Україна створила енергетичну кризу в Угорщині

Угорщина поспішно намагається вигадати рішення енергетичної кризи, намагаючись уникнути відключень електроенергії та дефіциту палива після того, як Україна ввела часткову заборону на транзит російської нафти через свою територію, про це пише видання Politico.

Минулого місяця Київ запровадив санкції, які блокують транзит трубопровідної нафти, що продається найбільшою приватною нафтовою компанією Москви “Лукойл” до Центральної Європи. Ці санкції частково скасували виняток, встановлений Європейським Союзом, щоб дати країнам, залежним від Росії, додатковий час для відмови від поставок.

Мета України полягає в перекритті ключового джерела надходжень до військової скарбнички Кремля через більш ніж два роки після повномасштабного вторгнення в країну. Проте цей крок викликає побоювання щодо дефіциту поставок у Будапешті, який покладається на Росію у 70% свого імпорту нафти, а “Лукойл” забезпечує половину цього обсягу.

“Українські заходи можуть створити важку ситуацію”, – сказала Ілона Гізінська, дослідник і експерт з питань Угорщини в аналітичному центрі “Центр східних досліджень”. Вона додала, що угорці можуть зіткнутися з захмарними цінами на енергоносії та дефіцитом електроенергії всього за “кілька тижнів”, якщо не буде знайдено рішення.

За даними аналітичного центру “Центр досліджень енергетики та чистого повітря”, лише у квітні цього року Угорщина витратила майже чверть мільярда євро на російську нафту і газ.

У п’ятницю головний дипломат Будапешта Петер Сійярто заявив, що заходи України можуть загрожувати довгостроковій енергетичній безпеці Угорщини, і розкритикував Київ за цей крок.

“Українська влада продемонструвала готовність знайти вихід із ситуації, але з тих пір ці спроби згасли”, – сказав він.

На зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим на початку тижня Сійярто заявив, що країна розпочала переговори з Москвою щодо пошуку альтернативних джерел постачання російської нафти.

“Зараз в Україні склалася нова правова ситуація, на підставі якої “Лукойл” наразі не здійснює поставок до Угорщини”, – сказав він у вівторок. “Ми зараз працюємо над юридичним рішенням… тому що російська нафта важлива з точки зору нашої енергетичної безпеки”.

У п’ятницю прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков звинуватив Україну у прийнятті “політичного рішення” і заявив, що ситуація є “критичною” для тих, хто все ще купує російську нафту.

Заборона “Лукойлу” з’явилася в той час, коли відносини між Києвом і Будапештом стають все більш напруженими. Цього тижня президент України Володимир Зеленський розкритикував прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана за зустріч з російським лідером Володимиром Путіним у рамках самопроголошеної “мирної місії” цього місяця. Будапешт також наполегливо затримує поставки зброї з ЄС до Києва.

Після повномасштабного вторгнення Москви в Україну ЄС запровадив ембарго на імпорт російської нафти, що надходить до блоку морським шляхом. Але він звільнив від нього трубопровідні поставки, в тому числі ті, що надходять через нафтопровід “Дружба” до Угорщини, Словаччини та Чехії, щоб дати цим країнам час знайти альтернативні джерела постачання, за умови, що вони зроблять це якнайшвидше.

За словами Інни Совсун, українського депутата від опозиційної проєвропейської партії “Голос”, яка є членом парламентського комітету з питань енергетики, Україна взяла це питання у свої руки. “Ми чекали більше двох років, щоб ЄС, “Велика сімка” запровадили реальні санкції проти російської нафти”, – сказала вона, зазначивши, що нафтопроводом все ще транспортується 200 000 барелів нафти на день.

Оскільки минулого року Москва заробила 180 мільярдів доларів від експорту нафти, “насправді абсурдно дозволяти їм заробляти ці гроші, транспортуючи цю нафту через українську територію, якщо ці гроші потім використовуються для того, щоб вбивати нас”, – додала Совсун.

Але Совсун також натякнула на вторинну мету заборони: переломити позицію Угорщини, яка виступає проти поставок зброї в Україну і вступу Києва до ЄС.

“Ми дійсно спробували всі дипломатичні рішення, і вони ніколи не працювали”, – сказала вона. “Тому, схоже, ми повинні знайти якісь інші підходи до того, як з ними розмовляти”.

Не лише Угорщина потрапила в тенета санкцій: найбільший словацький нафтопереробник Slovnaft купує нафту у “Лукойлу”. Але представник міністерства економіки країни повідомив, що компанія знайшла альтернативні джерела постачання, і поки що “постачання російської нафти до Словаччини не припинено”.

Санкції, які змушують київського оператора нафтопроводу “Укртранснафта” відхиляти заявки на проходження нафти за контрактом з “Лукойлом” через “Дружбу”, поки що не стосуються інших російських нафтових компаній, які продовжують постачати нафту через Україну, включаючи “Роснефть” і “Татнефть”.

Частково це пов’язано з тим, що нафтопровід продовжує транспортувати неросійську нафту з Казахстану до Німеччини, зазначає Олена Лапенко, експерт з питань енергетичної безпеки аналітичного центру DiXi Group. Але після “Лукойлу” “санкції проти інших компаній, що видобувають і експортують російську нафту, не за горами”, – прогнозує вона.

Угорщина повинна діяти швидко, щоб знайти інші варіанти.

“Будь-яке тривале припинення поставок змусить регіональних нафтопереробників задіяти свої запаси, знизити їх, а тим часом шукати якесь дипломатичне врегулювання проблеми”, – сказав Віктор Катона, провідний аналітик з питань нафти в аналітичній компанії Kpler.

Тепер Будапешт може домовитися про збільшення імпорту з “Роснефтью”, вважає дослідниця Гізінська, або збільшити поставки з Хорватії через трубопровід “Адрія”. Угорщина також може вивільнити частину своїх надзвичайних стратегічних резервів, в яких нафти вистачить на 90 днів.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Історична подія в Іспанії: Депутаткою до парламенту обрано особу із синдромом Дауна

В іспанській Валенсії вперше обрали депутатку із синдромом Дауна, що стало прикладом справжньої інклюзії. Мар Гальсеран визнають першою особою із генетичним відхиленням, яка потрапила до європейського регіонального чи національного парламенту. Її обрання вважається “величезним кроком вперед” та ілюстрацією реальної інклюзії. Займаючись політикою з 18 років, Мар Гальсеран приєдналася до консервативної Народної партії Іспанії. Вона висловлює […]

Мелінда Ґейтс інвестує 1 мільярд доларів у захист прав жінок по всьому світу

Американська бізнесвумен і філантропка Мелінда Френч Ґейтс протягом наступних двох років передасть 1 мільярд доларів на благодійні ініціативи, спрямовані на захист та підтримку прав жінок у всьому світі. Про це вона повідомила на своїй сторінці в Instagram. «Десять років я спостерігала, як жінки та дівчата борються за те, щоб потрапити в глобальний порядок денний. Час […]

Президент України: дорога до Євросоюзу – результат наших зусиль

Україна виконує всі рекомендації Європейської ради з метою розпочатку переговорів про вступ до Європейського союзу. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу з головою Євроради Шарлем Мішелем та президентом Молдови Маєю Санду в Києві. За словами Зеленського, Україна розуміє, що шлях до ЄС є шляхом заслуг, і виконує всі необхідні заходи. […]

Збройні сили Бразилії зміцнюють прикордонну лінію з Венесуелою та Гаяною

Венесуела і Гаяна прийшли до угоди про невикористання сили у суперечці щодо Ессекібо, але заяви Каракаса викликали обурення Бразилії. У п’ятницю, 2 лютого, колона військової техніки вирушила до північного кордону Бразилії відповідно до напруженості внаслідок вимог Венесуели стосовно регіону Гаяни Ессекібо. Понад два десятки бронемашин прибули до Манауса, а деякі до Боа-Віста, столиці штату Рорайма, […]

Оголошено надзвичайний стан на кордоні між Перу та Еквадором

Сьогодні, 10 січня, прем’єр-міністр Перу Альберто Отарола оголосив про введення надзвичайного стану на кордоні з Еквадором. Про це він повідомив на своїй сторінці у соціальній мережі “Х”. “Ми висловлюємо нашу солідарність з братньою країною Еквадор перед труднощами, з якими вона зіткнулася”, – йдеться у повідомленні. Отарола також заявив, що поліція Перу посилить заходи безпеки в […]

ЦАХАЛ наніс потужні удари по позиціях “Хезболли” на півдні Лівану

Сьогодні вранці Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) здійснила масштабну повітряну операцію на півдні Лівану, завдавши ударів по тисячах ракетних установок, які належали терористичному угрупованню “Хезболла”. За повідомленням, яке надійшло від ЦАХАЛу, в операції було задіяно понад 100 винищувачів, що цілеспрямовано атакували об’єкти, здатні нести загрозу Ізраїлю. Як зазначає видання The Times of Israel, більшість установок була […]

Україна формує делегацію для переговорів з ЄС про вступ

Президент України висунув делегацію для участі у переговорах з Європейським Союзом з метою укладення Угоди про вступ України до ЄС. Указ, що стосується цього, був опублікований на сайті Офісу Президента України. Делегацію очолить віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. У складі делегації також відзначаються керівник Офісу Президента Андрій Єрмак, його заступники Ігор […]

Tesla і Alphabet рекордно обвалили американський фондовий ринок

Американські фондові індекси зазнали суттєвих втрат за підсумками торгів у середу. Індекс Nasdaq Composite впав на 3,6%, що є найгіршою динамікою з жовтня 2022 року, а індекс S&P 500 знизився на 2,3%, що є найбільшим падінням з грудня 2022 року, за даними Market Watch. Причиною обвалу ринку стали несподівані квартальні результати таких гігантів, як Tesla […]