400 іранських ракет. Чи справді Росія їх отримала і як вони можуть нашкодити Україні

21 лютого агентство Reuters з посиланням на шість джерел повідомило, що Іран передав Росії 400 ракет класу “земля-земля”. Це ракети з “родини” Fateh 110.

Три джерела з Ірану розповіли агентству, що серед переданих ракет є Zolfaghar, які можуть завдавати ударів на відстань до 700 км.

Розповідаємо, як коментують цю інформацію в Україні та на Заході, і яким викликом іранські ракети можуть стати для української ППО.

Чи підтверджує поставки Україна

Поставки, за даними агентства, почалися наприкінці січня і анонімний іранський чиновник пообіцяв, що вони триватимуть.

Координатор з комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що у США поки що немає доказів передачі ракет з Ірану до Росії. Він пообіцяв “швидку і сурову” відповідь міжнародної спільноти, якщо Тегеран таки надасть Москві балістичні ракети.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат повідомив Укрінформу, що наразі інформації про постачання такої кількості ракет немає.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов на форумі “Україна. Рік 2024” заявив, що інформація про отримання Росією іранських балістичних ракет “не відповідає дійсності”.

Міністерство оборони Ірану та Корпус стражів ісламської революції відмовилися надати Reuters коментарі щодо поставок.

Якщо іранські ракети таки потраплять до Росії, це може завдати великої шкоди Україні, їх вважають дешевою альтернативою російських “Іскандерів”. Проте про їхню можливу поставку до Росії ЗМІ повідомляють ще з осені 2022 року, коли Москву відвідав перший віцепрезидент Ірану Мохамед Мохбер, і остаточного підтвердження цієї інформації немає.

З осені 2022 року Росія активно почала застосовувати проти України іранські дрони “Шахед”. Україна неодноразово просила Іран припинити поставки, а МЗС навіть внесло на розгляд президента Зеленського пропозицію про розрив дипломатичних відносин з Іраном.

За останні два роки військова співпраця Росії та Ірану суттєво зросла. Минулого року Іран підтвердив, що придбав російські військові літаки Су-35 та Як-130, гелікоптери Мі-28. Тому деякі оглядачі припускають, що Іран у відповідь міг надати Росії деякі свої військові розробки.

Якими можуть бути наслідки для України

Zolfaghar

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Ракета Zolfaghar на параді у Тегерані в лютому 2024 року

Якщо Росія таки отримає іранські ракети, це додасть клопоту українському ППО.

Науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) Фабіан Хінц, який досліджує ракетні озброєння країн Близького Сходу, відзначає, що ракети з родини Fateh (“Завойовник” мовою фарсі) досить легкі в експлуатації та запуску.

“Всі ці ракети – високоточні, вони досить точні, досить руйнівні, з боєголовками вагою понад 500 кг”, – пояснює Хінц.

Ракета Fateh-110 має дальність до 300 км, Fateh-313 – до 500 км, Zolfaghar – 700 км.

Ракета Fateh-110 відрізняється скороченим часом підготовки до запуску, тривалішим терміном служби, а також вона може використовуватися у несприятливих погодних умовах.

Тодішній міністр оборони Ахмад Вахіді заявив, що вона “зі 100% точністю” здатна вражати наземні та морські цілі, місця зосередження ворожих сил, ракетні установки, склади боєприпасів та інші об’єкти на поверхні.

За деякими даними, ракета, крім касетного і хімічного боєзаряду, може нести також і ядерну боєголовку.

США вважають, що при виготовленні цієї ракети іранські підприємства мали суттєву технологічну підтримку з боку китайських компаній.

Ракета Fateh-313 – твердопаливна балістична ракета малої дальності. Вперше її представили публічно у 2015 році. Має боєголовку вагою 380 кг.

Роухані

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Президент Ірану Хасан Роухані на презентації ракети Fateh-313 у 2015 році

Ракета Zolfaghar (в ісламі це назва меча пророка Мухамеда) є однією з найбільш далекобійних з сімейства балістичних ракет Fateh. Дальність її польоту досягає 700 км.

Іран презентував цю розробку в 2016 році. Ракета може нести касетний боєприпас.

Відомо, що іранські війська неодноразово атакували цими ракетами райони зосередження противника, зокрема бойовиків ІДІЛ в Сирії та Іраку.

Ракети з “родини Fateh”, на думку Фабіана Хінца, можуть суттєво вплинути на ситуацію у війні.

“Ці ракети можуть завдати суттєвої шкоди, і оскільки вони є балістичними, то їх можуть перехопити лише деякі системи ППО, такі як Patriot. Україна має такі системи, але не має їх в достатній кількості, щоб покрити всю територію України, і не вистачає ракет-перехоплювачів. Тож це буде випробування”, – вважає експерт.

Водночас для ефективного використання цих ракет потрібні хороші розвідувальні дані, особливо щодо цілей, які переміщаються.

“Якщо йдеться про ціль, яка не є статичною і рухається, то це більший виклик, тому що в росіян немає великих розвідувпльних можливостей далеко від лінії фронту. Брак розвідувальних даних обмежує ефективність”, – пояснює Фабіан Хінц.

На його думку, ракети Fateh-110 можна порівняти за дальністю з деякими версіями ATACMS на 300 км, Zolfaghar набагато обходить їх за дальністю.

“Скоріше ATACMS є більш надійною у використанні, а так ці системи цілком можна порівнювати”, – каже він.

ракети

АВТОР ФОТО,GETTY Підпис до фото, Іранські ракети Zolfaghar та Dezful (ракета середньої дальності) на виставці в мечеті Моссала у Тегерані

Український військовий оглядач Олександр Коваленко у своєму телеграм-каналі назвав найбільш проблемною для української ППО ракету Zolfaghar.

“Головною проблемою Zolfaghar для наших ППО є те, що ця ракета має бойову частину масою 579 кг, яка відокремлюється при заході на ціль. Це ускладнює її виявлення, відстеження та знищення. Наприклад, цільнокорпусні ракети ОТРК “Іскандер” у цьому плані простіше перехоплювати”, – пояснює він.

На думку Коваленка, українському ППО знадобиться час, щоб розробити алгоритми протидії іранським ракетам.

“Було б набагато краще, якби наші партнери поспішили надати Україні ЗРК, здатні ефективно боротися з балістичними цілями, а саме – Patriot та SAMP/T”, – відзначає він.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

В штаті Огайо невідомий стріляв у людей

В американському штаті Огайо сталася трагічна подія, яка вразила громадськість та викликала хвилю обурення. На одній з вулиць штату відбулася масштабна стрілянина, яка призвела до смерті однієї людини та поранення ще 26 осіб. Про це повідомляє Cleveland 19 News. Поліція міста Акрон заявила, що отримала опівночі у неділю виклик із інформацією, що під час стрілянини […]

Шольц про підтримку України без ескалації конфлікту

Нещодавня заява канцлера Німеччини Олафа Шольца під час дебатів у Бундестазі пролила світло на його політику щодо України та зусиль із уникнення ескалації війни. Канцлер наголосив на важливості підтримки України, але з умовою уникнення прямих конфліктних дій з боку Німеччини. Це питання він пообіцяв підняти під час обговорення довіри до уряду в грудні, яке може […]

Британська розвідка: арешт російських чиновників часів Шойгу — не боротьба з корупцією, а прагнення контролю

Британська розвідка заявила, що щось давні арешти в Росії колишніх чиновників Міністерства оборони, призначених під час керівництва Сергія Шойгу, ймовірно, не мають на меті викорінення корупції. таким чином, йдеться про арешт генерал-майора Олега Оглобліна, який був викликаний у хабарі на суму 10 мільйонів рублів від телекомунікаційної компанії. Це вже другий арешт Оглобліна за звинуваченнями в […]

Трамп почав уникати Ілона Маска

Обраний президент США Дональд Трамп почав скаржитися своєму оточенню на нав’язливість мільярдера і винахідника Ілона Маска. Про це повідомила політична аналітикиня і журналістка New York Times Меггі Габерман. Хоча публічно Трамп демонструє захоплення Маском, якого називає “першим приятелем” і відзначає його роль мега-донора, у приватних розмовах він, за словами Габерман, показує зовсім інше ставлення. “Трамп […]

Страхи в ЄС: повернення Трампа може призвести до розпаду НАТО

Страхи в Європейському союзі щодо можливого повернення Дональда Трампа до президентського крісла в Сполучених Штатах у 2024 році обурюють дипломатів та посадовців у ряді європейських країн. За даними американської газети The New York Times, представники ЄС опановані невизначеністю та тривогою, оскільки вони не впевнені, як співпрацювати з можливим 45-м президентом США. Європейські політики висловлюють опаску, […]

Заставу на 175 млн доларів у цивільній справі про шахрайство вніс Трамп, щоб уникнути конфіскації

Трамп вніс заставу на 175 млн доларів у цивільній справі про шахрайство, щоб уникнути конфіскації активів, повідомляє “Голос Америки”. 16 лютого кандидата в президенти США визнали винним у завищенні оцінки капіталу на мільярди доларів, щоб отримати кращі умови для кредитів і страхування. Справа стосується подій за 10 років до приходу Трампа в політику. Початкову заставу […]

Чехія відмовляється підтримати українських чоловіків, які намагаються уникнути мобілізації

Чеський міністр закордонних справ Ян Ліпавський заявив про відмову Чехії підтримати українських чоловіків, які намагаються уникнути призову до військової служби. Він не конкретизував, у чому саме полягає ця “непідтримка”. “Я розумію проблему українських чоловіків, які їдуть у призовному віці. Чехія давно підтримує українських біженців, і ми вітаємо їх на нашій території. Але тільки не тих, […]

Ілля Пасько – головний бенефіціар схем по розкраданню коштів Департаменту освіти і науки КМДА

Ілля Пасько - головний бенефіціар схем по розкраданню коштів Департаменту освіти і науки КМДАЯк повідомляють наші джерела в правоохоронних органах, за масштабним розкраданням коштів в Департаменті освіти і науки КМДА стоїть начальник управління капітальних видатків Пасько Ілля Миколайович. Ілля Пасько із сім’ї колишнього заступника голови Нацбанку Пасько Миколи Володимировича, входить у ТОП-5 найбагатших чиновників КМДА. Згідно даних Декларації за 2023 рік, користується двома елітними автівками: BMW Х5 та […]