Uni-Laman Group у центрі скандалу через російські зв’язки та кримінальні справи

Український логістичний холдинг Uni-Laman Group опинився у центрі скандалу через заяви про його російські зв’язки та неоднозначну корпоративну діяльність. Основна увага громадськості прикута до бізнесмена Геннадія Сорочинського, який очолює раду директорів групи.

Журналісти заявили, що Uni-Laman Group досі підтримує діяльність свого представництва в Росії під назвою Inter Logistic. Ця інформація викликала суспільний резонанс, оскільки український бізнес у Росії в умовах війни стає об’єктом особливого осуду.

Однак варто зазначити, що частина звинувачень базується на неточностях. Наприклад, згадана в розслідуваннях компанія Uni-Laman Agency, нібито підконтрольна Геннадію Сорочинському, насправді не існує. Натомість, за даними публічних реєстрів, у холдинг Uni-Laman Group входить ТОВ «Ламан Шиппінг Ейдженсі», засновником якого вказана Гіт Олена Володимирівна із Запоріжжя. Всі ці структури залишаються пов’язаними з холдингом, що викликає додаткові запитання про їхню роль у підтримці діяльності в Росії.

Uni-Laman Group позиціонує себе як провідного гравця у сфері логістики. За інформацією, оприлюдненою на бізнес-платформі «Бізнес-Гід», компанія активно працює на ринках України, Росії, Китаю, Єгипту, Молдови та інших країн. У профілі компанії зазначено, що вона «за короткий період здобула репутацію чесного та надійного перевізника».

Втім, твердження про активність у Росії викликають занепокоєння, оскільки співпраця з країною-агресором може свідчити про нехтування принципами відповідальності українського бізнесу.

Геннадій Сорочинський, як ключова фігура Uni-Laman Group, перебуває під пильним поглядом громадськості. Його ім’я фігурує у звинуваченнях щодо можливих маніпуляцій з корпоративною структурою та використання активів компанії в сумнівних операціях. Поки що офіційні кримінальні провадження проти нього не розпочаті, але суспільний резонанс змушує правоохоронні органи звертати увагу на діяльність холдингу.

Ми знайшли компанію з майже ідентичною назвою – Uni-Laman Shipping Agency – в Москві. Якщо вірити даним публічних реєстрів країни-агресорки, ця «контора» була ліквідована у спосіб «припинення діяльності юридичної особи шляхом реорганізації у формі приєднання» ще у серпні 2016 року. Але є нюанси.

Ми звернули увагу, що хтось «підчистив» пошукову видачу Google від згадок, які б вказували на зв’язок російського ТОВ «Юні-Ламан Шиппінг Едженсі» з українським логістичним холдингом Uni-Laman Group.

Наприклад, в онлайн довіднику підприємств і компаній Новоросійська ми знайшли ТОВ «Юні-Ламан Шиппінг Едженсі», зареєстроване за адресою: вулиця Миру, будинок 1-р. При спробі зайти на сторінку цієї компанії в російському довіднику «Жолтиє страніци» відбувається автоматична переадресація на сторінку ТОВ «Інтер Логістик».

Новоросійські «Юні-Ламан Шиппінг Едженсі» і «Інтер Логістик» мають ідентичні адреси, а також контактний телефон: +7 (8617) 79-77-17. Крім того співпадають адреси московських офісів цих компаній: проспект Андропова, буд. 22. Тобто, можна констатувати, що російський «Юні-Ламан Шиппінг Едженсі» з українського холдингу Uni-Laman Group був поглинутий «Інтер Логістиком».

Чи мають до останнього стосунок українські бенефіціари Uni-Laman Group? Спробуємо розібратися.

З 2021 року гендиректором ТОВ «Інтер Логістик» є Біліна Сєргєй Алєксандровіч. Наші колеги вважають, що це українець із подвійним громадянством. В українських публічних реєстрах неодноразово згадується такий собі Билина Сергій Олександрович, який має частки в логістичному бізнесі в Києві і окупованому країною-агресоркою Криму.

Згідно з російським сервісом Audit-it, власником найбільшої частки (72,73%) в статутному фонді ТОВ «Інтер Логістик» є панамська «офшорка» «Спешиал Шиппінг Інк».

За даними сервісу Clarity Project, «Спешиал Шиппінг Інк» з Панами до серпня 2021 року володіла одеським ТОВ «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі». 26.07.2021 року власником статутного фонду цієї логістичної компанії стало ТОВ «Насібжан», що спеціалізується на «забезпеченні фізичного комфорту». Компанію перереєстрували у Дніпрі під назвою «Делін Групп» і перепрофілювали.

Те, що «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі» раніше мала безпосередній стосунок до холдингу Uni-Laman Group, не є таємницею. Зокрема, вона була зареєстрована за однією адресою (Одеса, Військовий узвіз, буд. 12) з іншою компанію холдингу – ООО «Ламан Шиппінг», якою зараз володіє і керує голова ради директорів Uni-Laman Group Геннадій Сорочинський.

Ще у 2020 році основним бенефіціаром «Ламан Шиппінгу» вказувався Підмазко Ігор Михайлович (зараз людина з такими ПІБ працює провідним спеціалістом у Біляївському ТЦК в Одеській області). Він же був гендиректором «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі» до передачі її панамською «офшоркою» запорізькому «фунту».

Кінцевий бенефіціар ТОВ «Насібжан», що стало власником колишньої компанії із структури Uni-Laman Group, – Настасін Віталій Олександрович із Запоріжжя. За даними публічних реєстрів, на нього записано близько півсотні товариств з обмеженою відповідальністю. З великою долею вірогідності він є «номіналом» або ж підставною особою, на яку перекидають «пахучі» активи.

Якщо від одеського ТОВ «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі» лишився лише код ЄДРПОУ, то його новоросійський «тезка» досі існує. Але, схоже, на відміну від «Інтер Логістика», який оперує мільярдами російських рублів на рік, жодної діяльності вже не веде. Та цікаве інше.

Згідно з даними Audit-it, російський «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі» прямо чи опосередковано (через менеджмент, бенефіціарів тощо) пов’язаний з уже згаданим ТОВ «Інтер Логістик» та зареєстрованим у Владивостоці ТОВ «Транс-Оушен Шиппінг Ейдженсі».

В українських реєстрах є ТОВ зі схожою назвою – «Транс-Оушен Експрес». Його через компанію «Праймлайт Оверсіз Лтд.» з Британських Віргінських островів номінально контролює громадянин Панами Крістіно Гевара Салазар. Він же через кіпріотську «Юні Ламан Контейнер Лайн Лтд» виступає кінцевим бенефіціаром ТОВ «Ламан Транс-Експрес». Воно зареєстроване в Біляївці Одеської області, де, можливо, працює у військоматі колишній номінальний власник «Ламан Шиппінгу», місце якого посів Геннадій Сорочинський.

«Ламан Транс-Експрес», як вказано на його офіційному сайті, входить в структуру холдингу Uni-Laman Group.

Іще одна складова Uni-Laman Group – ТОВ «Юні-Ламан Шиппінг». Наразі його гендиректор і номінальний бенефіціар – Талат Іміров, що офіційно проживає на вулиці Грибоєдова в місті Алмати в Казахстані. До нього (до 2019 року) цією компанією в рівних долях номінально володіли Тьосса Ігор Михайлович та Клименко Володимир Володимирович.

Володимир Клименко зараз є «підписантом» ТОВ «Ламан Інвест Групп», зареєстрованого в Біляївці Одеської області. Засновником і кінцевим бенефіціаром компанії вказана Атаманюк Лілія Іванівна. Клименко очолив фірму Лілії Атаманюк в 2021-у, коли Uni-Laman Group вкотре перетасовував свою корпоративну колоду. Раніше гендиректором «Ламан Інвест Груп» був такий собі Березлєв Сергій Миколайович. Він же очолював ТОВ «Арго Транслогістик», зареєстроване в Одесі на Військовому узвозі, 12. Там же, де «гніздились» інші компанії зі структури Uni-Laman Group.

Через адвоката Гризан Олесю Петрівну «Ламан Інвест Груп» зареєстрував власну торгову марку. Ця ж юристка також реєструвала торгові марки для згаданих вище «Ламан Шиппінг» та «Ламан Транс-Експрес». Ці обставини ми згадуємо щоб підкреслити, що «Ламан Інвест Груп» має зв’язок із холдингом Uni-Laman Group. Навіщо?

17 березня 2016 року в Біляївці Одеської області було вбито «авторитетного бізнесмена», місцевого політика Миколу Атаманюка, очевидно, родича нинішньої бенефіціарки ТОВ «Ламан Інвест Груп». Очевидно не тільки через збіг прізвищ – ЗМІ називали Атаманюка власником якоїсь транспортно-експедиційної компанії «Ламан»

Кілер випустив в Атаманюка кілька куль і зміг втекти. Утім, ненадовго – вбивцю (ним виявився колишній військовий Олександр Шиляєв) спіймали і судили. Від початку убивство розглядали як замовне, але Шиляєв якось переконав слідство і суд, що на вбивство його підштовхнула особиста неприязнь. Замість довічного він отримав 12 років ув’язнення, а замовник убивства розчинився в повітрі.

Убивство одного із бенефіціарів – далеко не єдиний кримінальний епізод в анамнезі Uni-Laman Group. Що пояснює регулярну зміну адрес реєстрації, менеджменту і номінальних засновників.

Зокрема, ТОВ «Ламан Шиппінг» з 2018-го фігурує у розслідуванні Податкової щодо масштабної злочинної схеми з ухиляння від податків. Ця компанія згадується у справі СБУ 2020 року про контрабанду в Україну анаболічних стероїдів із Китаю. «Ламан Шиппінг» у справі фігурує одеське ТОВ «Ауріга Лтд», яке раніше носило назву «Юні-Оріент Шиппінг» і також мало прямий стосунок до Uni-Laman Group.

ТОВ «Ламан Шиппінг Ейдженсі» у іншій справі згадувався як митний брокер у схемі незаконного імпорту великої партії тютюну. Це саме ТОВ фігурує у кримінальному провадженні за ознаками службового підроблення, зловживання владою і ухиляння від сплати податків в особливо великих розмірах. Також «Ламан Шипінг Ейдженсі» проходить у справі про незаконний експорт деревини.

Іншу компанію холдингу – «Ламан Транс-Експрес» – в минулому році звинуватили у фінансових махінаціях, приховуванні прибутку, виплату зарплат «чорним налом» у конвертах, несплаті податків, невиплаті заробітної плати та інших гріхах.

Та найбільш цікаве в контексті кримінальних справ ТОВ «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі», яке батьки-засновники холдингу Uni-Laman Group від гріха подалі перейменували і запхали у Дніпро.

У далекому 2011 році, 21 листопада, в Одесі пролунали постріли. Жертвою кілера став 43-річний Ігор Хатюшенко. Загиблий був колишнім митником, який на той час став фактичним монополістом з розмитнення імпорту-експорту в одеському регіоні. Тоді спроби розмитнити товар через брокерів, не підконтрольних Хатюшенкові, блокувала сама митниця.

Від початку грішили навіть на чеченську мафію. Лише у 2013-у слідство вирішило придивитися до тих, хто виграв від смерті Ігоря Хатюшенко – став збирати вершки з розмитнення в Одеській області. Як свідчать матеріали Судового реєстру, найбільше слідчих зацікавило ТОВ «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі».

Знайти докази причетності бенефіціарів чи менеджменту компанії до вбивства Хатюшенка правоохоронцям не вдалось (цей злочин досі не розкритий). Однак під час відпрацювання версії про причетність «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі» слідчі з’ясували, що [цитую]: «з метою заниження митної вартості вантажів, посадові особи зазначеного підприємства під час митного оформлення товарів, що надійшли на їх адресу, вносять завідомо неправдиві дані в митні декларації та товарно-супровідні документи, а саме занижують фактичну вагу, змінюють країну походження товару, використовують підроблені сертифікати якості та гідності на вантаж, вносять не повні відомості про кількість, вартість та вид товарів в митні декларації».

Утім, ці як і інші закиди доведені в суді не були. Понад те, жодна справа Uni-Laman Group не дійшла до суду. Схоже, так саме буде і з обвинуваченнями у співпраці з окупантами.

Очевидний зв’язок холдингу Uni-Laman Group з Росією (якщо не брати до уваги не до кінця затерті згадки в інтернеті) проходив через панамську «Спешиал Шиппінг Інк» – номінального бенефіціара новоросійського ТОВ «Інтер Логістик», на який в 2016-му після вбивства Миколи Атаманюка перекинули левову частку російського бізнесу холдингу з Одеси. Фактична ліквідація одеського «Юні-Оріент Шиппінг Ейдженсі», «номіналом» якої також була «Спешиал Шиппінг Інк», цей зв’язок обірвала. Принаймні, де-юре. Зауважимо, що це сталося у другій половині 2021-го, коли Рада національної безпеки і оборони вже щедро накладала персональні санкції за зв’язки з росіянами. І тому чимало компаній судомно ховали свої російські сліди.

Інше питання, чи змінився реальний кінцевий бенефіціар «Спешиал Шиппінг Інк»? Якщо ні, то це довело б присутність Uni-Laman Group в Росії. Відповідно, і сплату податків до бюджету карїни-агресорки, з якого фінансується війна проти України.

Утім, корпоративна структура Uni-Laman Group, як і російських компаній, які можна було б пов’язати із холдингом, не дозволяє із упевненістю стверджувати, хто саме насправді за ним стоїть. Наприклад, Геннадій Сорочинський, який в останні роки грає роль голови ради директорів Uni-Laman Group і кінцевого бенефіціара ТОВ «Ламан Шиппінг», практично жодного стосунку до логістики не мав. Він – адвокат. Після вбивства Миколи Атаманюка усіма справами «Ламан Шиппінг» керує його директор В’ячеслав Боровський.

В’ячеслав Боровський колись встиг попрацювати гендиректором іншого логістичного холдингу з Одеси – ПП «Поляріс». Кінцевим бенефіціаром цієї юрособи вказаний Захаров Олександр Валентинович, в резюме якого згадується робота директором групи компаній «Юні-Ламан».

Враховуючи, що холдинг регулярно опиняється в хитросплетіннях темних справ, не дивно, що його істинні кінцеві бенефіціари воліють не світитися.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Volkswagen на шляху до інновацій: розробка нового покоління акумуляторів для електромобілів

Volkswagen Group оголосила про успіх свого стартапу, який займається виробництвом акумуляторів з твердотільними елементами для електромобілів. За даними автовиробника, твердотільний прототип, спільно розроблений з американським партнером QuantumScape, перевершив очікування під час недавніх випробувань. Під час тестів акумуляторної батареї PowerCo, тривалість яких становила кілька місяців, було виявлено всього 5% втрати ємності після понад 1000 циклів заряджання, […]

Столтенберг: Україна сама вирішує умови для переговорів з Росією, а союзники надають військову допомогу

Під час засідання Ради ЄС з питань закордонних справ у вівторок, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна має право самостійно визначати прийнятні умови для переговорів з Росією. Він зауважив, що відповідальність союзників полягає в тому, щоб забезпечити військову підтримку України для її захисту. “Україна вирішує, якими умовами є прийнятні для переговорів, і відповідальність […]

Путін пропонує китайський мирний план для України

Президент Російської Федерації Володимир Путін в інтерв’ю китайському агентству “Сіньхуа” зробив кілька важливих заяв щодо ситуації в Україні та переговорів про мирне врегулювання конфлікту на сході країни. За його словами, в основу дипломатичного процесу може бути покладено китайський мирний план, який передбачає початок переговорів за нинішньою лінією фронту (тобто, без виведення російських військ). При цьому […]

Голосування за допомогу Україні в Палаті представників може не відбутися цього тижня

Голосування за допомогу Україні в Палаті представників може не відбутися цього тижня, як планувалося, пише Associated Press з посиланням на республіканців. Агентство вказує, що тексту законопроєктів про допомогу, зокрема щодо України, ще немає, і, судячи з консультацій, що тривають, його ще не узгоджено. “Деякі передбачили, що Джонсон не зможе провести голосування щодо пакета цього тижня, […]

Байден одягнув кепку «Трамп 2024» під час візиту на пожежну станцію у Пенсильванії

Президент США Джо Байден опинився в центрі чергового політичного скандалу після того, як під час свого візиту на пожежну станцію в Шанксвіллі, штат Пенсильванія, він був помічений у червоній кепці з написом «Трамп 2024». Ця подія відбулася в рамках відзначення річниці трагічних терактів 11 вересня, що додало ситуації особливого резонансу. У Білому домі заявили, що […]

Орбан поділився інсайдом стосовно планів Трампа на Україну

У разі перемоги на президентських виборах у США в листопаді 2024 року Дональд Трамп негайно ініціює мирні переговори між Росією та Україною. Про це заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан після приватних розмов із кандидатом від республіканців. Орбан стверджує, що Трамп уже має детально розроблений план для цього. Стратегія Трампа щодо мирних переговорів За словами Орбана, […]

Перший прикордонний стовп встановлено між Азербайджаном і Вірменією

Сьогодні, 23 квітня, було встановлено перший прикордонний стовп на кордоні між Азербайджаном і Вірменією під час робіт з уточнення координат. Цю інформацію повідомляє Azertag, посилаючись на заяву служби заступника прем’єр-міністра Азербайджанської Республіки, Шахіна Мустафаєва. Згідно з узгодженими заходами після восьмої зустрічі держкомісій з делімітації державного кордону між Азербайджаном і Вірменією, а також комісії з делімітації […]

Суд в Техасі заборонив жінці здійснити аборт, незважаючи на прогноз народження мертвої дитини

Верховний суд Техасу тимчасово зупинив реалізацію рішення, яке дозволяло жінці на 20-му тижні вагітності здійснити аборт. На минулому тижні 31-річна Кейт Кокс із Далласу, штат Техас, дізналася про генетичні вади свого неродженого немовля, що призвело до вирішення про можливість аборту. Звернувшись до Центру репродуктивних прав, жінка отримала тимчасовий ордер від окружного суду, який дозволяв здійснити […]