Європейські банки збільшують свої прибутки на російському ринку

Після вторгнення Володимира Путіна в Україну австрійський банк Raiffeisen оголосив про розгляд можливості продажу свого бізнесу в Росії. За 27 місяців з того часу підрозділ банку в країні продовжував працювати успішно. Кількість співробітників зросла майже до 10 тисяч, що на 7% більше, ніж у 2022 році. У минулому році прибуток сягнув 1,8 млрд євро — це більше, ніж у будь-якої іншої дочірньої компанії банку, і потроївся з 2021 року.

Raiffeisen — один із десятка кредиторів, яких Росія вважає “системно” важливими для своєї економіки. Банк також має значення для фінансів Кремля, оскільки минулого року він заплатив податок, еквівалентний пів мільярда доларів.

Raiffeisen є найбільшим західним банком у Росії, але не єдиним. Сукупний прибуток п’яти банків ЄС, які мають найбільші російські операції, зріс утричі й становитиме майже 3 млрд євро у 2023 році. Успіх цих банків ставить їх у центр уваги. У травні США погрожували обмежити доступ Raiffeisen до своєї фінансової системи через його російські операції. Намагаючись заспокоїти критиків, 10 червня банк планує припинити доларові перекази з Росії.

З свого боку, Росія може почати заарештовувати активи західних банків, яких вона вважає “недружніми”. Деякі європейські банки, такі як французький Société Générale, продали свої російські підрозділи на початку конфлікту. Хоча ті, що залишилися, скоротили персонал лише на 3%, їхні портфелі значно зменшилися.

Raiffeisen зберігає значну частку активів у Росії — 15 % порівняно з 5 % у UniCredit, який посідає наступну сходинку. Але і той скоротив свій кредитний портфель на 58 % і перестав видавати нові кредити. Тривалий отриманий прибуток може пояснюватися різницею між процентними ставками, які банки платять вкладникам, і ставками російського Центрального банку. Остання становить 16 %, майже вчетверо вище, ніж три роки тому.

У 2022 році, передбачаючи стрімкий наплив російських дефолтів, банки створили величезні резерви під втрати за кредитами. Коли очікуване падіння рівня безнадійних боргів не відбулося, ці резерви було списано, що сприяло зростанню прибутку.

Санкції знищили більшість західних конкурентів, тому європейські банки, зокрема Raiffeisen, опинилися у виграші. Після початку війни депозити австрійського кредитора різко зросли, попри низькі ставки. Це пояснюється тим, що російські вкладники воліють зберігати частину своїх коштів у західних банках на випадок, якщо вітчизняні обваляться. Кредитор також відіграє важливу роль у сприянні іноземним компаніям у переміщенні грошей у Росію та з неї: у лютому минулого року на його частку припала майже половина всіх платежів з рештою світу.

Проблема для європейських банків у Росії полягає в тому, що в них мало шляхів виходу. В ідеалі вони повинні продавати місцеві підрозділи іншим іноземним компаніям, але мало хто зацікавлений у придбанні такого складного з геополітичного погляду бізнесу.

Продаж місцевим жителям вимагає схвалення Путіна, і, з огляду на контекст, будь-які угоди навряд чи будуть укладені за справедливою ціною. Більшість недавніх спроб завершити продажі або затягнулися, або зазнали краху.

Таким чином, у європейських банків залишається останній варіант: продовжувати згортати свої російські портфелі. Але навіть це далеко не так просто, і не тільки через підвищену увагу з боку західних регуляторів.

У травні російський суд постановив заарештувати активи Commerzbank і Deutsche Bank, двох німецьких кредиторів, через їхню участь у газовому проєкті, який було скасовано. У рамках паралельного позову суд також заарештував активи італійського банку UniCredit.

Усе це означає, що велика ймовірність того, що багато західних підрозділів у Росії виявляться принаймні частково списаними. Європейським банкам доведеться заплатити високу репутаційну ціну, і розплата навряд чи буде виправдано.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Від даних NASA до музичного шедевру: послухайте, як звучить галактика через творчість композиторки Софі Кацнер

Композиторка Софі Кацнер використала дані від телескопів NASA для створення звукового пейзажу галактики Чумацький Шлях. Відео під назвою “Where Parallel Lines Converge” опубліковано на YouTube-каналі NASA. Існує популярна ненаукова теорія, яка вважає, що Всесвіт наповнений музикою, яку, на жаль, людство не може почути. Однак композиторка Софі Кацнер вирішила використати дані від телескопів NASA для перетворення […]

Індія підтверджує участь у конференції щодо України у Швейцарії: Що це означає для геополітичної ситуації?

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив у своєму інтерв’ю агентству PTI, що Індія візьме участь у конференції щодо України, яка відбудеться у Швейцарії. Щоправда, не уточнив, чи поїде він на саміт сам особисто. Це стало важливим кроком, оскільки Індія є першою великою країною з “глобального півдня”, яка підтвердила свою участь у заході. «Індія братиме участь у […]

“Icon of the Seas”: Найбільший у світі круїзний лайнер розпочне свою першу подорож цього місяця

Скоро найбільший у світі круїзний лайнер “Icon of the Seas” вирушить у своє перше плавання з порту Маямі, представляючи унікальність не лише за розмірами, але й тим, що він використовує скраплений природний газ як паливо. Це інноваційне судно визначається не тільки своїми вражаючими розмірами, але й екологічною та енергоефективною технологією. Як повідомляється, “Icon of the […]

У Німеччині обстріляли штаб-квартиру партії Олафа Шольца

Штаб-квартира партії канцлера Олафа Шольца в Німеччині була обстріляна невідомими, повідомляє BILD. Інцидент стався у старому місті Дрездена, де розташовано офіс Соціал-демократичної партії Німеччини у Саксонії, поруч із місцевим парламентом на річці Ельба. Поліція виявила кульові отвори у вікнах на третьому поверсі будівлі. Інцидент стався наприкінці червня, але про нього стало відомо лише зараз. За […]

Ізраїль продовжує удари по сектору Газа, незважаючи на вимогу ООН припинити наступ

У суботу, 25 травня, Ізраїль завдав нових ударів по сектору Газа, зокрема по місту Рафах, попри вимогу Міжнародного суду ООН негайно припинити наступ на це місто. На даний момент немає жодних ознак того, що Ізраїль має намір дотримуватися припису суду в Гаазі або змінити характер своїх військових дій у секторі Газа. За свідченнями очевидців, удари […]

Понад мільйону осіб у Секторі Гази загрожує голод

У Секторі Гази збільшується гостра нестача продовольства, що ставить під загрозу всю його населену кількість, що складає 2,23 мільйона осіб. За даними нових оцінок експертів з продовольчої безпеки від комітету IPC (Інтегрована класифікація стадій продовольчої безпеки), понад мільйон людей у Секторі Гази перебувають у ситуації, що нагадує голод, що в два рази більше, ніж у […]

Захисниця постачань зброї Україні бере курс на Європарламент

Марі-Аґнес Штрак-Ціммерманн, відома німецька політик і фахівець у галузі оборони, заявила про свою участь у виборах до Європарламенту, які відбудуться 9 червня 2024 року. Її основна мета – отримати більше підтримки для України, ставши активним учасником європейської політики. Марі-Аґнес Штрак-Ціммерманн, яка очолює комітет з питань оборони в німецькому Бундестазі, вже отримала широку підтримку внутрішньопартійного з’їзду […]

Сергій Миколайович Тронь – Володар Білої Гори (частина 2)

Сергій Миколайович Тронь – Володар Білої Гори (частина 2)Судячи з інформації в інтернеті, Сергій Тронь сьогодні це впливова фігура у світі блокчейн – технологій, успішний бізнесмен і просто чудова людина. Ось тільки це взагалі не так. Всі ці статті та інтерв’ю, в яких навперебій хвалять Серьожу – це все “джинса”, розміщені ним самим матеріали про себе хорошого. Насправді єдиний талант яким володіє Сергій […]