Як приборкати Орбана. ЄС розробив план “підриву економіки” Угорщини, щоб допомогти Україні – FT

Британське видання The Financial Times повідомляє про секретний план Європейського Союзу щодо Угорщини, який має розблокувати фінансову допомогу Україні.

За даними ЗМІ, влада ЄС розробила план на випадок, якщо прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заблокує нову допомогу Україні на екстреному саміті Євросоюзу, запланованому на 1 лютого.

Стаття вийшла на фоні того, що 29 січня до Ужгорода зі своєю командою прибув міністр закордонних справ і зовнішньої торгівлі Угорщини Петер Сіярто, з яким зустрічаються голова ОП Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

План полягає в тому, що у випадку вето Угорщини очільники інших європейських країн мають публічно заявити про “неконструктивну поведінку” Орбана і “недопустимість” подальшого виділення коштів ЄС для Будапешту.

Мета цих заяв “налякати ринки і створити різке зростання вартості запозичень”, повідомляє FT.

Стратегія ЄС буде спрямована на слабкі місця економіки Угорщини, підрив національної валюти та зниження інвестиційної привабливості країни, щоб завдати шкоди “робочим місцям та розвитку”.

Без фінансування ЄС, йдеться у документі, “фінансові ринки та європейські та міжнародні компанії можуть бути менш зацікавлені в інвестиціях до Угорщини”. Це може спровокувати подальше збільшення вартості фінансування державного дефіциту та падіння курсу валюти.

Міністр угорського уряду у справах Євросоюзу Янош Бока заявив FT, що не знає про такі погрози, а Угорщина, за його словами, “не піддається тиску”.

“Угорщина не пов’язує підтримку України та доступ до коштів ЄС і не сприймає, щоб так робили інші країни”, – сказав він.

Чиновник додав, що Угорщина направила до Брюсселя нову пропозицію, в якій попередньо погодилась на те, щоб кошти бюджету ЄС направили на допомогу Україні, якщо Угорщині дозволять змінити своє рішення у майбутньому.

Три дипломати Євросоюзу повідомили FT на умовах анонімності, що багато країн Євросоюзу підтримали запропонований план тиску на Будапешт.

“Настрій став жорсткішим. Що у нас за союз, якщо ми допускаємо таку поведінку?” — сказав один із них. Інший додав: “Ставки високі. Це шантаж”.

Представник Ради ЄС відмовився FT коментувати цю інформацію.

Угорщина проти ЄС і України

Ще в грудні минулого року прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан попередив, що може заблокувати майбутню фінансову допомогу Україні після того, як наклав вето на пакет ЄС у розмірі 50 мільярдів євро, призначений допомогти його східному сусіду вижити в наступні три роки.

Голова Європейської ради Шарль Мішель тоді підтвердив, що лідери не змогли домовитись про включення допомоги Україні до бюджетного плану Євросоюзу.

За словами Мішеля, проти цього виступила одна країна. Він її не назвав, але більше ніхто не робить секрету з того, що це – Угорщина.

Мішель пообіцяв, що до цього питання повернуться на початку 2024 року.

Крім економічної допомоги, Євросоюз має намір закласти в бюджет і 24 млрд на військову допомогу Україні. Про те, що буде з цим, європейські лідери на саміті поки що не повідомили.

Орбан не вперше стоїть на шляху своїх колег з Європейського Союзу, які роблять усе можливе, щоб допомогти Києву пережити повномасштабну війну Росії.

При цьому він неохоче, але фактично дозволив Україні та Молдові розпочати офіційні перемовини про вступ до ЄС. Вийшовши із залу, Орбан дозволив іншим 26 лідерам ЄС проголосувати за це одноголосно.

Він оголосив це “поганим рішенням”, яке Угорщина може зупинити в будь-який час у майбутньому.

Прем’єр-міністр Угорщини стверджує, що Україна не може виграти війну, і тому її союзники повинні переконати її домагатися негайного припинення вогню з наступними переговорами.

Орбан виступає проти санкцій ЄС щодо російської нафти та газу та відмовляється дозволяти військовій допомозі ЄС чи НАТО надходити в Україну. Каже, що постачання зброї Києву лише продовжує агонію.

Він вважає, що членство України в ЄС було б катастрофою для Євросоюзу, зокрема, для угорських фермерів. Це також забере кошти з фондів ЄС в угорців.

Він бачить Україну не як майбутнього члена Євросоюзу, а як буферну зону між ЄС і Росією. Цей погляд не дуже відрізняється від бачення російського президента Володимира Путіна щодо “нейтральної, демілітаризованої” України.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Пенсійна реформа в Україні

Кабінет Міністрів України до 1 липня 2025 року має розробити законопроєкт, який визначить механізм перерахунку так званих спеціальних пенсій. Це передбачено заходами з оптимізації державних витрат, що закладені у бюджеті на наступний рік. Зниження пенсійних виплат торкнеться одержувачів спеціальних пенсій, зокрема: колишніх і чинних суддів, прокурорів, співробітників силових структур. Такі пенсії є одними з найбільш […]

“Рамштайн-18” сьогодні: новини та очікування на засіданні військової коаліції на підтримку України

Сьогодні, 23 січня, заплановане 18-те засідання військової коаліції під назвою “Рамштайн” на підтримку України, у якому братимуть участь представники близько 50 країн. Це зустріч стала традиційною формою обговорення ситуації та планів щодо підтримки України в умовах російської агресії. Матеріал RBC-Ukraine містить інформацію, отриману від різних джерел, таких як прес-служба Пентагону, Міністерство оборони Естонії, The Wall […]

Трамп може правити до 2037 року: як лазівка в Конституції США дозволяє обійти 22-у поправку

Попри обмеження 22-ї поправки до Конституції США, яка забороняє президенту обиратися більше двох разів, Дональд Трамп має реальну можливість залишитися в Білому домі й після 2029 року. Юридичні експерти вказують на лазівку в законі, яка дозволяє обійти це обмеження. Ключова фраза 22-ї поправки говорить: “Жодна особа не може бути обрана на посаду президента більше ніж […]

Програш Києва Росії матиме руйнівні наслідки для США – Чак Шумер

Лідер більшості в сенаті США Чак Шумер у неділю виступив із грізним попередженням щодо необхідності надати Україні додаткову допомогу і заприсягся не кидати європейського союзника, повідомляє CNN. Виступаючи після повернення з поїздки в Україну, Шумер сказав, що цей рік є “вирішальним моментом в історії світу”. Якщо США не поставлять Києву більше боєприпасів, Україна програє Росії, […]

Польща відмовляється від введення своїх військ в Україну

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш в інтерв’ю українській службі “Голосу Америки” розповів про позицію Варшави щодо участі польських військових у військових діях на території України. За його словами, на даний момент Польща категорично виключає можливість розміщення своїх збройних сил в Україні. Він підкреслив, що це питання має бути вирішене на рівні НАТО, і що Польща […]

Росія почала масове виробництво найважчої плануючої бомби – півторатонної ФАБ-1500-М54

За інформацією видання Bild, щодня на фронті гине приблизно 50 українських солдатів, більша їхня частина – якраз через застосування російськими військовими плануючих бомб, зокрема ФАБ-1500-М54. Востаннє росіяни скинули ФАБ-1500-М54 на багатоповерхівку в Красногорівці, знявши це з двох ракурсів. Бомба вибухнула в житловому районі, випустивши вогняну кулю заввишки у 20 поверхів. Глава ВПС Олещук у листопаді […]

Українцям радять почати зберігати кошти на пенсію вже зараз

За демографічних викликів, з якими стикається держава, високі соціальні пенсії стануть недосяжними. Для українців настає час розпочати збереження коштів на пенсійний вік та бути готовими працювати стільки, скільки можливо. Таку думку висловила перша заступниця міністра соціальної політики Дарина Марчак. Вона завірила, що держава продовжить виплачувати пенсії з солідарної пенсійної системи, але ці виплати будуть скромними. […]

США та Росія готуються до переговорів про завершення війни в Україні

18 лютого відбудеться важлива зустріч високопосадовців США та Росії, на якій обговорюватимуть можливість досягнення угоди про завершення війни в Україні. Цей крок стане важливим етапом у відносинах між двома країнами, оскільки вони також планують підготовку до майбутнього саміту президентів США Дональда Трампа та Росії Володимира Путіна. Подія, яка викликає багато суперечок, має стати значним кроком […]