Україна може розгорнути F-16 вже в липні, але лише декілька

Реактивні літаки готові, а льотні інструктори чекають у новому навчальному центрі в Румунії, створеному для навчання українських пілотів керувати бойовим літаком F-16. Але є нюанс: українські пілоти ще не прибули, незважаючи на заяви минулого літа, що центр відіграватиме вирішальну роль у піднятті їх у повітря, щоб захищати свою країну від дедалі смертоносніших російських ударів.

Досі невідомо, коли українські пілоти розпочнуть навчання в центрі, на авіабазі Фетешті на південному сході Румунії, яку також використовують союзники по НАТО для навчання на винищувачах. Але затримка є вікном у плутанину та хаос, які зіткнулися з військовим альянсом, який поспішав постачати F-16.

Це не означає, що українських пілотів не готують. Очікується, що дванадцять пілотів — менше, ніж повна ескадрилья — будуть готові до бойових польотів на F-16 до цього літа після 10 місяців навчання в Данії, Британії та Сполучених Штатах.

Але до того моменту, коли пілоти повернуться в Україну, буде поставлено лише шість F-16 із приблизно 45 винищувачів, які обіцяли європейські союзники.

Тим не менш, їхнє довгоочікуване прибуття на поле бою відбудеться невдовзі. Останніми тижнями Росія застосувала більш агресивну повітряну підтримку , щоб завоювати позиції на сході України, використовуючи свої військові літаки для відправки керованих плануючих бомб на великі відстані до українських фронтів.
Україна відчайдушно потребує більше зброї, будь-якої, оскільки в неї закінчуються артилерійські снаряди та інші боєприпаси, а республіканці в Конгресі затримують додаткову американську військову допомогу. F-16, ймовірно, будуть озброєні ракетами малої та середньої дальності та бомбами, частково компенсуючи дефіцит боєприпасів наземного базування.
«Цього року в нашому небі будуть нові винищувачі, і ми маємо зробити цей рік ефективним у захисті від російських керованих бомб, російських літаків та їхніх ракет», — заявив президент України Володимир Зеленський 1 березня.
Проте офіційні особи погодилися, що залишається багато невизначеності щодо того, коли кожна країна надішле свої літаки, скільки їх буде надіслано, як швидко можна буде навчити пілотів і як Україна отримає достатньо людей, які зможуть належним чином обслуговувати літаки.

За звичайними стандартами навчання українських пілотів на сучасних західних реактивних літаках відбувалося блискавично, стискаючи роки навчання в класі, моделювання та льотні вправи в місяці.

Незважаючи на це, він рухається повільніше, ніж сподівалася Україна чи її союзники, оскільки пілотам, навченим на літаках і тактиці радянських часів, довелося навчитися англійської мови та західних військових практик, щоб ефективно використовувати F-16.

Міністр оборони Данії Троелс Лунд Поульсен повідомив в електронному листі, що «підготовка йде добре», і зазначив, що українські пілоти вже літають над повітряним простором Данії. Але він сказав, що їхня крива навчання «зрештою вирішить тривалість навчання».

Минулої весни Данія була в авангарді європейського поштовху щодо надання Україні F-16. Українські офіційні особи, які подолали опір Заходу постачанню довгої серії передової зброї — артилерії, ракет протиповітряної оборони, танків — заявили, що винищувач був останньою великою зброєю, яка потрібна їхнім винищувачам, щоб допомогти їм перемогти.

Адміністрація Байдена неохоче піддалася вимогам України, дозволивши союзникам надати F-16. Реактивні літаки виробляються компанією Lockheed Martin і в деяких європейських арміях поступово звільняються від них на користь нових бойових літаків F-35.

Але американські офіційні особи попередили, що самі по собі F-16 не будуть вирішальними у війні, і що, в будь-якому випадку, навчання займе значний час.
«Не так багато українських пілотів, які б могли пілотувати ці літаки», — сказав Джейк Салліван, радник Білого дому з національної безпеки, минулого місяця ABC News , захищаючи затримку адміністрації Байдена щодо затвердження планів відправки F-16 на війну. «Мова не йде про те, чи могли F-16 бути на полі бою навесні минулого року».
Він сказав, що Сполучені Штати та їхні союзники зараз намагаються надіслати Україні «всі інструменти та можливості, які їй потрібні, щоб мати можливість вести цю боротьбу якнайшвидше та ефективніше, наскільки це можливо».
Підготовка українських пілотів почалася в серпні минулого року на авіабазі Скрідструп на півдні Данії, але їхні недоліки в мовних навичках і знання західних технік польоту сповільнили процес. Лише в січні українські пілоти були готові до польотів, повідомили представники Данії.
Спочатку, за словами чиновників, українців відправили до Данії замість навчального центру в Румунії, оскільки він ще не був відкритий, коли пілоти були готові почати. Про створення центру на базі Фетешті було оголошено в липні минулого року на саміті НАТО, а в листопаді його інструктори почали тренувати власних пілотів Румунії для нової ескадрильї F-16 цієї країни.

Минулого тижня боєздатні румунські та турецькі пілоти провели свої F-16 у румунському повітряному просторі приблизно в 12 милях від Чорного моря, здійснивши імітацію перехоплення військового вантажного літака, щоб продемонструвати свою здатність захищати повітряний простір НАТО. Пізніше вони пронеслися по небу в драматичних маневрах, демонструючи журналістам, які зібралися на базі Фетешті.

Як і українські пілоти, румунські слухачі на базі навчилися керувати реактивними літаками радянського та російського виробництва, коли в листопаді розпочали західні курси. Але на відміну від українців, пілоти Румунії вже володіли англійською мовою та були знайомі зі стандартами експлуатації НАТО.

«Тож перехід для нас був не таким вже й складним», — сказав один із румунських пілотів, які проходили підготовку, майор, який назвався лише своїм позивним «Ред». «І ми просто раді продовжувати літати».

Наступний клас із восьми українських пілотів має прибути до Данії наприкінці літа, але невідомо, коли хтось із них розпочне навчання у Фетешті.

«Це залежить від урядів і контрактів, які все це підтримують», — сказав полковник Білл Томас, офіцер ВПС США у відставці, який керує програмою підготовки румунських пілотів Lockheed Martin на базі Фетешті. «Ми все ще чекаємо на всі погодження».

Крім того, є питання самих F-16.

Наразі Данія, Нідерланди, Норвегія та Бельгія зобов’язалися відправити в Україну близько 45 літаків, яких достатньо для трьох невеликих ескадрилій. Данія надішле перші шість наприкінці весни, а ще 13 мають надійти протягом решти року та до 2025 року.

Інші країни не встановили дати доставки своїх F-16. Речник міністерства оборони Нідерландів Юрріан Ессер заявив, що Нідерланди, які пообіцяли отримати 24, зберігатимуть їх, поки Україна не буде готова їх прийняти.

Близько 50 українських техніків проходять навчання в Данії для підтримки та ремонту реактивних літаків і поводження з їхніми озброєннями, враховуючи, що F-16 настільки складний, що зазвичай для обслуговування кожного з них потрібно від восьми до 14 осіб. Офіційні особи сказали, що західні оборонні підрядники повинні будуть супроводжувати літаки в Україну та залишатися з ними, доки не буде достатньо українських екіпажів для їх належного обслуговування — процес, який може тривати роками.

А потреба відремонтувати застарілі та пошкоджені війною злітно-посадкові смуги України може ще більше затримати вступ F-16 у війну.
Наскільки лідери України прагнуть відправити F-16 у бій, вони принаймні настільки ж прагнуть отримати більше артилерії та боєприпасів, які є вирішальними для наземної війни проти Росії.
«Я не думаю, що F-16 самі по собі змінять ситуацію через технічні характеристики та кількість команд F-16, які прибувають», — сказала Євгенія Габер, колишній український дипломат і радник із зовнішньої політики. «Але я думаю, що разом з іншими боєприпасами та ракетами великої дальності вони будуть», — сказала пані Габер, тепер професор Центру Джорджа К. Маршалла, академії національної безпеки, яку підтримують уряди Німеччини та США.
Поульсен, міністр оборони Данії, вважає, що F-16 не лише підтримують Україну, але й забезпечують безпеку в усій Європі.
«Я твердо вірю, що боротьба України за свободу є нашою боротьбою за свободу, – сказав він, – і тому Данія продовжує допомагати Україні, наскільки це можливо».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Австралія вперше з часів Другої світової вдвічі збільшить надводний бойовий флот

Австралійський флот зросте вдвічі за період 10 років, інвестуючи 11,1 млрд австралійських доларів (приблизно $7,25 млрд) – це перше таке значне збільшення з часів Другої світової війни. В рамках цього плану кількість боєздатних кораблів зросте з 11 до 26, а також буде додано 25 малих військових суден для операцій з морською безпекою. Міністр оборони Річард […]

Дакота Джонсон і Кріс Мартін припинили стосунки

Після восьми років стосунків голлівудська акторка Дакота Джонсон і лідер гурту Coldplay Кріс Мартін вирішили розійтися. Про це повідомляє People з посиланням на джерела, близькі до пари. Попри попередні чутки про розрив, які з’являлися в минулому, інсайдери стверджують, що цього разу стосунки завершено остаточно:“Цього разу все остаточно. Вони більше не разом,” – повідомило джерело. Востаннє […]

Якими можуть бути наслідки заяв Макрона про введення військ в Україну

Французький колумніст The Washington Post Лі Хокстейдер говорить про те, що Макрон блефує, заявляючи про можливість відправки військ в Україну Він вважає, що наслідки введення військ «можуть бути серйознішими і менш передбачуваними», ніж скасування попередніх «червоних ліній», і не бачить ознак, що хтось у Європі всерйоз до цього готується. «Проблема в наступному: що, якщо Путін […]

Нові експрес-потяги від PKP Intercity: з Варшави до Берліна за 5 годин та інші напрямки

Польська залізнична компанія PKP Intercity представила свій новий розклад на 2024 рік, який включає значне розширення мережі міжнародних залізничних маршрутів та додаткові рейси з Варшави. Зокрема, компанія планує запустити 11 додаткових міжнародних рейсів у 2024 році, включаючи чотири експрес-поїзди з Варшави до Берліна щодня. Усього буде 63 міжнародні поїзди, які обслуговуватимуть маршрути з Варшави, Кракова, […]

В Україні затримано групу торговців трофейною зброєю

Служба безпеки України спільно з ДБР та Нацполіцією викрила масштабну мережу нелегального продажу трофейної зброї у чотирьох регіонах країни. Всього затримано шістьох зловмисників, які намагалися організувати торгівлю зброєю, вилученою з місць бойових дій. Про це повідомляє СБУ 10 червня. Серед вилученого – російські автомати, снайперські гвинтівки, гранатомети та вибухівка. У Київській області затримано двох фігурантів, […]

Трамп може підірвати НАТО та обмежити допомогу Україні

Європейські країни, Велика Британія та Україна повинні терміново вжити заходів для зміцнення колективної безпеки, створивши “банк НАТО” для фінансування оборонних витрат. Це вказано у широкому звіті міжнародних аналітичних центрів, що потрапив до розпорядження The Guardian. Документ попереджає, що у разі перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США можливе суттєве скорочення оборонних витрат США в […]

Польські фермери збираються на місяць заблокувати кордон з Україною

Після розблокування українсько-польського кордону влада Польщі не зробила ніяких кроків для порозуміння з профспілками. І тому 9 лютого з 10.00 вони мають намір перекрити всі прикордонні переходи з Україною, а також заблокувати дороги та автомагістралі в окремих воєводствах. Частково страйк триватиме до 10 березня. “Наше терпіння закінчилося. Позиція Брюсселя в останній день січня 2024 року […]

США попередили Росію про удари у відповідь на застосування ядерної зброї в Україні

США попередили Росію, що в разі застосування ядерної зброї проти українських позицій, вони завдадуть ударів по всіх російських позиціях в Україні. Про це повідомив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. За словами Сікорського, якщо Росія здійснить ядерний удар, навіть якщо ніхто не постраждає, США розпочнуть атаки на всі російські позиції в Україні, використовуючи звичайну зброю. […]