З 2000 року материнська смертність скоротилася майже наполовину

З 2000 по 2023 рік рівень материнської смертності у світі зменшився на 40%. Та попри досягнення, прогрес у багатьох регіонах сповільнився, а скорочення глобального фінансування охорони здоров’я ставить під загрозу життя мільйонів жінок. Про це йдеться в новому звіті ООН «Тенденції материнської смертності», оприлюдненому до Всесвітнього дня здоров’я 7 квітня.

За понад два десятиліття ситуація значно покращилася — жінки сьогодні мають більше шансів пережити вагітність і пологи, ніж будь-коли раніше. Основним чинником позитивної динаміки став кращий доступ до базових медичних послуг у багатьох країнах.

Проте з 2016 року темпи покращення суттєво вповільнились. За даними ВООЗ, у 2023 році у світі померли приблизно 260 тисяч жінок унаслідок ускладнень, пов’язаних із вагітністю або пологами — це одна смерть кожні 2 хвилини.

Для досягнення глобальної цілі — зниження материнської смертності до 2030 року — нинішній темп змін є недостатнім. Сьогодні показник знижується лише на 1,5% на рік, тоді як потрібна динаміка — щонайменше 15% щорічно.

Після 2015 року лише три регіони світу демонструють суттєве зниження рівня материнської смертності: Африка на південь від Сахари, Центральна та Південна Азія, Австралія і Нова Зеландія.

Водночас у п’яти регіонах прогрес практично зупинився. Йдеться про Північну Африку й Західну Азію, Східну та Південно-Східну Азію, Океанію (без Австралії та Нової Зеландії), Європу і Північну Америку, Латинську Америку і Карибський басейн.

Особливо критичною ситуація залишається у країнах, охоплених війною або гуманітарними кризами. Майже дві третини всіх материнських смертей зараз припадають на такі держави, як Чад, Центральноафриканська Республіка, Нігерія, Сомалі та Афганістан.

ООН застерігає, що скорочення глобального фінансування охорони здоров’я ускладнює доступ жінок до життєво необхідної медичної допомоги. Йдеться, зокрема, про ліки для зупинки кровотеч, лікування прееклампсії, малярії та інші критично важливі засоби.

Виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел заявила, що світ повинен терміново інвестувати в акушерок, медсестер і працівників охорони здоров’я, щоби кожна мати й дитина мали шанс вижити.

Генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус додав, що окрім доступу до акушерської допомоги, необхідно гарантувати базові репродуктивні права жінок і дівчат, адже саме вони формують фундамент безпечної вагітності.

У звіті також вперше наведено глобальну оцінку впливу пандемії COVID-19 на виживання матерів. У 2021 році через пандемію померли додатково 40 тисяч жінок — 322 тисячі проти 282 тисяч у 2020-му. Причини — не лише безпосередній вплив коронавірусу, але й перебої в роботі медичних установ, особливо в системах акушерства та екстреної допомоги.

Світ досяг значного прогресу у зниженні материнської смертності, однак цей успіх може виявитися тимчасовим, якщо не будуть вжиті системні заходи для захисту здоров’я жінок, особливо у кризових регіонах.

ООН закликає до термінових інвестицій у медичну інфраструктуру, фахівців та права жінок, щоб врятувати життя тих, хто дарує життя іншим.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Андрій Єрмак дав інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак дав інтерв’ю італійській газеті Corriere Della Sera, в якій розділилися думки про політичні виклики, з якими стикається Україна, а також про своє бачення майбутньої країни. Видання називає його «Рішельє Зеленського» (кардинал Рішельє в 17 столітті був фактичним правителем Франції за короля Людовіка XIII). Основні тези Єрмака. 1. «Україна фактично […]

Росія готується до десятиліть життя під санкціями

Росіянам доведеться навчитися жити під санкційними обмеженнями протягом наступних десятиліть, незалежно від результатів війни проти України. Про це заявив Дмитро Бірічевський, директор департаменту економічного співробітництва Міністерства закордонних справ РФ, виступаючи на дискусійному клубі «Валдай». Бірічевський підкреслив, що санкції, запроваджені західними країнами, спрямовані на довгострокову ізоляцію Росії від світової економіки. За його словами, ці обмеження залишаться […]

Пенсійний фонд починає виплати компенсацій за розміщення ВПО

З січня 2025 року Пенсійний фонд України розпочинає виплати компенсацій громадянам, які безкоштовно надають житло внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Це передбачено списками, наданими Міністерством розвитку громад та територій України. Згідно з ухваленою Кабінетом Міністрів постановою №1544 від 31 грудня 2024 року, Пенсійний фонд також почне розгляд заяв від нових заявників і ухвалювати рішення про призначення […]

G7 підписали декларацію про вступ України в НАТО

Міністри оборони країн-членів “Групи семи” (G7) під час зустрічі в Неаполі (Італія) заявили про підтримку “незворотного шляху” України до повної євроатлантичної інтеграції, зокрема до членства в НАТО. У спільній декларації було підтверджено підтримку права України на самооборону та відданість довгостроковій безпеці країни. Ключові моменти декларації У документі наголошується на важливості скоординованої підтримки України, що надається […]

Путін зустрінеться з посланцем Трампа Віткоффом для обговорення України

Президент Росії Володимир Путін планує провести зустріч зі спеціальним представником президента США Дональда Трампа Стівом Віткоффом. Однією з основних тем переговорів стане врегулювання ситуації в Україні. Про це 11 квітня заявив речник Кремля Дмитро Пєсков, повідомляють російські ЗМІ. За словами Пєскова, зустріч вже узгоджена і буде використана для передачі Віткоффу “основних елементів позиції Росії” щодо […]

Занепокоєння МЗС Польщі щодо антиукраїнських гасел на фермерських протестах

Міністерство закордонних справ Польщі висловило стурбованість стосовно появи антиукраїнських гасел на фермерських протестах, які відбулися 20 лютого. В їх заяві, оприлюдненій на офіційній сторінці, зазначено, що польська держава першою надала допомогу Україні після нападу та прийняла українських біженців. Такі дії, на думку відомства, не лише компрометують Польщу, але й порушують інтереси організаторів протесту, які, можливо, […]

В Тихому океані спостерігається активна присутність китайського флоту

У західній частині Тихого океану спостерігається активна присутність китайського флоту: обидва діючі авіаносці Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) — Liaoning і Shandong — розгорнуті в регіоні. За інформацією японських військових, лише за останній тиждень було здійснено понад 100 вильотів з їхніх палуб, а загалом за останні місяці — понад тисячу. Китайська армія стрімко вдосконалює навички одночасного […]

Екстрадиція підозрюваної у справі про розкрадання 95 млн грн Укрзалізниці

В Україну з Болгарії екстрадували фігурантку гучної справи про розкрадання коштів “Укрзалізниці” під час закупівлі силових трансформаторів у період з 2022 по 2024 роки. Інформацію підтвердило Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). Екстрадована є керівницею компанії, яка незаконно перемогла у тендері на постачання трансформаторів для “Укрзалізниці” за завищеними цінами. Схема була викрита у квітні 2024 року, […]