Європейські банки збільшують свої прибутки на російському ринку

Після вторгнення Володимира Путіна в Україну австрійський банк Raiffeisen оголосив про розгляд можливості продажу свого бізнесу в Росії. За 27 місяців з того часу підрозділ банку в країні продовжував працювати успішно. Кількість співробітників зросла майже до 10 тисяч, що на 7% більше, ніж у 2022 році. У минулому році прибуток сягнув 1,8 млрд євро — це більше, ніж у будь-якої іншої дочірньої компанії банку, і потроївся з 2021 року.

Raiffeisen — один із десятка кредиторів, яких Росія вважає “системно” важливими для своєї економіки. Банк також має значення для фінансів Кремля, оскільки минулого року він заплатив податок, еквівалентний пів мільярда доларів.

Raiffeisen є найбільшим західним банком у Росії, але не єдиним. Сукупний прибуток п’яти банків ЄС, які мають найбільші російські операції, зріс утричі й становитиме майже 3 млрд євро у 2023 році. Успіх цих банків ставить їх у центр уваги. У травні США погрожували обмежити доступ Raiffeisen до своєї фінансової системи через його російські операції. Намагаючись заспокоїти критиків, 10 червня банк планує припинити доларові перекази з Росії.

З свого боку, Росія може почати заарештовувати активи західних банків, яких вона вважає “недружніми”. Деякі європейські банки, такі як французький Société Générale, продали свої російські підрозділи на початку конфлікту. Хоча ті, що залишилися, скоротили персонал лише на 3%, їхні портфелі значно зменшилися.

Raiffeisen зберігає значну частку активів у Росії — 15 % порівняно з 5 % у UniCredit, який посідає наступну сходинку. Але і той скоротив свій кредитний портфель на 58 % і перестав видавати нові кредити. Тривалий отриманий прибуток може пояснюватися різницею між процентними ставками, які банки платять вкладникам, і ставками російського Центрального банку. Остання становить 16 %, майже вчетверо вище, ніж три роки тому.

У 2022 році, передбачаючи стрімкий наплив російських дефолтів, банки створили величезні резерви під втрати за кредитами. Коли очікуване падіння рівня безнадійних боргів не відбулося, ці резерви було списано, що сприяло зростанню прибутку.

Санкції знищили більшість західних конкурентів, тому європейські банки, зокрема Raiffeisen, опинилися у виграші. Після початку війни депозити австрійського кредитора різко зросли, попри низькі ставки. Це пояснюється тим, що російські вкладники воліють зберігати частину своїх коштів у західних банках на випадок, якщо вітчизняні обваляться. Кредитор також відіграє важливу роль у сприянні іноземним компаніям у переміщенні грошей у Росію та з неї: у лютому минулого року на його частку припала майже половина всіх платежів з рештою світу.

Проблема для європейських банків у Росії полягає в тому, що в них мало шляхів виходу. В ідеалі вони повинні продавати місцеві підрозділи іншим іноземним компаніям, але мало хто зацікавлений у придбанні такого складного з геополітичного погляду бізнесу.

Продаж місцевим жителям вимагає схвалення Путіна, і, з огляду на контекст, будь-які угоди навряд чи будуть укладені за справедливою ціною. Більшість недавніх спроб завершити продажі або затягнулися, або зазнали краху.

Таким чином, у європейських банків залишається останній варіант: продовжувати згортати свої російські портфелі. Але навіть це далеко не так просто, і не тільки через підвищену увагу з боку західних регуляторів.

У травні російський суд постановив заарештувати активи Commerzbank і Deutsche Bank, двох німецьких кредиторів, через їхню участь у газовому проєкті, який було скасовано. У рамках паралельного позову суд також заарештував активи італійського банку UniCredit.

Усе це означає, що велика ймовірність того, що багато західних підрозділів у Росії виявляться принаймні частково списаними. Європейським банкам доведеться заплатити високу репутаційну ціну, і розплата навряд чи буде виправдано.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Nvidia представила найдоступнішу відеокарту лінійки RTX 5000

Компанія Nvidia офіційно анонсувала GeForce RTX 5050 – початкову модель у новій лінійці Blackwell (RTX 5000), яка позиціонується як найдоступніша в серії. Відеокарта орієнтована на бюджетний сегмент геймерів і обіцяє суттєве покращення продуктивності завдяки використанню функцій штучного інтелекту. Разом із настільною версією Nvidia також представила мобільну RTX 5050, яка з’явиться у складі нових ігрових ноутбуків. […]

Іран обіцяє помститися за удар по своєму консульству у Сирії

На тлі зростання напруженості у відносинах з Іраном у значній частині Ізраїлю для порушення супутникової навігації ракет та дронів блокується GPS. Іран заприсягся відповісти на удар по будівлі свого консульства в Сирії, завданий у понеділок. Тоді загинули 13 людей, у тому числі впливовий генерал Корпусу вартових Ісламської революції Мохаммад Реза Захеді. Вважають, що удару завдав […]

Infiniti представляє перший розкішний позашляховик із звуковою системою від Klipsch

Infiniti оголошує, що, згідно з результатами своїх досліджень, аудіосистеми, які забезпечують унікальний звуковий досвід у преміум-класі позашляховиків, стали високим пріоритетом для споживачів. З метою відповіді на це попит, компанія стає першим виробником автомобілів, який впроваджує аудіообладнання від Klipsch у свій преміум-клас позашляховика. Обраною моделлю для цієї ініціативи стане QX80 2025 модельного року, про яку Infiniti […]

Війна, а не “спецоперація”: Кремль переоцінив бойові дії в Україні

Представник російського лідера Дмитро Пєсков висловив думку, що “спеціальна військова операція” в Україні фактично переросла у війну. Він зробив це в інтерв’ю російському виданню “Аргументи та факти”. Пєсков відзначив, що хоча все розпочалося як спецоперація, але участь Заходу, на його думку, перетворила це на війну. Проте, він підкреслив, що це не супроводжується жодними юридичними змінами, […]

Єгипетська розробка: нова система боротьби з безпілотниками

На виставці зброї EDEX 2023 у Каїрі египетські виробники представили систему Haris-5 для виявлення та протидії малим безпілотникам, повідомляє портал Army Recognition. Безпілотники стали невід’ємною частиною військових операцій, знаходячи застосування в розвідці, спостереженні та як ударних платформах. Одночасно з цим зростає значення ефективних засобів протидії безпілотникам. Система Haris-5 призначена для захисту різних об’єктів, включаючи міські […]

Починаючи з часів “Холодної війни”, Північноатлантичний альянс розпочинає свої наймасштабніші навчання

Найбільші військові навчання за останні десятиліття, під назвою “Steadfast Defender 2024” (Непохитний захисник), розпочнуться 22 січня і триватимуть до кінця травня, залучивши близько 90 тисяч учасників. Це наймасштабніші заходи цього роду для Північноатлантичного альянсу з 1988 року. Участь у навчаннях візьмуть всі члени НАТО, а також країна-кандидат на вступ, Швеція. Маневри охоплять європейську територію від […]

Псевдо-бізнесмен Максим Кріппа робить спроби пояснити походження капіталів

Псевдо-бізнесмен Максим Кріппа робить спроби пояснити походження капіталівМаксим Кріппа, компанії якого масово скуповують нерухомість та медіа активи в Україні, робить відчайдушні спроби пояснити українцям походження “своїх” капіталів. Про це пише редакція сайту NENKA ІНФО Проблема в тому, що як таким бізнесом Максим Кріппа ніколи не займався, а всі його “величезні капітали” насправді легалізовані в Україні гроші російського православного олігарха  Костянтина Малофєєва, який уже не […]

В США розглядатимуть легальний статус пігулок для переривання вагітності: справа, що може змінити історію абортів

Верховний суд США взяв під вагу справу, яка може суттєво вплинути на легальний доступ до абортивних препаратів, зокрема міфепристону. Це стане першою великою справою щодо права на аборт, яка потрапить до Верховного суду після заборони привілею на переривання вагітності у 2022 році. Рішення у цій справі очікується літом 2024 року і може визначити не тільки […]