Україна не встигне відновити енергомережу до зими, відключення світла триватимуть роками

Енергетичні мережі України потребують значного ремонту, який триватиме щонайменше два роки, і протягом цього часу прогнозуються регулярні відключення електроенергії.

Нещодавні російські ракетні та безпілотні атаки на українські електростанції та підстанції серйозно пошкодили енергетичну інфраструктуру. Додатково ускладнює ситуацію плановий ремонт двох енергоблоків АЕС та зростання використання кондиціонерів через літню спеку. За прогнозами, Україна не встигне відновити потужності до зими, і відключення електроенергії триватимуть наступні два роки.

За даними The New York Times, українська влада була змушена запровадити повне відключення електроенергії по всій країні цього тижня, що є більш жорстким заходом порівняно з регіональними та нерегулярними відключеннями, які відбувалися раніше цієї весни.

Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький заявив, що дефіцит електроенергії цього тижня буде “досить серйозним”. Вже у вівторок, 4 червня, аварійні відключення електроенергії діяли у семи із 24 областей України.

Літня нестача електроенергії може призвести до підвищення температури в квартирах, а взимку – до серйозних ризиків через недостатнє опалення. Експерти попереджають, що відновити пошкоджені електростанції до грудня неможливо.

“Ситуація навіть гірша, ніж була минулого року,” – зазначила Олена Лапенко, експерт з енергетичної безпеки DiXi Group. Вона підрахувала, що навіть за помірних температур та відсутності нових атак Росії Україні не вистачатиме 1,3 гігавата потужності під час пікового споживання цього літа.

З початку війни Україна втратила близько половини своїх потужностей з виробництва електроенергії. Більшість теплових та гідроелектростанцій були знищені, що створює серйозну проблему для задоволення пікового попиту.

Колишній міністр енергетики України Ольга Буславець заявила, що країна значною мірою залежить від атомних електростанцій, які не можуть задовольнити піковий попит.

DiXi Group попереджає, що часу для відновлення достатніх генеруючих потужностей до зими немає. Україні потрібне запасне обладнання, таке як трансформатори, для відновлення підстанцій. Країна сподівається отримати запчастини з виведених з ладу ТЕС Німеччини.

Одним із можливих рішень є встановлення газотурбінних мобільних електростанцій по всій країні, але на це потрібно до року.

Україна, яка зазвичай є експортером електроенергії, зараз імпортує рекордні обсяги від сусідніх країн, таких як Румунія, Словаччина та Польща. Проте цього недостатньо для компенсації втрат, що змушує владу запроваджувати планові відключення електроенергії для стабілізації мережі. Керівник київського Центру енергетичних досліджень Олександр Харченко заявив, що повне відновлення енергомереж займе щонайменше два роки.

“Ми повинні бути готовими до щоденних відключень протягом наступних двох років як до норми,” – сказав він.

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко зазначив, що відключення електроенергії влітку можуть тривати до 10 годин. Україна втратила 9,8 ГВт потужності через останні обстріли гідроелектростанцій.

Прем’єр-міністр України Денис Шмігаль повідомив, що українці будуть змушені роками заощаджувати електроенергію. Планові відключення дозволяють виграти час для відновлення та посилення енергосистеми.

З 1 червня в Україні діють нові тарифи на електроенергію. Кабмін встановив єдину фіксовану ціну на електроенергію для населення – 4,32 грн/кВт*год, що на 64% дорожче, ніж раніше. Новий тариф діятиме до кінця квітня 2025 року.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Пентагон виявив помилки у розрахунках вартості зброї для України на 2 млрд доларів

Міністерство оборони США зіткнулося з новими труднощами в обліку вартості військової допомоги Україні. Відповідно до останнього звіту Рахункової палати США, Пентагон виявив помилки в оцінці вартості зброї, відправленої в Україну, на суму близько 2 мільярдів доларів. Про це повідомляє Reuters. Міноборони зіткнулося з труднощами під час точної оцінки вартості відправленої зброї «через нечіткі визначення в […]

Голосування щодо членства Швеції в НАТО відкладено

Комісія з закордонних справ Турецького парламенту вирішила відкласти голосування з питання прийняття Швеції до членів НАТО. Парламентарі прийняли рішення про проведення додаткових переговорів, щоб докладно вивчити всі аспекти заявки. Рішення комісії вже втретє розтягує процес ратифікації, який триває вже 18 місяців. Голова комісії, Октай, повідомив, що подальші переговори можуть відбутися і можливо, законопроєкт буде повернуто […]

Найпоширеніші види раку, які успадковуються

Лікар-онколог Еліна Аранович ділиться висновками щодо спадкового раку, підкреслюючи, що деякі особи за спадковістю схильні до розвитку конкретних видів раку. Термін “ракова сім’я” відноситься до родин, де декілька членів хворіють на однаковий вид раку. Еліна Аранович пояснює, що передається не сам рак, а лише схильність до нього під впливом “поганої спадковості”. Коли в сім’ї виникає […]

Причини та наслідки обшуків у ВККС

У приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) відбулися обшуки, які проводили співробітники Державного бюро розслідувань (ДБР). Причини цих слідчих дій залишаються до кінця не з’ясованими, проте вже відомо кілька можливих версій того, що могло стати їхнім поштовхом. За даними Центру протидії корупції (ЦПК), однією з причин проведення обшуків могла стати заява народного депутата Максима […]

Спрощення міграційної політики: чому Україні потрібно запрошувати мігрантів для відновлення

Україні, державній не лише коштів, але й трудових ресурсів для відновлення після руйнівної війни з Росією, може знадобитися підтримка мігрантів. Крім того, повернення військових мігрантів, залишених за кордоном, не вирішить проблему дефіциту робочої сили, заявляють фахівців, викликаючи необхідність використання міграційної політики. За підрахунками експертів Україна може не вистачити понад 4,5 мільйонів працівників для повноцінної відбудови […]

Китай і США впливають на ринок нафти

26 грудня було зафіксовано зростання цін на нафту, що стало наслідком позитивних очікувань щодо економічного стимулювання в Китаї та зниження запасів “чорного золота” у Сполучених Штатах. Згідно з даними Reuters, ф’ючерси на нафту марки Brent зросли на 39 центів (0,5%) до $73,97 за барель. У той же час ціна американської нафти WTI (West Texas Intermediate) […]

Хусити напали на танкер, що прямував з Росії

У Червоному морі відбулася атака єменських хуситів на два танкери, один з яких прямував із Росії до Китаю. Про це повідомляє Центральне командування ЗС США (CENTCOM), підкреслюючи серйозність ситуації в регіоні. Згідно з інформацією, танкер MT Bentley I, під прапором Панами належить Ізраїлю. Він був атакований хуситами, які отримують підтримку від Ірану. Судно перевозило олію […]

Смерть президента Ірану: Чи стане Моджтаб Хаменеї наступником аятоли?

Світ став свідком надзвичайної події – смерті президента Ірану, що може мати далекосяжні наслідки для політичного ландшафту країни та всього світу. Згідно з повідомленням американського видання Politico, серед потенційних кандидатів на посаду наступника аятоли Хаменеї висувається його син – Моджтаб. Саме президент Раїсі розглядався експертами як майбутній наступник аятоли – верховного лідера Ірану. Хоча останнім […]