У Венесуелі тисячі протестувальників вийшли на вулиці з каструлями і сковорідками

Венесуела стала ареною масових протестів і політичних заворушень після оголошення Ніколаса Мадуро переможцем президентських виборів. Результати голосування викликали глибокі суперечки та протестні акції як всередині країни, так і за її межами.

У Венесуелі спалахнули протести незгодних з оголошенням чинного глави держави Ніколаса Мадуро переможцем виборчих перегонів.

Що відбувається на вулицях міст 

Протести почалися в столиці держави Каракасі відразу після того, як влада оголосила про перемогу на виборах Мадуро. Вулиці міста, зокрема й біля президентського палацу Мірафлорес, заповнили тисячі незгодних із таким підсумком.

У багатьох регіонах країни люди влаштували традиційні для Венесуели демонстрації «cacerolazo» – протест, учасники якого б’ють по каструлях і сковорідках.

«Мені не потрібно золото, мені не потрібна CLAP (державна програма продовольчої допомоги), я хочу, щоб Ніколас (Мадуро) пішов», – скандували протестувальники, стукаючи каструлями.

У Каракасі поліція застосувала до протестувальників сльозогінний газ і гумові кулі. На вулицях міста поліцейські змушені зводити захисні загородження для того, щоб не пропускати мітингувальників. Учасники протестів кидають у поліцію коктейлі Молотова та каміння.

Під час сутичок у країні загинуло щонайменше двоє людей, ще 46 було затримано. Влада заявляє про 23 поранених військовослужбовців, частину з яких було нібито поранено з вогнепальної зброї.

Image

У місті Коро протестувальники знесли статую минулого президента країни – Уго Чавеса, який свого часу назвав Мадуро своїм наступником. Як повідомляють ЗМІ, ймовірно це не єдина статуя Чавеса, пошкоджена під час мітингів.

У Венесуелі й раніше неодноразово спалахували акції протесту проти влади, однак, раніше вони були не такими масштабними.

Причини загострення ситуації 

61-річний Ніколас Мадуро обіймає посаду президента вже два терміни поспіль. Він став главою держави після смерті Чавеса у 2013 році. У 2018 році Мадуро був переобраний на другий термін, але багато країн, зокрема і США, не визнали результатів виборів.

Тепер же, незважаючи на протести громадян, Мадуро оголошений президентом на третій термін і має керувати країною до 2031 року.

Ще 2017 року Венесуела потрапила під санкції США, які поступово посилювалися.

У 2023 році внаслідок угоди, досягнутої між опозицією та Мадуро, останній пообіцяв провести чесні та справедливі вибори президента. Таке рішення було, зокрема, ухвалено в обмін на пом’якшення санкцій з боку США.

Санкції та невдала економічна політика влади призвели до процвітання бідності по всій країні, країна пережила важкий економічний крах, який називають наймасштабнішим у всій світовій новітній історії. За даними міжнародних аналітиків, близько 8 мільйонів венесуельців покинули батьківщину за час перебування Мадуро при владі.  За даними опитувань населення, у разі продовження правління Мадуро, ще третина мешканців країни розглядають можливість її покинути.

Жителі країни на мітингах вимагають свободи та закінчення політики «чавізму», яку продовжує чинний президент. Вони заявляють, що їх обдурили.

Результати виборів та опозиція 

Представники опозиції також вважають, що Мадуро обдурив їх і порушив досягнуті раніше угоди щодо проведення справедливих виборів.

Національна виборча рада (CNE), контрольована владою, оголосила  перемогу Мадуро після голосування в неділю. Однак, на даний момент, крім остаточних підсумків виборів CNE не надала жодної інформації про розподіл усіх голосів виборців.

Водночас президент CNE Елвіс Аморосо заявив: «У Венесуелі найкраща виборча система у світі!».

Водночас процес виборів і підрахунку голосів супроводжувався величезною кількістю скарг з боку опозиції. Крім того, представникам опозиції, за їхніми словами, було відмовлено в допуску в центральний офіс CNE під час остаточного підрахунку голосів. Опозиція також заявила про те, що значну частину голосів просто не було оброблено та враховано.  Також владу звинувачували в маніпуляціях явкою за допомогою програмного забезпечення.

Мадуро і його прихильники всі звинувачення відкидають.

Водночас представники опозиційної коаліції заявляють, що мають підтвердження перемоги на виборах кандидата від опозиції Едмундо Гонсалеса – за їхніми словами, він здобув 73% голосів виборців (6 мільйонів, тоді як за Мадуро, за твердженням опозиції, проголосувало лише 2,7 мільйона виборців).

Image

Міжнародна ситуація навколо Венесуели 

Сполучені Штати входять до числа регіональних лідерів, включно з Перу і Чилі, які порушили питання про достовірність результатів виборів.

США зажадали від влади Венесуели негайно оприлюднити конкретні результати голосування. До цієї вимоги, хоч і в значно м’якшій формі, приєдналася і Бразилія.

Однак поки що не зрозуміло, чи будуть застосовані будь-які заходи, включно з посиленням санкцій, у разі якщо влада Венесуели відмовиться опублікувати повні результати виборів, включно з інформацією з округів.  Або ж якщо буде доведено факти фальсифікацій і маніпуляцій під час виборчого процесу.

Уряд Венесуели, зі свого боку, заявив, що висилає дипломатичний персонал з Аргентини, Чилі, Коста-Ріки, Перу, Панами, Домініканської Республіки та Уругваю, назвавши їх «правими, підпорядкованими Вашингтону урядами», які дотримуються «найогидніших фашистських ідеологічних позицій».

Перемога для Мадуро – справа принципу

Мадуро необхідна ця перемога на виборах. Адже йому висунуто  звинувачення в торгівлі наркотиками та корупції  у США. Він також перебуває під слідством за  злочини проти людяності  у Міжнародному кримінальному суді. Якщо він втратить посаду, то може опинитися у в’язниці.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Мін’юст США розповів про спробу Ірану вбити Трампа перед виборами

8 жовтня Міністерство юстиції США оголосило про розкриття змови, організованої Іраном, яка була спрямована на вбивство Дональда Трампа під час його кандидатури на президентських виборах. За повідомленням “Європейської правди”, у справі фігурують три особи: 51-річний іранець Фархад Шакері, який перебуває на волі, та двоє американців — Карлайл Рівера (49 років) і Джонатон Лоудголт (36 років), […]

Німеччина заборонила російські символи під час заходів до Дня перемоги

Німецька влада прийняла рішення заборонити використання російських символів, таких як прапори, військова форма та плакати з буквами V або Z, під час урочистих заходів до 9 травня у Берліні. Російські військові марші та пісні також заборонені. Цей крок є реакцією на події, що відбулися в Україні та загострення ситуації на Сході Європи. Про це повідомляє […]

Рекордний прибуток найбільших хедж-фондів світу за 2023 рік

У 2023 році прибуток найбільших хедж-фондів світу досягнув історичного максимуму, частково завдяки росту котирувань акцій. За даними LCH Investments, 20 провідних хедж-фондів заробили загальний прибуток у розмірі $67 млрд, що перевищує попередній рекорд в $65 млрд, зафіксований у 2021 році. Ці фонди продовжують утримувати своє домінування в галузі, хоча вони керують лише 19% загальних активів. […]

Путін заявив про відсутність змін у російському Генштабі після зміни міністра оборони

Президент Російської Федерації Володимир Путін підтвердив відсутність будь-яких змін у російському Генеральному штабі під час своєї першої зустрічі з командувачами військових округів після зміни міністра оборони. На заході присутні екс-міністр оборони РФ Шойгу і його наступник Білоусов. Путін пояснив заміну міністра збільшеними військовими витратами, які 2024 року становитимуть близько 8,7% ВВП. “І цими ресурсами потрібно […]

Біткоїн досягнув історичного максимуму

Історична криптовалюта біткоїн досягла нового максимуму, перевищивши рівень березня цього року, коли він торгувався на рівні $73 738. Наразі біткоїн досяг позначки в $75 407, що сталося після результатів президентських виборів у США, на яких перемогу здобув Дональд Трамп. Зростання ціни криптовалюти викликали оптимістичні очікування щодо майбутніх змін у крипторинку, зокрема через потенційний приплив капіталу […]

У Фінляндії можуть розмістити війська з кількох країн НАТО

Фінляндія розглядає можливість розміщення бронетанкової бригади НАТО чисельністю 4-5 тисяч солдатів поблизу кордону з Росією в місті Міккелі. Міністр оборони Фінляндії Антті Хяккянен підтвердив, що влада країни веде переговори з країнами-членами НАТО щодо можливості розміщення військ альянсу на своїй території. За його словами, остаточне рішення про розміщення штабу НАТО у Фінляндії буде ухвалене восени. Хяккянен […]

Бізнес Дурова на межі фінансового краху

Плани Павла Дурова вивести Telegram на біржу шляхом первинного публічного розміщення (IPO) у 2026 році опинилися під серйозною загрозою. Це пов’язано з низкою фінансових проблем компанії, зокрема, збитками, борговими зобов’язаннями та юридичними труднощами. За даними Financial Times, посилаючись на фінансову звітність компанії, Telegram у минулому році зазнав збитків у розмірі близько $173 млн, при доходах […]

Південна Африка звертається за кредитом на $12,5 млрд для розширення енергосистеми

Розширення національної мережі електропередачі відіграє важливу роль у запобіганні відключень електроенергії та сприяє впровадженню проєктів відновлюваної енергії в Південній Африці, заявив міністр енергетики країни Кгосієншо Рамокгопа. На брифінгу для ЗМІ він зазначив, що пропускна здатність в деяких районах вже вичерпана, що ускладнює здатність об’єднувати проєкти відновлюваної енергетики. Рамокгопа вважає, що інвестиції у розширення мережі будуть […]