Військова економіка Росії забезпечить її війну ще 5-6 років

Французька газета Le Monde оприлюднила новий аналіз, у якому стверджується, що військова економіка Росії має потенціал продовжувати військові дії ще 5-6 років, що значно перевищує можливості України в цьому аспекті. Видання аналізує три ключові фактори, що сприяють такій стійкості Росії: величезні витрати на військову промисловість, оплату праці контрактників та допомогу сім’ям загиблих військових.

Газета пише, що майже 400 тисяч росіян підписали військові контракти тільки 2023 року, і виплати новим добровольцям продовжують зростати, і контрактникам платять удесятеро більше за мінімальну зарплату.

«З’явилася дивна економічна модель, згідно з якою мертвий росіянин заробляє для своєї сім’ї більше, ніж живий. Фактично, якщо чоловік вирішить піти воювати і помре у віці між 30 і 35 роками, його смерть буде більш «вигідною» з економічної точки зору, ніж його майбутнє. Підписання контракту з армією означає, що він заробляє вдесятеро більше за мінімальну зарплату, а головне, якщо він загине в бою, його найближчі родичі отримають допомогу на випадок смерті, трунарну допомогу, яка може становити до 11 мільйонів рублів залежно від регіону», – пише видання.

«Це безпрецедентно, адже росіян завжди відправляли в армію з примусу або з патріотизму. Володимир Путін створив абсолютно нову реальність», – заявив виданню російський економіст Владислав Іноземцев, який живе у США.

За його оцінками, щороку в середньому набирається щонайменше 200 000 солдатів-контрактників.

«Унаслідок величезних сум, витрачених на військову економіку й оплату контрактників, зростання економіки в основному забезпечувалося за рахунок споживання. Згідно з попередньою оцінкою Росстату, валовий внутрішній продукт у другому кварталі підскочив на 4% у річному обчисленні», – ідеться в статті.

Рівень безробіття в РФ перебуває на найнижчому за всю історію рівні – 2,6%. Ґрунтуючись на цих макроекономічних параметрах, у липні Світовий банк заніс Росію до списку країн із «високим рівнем доходу».

Ба більше, російська економіка ніколи не була в кращій формі, незважаючи на західні санкції. «Завдяки скороченню відтоку капіталу внаслідок санкцій внутрішній попит зміг зрости, особливо в секторі послуг. Бюджет отримує більше доходів, а імпорт підтримується на достатньому рівні», – резюмує експерт.

Чи стійка економічна «модель» Володимира Путіна? Владислав Іноземцев вважає, що так. «Росія залишається найбільшим у світі експортером сировини, що дає Кремлю дохід, необхідний для виробництва зброї та оплати солдатів, яких відправляють на фронт».

Ризики для такої економічної моделі – вичерпання трудових резервів і виробничих потужностей, про що заявляли і в центробанку РФ. До цього додається жорстка конкуренція за робочу силу між армією і промисловістю, зокрема – підприємствами ВПК, які працюють «у шаленому темпі», двадцять чотири години на добу, сім днів на тиждень.

За останні десять місяців, за словами віце-прем’єра Дениса Мантурова, 520 000 працівників пішли з цивільних підприємств в оборонну промисловість. Зарплати там більш привабливі. Тому «брак робочої сили – це зараз головна проблема Росії». Два мільйони робочих місць у промисловості зараз залишаються незаповненими, за даними Росстату.

Водночас Іноземцев вважає, що завдяки торгівлі сировиною таких темпів зростання Росія здатна домагатися ще п’ять-шість років, «а це набагато довше, ніж може витримати Україна».

Крім того, як пише видання, цей тип економіки стимулює російську владу не закінчувати війну в Україні, оскільки масштабна демобілізація нібито «обнулить досягнуте зростання».

Науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона і директор з міжнародних справ Київської школи економіки Еліна Рибакова вважає, що «політично та економічно Путін не зацікавлений у тому, щоб лопнула ця економічна бульбашка», оскільки «альтернативи цій макабричній економіці, від якої виграє вся країна, не існує».

На її думку, мілітаризація російської економіки значно ускладнює перспективи припинення війни в Україні, «можливо, для Кремля більш прагматично продовжувати цю мілітаризацію економіки».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Напад на тюремний конвой у Франції: злочинці вбили охоронців та втекли

У Нормандії, що на півночі Франції, стався насильницький інцидент, коли озброєні зловмисники здійснили напад на тюремний конвой у спробі визволити ув’язненого. Під час атаки вони вбили двох охоронців і поранили ще трьох. Зловмисників поки не вдалося впіймати. Міністр юстиції Франції Ерік Дюпон-Моретті зазначив, що такі події є дуже рідкісними для даного регіону. Інцидент стався під […]

Ubisoft співпрацює з російським тенісистом, незважаючи на призупинення діяльності в Росії

Французька компанія-розробник відеоігор Ubisoft опинилася в центрі уваги через співпрацю з російським тенісистом Данилом Медведєвим у межах акції для популярного шутера Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege. Відео про цю акцію було опубліковане на YouTube 25 серпня, що викликало значний резонанс, враховуючи його появу напередодні масованих обстрілів російськими військовими української енергетичної інфраструктури.   Ще у березні […]

Росії передала Ірану ракетні комплекси “Іскандер”, балістичні ракети та засоби РЕБ

Іран нещодавно отримав від Росії значну партію військової техніки, включаючи оперативні тактичні ракетні комплекси “Іскандер”, балістичні ракети та засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ). Це сталося після прибуття транспортного літака Іл-76 з Росії в Тегеран, повідомляє видання Haggin.az з посиланням на NBC. Іран планує здійснити атаку на Ізраїль у день Тиша-Бе’ав — день катастрофи єврейського народу, який […]

Через снарядний голод авторитет європейської стратегії стримування під загрозою – Bloomberg

Як показує взяття російськими силами під контроль Авдіївки, брак боєприпасів у ЗСУ може спричинити серйозні наслідки на полі бою. Ба більше, попереджає Bloomberg, дефіцит снарядів ЗСУ також може нести загрозу авторитету стратегії стримування Європи. Минулого року ЄС пообіцяв Україні 1 млн артилерійських боєприпасів до березня 2024 року. До початку цього року він не поставив і […]

“Без втоми”: Словенія в ООН засуджує втрати серед цивільного населення в Україні внаслідок війни

Під час засідання Ради безпеки ООН постійний представник Словенії при організації, Самуель Жбогар, висловив позицію щодо війни в Україні, зазначивши, що не можна говорити про будь-яку “втому”, доки цивільні гинуть від обстрілів та порушується Статут ООН. “Поки порушуються принципи Статуту ООН та міжнародного права, поки страждають цивільні, не може бути втоми. Ми повинні називати агресію […]

Туреччина урочисто ввела в стрій свій перший вітчизняний фрегат TCG Istanbul

Турецька армія продовжує активно розвивати свій флот, представивши минулого тижня свій перший вітчизняний фрегат TCG Istanbul. Цей подійний момент став важливим для стратегічного розвитку військово-морських сил Туреччини і позначився на фоні значущих зусиль країни у модернізації власного флоту. Фрегат TCG Istanbul призначений для виконання різноманітних завдань, починаючи від місій спостереження і закінчуючи протипідводною, протиповітряною та […]

Святкування виноробів в Бургундії з використанням унікального келиха із 36 гранями

У престижних виноробних містечках Morey-Saint-Denis і Chambolle-Musigny, розташованих в Бургундії, 27-28 січня цього року відбудеться особливе подійне святкування – 80-річчя Дня Святого Вінсента (Saint Vincent Tournante 2024). З нагоди цього ювілею був створений унікальний дегустаційний келих із 36 гранями. Інформацію про це поділила відома сомельє, винний експерт та журналіст, що спеціалізується на вині та гастрономії […]

Росія звільняє ув’язнених жінок для участі у війні в Україні

Згідно з доповіддю The New York Times, на початку червня російські військові вербувальники звільнили з в’язниць групу жінок, які мають приєднатися до бойових дій в Україні. Це може свідчити про новий етап залучення Кремлем злочинців до військових операцій. Точні деталі звільнень та вербування жінок поки що невідомі. Відомо, що кілька жінок було забрано з однієї […]