Нігер розірвав угоду про розміщення в країні американських військових

Хунта Нігеру – багатої на уран західноафриканської країни – розірвала військову угоду, яка дозволяла розміщати в країні американських військових.

У суботу речник хунти повідомив про те, що делегація з Вашингтона перебувала в Ніамеї для переговорів з військовим керівництвом країни і сказане американцями обурило хунту.

США використовували свою базу в Нігері для моніторингу регіональної активності джихадистів.

Ця заява хунти, яка перебуває при владі з липня минулого року, пролунала під час її зближення з Росією та після вигнання французьких військ у грудні.

“Присутність США на території Республіки Нігер є незаконною та порушує всі конституційні та демократичні норми, які вимагають від суверенного народу… консультації щодо розміщення іноземної армії на його території”, — сказав речник військової хунти Нігеру полковник Амаду Абдрамане у викривальній заяві на національному телебаченні.

Він також стверджував, що американська делегація звинуватила Нігер в укладенні таємної угоди щодо постачання урану до Ірану. Полковник Абдрамане назвав звинувачення “цинічним” і таким, що “нагадує другу війну в Іраку”.

І, нарешті, він припустив, що США не подобаються союзники, яких обрав Нігер.

“Тому уряд Нігеру рішуче засуджує поблажливе ставлення в поєднанні з погрозою репресій з боку глави американської делегації проти уряду та народу Нігеру”, – сказав полковник Абдрамане.

Нігер

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Хунту підтримують проросійська та антизахідна частина нігерського суспільства

Посилаючись на “Національну раду збереження батьківщини” (CNSP), куди входять лідери хунти на чолі з генералом Aбдрахманом Чіані, речник Державного департаменту США Метью Міллер повідомив у соцмережі X, що він “знав про заяву… яка стала результатом відвертих дискусій на вищому рівні в Ніамеї цього тижня щодо нашої стурбованості траєкторією, обраною CNSP”.

“Ми підтримуємо зв’язок із CNSP і надаватимемо подальшу інформацію за потреби”, – додав Міллер.

Вважається, що в Нігері перебувають щонайменше 650 американських військових.

У 2016 році США почали інвестувати близько 100 мільйонів доларів у базу безпілотників у місті Агадес в центральній частині Нігеру, за 750 км на північний схід від столиці – Ніамея. Базу використовували для спостереження та ударів по бойовиках, пов’язаних з “Ісламською державою” та “Аль-Каїдою”, які діють у ширшому регіоні Сахелю.

Діяльність джихадистів у Сахелі спричинила нестабільність у низці країн, що призвело до військових переворотів у Малі 2020 року, Буркіна-Фасо 2022 року і в Нігері у 2023 році. Зараз три країни створили військовий союз.

хунтарі

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Учасники хунти Нігеру у липні 2023 року

Армія в Нігері скинула обраного президента Мохамеда Базума в липні 2023 року через погіршення ситуації з безпекою. Регіональне об’єднання ЕКОВAС вимагало повернення до влади президента Базума і запровадило санкції проти Нігеру – зокрема закриття кордонів для торгівлі і відключення частини енергопостачання, а лідер об’єднання – президент Нігерії – навіть запропонував провести військову інтервенцію проти хунти. Проте цього так і не сталося.

Хунти Нігеру, Буркіна-Фасо та Малі у вересні 2023 року, наступного дня після зустрічі їхніх представників з заступником міністра оборони Росії Юнус-Беком Євкуровим, створили Альянс держав Сахеля, а у січні 2024 року оголосили про вихід з ЕКОВAС. В об’єднанні це рішення не визнали, але у лютому 2024 року зняли з “гуманітарних причин” частину санкцій з Нігеру.

Після зростання обурення проти колишньої колоніальної держави – Франції – французькі війська, які допомагали боротися з джихадистами, покинули Нігер в грудні 2023 року.

Здавалося, що хунта дотримується м’якшої позиції щодо США, але зараз це змінилося.

Нігер, схоже, зближується з Росією – так само раніше вчинили хунти Малі та Буркіна-Фасо. У грудні минулого року призначений хунтою прем’єр-міністр Алі Махаман Ламін Зейне був у Москві, щоб обговорити військові та економічні зв’язки.

Чому Нігер важливий для Заходу

Нігер (мешканці називають країну Ніжер) – колишня французька колонія, яка здобула незалежність у 1960 році після того, як президент Франції Шарль де Голль вирішив закінчити історію Французької колоніальної імперії.

Більша частина цієї країни, яка за територією вдвічі перевищує розмір України, розташована в пустелі Сахара та напівпустельному регіоні Сахель. Контроль влади над деякими районами країни завжди був умовним.

Нігер – слаборозвинена країна, у якій до того ж відбувається демографічний вибух – рівень фертильності сягає майже 7 дітей на жінку, найвищий показник у світі. В таких умовах надзвичайно складно боротися з безробіттям та іншими соціальними проблемами.

Та попри це, саме за президента Мохамеда Базума, країна була одним з лідерів економічного зростання в Західній Африці, переважно за рахунок розвитку сільського господарства, гірничої галузі та залучення інвестицій. За даними African Development Bank, економічне зростання 2022 року становило 7,2% і з подібним прогнозом і на цей рік. Щоправда економісти застерігали, що через безпекову ситуацію та вплив кліматичних змін, показники можуть змінитися.

Нігер відомий переважно як одна з десяти країн з найбільшими покладами урану в світі, контролює 5% світового видобутку. В Нігері уран почали видобувати 1969 року, і основний видобуток припадає на корпорацію Orano, 45% акцій якої належить французькій державі, ще 40% – французькій компанії Areva.

За оцінкою видання Jeune Afrique, імпорт урану з Нігеру забезпечує 10-15% потреб атомної енергетики – ключової енергетичної галузі Франції. За даними Euratom Supply Agency, у 2022 році саме Нігер забезпечив 25% потреб Євросоюзу в урановій сировині.

Окрім того, Нігер є експортером нафти та золота.

Країна відіграє велике значення і у безпековому вимірі – Нігер був ключовим партнером США, Франції, Німеччини та ЄС у боротьбі з джихадистами в Західній Африці – “Аль-Каїдою”, “Ісламською державою в Західній Африці” та “Боко Харам”. Західні країни, зокрема, прагнуть запобігти, щоб будь-яке з угруповань встановило контроль над урановими родовищами Нігеру.

Президент Базум був союзником західних держав у їхніх безпекових планах в регіоні, а його значення зросло після того, як до влади в Малі та Буркіна-Фасо прийшли проросійські хунти. Він також допомогав боротися з торговцями людьми, які брали участь у схемах нелегальної міграції африканців до Європи.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Ілон Маск розповів про два замахи на своє життя

Американський бізнесмен та засновник SpaceX та Tesla, Ілон Маск, зробив шокуюче зізнання у соцмережі Х, повідомивши, що за останні вісім місяців на нього намагалися вбити двічі. Заяву про це Маск зробив після недавнього замаху на кандидата в президенти США Дональда Трампа, який стався під час його виступу на передвиборчому мітингу в Пенсильванії. Інцидент із Трампом […]

Стрілянина в ТЦ штату Флорида: є загиблі та поранені, поліція розшукує зловмисника

У штаті Флорида, США, сталася чергова трагічна подія – стрілянина у торговому центрі Paddock Mall, що призвела до загибелі одного чоловіка та численних поранень. Поліція веде пошуки нападника, який встиг втекти з місця події та залишив за собою зброю. Стрілянина сталася приблизно о 15:40 за місцевим часом в торговому центрі Paddock Mall. Одна людина загинула, […]

Переговори про перемир’я між ХАМАСом та Ізраїлем залишаються невдалими

Президент США відмовив Ізраїлю в інтервенції у Рафаху, що може погіршити ситуацію на Близькому Сході. Переговори про перемир’я між Ізраїлем та ХАМАСом залишаються безрезультатними, а Байден закликав до припинення вогню. Сподівання на досягнення прогресу в переговорах перед початком священного місяця Рамадану не виправдалися. Переговори залишаються у застої через обмін заручниками та невиконання умов перемир’я. Президент […]

Південна Корея готова розпочати переговори з КНДР про співпрацю

Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль зробив важливу заяву, пропонуючи Північній Кореї розпочати новий раунд переговорів для зниження напруженості на Корейському півострові та відновлення співпраці між двома країнами. Юн Сок Йоль висловив готовність створити консультативний орган для обговорення можливих шляхів взаємодії, зокрема в політичній та економічній сферах, за умови, що КНДР зробить кроки до денуклеаризації. […]

Глобальне потепління: Вчені розглядають можливість ізоляції льодовика “Судного дня”

Науковці розробили амбітний план для запобігання подальшому таненню льодовика Твейтса, відомого як “льодовик Судного дня”. Цей льодовик, що розташований у Західній Антарктиді, є дуже великим і містить достатньо води, щоб підняти рівень моря на понад пів метра, якщо повністю розтане. Занепокоєні недостатністю поточних заходів проти глобального потепління, вчені на чолі з Джоном Муром з Університету […]

В армії США на військовій базі знайдений мертвим третій сержант за рік

У США вже другий сержант армії був знайдений мертвим протягом 10 днів на одній і тій самій військовій базі, Форт-Джексон в Колумбії, штат Південна Кароліна. Третього сержанта армії США, 30-річного Закарі Мелтона, виявили мертвим в його автомобілі після того, як він не з’явився на роботу. Цей випадок став другим за останні два тижні на Форт-Джексоні: […]

Будинок на базі мікроавтобуса: стильний та комфортабельний

Словенська компанія Robeta Mobil вразила світ стильним та комфортабельним будинком на колесах, який вони створили на базі мікроавтобуса Mercedes-Benz Sprinter. Цей автобудинок, названий Adonis Camper Van, став ексклюзивним простором для подорожей, оснащеним усім необхідним для комфортного відпочинку далеко від цивілізації. Екстер’єр Adonis Camper Van виділяється чорним кольором кузова, прикрашеним декоративними смугами, а також піднятим дахом, […]

Трагедія в світі кіно: знаменитого актора Лі Сон Гюна знайшли мертвим у власному авто

У середу, 27 грудня, тіло всесвітньо відомого 48-річного актора Лі Сон Гюна знайшли у власному автомобілі в одному з парків у центрі Сеула. Актора, який отримав всесвітню славу за свою роль у стрічці “Паразити”, знайшли поруч із вугільним брикетом на пасажирському сидінні. За інформацією агенції Yonhap, перед тим, як актора знайшли мертвим, поліції надійшло повідомлення […]