Зовнішньополітичний головний біль Байдена у 2024 році

Події за кордоном у перші тижні нового року можуть стати серйозним викликом для електоральних перспектив президента США.

Президент Сполучених Штатів Джо Байден розпочинає 2024 рік в умовах, яким позаздрив би будь-який чинний президент.

Економіка стабільно зростає, інфляція знизилася, безробіття знаходиться на півстолітньому мінімумі, фондовий ринок закінчує рік на рекордній території, а найбільш ймовірний опонент президента стикається з 91 пунктом обвинувачення в чотирьох окремих обвинувальних актах.

Так, звичайно, є серйозні проблеми, які ще належить вирішити, зокрема, зростаюча кількість відчайдушних людей, які намагаються в’їхати в країну в пошуках кращого життя, а вік Байдена є проблемою для багатьох виборців. Але фундамент для переобрання сильний.

Отже, що може піти не так? Відповідь на це питання може з’явитися вже в перші тижні нового року, оскільки події за кордоном – зокрема, в Україні, на Близькому Сході і Тайвані – потенційно можуть підняти серйозні питання про роль Америки в світі.

Україна, мабуть, є найбільш несподіваним викликом цього нового року. Після повномасштабного вторгнення Росії майже два роки тому Байден і його команда сформували вражаючу коаліцію на підтримку України – з більш ніж 200 мільярдами доларів військової та економічної допомоги, а також руйнівними фінансово-економічними санкціями проти Росії.

За підтримки згуртованості та відданості Заходу, сила України перетворила війну можливостей Росії на стратегічну поразку. Москва не змогла досягти своєї головної мети – підкорити Україну і підірвати Захід – навпаки. Українці сьогодні як ніколи об’єднані у своїй рішучості здобути політичну незалежність і повний суверенітет, а також вступити до НАТО і Європейського Союзу.

Тим часом НАТО розширився за рахунок Фінляндії, яка має найбільший західний кордон з Росією. І Альянс знову зосередився на важливій місії забезпечення безпеки і стабільності в усій Європі шляхом відсічі російській агресії.

Проте саме наступні кілька тижнів визначать, чи вдасться зберегти ці досягнення у 2024 році.

У Вашингтоні політичний параліч і зростаюча опозиція республіканців до подальшої військової (не кажучи вже про економічну) допомоги Україні вже кілька місяців гальмує зусилля з ухвалення рішення про додаткову допомогу у Вашингтоні. Байден запросив понад 60 мільярдів доларів допомоги на цей рік, але Конгрес бездіяльний. Переговори в Сенаті, спрямовані на те, щоб прив’язати допомогу Україні (та Ізраїлю) до серйозних змін в імміграційній політиці, поки що не принесли жодних плодів. І немає впевненості, що будь-який пакет, який пройде Сенат під керівництвом демократів, буде винесений на голосування або ухвалений у Палаті представників під керівництвом республіканців.

Час спливає.

Оскільки первинні вибори розпочнуться в середині січня, колишній президент Дональд Трамп цілком може оформити свою номінацію на посаду кандидата від республіканців вже до кінця місяця. І тоді республіканці на Капітолійському пагорбі захочуть йти в ногу зі своїм лідером президентських перегонів, що призведе до припинення допомоги Україні.

Коли справа доходить до військової підтримки України, США є унікальною країною. Більше половини всієї допомоги країні надходить з-за Атлантики, і Європа не має ні запасів, ні виробничих потужностей, щоб компенсувати будь-яку нестачу. Україна неодмінно постраждає від наслідків такого дефіциту, оскільки її здатність утримувати 1000-кілометрову лінію фронту і захищати свої міста від ракетних і безпілотних атак життєво залежить від постійної американської підтримки.

Коротше кажучи, війна в Україні може бути програна в першій половині 2024 року.

Однак це навряд чи єдиний зовнішньополітичний виклик, з яким Байден зіткнеться на початку нового року. Є ще Близький Схід, де він рішуче підтримав Ізраїль після жахливих атак ХАМАСу 7 жовтня – і це правильно. Після найжахливішого вбивства євреїв з часів Голокосту найближчий друг Ізраїлю в світі повинен бути разом з його народом.

Окрім підтримки Ізраїлю, першочерговим завданням Байдена було не допустити ескалації війни в Газі, і поки що йому це вдається. США розгорнули два авіаносці і 2 000 морських піхотинців як попередження Хезболлі в Лівані та Ірані не відкривати другий або третій фронт проти Ізраїлю. А нещодавно ВМС США створили багатонаціональну оперативну групу для захисту комерційного судноплавства в Червоному морі.

Це були важливі, необхідні кроки. Але загроза ескалації залишається.

За даними Білого дому, Іран був “глибоко залучений” до планування ракетних і безпілотних атак Хуті на кораблі в Червоному морі, а також запустив свої власні безпілотники проти корабля в Індійському океані. Підтримувані Іраном ополченці в Сирії неодноразово нападали на американські бази, і хусити, схоже, сповнені рішучості втягнути США в конфлікт. Побоювання щодо ескалації конфлікту посилилися цими вихідними, коли американські військово-морські сили відкрили вогонь по бойовиках-хуситах, які намагалися захопити комерційне судно, в результаті чого всі 10 бойовиків були вбиті.

Тим часом, на півночі Ізраїлю також існує ризик ескалації. Хезболла розпочала ракетні та артилерійські атаки в цьому районі, що змусило понад 100 000 ізраїльтян покинути свої домівки вздовж кордону. Ізраїльські офіційні особи чітко дали зрозуміти, що їхнє повернення можливе лише за умови відведення військ Хезболли від кордону, що вже вимагається резолюцією ООН, яка поклала край ізраїльсько-ліванській війні 2006 року.

Таким чином, американські, французькі та саудівські дипломати активно переконують ліванську армію взяти під контроль прикордонну територію і відвести бойовиків “Хезболли” на північ. Однак далеко не ясно, чи зможуть вони досягти успіху і чи добровільно піде “Хезболла”, яка є частиною уряду.

Це може залишити Ізраїль без вибору. “Якщо світ не відведе “Хезболлу” від кордону, це зробить Ізраїль”, – заявив Бенні Ганц, член військового кабінету. І якщо це станеться, Хезболла, яка накопичила величезний арсенал ракет і снарядів дальнього радіусу дії, без сумніву, відповість. В результаті зіткнення війна в Газі може здатися незначною в порівнянні з нею, і головна мета Байдена – запобігти регіональній війні – буде розбита вщент.

Нарешті, є Тайвань, де президентські вибори в середині січня можуть визначити, чи ляже на стіл Байдена ще одна велика криза на початку нового року.

Віце-президент Лай Чінте з Демократичної прогресивної партії (ДПП) вже кілька місяців лідирує в опитуваннях – частково через розкол опозиції – і якщо він переможе, Пекін може відреагувати. Китай не приховує, що віддає перевагу кандидату від опозиції Хоу Юй-і, якого він вважає більш прихильним до китайських інтересів. І ще чотири роки правління ДПП можуть змусити Пекін діяти.

Президент Китаю Сі Цзіньпін вважає возз’єднання Тайваню з Китаєм головною метою свого перебування на посаді. Але хоча він сказав Байдену під час їхньої зустрічі в листопаді, що немає жодних часових рамок для досягнення цієї мети, він також сказав, що якщо Тайвань чинитиме опір або зволікатиме з об’єднанням, Китай залишає за собою право застосувати силу.

Хоча Пекін навряд чи відповість на обрання Лая вторгненням, він може дуже ускладнити життя острівній державі. Він може перешкоджати комерційному судноплавству, брати участь у військовій діяльності, яка порушує морський і повітряний суверенітет Тайваню, і перервати критичні лінії постачання, від яких залежить економіка Тайваню. І будь-який з цих кроків змусить Вашингтон замислитися над тим, як реагувати.

Зазвичай зовнішня політика не впливає на виборчу політику і результати виборів у США, але будь-яка з цих криз – не кажучи вже про всі три одночасно – може стати серйозним викликом для електоральних перспектив Байдена. У найближчі тижні за ними уважно стежитимуть.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Німецька компанія продала обладнання російській шпигунській мережі

Heller Tools відновила продажі обладнання компаніям пов’язаним із російським шпигунським угрупованням “Сернія”. Компанії, що працюють під егідою російського шпигунського угруповання “Сернія”, продовжують закуповувати обладнання у німецького виробника інструментів Heller Tools. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Heller продала дрилі та інші інструменти на загальну суму 1,2 мільйона доларів компаніям, пов’язаним із цією шпигунською мережею. Закупівлі […]

Орбан вважає, що Європа не переживе війну з Росією

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у своєму свіжому інтерв’ю попередив про серйозні наслідки можливої війни з Росією для Європи. Він торкнувся низки складних питань, включаючи відправлення французьких військових інструкторів в Україну та суперечки щодо використання західної зброї проти Росії. Про це повідомляє Hungary Today. Політик звернув увагу на відмінності в уявленнях про безпеку між членами Північноатлантичного […]

Угорщина блокує закон щодо заморожених російських активів

Угорщина не підтримує ухвалення закону, який має важливе значення для України, а саме – можливість отримати прибуток від заморожених російських активів. Цей закон дозволив би Україні отримати значні кошти, які можна було б використати для підтримки економіки та зміцнення національної безпеки в умовах воєнного конфлікту з Росією. Йдеться про нещодавнє рішення ЄС почати використовувати для […]

Гривня продовжує спадати

На початку цього тижня гривня в Україні втратила свою стійкість стосовно долара, підтверджуючи тривалу тенденцію її депреціації. За даними моніторингу, представленого РБК-Україна в понеділок, 13 листопада, середній курс долара на готівковому ринку зрос на 5 копійок і становить 37,75 гривні, тоді як курс євро залишився стабільним на рівні 40,35 гривні. В обмінних пунктах купують долар […]

Дефіцит державного бюджету України становить 197 млрд грн

Дефіцит державного бюджету України за підсумками першого кварталу оцінюють у 197 млрд грн, зокрема в березні він становив 103 млрд грн. Про це свідчать дані Держказначейства, пише Forbes. Так, видатки держбюджету в першому кварталі становили 839,1 млрд, що на 12% більше, ніж у першому кварталі 2023 року. Зокрема, у березні – 345,7 млрд грн, що […]

Негода в Києві: що слід знати про безпеку під час буревію

4 листопада на території України, крім Закарпаття, оголошено перший рівень небезпечності через сильні пориви вітру. За даними Укргідрометеоцентру, швидкість вітру досягає 20 метрів на секунду. Комунальні служби та Київська міська державна адміністрація попереджають мешканців столиці про небезпеку, яка може виникнути через зламані гілки, падіння дерев та відрив будівельних матеріалів з балконів і дахів будівель. У […]

У Японії відмовилися перезапускати ядерний реактор через ризик сейсмічного розлому

В Японії наглядовий орган у галузі ядерної енергетики ухвалив рішення не перезапускати реактор №2 на атомній електростанції “Цуруга” через виявлений під будівлею потенційно активний сейсмічний розлом. Це рішення стало першим подібним випадком після катастрофи на АЕС “Фукусіма” у 2011 році та є важливим сигналом про безкомпромісне ставлення до ядерної безпеки в країні. Перевірка показала ймовірність […]

Коли найкращий час бути самотнім і утриматися від стосунків: вчені визначили оптимальний вік

Вчені визначили, що самотність у певному віці може бути корисною для емоційного благополуччя та підготовки до майбутніх відносин. Згідно з дослідженням Міждисциплінарного демографічного інституту Нідерландів, люди, які залишаються самотніми у віці 20-25 років, мають кращі шанси краще впоратися з розлученням у подальшому порівняно з тими, хто вступає в стосунки безпосередньо після залишення батьківського дому. Автори […]