Олег Кіпер: Ключова фігура у контролі зернового експорту України

Олег Олександрович Кіпер – з 30 травня 2023 року обіймає посаду голови Одеської обласної військової адміністрації, заслужений юрист України, кандидат юридичних наук. Він нагороджений нагрудними знаками «За сумлінну службу в органах прокуратури» III та II ступенів.

У період президентства Віктора Януковича Олег Кіпер працював заступником начальника слідчого управління Генеральної прокуратури України. Після Революції Гідності, 23 жовтня 2014 року, його було звільнено з органів прокуратури в рамках люстрації.

У 2015 році Олег Кіпер безуспішно балотувався до Одеської міської ради як самовисуванець. Після звільнення у 2016 році він отримав свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та заснував адвокатське об’єднання «Астрея ОВС».

У листопаді 2019 року Кіпер був зареєстрований у Києві як фізична особа-підприємець у сфері права, але діяльність була припинена. З квітня 2019 року він надавав професійну допомогу Офісу Президента України з питань діяльності правоохоронних органів. До початку 2020 року отримав пропозицію стати одним із позаштатних радників керівника Офісу Президента Андрія Єрмака на громадських засадах. На цій посаді він також консультував з питань правоохоронної діяльності.

29 серпня 2019 року було поновлено судовий розгляд справи щодо відновлення Олега Кіпера на посаді, який був зупинений у грудні 2014 року. 11 вересня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва постановив, що люстрація була застосована до прокурора Кіпера безпідставно, оскільки не було доведено його причетність до узурпації влади президентом Януковичем. Суд ухвалив негайно поновити Кіпера на посаді старшого прокурора Головного управління нагляду у кримінальному провадженні Генеральної прокуратури та виплатити йому 805 тисяч гривень заробітної плати за вимушений прогул. Крім того, суд зобов’язав виключити його з реєстру люстрованих осіб Міністерства юстиції.

9 червня 2020 року Олег Кіпер був призначений на посаду заступника прокурора Києва за наказом Генерального прокурора. 27 липня 2020 року Генеральний прокурор Ірина Венедіктова представила Кіпера колективу столичної прокуратури як нового керівника.

Ще під час роботи прокурора Олег кіпер потрапив  скандал коли стало відомо, як тоді ще очільник Київської міської прокуратури провів новорічно-різдвяні свята у відпустці за кордоном, де перебував протягом 10 днів. Він виїхав з України 29 грудня 2022 року через польський кордон і повернувся 8 січня 2023 року. Про це повідомили журналісти “Схем”.

Тоді Олег Кіпер підтвердив, що перебував за кордоном у відпустці, пояснивши це «сімейними обставинами», але відмовився розкрити назву країни, де він відпочивав, посилаючись на міркування безпеки. Також з його слів однією з причин було те, що його дружина влітку 2022 року змінила російське громадянство на українське.

“У кінці грудня 2022 року, у зв’язку з виниклими сімейними обставинами та необхідністю виїзду за кордон, я подав заяву щодо надання мені відпустки з можливістю виїзду за кордон. Усі документи, що підтверджують право на виїзд, були подані до компетентних органів, і після їх розгляду було надано відповідний дозвіл”, – йдеться у відповіді Кіпера, переданій журналістам його пресслужбою.

Однак, “Схеми” виявили, що російський паспорт Ірини Кіпер станом на початок 2023 не був анульований. Журналісти перевірили чинність документа за допомогою офіційного сервісу МВС Росії і встановили, що цей паспорт залишається дійсним. Також вони знайшли її індивідуальний номер платника податків на офіційному сайті Федеральної податкової служби Росії.

Попри те, що журналісти тричі намагалися дізнатися, в якій країні головний прокурор Києва провів свою відпустку, він відмовився відповідати, зазначивши лише, що “відпустка не була святковою чи новорічною”.

На питання журналістів щодо чинності російського паспорта його дружини, Олег Кіпер відповів, що цим питанням займалася міграційна служба України.

Коли журналісти поцікавилися, як Міграційна служба України може допомагати громадянам РФ виходити з російського громадянства, очільник київської прокуратури зазначив, що це питання належить до компетенції міграційної служби, і порадив звернутися до них за роз’ясненнями.

Однак у положенні про Державну міграційну службу України вказано, що відомство займається питаннями прийняття до громадянства України та припинення громадянства України, але не має завдань, пов’язаних з виходом з громадянства інших країн.

Окрім цього видання “Версії” з’ясувало, що дружина київського прокурора у 2005 працювала у російській організації “Видавничий центр “Вісник Євразії”, який спецслужби країни-агресорки використовували для пошуку та залучення до співпраці “перспективної молоді”.

Декларації Олега Кіпера

Остання декларація Кіпера, подана до люстрації і доступна в мережі, датована 2011 роком. Тоді Кіпер працював у прокуратурі Івано-Франківської області і декларував лише ВАЗ 2005 року випуску, зарплату у 154,9 тисячі гривень та 15 тисяч гривень доходу дружини. Інших доходів, нерухомості чи автомобілів родина офіційно не мала.

Однак декларація чиновника за 2019 рік свідчить, що в період з 2015 по 2019 роки новопризначений керівник столичної прокуратури разом із дружиною стали власниками майна на суму щонайменше 26,1 мільйона гривень. Згідно з даними реєстру речових прав на нерухомість, все це майно було придбане саме шляхом купівлі.

Зарплата Кіпера за 2019 рік становила 489,5 тисяч гривень, причому більшу частину він отримав від “Укрзалізниці”, а лише 52 тисячі – від власного адвокатського об’єднання. Дружина прокурора, Ірина Кіпер офіційно заробила 4,4 мільйона гривень від підприємницької діяльності. Вона володіє двома підприємствами в Одесі, що займаються ремонтом та обслуговуванням автомобілів.

Ірина Кіпер також позичила майже 6 мільйонів гривень одній із компаній, пов’язаних із чоловіком. 2019 року вона взяла в борг 25 мільйонів гривень.

Крім того, родина отримала 482,8 тисячі гривень від продажу майна та адвокатської фірми. На рахунках і в готівці Кіпери мають майже 2,7 мільйона гривень, а також кілька десятків тисяч євро і доларів.

У 2019 році Олег Кіпер придбав дві квартири загальною вартістю 8,6 мільйона гривень у житловому комплексі бізнес-класу в Печерському районі Києва. У цьому ж будинку його дружина придбала ще одну квартиру за 8 мільйонів гривень. Також Кіпери володіють трьома паркомісцями загальною вартістю 2,6 мільйона гривень.

У 2015 році Ірина Кіпер придбала квартиру за 1,8 мільйона гривень у Дарницькому районі Києва. Крім того, на неї записано низку нерухомості в Яремчі, Івано-Франківської області. У 2016 році вона купила земельну ділянку з будинком за 2,3 мільйона гривень. Пізніше вона придбала ще одну ділянку в Яремчі та отримала від місцевої влади котедж і недобудовані апартаменти.

Ірина Кіпер також вже понад 18 років володіє частиною квартири в Росії та має квартиру в Одесі.

За останні три роки подружжя також придбало автомобілі Range Rover Sport, Toyota RAV4 і Toyota Camry, загальна задекларована вартість яких становить 2,7 мільйона гривень.

Крім того, у декларації зазначено два види криптовалюти загальною вартістю 4,9 та 9,3 мільйона гривень.

І було б цікаво дізнатися чи стало швидше стала збагачуватися сім’я Кіперів після поновлення Олега Кіпера держслужбовцем, але національне агентство з питань запобігання корупції засекретило декларації Олега Кіпера за 2021, 2022 та 2023 роки у зв’язку з мобілізацією.

Про це повідомила прессекретарка очільника Одеської обласної військової адміністрації Юлія Колтак у коментарі “Центру публічних розслідувань”.

“Олег Кіпер подав декларації за 2021, 2022 та 2023 роки як очільник прокуратури міста Києва та як начальник Одеської ОВА. Через те, що пан Кіпер був мобілізований до лав ЗСУ, НАЗК не оприлюднює його декларації в публічному просторі. Це є заходами безпеки під час війни,” – пояснила Колтак.

Журналісти звернулися до НАЗК із запитом, але поки що не отримали відповіді.

Зазначимо, що агентство не приховує декларації всіх голів ОВА. Наприклад, декларація голови Миколаївської ОВА Віталія Кіма була оприлюднена.

Діяльність Олега Кіпера на поту Одеської ОВА

По справжньому продуктивною держслужба в Олега Кіпера почалась вже після призначення головою Одеської обласної військової адміністрації 30 травня 2023 року.

І вже літом 2023 Олег Кіпер розпочав налаштовувати перспективи збагачення на новій посаді.

За 2023 році українські експортери зерна отримували понад мільярд доларів на місяць. За рік Україна експортувала щонайменше 50 мільйонів тонн сільськогосподарської продукції на суму 12 мільярдів доларів.

Найбільшими експортерами стали компанії «Кернел Трейд», «Нібулон» і «Луї Дрейфус» — гіганти агроринку, що традиційно домінують в Україні. Основними покупцями українського зерна виявилися Румунія, Іспанія та Китай.

Однак дані щодо Румунії можуть бути оманливими, адже багато агрохолдингів продавали зерно власним дочірнім компаніям у цій країні, і подальші продажі залишаються невідомими для української митниці.

Крім того, через одеські порти було вивезено зерна на шість мільярдів гривень сумнівними компаніями, які, ймовірно, є фіктивними. Це зерно було придбане за готівку, що дозволило уникнути сплати податків.

У 2023 році з 16 мільйонів тонн пшениці, що експортувались з України, 13,7 мільйона тонн були відправлені через Одесу, що складає 85%.

Тож керуючи потоками експорту зерна в Одеській області, Олег Кіпер, відіграє ключову роль в контролі майже всього зернового експорту України.

18 серпня 2023 року Олег Кіпер, голова Одеської обласної військової адміністрації, разом з генералом Едуардом Москальовим, командувачем Оперативно-стратегічного угруповання військ «Одеса», видали спільний наказ №19. Він мав на меті забезпечення фінансової дисципліни під час воєнного стану та боротьбу з тіньовими явищами.

Проте суть наказу виявилася менш прозорою. Першим пунктом документа підприємцям рекомендували подавати митні декларації типу РР (періодичні декларації) за 10 днів до фактичного навантаження вантажу. Це означає, що всі митні накладні мають бути зареєстровані до дати навантаження товару.

Декларація типу РР дозволяє подавати інформацію про кілька партій товару впродовж певного періоду. Однак раніше не існувало вимоги подавати таку декларацію за десять днів до вивезення.

З початком повномасштабного вторгнення в Україну обсяг чорного експорту зерна значно зріс. Легальні експортери втрачали до 35% через відсутність ПДВ-відшкодування та валютні коливання. У той час як нелегальні контрагенти купували зерно за готівку і не сплачували податки.

Також після видання наказу №19 на ринку з’явилося 400 нових компаній. Частина з них є частинами відомих агрохолдингів або мають успішний досвід експорту. Однак особливу увагу привернули компанії з підозрілою фіктивною діяльністю, зареєстровані або змінивши власників у 2023 році. Багато з них не мають виробничих потужностей і до цього не займались експортом.

Зокрема, було виявлено близько сорока підозрілих компаній, напрклад, одна з таких компаній одноденок вивезла зерна на $40 мільйонів та має той самий номер телефону, що і ще 139 юридичних осіб. Інша компанія, що експортувала зерно на $20 мільйонів, є власністю психолога з Узбекистану Олександра Райкова.

Деякі з цих чотирьох сотень компаній, за інформацією з Одеської митниці, можуть бути пов’язані з Олегом Кіпером, але і сам факт видання наказу №19 свідчать про особистий контроль Олегом Кіпером над 85% агроекспорту України задля власної вигоди.

Одним із можливих напрямків, куди могли перетекти непрозорі кошти, є курорт Буковель. Бізнес-партнер Олега Кіпера активно реалізує тут кілька престижних і дорогих будівельних проєктів.

Проект «Glacier» передбачає будівництво комплексу апартаментів у п’яти корпусах на площі 2,3 га на сході Молодіжного озера. Загальна площа понад 800 апартаментів складає 65,7 тис. кв. м. Перша черга вже завершена і розпродана.

Ще один масштабний проект – «Escape City», розташований на місці автостоянки «Полки» поблизу витягів. На площі 8 га планується побудувати 8 корпусів, з яких перший вже має 360 квартир. Загальна вартість обох проєктів може перевищити $200 млн, з урахуванням витрат на преміум-житло. Вартість квадратного метра тут стартує від $5 тис.

Бенефіціаром обох проєктів є Василь Кавлак з Івано-Франківська, чия особа досі залишається непублічною. Йому належать компанії «Глейшер Хілл» та «В.Д. Груп», які виступають замовниками і виконавцями будівельних робіт відповідно. Більш публічною є його дружина, Інесса Кавлак, з якою Олег Кіпер навчався в Одеській юридичній академії.

Інесса Кавлак займала посаду судді до 2018 року, а її декларація свідчить про значний бізнес її чоловіка, включаючи туркомплекс та численні земельні ділянки в селі Поляниця, яке є частиною курорту Буковель. Серед майна – котеджне містечко WEST HILLS та готельно-рекреаційні комплекси REST&SKI, GIRSKI та інші.

До війни Кіпери придбали земельну ділянку та побудували будинок у Поляниці, оформлений на дружину голови Одеської ОВА Ірину. Олег Кіпер також є бізнес-партнером Кавлака у двох сонячних електростанціях на Івано-Франківщині.

Кіпер та Кавлак мають складну мережу зв’язків. Після люстрації Кіпер заснував юридичну компанію «Астрея ОВС», де одним з партнерів був Віталій Ільчишин, нинішній заступник голови Івано-Франківської ОДА. У 2022 році ОДА передала фірмі Кавлака земельну ділянку на 49 років. Віталій Ільчишин придбав апартаменти у ЖК Glacier за значно нижчою ціною, ніж ринкова.

Ймовірно, Володимир Продивус, колишній депутат і бізнесмен з Вінниці, також причетний до проєктів у Буковелі. Продивус є близьким другом Володимира Ільчишена, і його бізнеси тісно пов’язані з політичною та бізнесовою елітою. Його вплив на політичні рішення і зв’язки з колишніми партнерами підкріплюють можливу участь у розбудові Буковеля.

Ось так, через складні політичні, бізнесові зв’язки та хлібну посаду, Олег Кіпер та його партнери реалізують великі проєкти на популярному карпатському курорті.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Як назавжди позбутися сивини: вчені розкрили спосіб, щоб повернути вік назад

Старіння та стрес мають свій вплив на зміну кольору волосся, і вчені вперше провели дослідження, яке розкриває зв’язок між емоційними станами та здоров’ям волосся. Згідно з останнім науковими висновками, є способи впливу на цей процес та можливість повернення природного кольору волосся. Чому сивіє волосся? Основна причина сивіння полягає в тому, що з віком пігменти клітин […]

Кожен громадянин Литви пройде обов’язкову військову службу відразу після закінчення школи

У Литві ухвалили закон про обов’язкову військову службу відразу після закінчення школи – без права отримати відстрочку для вступу до інституту. Про це повідомляє телеканал «Настоящее время». Згідно з ухваленими документами, громадяни країни, які досягли 17-річного віку, зобов’язані пройти медичний огляд, а коли їм виповниться 18 років, вони повинні будуть пройти дев’ятимісячну строкову службу в […]

У США стурбовані, що їхні безпілотники провалили місію в Україні, – WSJ

Компанія Skydio з Кремнієвої долини відправила сотні своїх найкращих безпілотників в Україну, щоб допомогти боротися з росіянами, але техніка погано себе зарекомендувала. Дрони Skydio збивалися з курсу і губилися через російську радіоелектронну боротьбу. Компанія повернулася до розробки і будівництва нового флоту. Як ідеться у статті, більшість малих дронів американських стартапів не змогли проявити себе в […]

Непал здійснив історичний крок, реєструючи перші одностатеві шлюби в Південній Азії

Непал здійснив історичний крок, ставши першою країною Південної Азії, яка легалізувала одностатеві шлюби. Рам Бахадур (Майя) Гурунг, трансгендерна жінка у віці 36 років, та Сурендра Пандей, 26 років, який ідентифікує себе як чоловіка, офіційно зареєстрували свій шлюб в управлінні волості Дорді на заході Непалу в середу. Ця важлива подія для консервативного суспільства свідчить про зміни […]

Найкращі недорогі смартфони серпня 2024 року

Оглядачі CNET склали список найбільш вигідних недорогих смартфонів, доступних на ринку в серпні 2024 року. Сучасні бюджетні моделі вже оснащені високоякісними дисплеями, потужними камерами та довговічними батареями, що робить їх конкурентоспроможними навіть серед преміум-пристроїв. Ось огляд найбільш рекомендованих моделей, які варто розглянути. Google Pixel 8A – Найкращий Android до $500 Google Pixel 8A отримав високі […]

NASA та JAXA запускають перший у світі дерев’яний супутник для стійких та екологічно чистих космічних польотів

NASA та Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) виводять космосову технологію на новий рівень, плануючи запустити на орбіту Землі перший у світі дерев’яний супутник. Про це повідомляється в спільному заявленні космічних агентств. Супутник, відомий як LignoSat, розміром з кавову чашку, виготовлений із деревини магнолії, має на меті зробити космічні польоти більш стійкими та екологічно чистими. Основна […]

НАТО відмовляється від направлення військ в Україну

Згідно з інформацією, отриманою від італійського видання Corriere della Sera, НАТО готується підписати декларацію на липневому саміті в Вашингтоні, у якій заявляється про відмову від направлення військ в Україну. Цей крок є важливим з точки зору міжнародних відносин та геополітичних динамік, оскільки він відображає стратегічні рішення військової архітектури в Європі. За даними італійської Corriere della […]

Американські військові бази в Європі підвищили готовність через загрозу терористичних атак

Кілька американських військових баз в Європі підвищили ступінь готовності через можливу загрозу терористичних атак на персонал чи об’єкти США. Інформацію про це надав американський телеканал CNN, посилаючись на двох американських чиновників, імена яких не називаються. За їх словами, військові бази перебувають в стані підвищеної готовності на вихідних, і рівень захисту було підвищено до другого за […]