Сполучені Штати Америки та Росія ведуть непублічні переговори щодо потенційного повернення російського природного газу на європейський ринок. Про це 8 травня повідомило агентство Reuters, посилаючись на вісім джерел, знайомих із перебігом дискусій.
Згідно з матеріалом, обговорення відбуваються на тлі дипломатичних контактів між представниками Вашингтона і Москви. Незважаючи на те, що після вторгнення Росії в Україну в 2022 році Європа суттєво зменшила імпорт російського газу, питання його повернення все ж піднімається в контексті мирних переговорів і можливої стабілізації регіону.
«Офіційні особи з Вашингтона і Москви обговорюють можливість допомоги США у відновленні продажів російського газу на континент. Участь США може допомогти подолати політичну опозицію в Європі», – йдеться в публікації.
До війни російський газ задовольняв близько 40% попиту ЄС. Наразі ця частка скоротилася до приблизно 19%, головним чином за рахунок скрапленого природного газу (СПГ), який постачається через Туреччину газопроводом «Турецький потік». Газ з Росії досі надходить до Угорщини та Словаччини, а також у вигляді СПГ до Бельгії, Франції, Нідерландів та Іспанії — за довгостроковими контрактами.
Скорочення експорту до Європи боляче вдарило по російському енергетичному гіганту «Газпром», який, за даними агентства, зазнав збитків у розмірі 7 мільярдів доларів уже в 2023 році.
Водночас, як зазначає Reuters, дипломатичні джерела вказують, що поновлення ролі Росії на європейському газовому ринку може стати частиною потенційної мирної угоди з Кремлем. Окрім економічної вигоди для Москви, така угода може дати США важелі впливу на контроль обсягів постачання.
«Участь США також принесе вигоду Вашингтону, оскільки дасть йому можливість бачити і, можливо, контролювати обсяги російського газу, що повертається до Європи», – заявило джерело у Білому домі.
Повідомляється, що у рамках неформальних контактів питання газу обговорювали посол США Стів Віткофф і уповноважений президента РФ з інвестицій Кирило Дмитрієв. Жоден з учасників не підтвердив цього публічно, а деякі — заперечили.
Нагадаємо, з 2022 року ЄС різко зменшив свою залежність від російських енергоносіїв і переорієнтувався на інші джерела, зокрема на американський СПГ. Проте ідея часткового повернення до російського газу у контексті можливого мирного врегулювання в Україні викликає неоднозначну реакцію.
Як зазначив речник Кремля Дмитро Пєсков у нещодавньому інтерв’ю французькому Le Point, «Газпром» не виключає можливості постачань газу до Європи, якщо новий власник контролюватиме мережу між РФ та ЄС.