала в “збереженні життя російських […]

У США пропонують відкрити 15 маршрутів поїздів далекого прямування

Федеральна залізнична адміністрація США (FRA) розглядає пропозиції щодо 15 маршрутів поїздів далекого сполучення національного оператора Amtrak під час серії регіональних нарад. Ці пропозиції включають нові маршрути, раніше закриті маршрути та ті, що обслуговуються на нерегулярній основі. Ці ініціативи були віддані перевагу у рамках федерального закону про інвестиції в інфраструктуру та робочі місця. Дослідження щодо перспектив […]

Китайський варіант перед Самітом миру, пропозиції Пекіну щодо ситуації в Україні

Китай відмовився взяти участь у Саміті з мирного плану для України, запланованому на 15-16 червня, замість цього активно лобіюючи свій альтернативний план серед інших країн. Про це повідомили десять дипломатів, один з яких характеризував ці дії як “прихований бойкот” глобальної зустрічі у Швейцарії. Китай, який підтримується Росією, не бере участь у конференції через недоліки щодо […]

300 вбивств щорічно: мальовниче місто на узбережжі вважають одним з найнебезпечніших у світі

Лос-Кабос, відомий своїми захоплюючими пляжами, розкішними курортами та жвавим нічним життям, є одним із найпопулярніших місць для відпочинку в Мексиці. Проте за привабливими краєвидами та безтурботними відпочинком ховається тривожна реальність: у Лос-Кабосі один із найвищих показників злочинності у світі, де щороку відбувається близько 300 вбивств. Місто славиться своєю неймовірною береговою лінією, пропонуючи безліч розваг: від […]

Як Кремль реагує на втрату територій

Український наступ на Курську область викликав серйозні сумніви щодо здатності Росії захищати свої кордони та ставить під питання реальність “червоних ліній”, які неодноразово озвучувалися Кремлем. Ці події стали об’єктом широкої уваги з боку міжнародних аналітиків і політиків, зокрема The Wall Street Journal, яке підняло питання про справжній стан російського військового потенціалу та політичної стабільності. За […]

Швеція звільнила Йохана Флодеруса після дворічного ув’язнення в Ірані

Шведський уряд оголосив про звільнення чиновника ЄС Йохана Флодеруса, який понад два роки перебував у іранській в’язниці, в рамках угоди про обмін із Тегераном. Про це у соцмережі Х повідомив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон. «Громадяни Швеції Йохан Флодерус і Саїд Азізі були звільнені після безпідставного ув’язнення Іраном. Шведський уряд інтенсивно працював над їхнім звільненням. Сьогодні […]

Найцікавіші аспекти Чилі: 5 захопливих фактів про найдовшу країну світу

Чилі, захоплююча країна, насичена численними унікальними аспектами, які роблять її надзвичайно цікавою для подорожей. Зоряне Небо Однією з найвражаючих характеристик Чилі є його захоплююче зоряне небо. Це феноменальне явище спричинене ідеальними умовами в пустелі Атакама, яка розташована на північному заході країни. Ця область, де деякі річки залишаються сухими вже більше 120 тисяч років, створює ідеальний […]