Китай та Тайвань на межі військового протистояння

23 травня Китай розпочав військові навчання “Спільний меч – 2024A” навколо Тайваню, лише через три дні після того, як президентом Тайваню став Лай Чін-те, якого Пекін називає “сепаратистом”.

Навчаннями керує командування Східного військового округу Народно-визвольної армії Китаю (НВАК), у зоні відповідальності якого знаходяться Тайванська протока і Тайвань із прилеглими островами. “Навчання є суворим покаранням за сепаратистські акти сил “незалежності Тайваню” та застереженням від втручання і провокацій з боку зовнішніх сил”, – йдеться у повідомленні китайського військового командування.

Навчання проводилися в Тайванській протоці, а також на півночі, півдні і сході Тайваню. Пекін залучив понад 60 літаків і майже 30 кораблів.

Командування Народно-визвольної армії Китаю заявило, що військові навчання біля острова Тайвань тривали запланований період часу.

Для Лай Чін-те, який щойно вступив на посаду президента Тайваню, це стане першим реальним випробуванням у складних взаємостосунках з КНР.

Лай Чін-те викликає особисту неприязнь Пекіна як “небезпечний сепаратист” за відстоювання суверенітету і особливої ідентичності Тайваню. Пекін засудив інавгураційну промову Чін-те, в якій він заявив, що обидві сторони Тайванської протоки “не підпорядковуються одна одній”. Офіційний Пекін сприйняв це як декларацію про дві окремі держави.

Міністерство оборони Тайваню відправило морські, повітряні і наземні сили у відповідь на китайські навчання і висловило жаль з приводу “таких ірраціональних провокацій і дій, які підривають регіональний мир і стабільність”.

Загострення стосунків між Китаєм і Тайванем, на мою думку, не призведе до прямого військового протистояння, оскільки КНР тяжіє переважно до економічної блокади острова.

Варто зазначити, що Тайвань, як Китайська республіка, є однією з держав-співзасновниць ООН. Лише в 1970-х роках “Китайську республіку” замінили на “Китайську народну республіку” – комуністичний режим.

Китайську республіку Тайвань визнають 15 країн світу. Для встановлення дипломатичних стосунків з КНР потрібно або розірвати стосунки з Тайванем, або взагалі не піднімати питання його визнання на міжнародній арені.

Обидві “республіки” – Тайвань і КНР – визнають території одна одної як тимчасово окуповані і залишають за собою право їх “звільнення”.

Правляча Комуністична партія Китаю заявляє, що Тайвань є частиною її території і обіцяє вирішити питання військовим шляхом, якщо це буде необхідно.

Своєю чергою США сповідують ідею “одна держава – дві політичні системи”. Тобто одна держава – Китай, дипломатичні стосунки з яким США встановили у 1979 році, але при цьому існують дві політичні системи, що дає можливість функціонувати Тайваню.

Нагадаємо, що під час візиту на Тайвань Ненсі Пелосі виник гострий політичний момент. Росія тоді закликала до початку третьої світової війни, але Китай радше вдалося до економічних, а не військових дій проти Тайваню. Для США й країн Заходу ця ситуація не відсунула на другий план війну в Україні, на що розраховували у Кремлі.

Візит Пелосі підвищив шанси правлячої демократичної партії Тайваню перемогти на парламентських виборах і підвищив ставки щодо міжнародного визнання цієї країни.

У подібних ситуаціях з запланованими візитами лідерів Франції і Литви Китай також погрожував військовою агресією, але цього не сталося. Хоча у КНР є досвід військових ескалацій 1995-1996 років, коли порти Тайваню були піддані ракетним обстрілам з території КНР.

Китай швидше вдасться до варіанту економічної блокади Тайваню, яка наразі й відбувається.

Підтвердженням цього є факт часткового припинення торгівлі з Тайванем. Зокрема, Головне митне управління КНР призупинило імпорт цитрусових, філе скумбрії та охолоджених риб-шабель з острова. Також заблоковано постачання піску з материкового Китаю на Тайвань.

Загострення ситуації довкола Тайваню дає можливість чинному лідеру КНР Сі Цзіньпіну продемонструвати свою рішучість на тлі підсумків візиту у КНР російського диктатора Путіна.

Російський диктатор продовжує грати на підвищення ставок, демонструючи світовій спільноті ефективність, на його думку, гри м’язами у різних точках земної кулі.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Балтиморський міст: повний огляд судна Dali, причини аварії та наслідки

Мост Френсіса Скотта Кі (Key Bridge) у Балтиморі, США, завдовжки 2,5 км, зазнав обвалу після зіткнення з вантажним судном. Інцидент призвів до падіння декількох автомобілів у річку Патапсько, включаючи вантажівку з причепом, заявила берегова охорона. Принаймні шість людей вважаються загиблими. Губернатор штату Меріленд Вес Мур оголосив надзвичайний стан, а порт Балтимора тимчасово припинив роботу. 300-метровий […]

Сполучені Штати вдарили по єменських хуситах

Американські військові здійснили авіаудар по командному та контрольному центру, який використовували хусити в Ємені. Про це повідомило Центральне командування Збройних сил США (CENTCOM). У заяві CENTCOM зазначається, що удари були завдані по ключовому об’єкту, що належав підтримуваним Іраном хуситам на території, контрольованій ними в місті Сана, Ємен. Цей об’єкт використовувався як центр для координації операцій […]

Сербія спрямовує свої зусилля на вступ до Європейського союзу

Президент Сербії, Александар Вучич, заявив, що країна не має наміру приєднуватися до міжурядової організації БРІКС, оскільки спрямовує свої зусилля на вступ до Європейського союзу. Вучич відреагував на нещодавні коментарі експертки American Enterprise Institute щодо його зацікавленості в членстві в БРІКС, якщо він, як вони вважали, відмовиться від шляху до ЄС. Президент Сербії відхилив такі твердження, […]

Зеленський вимагає 128 винищувачів F-16 для України, але на Заході обіцяють лише дрібну частину

Президент України Володимир Зеленський виступив у Вашингтоні з важливим зверненням щодо безпекових потреб своєї країни, заявивши про необхідність щонайменше 128 винищувачів F-16, щоб протистояти загрозі з боку Росії. Його заява, виголошена під час виступу в “Інституті Рейгана”, викликала значний резонанс у міжнародній спільноті та серед військових експертів. “Проблема з F-16 полягає в кількості та датах. […]

Україна введе обмеження на в’їзд громадян Ізраїлю

Ізраїль запроваджує обмеження на в’їзд для громадян країн із безвізовим режимом, включно з Україною. Посол України Євген Корнійчук заявив, що Київ буде змушений вдатися до заходів у відповідь, але залишається відкритим для діалогу з Ізраїлем з цього питання. Про це повідомило посольство України в Ізраїлі. У дипустанові зазначили, що з 1 липня громадяни країн з […]

Масові звільнення у Spotify: розгляд причин великого скорочення персоналу гіганта

Працівники Spotify отримали прикрі новини, оскільки компанія змушена зменшити свій персонал на майже 17% через негативні економічні труднощі. Голова Spotify, Деніел Ек, висловив заяву з цього приводу, пояснюючи, що головною причиною такого рішення стало значне здорожчання капіталу. “Економічне зростання значно сповільнилося, і вартість капіталу також підвищилася. Ця реальність зачепила й нашу компанію”, – заявив Ек. […]

Співачка Адель запускає власний бізнес

Англійська співачка Адель, яка завжди зачаровує своїх шанувальників музикою, вирішила розширити свої таланти в інший сфері. 35-річна зірка оголосила про запуск власного бізнесу під назвою “The Shelbourne Collective”. Цей новий проект не буде пов’язаний з музикою, але залишиться таким же захоплюючим для її прихильників. Адель планує випустити власну лінію косметики, приносячи в світ не лише […]

У Варшаві відбудуться важливі переговори щодо війни

Наступного тижня у Варшаві відбудуться переговори, які глава МЗС Польщі Радослав Сікорський назвав “найважливішими” у контексті війни Росії проти України. Зустріч пройде 19 листопада у форматі “Веймарський трикутник+”, з участю представників ЄС, Німеччини, Польщі та Франції. Україну на переговорах представить міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Веймарський трикутник, до складу якого входять Німеччина, Польща та Франція, […]