Ви людина – жайворонок? Можливо, ви нащадок неандертальця.

Деякі люди могли отримати варіанти генів, які можуть впливати на циркадний годинник, від неандертальців, показало дослідження.

Вам легко прокидатися рано? Можливо, у ваших предках є неандертальці.

Дослідження, опубліковане цього тижня в журналі Genome Biology and Evolution, показало, що ДНК неандертальців зберігається у деяких сучасних людей і може визначити, чи є хтось від природи раннім прокидачем.

Живіть здорово щодня з порадами та рекомендаціями щодо харчування, фітнесу та психічного здоров’я, які ви отримуєте щочетверга на свою поштову скриньку.
Неандертальці – наші найближчі вимерлі родичі, згідно з даними Національного музею природознавства Смітсонівського інституту, мали такі характерні фізичні особливості, як більші носи, кутасті вилиці та кремезне тіло. Відомо, що вони використовували складні знаряддя праці, контролювали вогонь, були вправними мисливцями, носили одяг і жили в укриттях.

“Ми виявили, що неандертальська ДНК, яка залишилася в сучасних людях завдяки схрещуванню, має значний і спрямований вплив на сучасних людей, – написав в електронному листі співавтор дослідження Тоні Капра, доцент кафедри епідеміології та біостатистики в Каліфорнійському університеті в Сан-Франциско. “Зокрема, неандертальська ДНК, яка асоціюється з хронотипом, послідовно збільшує схильність до ранкової активності”.

Міграція у вищі широти
Коли предки євразійців, які зараз проживають від Британських островів до гір Сибіру, почали мігрувати з Африки близько 70 000 років тому, вони потрапили в нове середовище у вищих широтах з більш різноманітними сезонами, температурами і рівнями освітленості, йдеться в дослідженні.

Ті, хто прибув до Євразії, схрестилися з місцевим населенням, “спочатку з неандертальцями”, а пізніше з іншими предками, такими як денисівці, які зараз вимерли, йдеться в дослідженні. Це створило потенційну можливість для людей отримати генетичні варіанти, вже адаптовані до цих нових умов.

“У вищих широтах спостерігається більше сезонних коливань у світлих/темних циклах протягом року, ніж у більш екваторіальних широтах”, – пише Капра.

Було “не відразу зрозуміло, чому підвищена ранкова активність може бути корисною у вищих широтах”, хоча дослідження показало, що у сучасних людей “поведінкова ранкова активність” пов’язана з “прискореним темпом роботи циркадної генної мережі”, що може бути перевагою.

Це відкриття може допомогти людям краще зрозуміти свій режим сну сьогодні, оскільки позмінна робота і залежність від екранів та інших технологій можуть вплинути на наші вроджені звички до сну.

Чи можуть технології допомогти вам переналаштувати свій внутрішній годинник? Ось що варто враховувати.

Зміни циркадних ритмів
Наші циркадні ритми – це природні орієнтири для організму протягом 24-годинного циклу. Вони повідомляють нам, коли настав час їсти, спати і прокидатися.

Це “вроджені” ритми, які адаптують біологію тварин і рослин до світлового і темнового циклу Землі, і “регулюються центральним циркадним годинником, який прив’язаний до навколишнього середовища” через вплив світла, говорить Саймон Арчер, професор молекулярної біології сну в британському Університеті Суррея.

Часто, коли люди мають труднощі зі сном або неспанням, це відбувається тому, що їхні циркадні ритми порушилися через проблеми зі здоров’ям – включаючи стрес, депресію, тривогу і гіпертиреоз – або через позмінну роботу чи подорожі.

Такі зміни, як перехід на літній час, також можуть впливати на циркадні ритми, коли організм втрачає годину ранкового сонячного світла, яке, за словами експертів, є ключовим для підтримки наших циклів сну і неспання та загального стану здоров’я.

Проблеми зі сном можуть призвести до змін у метаболізмі та імунітеті, які пов’язані з проблемами зі здоров’ям, включаючи рак, серцеві захворювання та втому.

Для вирішення цих проблем були розроблені нові технології, такі як спеціальні маски, окуляри, серцеві датчики та додатки.

Проблеми зі сном можуть посилюватися з віком. Ці поради можуть допомогти.

Циркадні варіанти від неандертальців
У цьому дослідженні вчені визначили набір з 246 генів, пов’язаних з циркадністю, і виявили сотні генетичних варіантів, які потенційно можуть впливати на циркадний годинник. Використовуючи штучний інтелект для аналізу генетичних варіантів, вони виявили, що деякі люди могли отримати циркадні варіанти від неандертальців.

Щоб перевірити це, дослідники використали велику когорту з кількох сотень тисяч людей, використовуючи біомедичну базу даних Біобанку Сполученого Королівства. Дослідження показало, “що ці варіанти послідовно збільшують ранкову активність”, – йдеться у повідомленні про дослідження.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Україна готується відкрити низку нових пунктів пропуску

У цьому році Україна планує розширити мережу прикордонних пунктів пропуску з метою зменшення навантаження на українсько-польський кордон. Зокрема, нові КПП планується відкрити на кордоні з Угорщиною, Молдовою, Румунією та Польщею. Про це повідомив віце-прем’єр-міністр, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков. “Ми сподіваємося, що незабаром з Угорщиною відкриємо новий пункт пропуску, а існуючий – […]

Чи насправді ми під впливом алкоголю говоримо те, що думаємо

З давніх-давен існує прислів’я: “Що у п’яного на язиці, те у тверезого на думці”. Це висловлювання часто вживається для опису ситуацій, коли п’яні люди зізнаються у речах, які зазвичай залишаються невисловленими в тверезому стані. Але чи дійсно алкоголь дозволяє нам “виплеснути” правду? Нещодавні дослідження на цю тему проливають світло на цей складний аспект людської поведінки. […]

Ізраїль розпочав новий військовий наступ у місті Газа

У Вашингтоні лідер іранської опозиції Алі Реза Резазаде повідомив про новий наступ Ізраїлю на місто Газа. Після того, як Ізраїль видав накази про евакуацію, палестинці очікували наступу і втекли з північного міста, спустошеного війною. Ізраїльські переговорники планували відправитися до Єгипту для мирних переговорів щодо припинення вогню, спрямованих на завершення дев’ятимісячної війни з ХАМАСом, яка зруйнувала […]

Як глобальне потепління розтоплює південний континент

Аномалії температур в Антарктиці стали ще однією ознакою глобального потепління. Незважаючи на те, що Антарктика переживає зиму, на українській полярній станції “Академік Вернадський” 16 липня було зафіксовано значне підвищення температури. Максимальна добова температура піднялася з –4,2°С до +4,5°С. Таке різке потепління тривало майже дві доби, супроводжувалося дощем та мокрим снігом. Подібні температури були зафіксовані також […]

Сара Джессіка Паркер вирішила покинути Нью-Йорк

Сара Джессіка Паркер, 58 років, анонсувала на своїй сторінці в Instagram, що її успішна п’єса “Плаза-сьют” в січні відправиться до Лондона після успішного показу в Америці. Акторка поділилася серією фотографій, де кілька кадрів були зроблені в Лондоні, а один – в Нью-Йорку. “Знову на репетиції нашого лондонського показу @plazasuitebway. Горизонт, яким я бачу його щодня. […]

Ціна на золото наближається до рекорду

Ціна на золото знову піднялася до рекордно високого рівня, зокрема на тлі посиленої уваги інвесторів до майбутніх виборів президента США. Менш ніж за три тижні до голосування опитування свідчать про надзвичайно напружену боротьбу за президентське крісло, що підвищує інтерес до цього дорогоцінного металу. Про це повідомляє агентство Bloomberg. У Лондоні спотова ціна на золото зросла […]

Росіяни можуть перекинути виведені з Нагірного Карабаху війська в Україну

Так вважає військовий аналітик BILD Юліан Рьопке. Миротворчі сили, які перебували в Карабасі з осені 2020 року, РФ почала виводити цього тижня. Контингент налічував близько 2 000 солдатів. Разом із важкою технікою їх вивозять із Азербайджану залізницею через кордон у Дагестан. Як заявив Рьопке, є “деякі побоювання”, що цей контингент, включно з десятками досить нових […]

Перша смерть від мавпячої віспи підтверджена в Японії

Міністерство охорони здоров’я Японії оголосило про перший смертельний випадок в країні внаслідок зараження мавпячою віспою. За інформацією відомства, 30-річного чоловіка, який проживав біля Токіо, діагностували мавпячу віспу два місяці тому, у вересні. Виявлено, що у нього раніше був вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), що призвело до ослаблення імунітету і загострення хвороби. Медики підкреслили, що чоловік не […]