Нігер розірвав угоду про розміщення в країні американських військових

Хунта Нігеру – багатої на уран західноафриканської країни – розірвала військову угоду, яка дозволяла розміщати в країні американських військових.

У суботу речник хунти повідомив про те, що делегація з Вашингтона перебувала в Ніамеї для переговорів з військовим керівництвом країни і сказане американцями обурило хунту.

США використовували свою базу в Нігері для моніторингу регіональної активності джихадистів.

Ця заява хунти, яка перебуває при владі з липня минулого року, пролунала під час її зближення з Росією та після вигнання французьких військ у грудні.

“Присутність США на території Республіки Нігер є незаконною та порушує всі конституційні та демократичні норми, які вимагають від суверенного народу… консультації щодо розміщення іноземної армії на його території”, — сказав речник військової хунти Нігеру полковник Амаду Абдрамане у викривальній заяві на національному телебаченні.

Він також стверджував, що американська делегація звинуватила Нігер в укладенні таємної угоди щодо постачання урану до Ірану. Полковник Абдрамане назвав звинувачення “цинічним” і таким, що “нагадує другу війну в Іраку”.

І, нарешті, він припустив, що США не подобаються союзники, яких обрав Нігер.

“Тому уряд Нігеру рішуче засуджує поблажливе ставлення в поєднанні з погрозою репресій з боку глави американської делегації проти уряду та народу Нігеру”, – сказав полковник Абдрамане.

Нігер

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Хунту підтримують проросійська та антизахідна частина нігерського суспільства

Посилаючись на “Національну раду збереження батьківщини” (CNSP), куди входять лідери хунти на чолі з генералом Aбдрахманом Чіані, речник Державного департаменту США Метью Міллер повідомив у соцмережі X, що він “знав про заяву… яка стала результатом відвертих дискусій на вищому рівні в Ніамеї цього тижня щодо нашої стурбованості траєкторією, обраною CNSP”.

“Ми підтримуємо зв’язок із CNSP і надаватимемо подальшу інформацію за потреби”, – додав Міллер.

Вважається, що в Нігері перебувають щонайменше 650 американських військових.

У 2016 році США почали інвестувати близько 100 мільйонів доларів у базу безпілотників у місті Агадес в центральній частині Нігеру, за 750 км на північний схід від столиці – Ніамея. Базу використовували для спостереження та ударів по бойовиках, пов’язаних з “Ісламською державою” та “Аль-Каїдою”, які діють у ширшому регіоні Сахелю.

Діяльність джихадистів у Сахелі спричинила нестабільність у низці країн, що призвело до військових переворотів у Малі 2020 року, Буркіна-Фасо 2022 року і в Нігері у 2023 році. Зараз три країни створили військовий союз.

хунтарі

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Учасники хунти Нігеру у липні 2023 року

Армія в Нігері скинула обраного президента Мохамеда Базума в липні 2023 року через погіршення ситуації з безпекою. Регіональне об’єднання ЕКОВAС вимагало повернення до влади президента Базума і запровадило санкції проти Нігеру – зокрема закриття кордонів для торгівлі і відключення частини енергопостачання, а лідер об’єднання – президент Нігерії – навіть запропонував провести військову інтервенцію проти хунти. Проте цього так і не сталося.

Хунти Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі у вересні 2023 року, наступного дня після зустрічі їхніх представників з заступником міністра оборони Росії Юнус-Беком Євкуровим, створили Альянс держав Сахеля, а у січні 2024 року оголосили про вихід з ЕКОВAС. В об’єднанні це рішення не визнали, але у лютому 2024 року зняли з “гуманітарних причин” частину санкцій з Нігеру.

Після зростання обурення проти колишньої колоніальної держави – Франції – французькі війська, які допомагали боротися з джихадистами, покинули Нігер в грудні 2023 року.

Здавалося, що хунта дотримується м’якшої позиції щодо США, але зараз це змінилося.

Нігер, схоже, зближується з Росією – так само раніше вчинили хунти Малі та Буркіна-Фасо. У грудні минулого року призначений хунтою прем’єр-міністр Алі Махаман Ламін Зейне був у Москві, щоб обговорити військові та економічні зв’язки.

Чому Нігер важливий для Заходу

Нігер (мешканці називають країну Ніжер) – колишня французька колонія, яка здобула незалежність у 1960 році після того, як президент Франції Шарль де Голль вирішив закінчити історію Французької колоніальної імперії.

Більша частина цієї країни, яка за територією вдвічі перевищує розмір України, розташована в пустелі Сахара та напівпустельному регіоні Сахель. Контроль влади над деякими районами країни завжди був умовним.

Нігер – слаборозвинена країна, у якій до того ж відбувається демографічний вибух – рівень фертильності сягає майже 7 дітей на жінку, найвищий показник у світі. В таких умовах надзвичайно складно боротися з безробіттям та іншими соціальними проблемами.

Та попри це, саме за президента Мохамеда Базума, країна була одним з лідерів економічного зростання в Західній Африці, переважно за рахунок розвитку сільського господарства, гірничої галузі та залучення інвестицій. За даними African Development Bank, економічне зростання 2022 року становило 7,2% і з подібним прогнозом і на цей рік. Щоправда економісти застерігали, що через безпекову ситуацію та вплив кліматичних змін, показники можуть змінитися.

Нігер відомий переважно як одна з десяти країн з найбільшими покладами урану в світі, контролює 5% світового видобутку. В Нігері уран почали видобувати 1969 року, і основний видобуток припадає на корпорацію Orano, 45% акцій якої належить французькій державі, ще 40% – французькій компанії Areva.

За оцінкою видання Jeune Afrique, імпорт урану з Нігеру забезпечує 10-15% потреб атомної енергетики – ключової енергетичної галузі Франції. За даними Euratom Supply Agency, у 2022 році саме Нігер забезпечив 25% потреб Євросоюзу в урановій сировині.

Окрім того, Нігер є експортером нафти та золота.

Країна відіграє велике значення і у безпековому вимірі – Нігер був ключовим партнером США, Франції, Німеччини та ЄС у боротьбі з джихадистами в Західній Африці – “Аль-Каїдою”, “Ісламською державою в Західній Африці” та “Боко Харам”. Західні країни, зокрема, прагнуть запобігти, щоб будь-яке з угруповань встановило контроль над урановими родовищами Нігеру.

Президент Базум був союзником західних держав у їхніх безпекових планах в регіоні, а його значення зросло після того, як до влади в Малі та Буркіна-Фасо прийшли проросійські хунти. Він також допомогав боротися з торговцями людьми, які брали участь у схемах нелегальної міграції африканців до Європи.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Данія вводить податок на викиди від молочних ферм, що це означає для сільського господарства

Молочні фермери в Данії зобов’язані будуть платити щорічний податок у розмірі 672 крон (96 доларів США) за кожну корову через викиди парникових газів, з якими пов’язане їх виробництво. Цей новий податок, який запроваджується з 2030 року, є частиною коаліційної угоди уряду Данії і спрямований на досягнення кліматичних цілей країни. Враховуючи значний внесок сільського господарства у […]

Президент України: дорога до Євросоюзу – результат наших зусиль

Україна виконує всі рекомендації Європейської ради з метою розпочатку переговорів про вступ до Європейського союзу. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу з головою Євроради Шарлем Мішелем та президентом Молдови Маєю Санду в Києві. За словами Зеленського, Україна розуміє, що шлях до ЄС є шляхом заслуг, і виконує всі необхідні заходи. […]

Німеччина подає неповну інформацію щодо свого військового бюджету перед НАТО та Україною

Здається, що уряд Німеччини може надавати неповну інформацію стосовно своїх оборонних витрат та допомоги Україні, що викликає критику з боку опозиції та експертів. Згідно новини, уряд підвищує свої витрати на оборону та допомогу українській армії, проте деякі аспекти цієї ініціативи викликають сумніви. Зокрема, реформа, яка передбачала модернізацію збройних сил, була згорнута, а федеральний бюджет на […]

Запуски супутників можуть затримати відновлення озонового шару на десятиліття

Зростання кількості запусків ракет у космос може загальмувати відновлення озонового шару Землі — важливого захисту від ультрафіолетового випромінювання Сонця. У чому проблема? Кількість запусків зросла з 97 у 2017 році до 258 у 2023-му. За прогнозами, до 2030 року їх може стати до 2000 на рік. Вчені довели, що викиди від ракет і падіння космічного […]

Китай отримав від Швейцарії запрошення на участь у Глобальному саміті миру

Швейцарія звернулася до Китаю з запитом про участь у Глобальному саміті миру на рівні лідерів, посилюючи тиск на Пекін з метою сприяти припиненню бойових дій майже через два роки після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс оголосив про це. За його словами, він висловив цю ініціативу під час зустрічі […]

Розвідспільнота США випустила доповідь щодо основних загроз американській безпеці

Росії – а в цьому контексті й Україні – у 40-сторінковому документі присвячено чотири сторінки. На початку йдеться про те, що, незважаючи на шкоду від санкцій і війни, “Росія залишається стійким і боєздатним супротивником у широкому спектрі сфер і прагне проєктувати й захищати свої інтереси в усьому світі та підірвати позиції США і Заходу”. Зазначається […]

Поліцейські отримають необмежений доступ до житла власників зброї: юрист проаналізував новий законопроект

Законопроєкт щодо цивільного обігу зброї, який розглядається у Верховній Раді, викликає сумніви та обурення в експертного середовища. Юрист Євген Пронін розглянув ключові положення законопроєкту та висловив свою думку про ризики, які вони можуть нести. За його словами, пропозиції, внесені до законопроєкту, можна вважати “дикими”. Серед ключових положень є обмеження на придбання короткоствольної нарізної вогнепальної зброї, […]

Експертні рекомендації для захисту від супервірусів: універсальні поради

Експерти з Institute for Global Health Training надають універсальні поради з профілактики супервірусів. Серед них особливу увагу слід приділяти правильному миттю рук, процедурі, яка повинна тривати не менше 30 секунд. Важливо удосконалювати цей процес, звертаючи увагу на області між пальцями та зап’ястями. Для громадських туалетів рекомендується використовувати паперові рушники при вимиканні крана та скористатися спиртовим […]