Військова економіка Росії забезпечить її війну ще 5-6 років

Французька газета Le Monde оприлюднила новий аналіз, у якому стверджується, що військова економіка Росії має потенціал продовжувати військові дії ще 5-6 років, що значно перевищує можливості України в цьому аспекті. Видання аналізує три ключові фактори, що сприяють такій стійкості Росії: величезні витрати на військову промисловість, оплату праці контрактників та допомогу сім’ям загиблих військових.

Газета пише, що майже 400 тисяч росіян підписали військові контракти тільки 2023 року, і виплати новим добровольцям продовжують зростати, і контрактникам платять удесятеро більше за мінімальну зарплату.

«З’явилася дивна економічна модель, згідно з якою мертвий росіянин заробляє для своєї сім’ї більше, ніж живий. Фактично, якщо чоловік вирішить піти воювати і помре у віці між 30 і 35 роками, його смерть буде більш «вигідною» з економічної точки зору, ніж його майбутнє. Підписання контракту з армією означає, що він заробляє вдесятеро більше за мінімальну зарплату, а головне, якщо він загине в бою, його найближчі родичі отримають допомогу на випадок смерті, трунарну допомогу, яка може становити до 11 мільйонів рублів залежно від регіону», – пише видання.

«Це безпрецедентно, адже росіян завжди відправляли в армію з примусу або з патріотизму. Володимир Путін створив абсолютно нову реальність», – заявив виданню російський економіст Владислав Іноземцев, який живе у США.

За його оцінками, щороку в середньому набирається щонайменше 200 000 солдатів-контрактників.

«Унаслідок величезних сум, витрачених на військову економіку й оплату контрактників, зростання економіки в основному забезпечувалося за рахунок споживання. Згідно з попередньою оцінкою Росстату, валовий внутрішній продукт у другому кварталі підскочив на 4% у річному обчисленні», – ідеться в статті.

Рівень безробіття в РФ перебуває на найнижчому за всю історію рівні – 2,6%. Ґрунтуючись на цих макроекономічних параметрах, у липні Світовий банк заніс Росію до списку країн із «високим рівнем доходу».

Ба більше, російська економіка ніколи не була в кращій формі, незважаючи на західні санкції. «Завдяки скороченню відтоку капіталу внаслідок санкцій внутрішній попит зміг зрости, особливо в секторі послуг. Бюджет отримує більше доходів, а імпорт підтримується на достатньому рівні», – резюмує експерт.

Чи стійка економічна «модель» Володимира Путіна? Владислав Іноземцев вважає, що так. «Росія залишається найбільшим у світі експортером сировини, що дає Кремлю дохід, необхідний для виробництва зброї та оплати солдатів, яких відправляють на фронт».

Ризики для такої економічної моделі – вичерпання трудових резервів і виробничих потужностей, про що заявляли і в центробанку РФ. До цього додається жорстка конкуренція за робочу силу між армією і промисловістю, зокрема – підприємствами ВПК, які працюють «у шаленому темпі», двадцять чотири години на добу, сім днів на тиждень.

За останні десять місяців, за словами віце-прем’єра Дениса Мантурова, 520 000 працівників пішли з цивільних підприємств в оборонну промисловість. Зарплати там більш привабливі. Тому «брак робочої сили – це зараз головна проблема Росії». Два мільйони робочих місць у промисловості зараз залишаються незаповненими, за даними Росстату.

Водночас Іноземцев вважає, що завдяки торгівлі сировиною таких темпів зростання Росія здатна домагатися ще п’ять-шість років, «а це набагато довше, ніж може витримати Україна».

Крім того, як пише видання, цей тип економіки стимулює російську владу не закінчувати війну в Україні, оскільки масштабна демобілізація нібито «обнулить досягнуте зростання».

Науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона і директор з міжнародних справ Київської школи економіки Еліна Рибакова вважає, що «політично та економічно Путін не зацікавлений у тому, щоб лопнула ця економічна бульбашка», оскільки «альтернативи цій макабричній економіці, від якої виграє вся країна, не існує».

На її думку, мілітаризація російської економіки значно ускладнює перспективи припинення війни в Україні, «можливо, для Кремля більш прагматично продовжувати цю мілітаризацію економіки».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Туск розповів про підсумки саміту ЄС у Парижі

На саміті лідерів Європейського Союзу, який відбувся у Парижі 17 лютого, не було ухвалено конкретних рішень стосовно ситуації в Україні. Про це заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на брифінгу після закінчення саміту. За його словами, такі зустрічі зазвичай не призводять до моментальних рішень, але саміт підкреслив важливість посилення співпраці в галузі європейської безпеки та розробки […]

В Європарламенті з’явився ще один противник підтримки України

Лідер французької правої партії «Національне об’єднання» Жордан Барделла став центром уваги після того, як він проголосував проти резолюції Європарламенту, яка передбачала зміцнення підтримки України у світлі недавніх геополітичних подій. Про це повідомляє BFM TV. Обраний головою нової ультраправої групи «Патріоти за Європу», до якої входять французькі, угорські та іспанські праві євродепутати, Барделла взяв слово, щоб […]

Вчені передбачають значний зріст цін на каву через глобальне потепління

Глобальні зміни клімату, які призводять до скорочення придатних для вирощування кави кліматичних зон, можуть призвести до суттєвого подорожчання цього популярного напою. За словами науковців, кавові дерева виявляють високу чутливість до температурних та інших погодних умов. “Вони слабо переносять надмірну спеку, сухість або високу вологість”, – пояснила Софі фон Лебен з Потсдамського Інституту досліджень зміни клімату. […]

Лавров озвучив російскі вимоги для завершення війни

Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров в інтерв’ю для Newsweek, опублікованому 7 жовтня, заявив, що Кремль має «життєздатний план» для завершення війни в Україні. За його словами, цей план націлений на політико-дипломатичне врегулювання, яке має усунути «першопричини кризи», та передбачає серйозні територіальні поступки з боку Києва. Лавров стверджує, що саме НАТО стало причиною конфлікту, […]

«Укртелеком» расширяет сеть оптоволоконного интернета

Оператор связи «Укртелеком» сообщил о значительном увеличении числа абонентов, использующих оптоволоконные интернет-соединения, за последний год. По данным компании, количество абонентов сети оптического интернета увеличилось на 10%, превысив отметку в 330 000 человек. Точное количество абонентов на конец третьего квартала 2023 года не указано в отчетности компании. В сентябре 2022 года в компании было более 300 […]

Вихід Байдена з виборчих перегонів вносить невизначеність у зовнішню політику США

Згідно з доповіддю агентства Associated Press, вихід Джо Байдена з президентських перегонів в Сполучених Штатах викликає більше невизначеності в американській зовнішній політиці в контексті глобальних викликів та конфліктів, в той момент, коли Захід зіткнувся з конфліктами в Україні та в секторі Газа, зміцненням Китаю і злетом ультраправих у Європі, пише Associated Press. За 50-річну політичну […]

Розкішні яхти російських олігархів можна орендувати за €4 млн на тиждень

На ринку оренди розкішних яхт з’явилася унікальна можливість для тих, хто мріє про елітний відпочинок на водах. Чотири супер’яхти, спеціально збудовані для російських замовників, тепер доступні для оренди відомим агентством з оренди яхт. Найдорожчу Flying Fox, яку пов’язували з власником аеропорту «Домодєдово» Дмитром Каменярем, можна взяти в чартер за €4 млн на тиждень, мегаяхта Axioma, […]

Початок клінічних випробувань першого в світі препарату для вирощування зубів оголошено в Японії

Японський стартап Toregem Biopharma анонсував розпочаток клінічних випробувань першого в світі медичного препарату, який, за очікуваннями, допоможе людям вирощувати зуби замість встановлення імплантів. Цей препарат, заснований на антитілах, які блокують білок, що пригнічує ріст зубів, вже пройшов успішні випробування на мишах, що призвело до появи нових зубів у гризунів. Початково препарат було розроблено для людей, […]