Угорщина вимагає особливих прав для угорців на Закарпатті

Угорщина вимагає від України особливих гарантій прав угорської меншини по всій Закарпатській області, а не лише в окремих районах, включаючи навіть виборче право. ЗМІ опублікували 11 вимог Будапешта стосовно захисту національних меншин. Київ пообіцяв виконати їх на переговорах щодо вступу до ЄС у Люксембурзі, хоча сам документ залишається непублічним. Навіть відомі деталі цих вимог свідчать про велику нахабність угорського прем’єра Віктора Орбана, що може виливатися в шантаж. Є питання щодо готовності України йти на такі умови.

Віце-прем’єр Ольга Стефанішина заявила про намір повністю виконати 11 проблемних пунктів, що порушені угорською стороною, для підсилення захисту прав національних меншин, продовжуючи двосторонні консультації з Угорщиною у цьому напрямі.

Ці кроки можуть створити умови для особливого статусу Закарпаття з точки зору законодавства і порядку, що стосується не лише регіонів з високою угорською присутністю, але й усієї області, включаючи навіть визнання населених пунктів як «традиційно угорських». Угорщина також вимагає змін у виборчому законодавстві України для забезпечення представництва угорської меншини у Верховній Раді, хоча ця ідея зустріла опір у Києві і під час переговорів була відкинута.

Натомість в Інтернеті з’явилася повна версія 11 пунктів. Виглядає ультиматум Орбана так:

1. Законодавчо позбавити директорів шкіл одноосібного права змінювати рішення щодо викладання певних предметів українською/угорською мовою (крім предметів “Українська мова”, “Українська література” та “Історія України”, викладання яких українською мовою передбачено відповідним законом).

2. Забезпечити використання угорської мови у всьому освітньому процесі, у тому числі у всіх заходах, зустрічах, засіданнях, а також у процесі створення іміджу закладу (у рекламі, на веб-сайті тощо).

3. Ще один момент, що світиться, — визнання шкіл по навіть із одним угорським класом у вигляді угорських шкіл. Відновити на законодавчому рівні статус «школа національної меншини» з навчанням угорською мовою.

4. Забезпечити право вибору мови навчання для вузів та установ профтехосвіти, зокрема приватних.

5. Забезпечити можливість за заявою випускників шкіл у тримати переклад на угорську мову завдань ЗНО та НМТ (крім завдань з української мови та літератури, іноземних мов).

6. Територіальною сферою застосування законодавства про користування мовами є не «адміністративна одиниця», а «населений пункт(що юридично не є адміністративною одиницею). Просимо використовувати поняття «населений пункт» та «адміністративна одиниця» як територіальну сферу застосування.

7. Угорщина просить скасувати норму, за якою наявність необхідного відсотка нацменшини не дає автоматичного права на широке застосування рідної мови – і не потрібне рішення місцевої влади. Прохання не пов’язувати застосування мовних прав із рішенням будь-якого органу (наприклад, місцевої ради) за дотримання необхідного співвідношення чисельності населення.

8. Умовою реалізації мовних прав нацменшини, яка проживає на цій території «традиційно» (не менше 100 років), є не менше 10% населення, а для “значної кількості” меншості – 15%. Просимо у разі «традиційно» (не менше 100 років) проживаючої національної меншини скасувати умову наявності 10% населення.

9. Просимо на законодавчому рівні повністю зняти обмеження мови у відображенні топонімів та географічних назв мовою нацменшини, у контактах з органами державної влади та в закладах охорони здоров’я… а також про обов’язкове відображення інформації українською мовою або використання субтитрів при розповсюдженні будь-якої публічної інформації (наприклад, у кіно, театрі, на плакатах, у рекламі).

10. Скасування концепції культурної автономії. Просимо включити поняття культурної автономії у правову систему. Просимо забезпечити право на вільне використання національної символіки та вільно відзначати національні свята.

11. Зняття вимоги до державних діячів з знання державної мови — української, дозволяючи їм використовувати угорську Просимо забезпечити вільне використання мов під час парламентських та місцевих виборів та референдумів, скасування умовностей використання мови національної меншини у суспільному житті та забезпечити права на представництво у парламенті.

Фактично Будапешт, не озвучуючи це прямо, висуває ультиматум у стилі «скасуйте всі закони, ухвалені з 2014 року стосовно нацменшин». Рішення цих 11 пунктів уряд Угорщини вважатиме за показник «відновлення прав». Компроміс шукати важко, оскільки Орбан наполегливо наполягає на конкретних деталях і обсягах по кожному з пунктів. І фактично це може свідчити, що Будапешт наперед налаштований на зрив і свідомо висуває безглузді нездійсненні вимоги.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

США планують встановити єдиний стандарт часу на Місяці

Адміністрація президента США висловила намір доручити NASA розробити до кінця 2026 року план з впровадження координованого місячного часу (Coordinated Lunar Time, LTC). Метою цього плану є створення єдиного стандарту часу на Місяці, який буде функціонувати як еталон для місячних космічних апаратів і супутників. Керівник відділу космічного зв’язку і навігації NASA, Кевін Коггінс, пояснив, що на […]

Швеція зафіксувала перший випадок мавпячої віспи за межами Африки

Швеція повідомила про перший випадок мавпячої віспи типу Clade I за межами Африки. Цей випадок був зареєстрований у країні після того, як пацієнт заразився вірусом під час перебування в африканому регіоні, де триває спалах захворювання. Сьогодні ми отримали підтвердження того, що у Швеції зафіксовано перший випадок захворювання на більш важкий тип віспи, який називається Clade […]

Этикетки могут сократить потребление мяса на 10%

Недавнее исследование показало, что предупредительные надписи и графические изображения на мясных продуктах, подобные тем, что применяются на упаковках сигарет, могут снизить потребление мяса на 10%. Этот метод может способствовать улучшению здоровья населения и снижению выбросов углекислого газа в атмосферу. В рамках исследования, в котором участвовали 1001 взрослый потребитель мяса, проверялась эффективность этикеток, предупреждающих об экологических […]

Юлія Свириденко – “родичі-корупціонери” та “прем’єрські амбіції” першого віце прем’єра

Юлія Свириденко - “родичі-корупціонери” та “прем’єрські амбіції” першого віце прем'єраЮлія Свириденко – один із основних кандидатів на пост Прем’єра замість Дениса Шмигаля. За Інформацією наших джерел в ОП, її кандидатура одинаково влаштовує і Президента і наших партнерів в США. Але якщо біографія самої Свириденко майже “ідеальна” то розслідуванням корупційних схем за участі родичів Юлії Анатоліївни наразі займаються правоохоронці. Мова йде про рідного брата першого […]

ООН та ЄС підтвердили легітимність Зеленського

В Організації Об’єднаних Націй та Європейському Союзі не мають сумнівів у легітимності президента України Володимира Зеленського. Про це 20 лютого заявили офіційні представники цих міжнародних організацій. Речник генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік наголосив, що Зеленський перебуває на посаді після демократичних виборів. Подібну позицію висловили й у Європейській комісії. Речник ЄК Стефан де Кеерсмахер під час […]

Теракт у Крокус Сіті Холл офіційно став наймасштабнішим за кількістю жертв в історії Росії

Слідком РФ заявив, що, за останніми даними, кількість загиблих збільшилася до 133. При цьому кількість загиблих постійно зростає. Крім того, що в лікарнях багато важко поранених, рятувальники продовжують розбирати завали згорілого концертного залу. За попередніми оцінками, за кілька миттєвостей до обвалення даху будівлі там могли перебувати близько двохсот осіб. До цього дня найбільшим терористичним актом […]

Україна фіксує зростання звернень про сексуальне насильство під час війни

В Україні вже зафіксовано 1119 звернень про сексуальне насильство, скоєне в умовах війни. При цьому майже дві третини заяв подали чоловіки. Про це 18 червня повідомила уповноважена з питань гендерної політики Катерина Левченко, передає Укрінформ. «У рамках проєкту проміжних репарацій ми отримали 1119 звернень: 750 – від чоловіків, 342 – від жінок, 20 – від […]

Поблизу Землі знайшли приховану хмару масивнішу за Сонце

Астрономи натрапили на унікальну міжзоряну структуру всього за 300 світлових років від Землі. Ця хмара газу й пилу, названа Еос, довгий час залишалася невидимою для дослідників через відсутність характерного випромінювання, яке зазвичай допомагає виявляти такі утворення. Еос, названа на честь давньогрецької богині світанку, вражає своїми масштабами: вона у 40 разів ширша за повний Місяць на […]