Угорщина вимагає особливих прав для угорців на Закарпатті

Угорщина вимагає від України особливих гарантій прав угорської меншини по всій Закарпатській області, а не лише в окремих районах, включаючи навіть виборче право. ЗМІ опублікували 11 вимог Будапешта стосовно захисту національних меншин. Київ пообіцяв виконати їх на переговорах щодо вступу до ЄС у Люксембурзі, хоча сам документ залишається непублічним. Навіть відомі деталі цих вимог свідчать про велику нахабність угорського прем’єра Віктора Орбана, що може виливатися в шантаж. Є питання щодо готовності України йти на такі умови.

Віце-прем’єр Ольга Стефанішина заявила про намір повністю виконати 11 проблемних пунктів, що порушені угорською стороною, для підсилення захисту прав національних меншин, продовжуючи двосторонні консультації з Угорщиною у цьому напрямі.

Ці кроки можуть створити умови для особливого статусу Закарпаття з точки зору законодавства і порядку, що стосується не лише регіонів з високою угорською присутністю, але й усієї області, включаючи навіть визнання населених пунктів як «традиційно угорських». Угорщина також вимагає змін у виборчому законодавстві України для забезпечення представництва угорської меншини у Верховній Раді, хоча ця ідея зустріла опір у Києві і під час переговорів була відкинута.

Натомість в Інтернеті з’явилася повна версія 11 пунктів. Виглядає ультиматум Орбана так:

1. Законодавчо позбавити директорів шкіл одноосібного права змінювати рішення щодо викладання певних предметів українською/угорською мовою (крім предметів “Українська мова”, “Українська література” та “Історія України”, викладання яких українською мовою передбачено відповідним законом).

2. Забезпечити використання угорської мови у всьому освітньому процесі, у тому числі у всіх заходах, зустрічах, засіданнях, а також у процесі створення іміджу закладу (у рекламі, на веб-сайті тощо).

3. Ще один момент, що світиться, — визнання шкіл по навіть із одним угорським класом у вигляді угорських шкіл. Відновити на законодавчому рівні статус «школа національної меншини» з навчанням угорською мовою.

4. Забезпечити право вибору мови навчання для вузів та установ профтехосвіти, зокрема приватних.

5. Забезпечити можливість за заявою випускників шкіл у тримати переклад на угорську мову завдань ЗНО та НМТ (крім завдань з української мови та літератури, іноземних мов).

6. Територіальною сферою застосування законодавства про користування мовами є не «адміністративна одиниця», а «населений пункт(що юридично не є адміністративною одиницею). Просимо використовувати поняття «населений пункт» та «адміністративна одиниця» як територіальну сферу застосування.

7. Угорщина просить скасувати норму, за якою наявність необхідного відсотка нацменшини не дає автоматичного права на широке застосування рідної мови – і не потрібне рішення місцевої влади. Прохання не пов’язувати застосування мовних прав із рішенням будь-якого органу (наприклад, місцевої ради) за дотримання необхідного співвідношення чисельності населення.

8. Умовою реалізації мовних прав нацменшини, яка проживає на цій території «традиційно» (не менше 100 років), є не менше 10% населення, а для “значної кількості” меншості – 15%. Просимо у разі «традиційно» (не менше 100 років) проживаючої національної меншини скасувати умову наявності 10% населення.

9. Просимо на законодавчому рівні повністю зняти обмеження мови у відображенні топонімів та географічних назв мовою нацменшини, у контактах з органами державної влади та в закладах охорони здоров’я… а також про обов’язкове відображення інформації українською мовою або використання субтитрів при розповсюдженні будь-якої публічної інформації (наприклад, у кіно, театрі, на плакатах, у рекламі).

10. Скасування концепції культурної автономії. Просимо включити поняття культурної автономії у правову систему. Просимо забезпечити право на вільне використання національної символіки та вільно відзначати національні свята.

11. Зняття вимоги до державних діячів з знання державної мови — української, дозволяючи їм використовувати угорську Просимо забезпечити вільне використання мов під час парламентських та місцевих виборів та референдумів, скасування умовностей використання мови національної меншини у суспільному житті та забезпечити права на представництво у парламенті.

Фактично Будапешт, не озвучуючи це прямо, висуває ультиматум у стилі «скасуйте всі закони, ухвалені з 2014 року стосовно нацменшин». Рішення цих 11 пунктів уряд Угорщини вважатиме за показник «відновлення прав». Компроміс шукати важко, оскільки Орбан наполегливо наполягає на конкретних деталях і обсягах по кожному з пунктів. І фактично це може свідчити, що Будапешт наперед налаштований на зрив і свідомо висуває безглузді нездійсненні вимоги.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Парламент Грузії остаточно затвердив закон про “іноагентів”

Попри протести громадян, депутати Грузії затвердили законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» у третьому читанні. Це рішення було прийняте парламентом 14 травня. Законопроєкт, який також відомий як закон про «іноагентів», став об’єктом порівняння з аналогічним законом в Росії. Хоча десятки тисяч громадян Грузії виразили своє незадоволення, 84 депутати проголосували за спірне законодавство, представлене правлячою партією «Грузинська […]

Путін готується до візиту в Китай: планується підписання угод, оголосили у Кремлі

Російський президент Володимир Путін скоро здійснить візит до Китаю. Планується, що він проведе переговори з китайським лідером Сі Цзіньпіном та зустрінеться з прем’єр-міністром Лі Цяном. Поїздка диктатора відбудеться 16-17 травня і включатиме відвідування Пекіна та Харбіна. У Харбіні Путін планує взяти участь у відкритті Російсько-Китайського ЕКСПО та форуму з міжрегіонального співробітництва. В Пекіні планується відзначити […]

Банківські працівники вкрали понад 65 тисяч доларів з рахунку померлого клієнта

У Києві двоє колишніх працівників банку підозрюються у привласненні понад 65 тисяч доларів з рахунку померлого клієнта. Згідно з повідомленням поліції, зловмисники мали доступ до клієнтської бази та, дізнавшись про залишки на рахунку померлого, вирішили привласнити кошти. Слідчі поліції Києва спільно з працівниками управління протидії кіберзлочинам у місті Києві та банківської безпеки банку розкрили злочин. […]

На Закарпатті мобілізували чоловіка з епілепсією: він помер дорогою до навчального центру

На Закарпатті загинув мобілізований чоловік під час транспортування до навчального центру після того, як він зазнав епілептичного нападу. Проводиться службова перевірка щодо обставин його визнання придатним до служби в армії. За повідомленням Закарпатського обласного територіального центру та служби призовника, під час перевезення до військового навчального центру у мобілізованого стався напад епілепсії. Офіцер, що супроводжував, надав […]

Україна і США підписали угоду про відтермінування виплат за державним боргом, повідомляє Мінфін

За даними відомства, угоду підписали міністр фінансів України Сергій Марченко та посол США в Україні Бріджит Брінк. Укладання угоди було передбачено Меморандумом про взаєморозуміння щодо призупинення виплат за державним боргом з групою офіційних кредиторів України з країн «Групи семи» та Паризького клубу. «Підписання даної угоди дозволить зменшити боргове навантаження на державний бюджет та спрямувати кошти, що мали […]

Пентагон обмірковує новий план швидкої доставки зброї в Україну

За словами двох американських чиновників і високопоставленого законодавця, адміністрація Байдена розглядає питання про надання Україні вкрай необхідної зброї та боєприпасів із запасів Пентагону, навіть незважаючи на те, що в уряду закінчилися гроші на заміну цих боєприпасів. За словами офіційних осіб, такий крок був би короткостроковим заходом, щоб допомогти українським збройним силам допоки Конгрес не вийде […]

Зеленський і генсек НАТО обговорили в Одесі посилення ППО України

У вівторок, 15 квітня, президент України Володимир Зеленський провів зустріч із генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, який прибув до Одеси з неанонсованим візитом. Під час переговорів основна увага була зосереджена на питанні посилення протиповітряної оборони України, що має вирішальне значення для безпеки країни в умовах російської агресії. За підсумками зустрічі президент зазначив, що сьогодні надзвичайно […]

Зеленський зробив заяву про множинне громадянство

Президент України Володимир Зеленський заявив, що ухвалення закону про множинне громадянство стане важливим кроком для повернення українців, які залишили країну через війну або інші обставини. Про це він повідомив під час виступу на Першому національному форумі талановитої молоді, спілкуючись із науковцями, студентами та учнями. Законопроєкт, який вже пройшов перше читання у Верховній Раді, передбачає можливість […]