Ризик кризи в єврозоні зростає через результати виборів у Франції

Ризики нової кризи в зоні єдиної валюти, схожої на ту, що сталася понад десять років тому, зростають. Проте умови для її виникнення ще не дозріли.

Згідно з публікацією, головний страх на даний момент полягає в тому, що Франція, де праворадикальна партія “Національне об’єднання” перемагає у першому турі позачергових парламентських виборів, може опинитися в періоді політичної нестабільності та фінансової марнотратності. Це може призвести до різкого зростання прибутковості французьких державних облігацій.

Інші країни єврозони з високою заборгованістю, особливо Італія, можуть постраждати від цього. Єдина валюта тоді опиниться на межі краху. Франція та Італія – значно більші економіки, ніж Греція та інші країни єврозони, які були в центрі останньої кризи.

Але цей сценарій не здається неминучим, оскільки Жордан Барделла, правий кандидат на пост прем’єр-міністра, пом’якшує фінансові обіцянки своєї партії. “Національне об’єднання” сподівається на перемогу на президентських виборах у Франції у 2027 році, і було б безглуздо підірвати довіру до себе, спровокувавши до цього фінансову кризу.

Інвестори не дуже стурбовані. Відколи президент Еммануель Макрон оголосив про вибори, різниця в прибутковості французьких та німецьких 10-річних державних облігацій збільшилася з 49 до 85 базисних пунктів. Реакція в Італії була обмеженою: спред прибутковості її облігацій щодо німецьких облігацій зріс до 162 базисних пунктів із 133 базисних пунктів. У 2011 році, коли прем’єр-міністром був Сільвіо Берлусконі, розрив сягав 560 базисних пунктів.

Проте середньострокові перспективи єдиної валюти викликають занепокоєння. Великі борги, невідкладні потреби у витратах та низьке зростання у багатьох країнах у період зростаючого націоналізму та геополітичного конфлікту створюють проблеми.

Єврозона має засоби захисту від фінансової кризи. Якщо спреди прибутковості облігацій країни різко розширяться, Європейський центральний банк може втрутитися та купити її борг. Його інструмент захисту трансмісії (TPI) покликаний “протидіяти необґрунтованій, безладній динаміці ринку”.

Центральний банк набагато краще готовий до втручання, ніж на початку останньої кризи євро. І тільки після того, як Маріо Драгі став її президентом і пообіцяв зробити “все, що потрібно”, у 2012 році ЄЦБ розробив інструмент для боротьби з хаосом на ринку.

ЄЦБ заявляє, що прийде на допомогу лише в тому випадку, якщо країна проводитиме “здорову та стійку бюджетну та макроекономічну політику”. Таким чином, уряд-правопорушник може залишитися сам на сам з борговими інвесторами, як це було з Грецією до того, як вона прийняла відповідальну бюджетну програму в 2015 році.

Однією з відмінностей сьогоднішньої ситуації від кризи євро є те, що відсоткові ставки тепер вищі. Тому обслуговування державного боргу коштує дорожче.

За даними Міжнародного валютного фонду, минулого року запозичення Італії склали 137% національного доходу, тоді як борг Франції становив 111%. Тим часом дефіцит бюджету двох країн становив 7,2% і 5,5% ВВП відповідно.

Європейська комісія минулого місяця дійшла висновку, що обидві країни – разом із ще сімома, які використовують євро, та трьома, які його не використовують – мають надмірний дефіцит. Найближчими місяцями вона спробує переконати кожну з них скоротити свій коефіцієнт заборгованості в рамках процедури надмірного дефіциту союзу. Франції та Італії, можливо, доведеться посилити фіскальну політику на 0,5% та 0,6% ВВП відповідно, якщо у них буде максимум сім років на коригування.

Політики не захочуть скорочувати державні витрати чи підвищувати податки, оскільки це підірве їхню популярність і сповільнить економічне зростання. Але вони можуть домовитися про угоду з Єврокомісією. Якщо так, то ринки поки що повинні залишатися спокійними.

Проблема в тому, що, згідно з прогнозами МВФ, наразі коефіцієнт боргу продовжуватиме зростати, досягнувши 145% ВВП в Італії та 115% у Франції до 2029 року. Таким чином, коефіцієнти запозичення залишаться високими навіть після певної фіскальної оптимізації.

Також важко буде стримувати дефіцит. Найближчими роками всім європейським урядам доведеться витрачати більше грошей на оборону, боротьбу зі зміною клімату та старінням населення.

Країни єврозони не зможуть просто зрости зі своїх боргів. Французька економіка зростатиме в середньому всього на 1,3% протягом наступних шести років, тоді як Італія зможе зрости лише на 0,6%, згідно з даними МВФ.

Їхнє завдання ще більше ускладниться, якщо геополітична ситуація погіршиться. Повзуча холодна війна між Китаєм та Сполученими Штатами і, як наслідок, фрагментація глобальної торгової системи вже стримує світову економіку. Якщо Дональд Трамп повернеться до Білого дому та виконає свої обіцянки запровадити тарифи, економічне зростання отримає ще один удар.

ЄС міг би протистояти деяким із цих сил, якби він міг підвищити продуктивність та інвестиції. Це могло б зміцнити єдиний ринок, який в даний час не включає енергетику, ринки капіталу і цифрові комунікації. Він міг би прийняти цільову промислову політику в масштабах усього ЄС, що фінансується із центрального бюджету, щоб не відставати від Китаю та США, які використовують субсидії для підтримки своїх компаній.

Драгі скоро розробить проект у цьому напрямку. Проблема в тому, що ця політика потребує більшої єдності. Націоналістичні політики, кількість яких зростає по всьому ЄС, не захочуть прийняти їх. Таким чином, єврозона, схоже, приречена на повільне зростання та високий борг.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Зеленський та Келлог на шляху до нових вимог для України

За інформацією наших джерел, переговори між спецпредставником США з питань України і Росії Кітом Келлогом та Володимиром Зеленським важко було назвати “переговорами”. Келлог привіз Зеленському “набір ультиматумів”, які найближчим часом мають бути виконані. Про це повідомляє nenka.info Нагадаємо, зустріч між Кітом Келлогом та Володимиром Зеленським пройшла без участі преси “за закритими дверима”, а підсумкова пресконференція […]

Плани в США: виробництво 10 тисяч роботів щорічно

Американська компанія з робототехніки Agility Robotics готується до відкриття першого заводу у світі для масового виробництва людиноподібних роботів під назвою RoboFab. Розташований у місті Тангент, штат Орегон, завод вже випустив приблизно 100 роботів-гуманоїдів з моменту свого створення у 2016 році. Один із ключових клієнтів компанії – Amazon, яка використовує їх роботів Digit для тестування. Планується […]

Вибух на заводі Rheinmetall в Іспанії

У четвер, 30 січня, на німецькому військовому заводі Rheinmetall в Іспанії стався вибух, унаслідок якого постраждали шестеро людей. Про це повідомляє агентство EFE. Інцидент трапився на складі заводу, розташованому в районі Хавалі-В’єхо, приблизно о 16:20. Серед постраждалих – працівники віком від 30 до 52 років, один із яких отримав серйозні поранення. Троє постраждалих були терміново […]

Франція скликає новий саміт для підтримки України

Франція планує провести другу зустріч для обговорення ситуації в Україні та питань європейської безпеки в середу, залучивши до обговорення ширше коло країн. За інформацією агентства Reuters, цього разу до переговорів запросили європейські держави, які не були присутні на попередньому саміті, а також Канаду як важливого союзника по НАТО. Серед запрошених країн — Норвегія, Канада, Литва, […]

Залужний самочинно віддав наказ про підрив “Північних потоків”

Останні розслідування і повідомлення світових медіа висвітлили нові деталі навколо інциденту з вибухами на газопроводах “Північний потік”. Зокрема, The Wall Street Journal (WSJ) повідомив про те, що операцію з підриву цих стратегічних трубопроводів організував український військовий керівник Валерій Залужний, що викликало величезний резонанс і спровокувало нові питання про роль ключових гравців у цій справі. Операцію […]

Загроза Землі: вчені попереджають про можливий перехід до “Венеріанського” стану

Вчені, проводячи комп’ютерне моделювання, намалювали невтішний прогноз для майбутньої долі нашої планети. Вони вивчали, як глобальне підвищення температури, спричинене парниковим ефектом, може перетворити нашу звичайну планету на щось аналогічне Венері – гарячий та непридатний для життя світ. Що передує “Венерізації” Землі? Вчені створили модель планети, подібної Землі, і вивчили наслідки глобальних змін клімату. Початкові етапи […]

Philip Morris негативно впливає на підлітків для розвитку свого бізнесу

На днях стало відомо, що Philip Morris International (PMI), один із найбільших виробників тютюнових виробів у світі, потрапив у центр скандалу через свої практики, спрямовані на залучення неповнолітніх до споживання тютюнових виробів. Розслідування, проведене незалежними джерелами, розкрило, що компанія активно використовує різноманітні стратегії для просування своїх продуктів серед молоді, не зважаючи на міжнародні стандарти та […]

Понад 60 людей загинули в стрілянині між племенами в Папуа Новій Гвінеї

У провінції Енга в Папуа Новій Гвінеї відбулася трагедія, у результаті якої загинули щонайменше 64 людини внаслідок міжплемінної стрілянини. Конфлікт, який спалахнув у віддаленій місцевості, став найсмертоноснішим за останні роки. Поліція повідомляє, що одне з племен разом зі своїми союзниками та найманцями направлялося на напад на сусіднє плем’я, але потрапило в засідку. Кількість жертв може […]