Ви людина – жайворонок? Можливо, ви нащадок неандертальця.

Деякі люди могли отримати варіанти генів, які можуть впливати на циркадний годинник, від неандертальців, показало дослідження.

Вам легко прокидатися рано? Можливо, у ваших предках є неандертальці.

Дослідження, опубліковане цього тижня в журналі Genome Biology and Evolution, показало, що ДНК неандертальців зберігається у деяких сучасних людей і може визначити, чи є хтось від природи раннім прокидачем.

Живіть здорово щодня з порадами та рекомендаціями щодо харчування, фітнесу та психічного здоров’я, які ви отримуєте щочетверга на свою поштову скриньку.
Неандертальці – наші найближчі вимерлі родичі, згідно з даними Національного музею природознавства Смітсонівського інституту, мали такі характерні фізичні особливості, як більші носи, кутасті вилиці та кремезне тіло. Відомо, що вони використовували складні знаряддя праці, контролювали вогонь, були вправними мисливцями, носили одяг і жили в укриттях.

“Ми виявили, що неандертальська ДНК, яка залишилася в сучасних людях завдяки схрещуванню, має значний і спрямований вплив на сучасних людей, – написав в електронному листі співавтор дослідження Тоні Капра, доцент кафедри епідеміології та біостатистики в Каліфорнійському університеті в Сан-Франциско. “Зокрема, неандертальська ДНК, яка асоціюється з хронотипом, послідовно збільшує схильність до ранкової активності”.

Міграція у вищі широти
Коли предки євразійців, які зараз проживають від Британських островів до гір Сибіру, почали мігрувати з Африки близько 70 000 років тому, вони потрапили в нове середовище у вищих широтах з більш різноманітними сезонами, температурами і рівнями освітленості, йдеться в дослідженні.

Ті, хто прибув до Євразії, схрестилися з місцевим населенням, “спочатку з неандертальцями”, а пізніше з іншими предками, такими як денисівці, які зараз вимерли, йдеться в дослідженні. Це створило потенційну можливість для людей отримати генетичні варіанти, вже адаптовані до цих нових умов.

“У вищих широтах спостерігається більше сезонних коливань у світлих/темних циклах протягом року, ніж у більш екваторіальних широтах”, – пише Капра.

Було “не відразу зрозуміло, чому підвищена ранкова активність може бути корисною у вищих широтах”, хоча дослідження показало, що у сучасних людей “поведінкова ранкова активність” пов’язана з “прискореним темпом роботи циркадної генної мережі”, що може бути перевагою.

Це відкриття може допомогти людям краще зрозуміти свій режим сну сьогодні, оскільки позмінна робота і залежність від екранів та інших технологій можуть вплинути на наші вроджені звички до сну.

Чи можуть технології допомогти вам переналаштувати свій внутрішній годинник? Ось що варто враховувати.

Зміни циркадних ритмів
Наші циркадні ритми – це природні орієнтири для організму протягом 24-годинного циклу. Вони повідомляють нам, коли настав час їсти, спати і прокидатися.

Це “вроджені” ритми, які адаптують біологію тварин і рослин до світлового і темнового циклу Землі, і “регулюються центральним циркадним годинником, який прив’язаний до навколишнього середовища” через вплив світла, говорить Саймон Арчер, професор молекулярної біології сну в британському Університеті Суррея.

Часто, коли люди мають труднощі зі сном або неспанням, це відбувається тому, що їхні циркадні ритми порушилися через проблеми зі здоров’ям – включаючи стрес, депресію, тривогу і гіпертиреоз – або через позмінну роботу чи подорожі.

Такі зміни, як перехід на літній час, також можуть впливати на циркадні ритми, коли організм втрачає годину ранкового сонячного світла, яке, за словами експертів, є ключовим для підтримки наших циклів сну і неспання та загального стану здоров’я.

Проблеми зі сном можуть призвести до змін у метаболізмі та імунітеті, які пов’язані з проблемами зі здоров’ям, включаючи рак, серцеві захворювання та втому.

Для вирішення цих проблем були розроблені нові технології, такі як спеціальні маски, окуляри, серцеві датчики та додатки.

Проблеми зі сном можуть посилюватися з віком. Ці поради можуть допомогти.

Циркадні варіанти від неандертальців
У цьому дослідженні вчені визначили набір з 246 генів, пов’язаних з циркадністю, і виявили сотні генетичних варіантів, які потенційно можуть впливати на циркадний годинник. Використовуючи штучний інтелект для аналізу генетичних варіантів, вони виявили, що деякі люди могли отримати циркадні варіанти від неандертальців.

Щоб перевірити це, дослідники використали велику когорту з кількох сотень тисяч людей, використовуючи біомедичну базу даних Біобанку Сполученого Королівства. Дослідження показало, “що ці варіанти послідовно збільшують ранкову активність”, – йдеться у повідомленні про дослідження.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Принц Гаррі таємно відвідав поранених українських військових у Львові

Британський принц Гаррі потай від громадськості відвідав Україну з коротким візитом, який не анонсувався заздалегідь. Про це повідомляє The Telegraph у четвер, 10 квітня. В межах поїздки герцог Сассекський прибув до Львова, де відвідав ортопедичну клініку, яка займається лікуванням і реабілітацією поранених українських військовослужбовців та цивільних. Як повідомляється, про візит стало відомо лише після того, […]

Нові удари США по об’єктах хуситів в Ємені

США нанесли нові удари по об’єктах хуситів у Ємені вночі, 18 січня, повідомляють американські чиновники під умовою анонімності. Деталі щодо цілей або кількості випущених ракет наразі залишаються невідомими. Попередньо відомо, що вчора військово-морські сили США повідомили про атаку ударним безпілотником, запущеним з районів, які контролюються хуситами в Ємені, на американське судно Genco Picardy в Аденській […]

Пакистан запустив чотири спеціальні рейси для евакуації своїх громадян після подій у Киргизстані

Після конфлікту між місцевими мешканцями Бішкека та іноземцями з Пакистану, пакистанська влада запланувала спеціальні рейси для евакуації своїх громадян з Киргизстану. Про це повідомили представники прес-служби міжнародного аеропорту “Манас”. У вівторок з аеропорту “Манас” вилетіло шість рейсів до Пакистану, чотири з них були організовані спеціально. За словами прес-служби, протягом дня літаки здійснили вильоти до Ісламабада, […]

У Німеччині економіка продовжує падіння

Німецька економіка продовжує переживати труднощі, оскільки валовий внутрішній продукт (ВВП) країни скоротився на 0,1% за перший квартал 2024 року. Це падіння, яке розпочалося ще в 2023 році, вказує на тривалість економічної кризи, яка триває довше, ніж багато експертів спочатку припускали. Тобто падіння, розпочате 2023 року, продовжилося і цього року. Зазвичай німецька економіка, за винятком корона-кризи, […]

Інтернет-титушка Ярослав Бондаренко: Початок

Інтернет-титушка Ярослав Бондаренко: ПочатокВідомий сьогодні як інтернет-титушка та інтернет-вимагач Ярослав Бондаренко розпочав свій творчий шлях завдяки роботі на одного з підручних Авакова – Антона Геращенка. Як і інший сброд зі зграї блогерів Геращенко, Бондаренко спочатку посадили наповнювати “Миротворець”, а потім, для створення образу “вітерана АТО” відправили “воювати”, ну чи точніше тусити далеко від фронту. Про це повідомляє редакція […]

У Лондоні відбудеться новий раунд переговорів щодо завершення війни в Україні

Невдовзі у Лондоні має відбутися черговий раунд переговорів між Україною, США, Великою Британією, Францією та Німеччиною, де сторони обговорюватимуть потенційну угоду з Росією про завершення війни. Учасники переговорів, за інформацією Bloomberg, розглядають можливість замороження лінії фронту в Україні з певними умовами щодо санкцій та територіальних питань. Одним із ключових пунктів переговорів може стати пропозиція США […]

Регулярні візити до лікаря знижують смертність серед онкохворих

Дослідження показало, що пацієнти, які до онкологічного діагнозу регулярно відвідують лікаря загальної практики, мають значно кращі шанси на успішне лікування та довший прогноз. Часто ці пацієнти мають змогу пройти раннє обстеження і своєчасно виявити рак, що дозволяє почати лікування на ранній стадії, коли воно є найбільш ефективним. Щороку лікарі загальної практики стикаються з середньо восьми […]

Трамп анонсує позитивні новини щодо перемир’я в Україні

Президент США Дональд Трамп заявив, що у понеділок, 17 березня, можна очікувати позитивних новин щодо можливого припинення вогню в Україні. Про це він розповів в інтерв’ю журналістці Шеріл Еткіссон у п’ятницю. Відповідаючи на питання про ситуацію з припиненням війни Росії проти України, Трамп зазначив, що на його думку, “все йде добре”. Він підкреслив, що наразі […]