У Грузії протести проти закону про “іноагентів”

Грузинський парламент ухвалив у першому читанні закон “Про прозорість іноземного впливу”, який, на думку опозиції, повторює російське законодавство про “іноземних агентів”. Обговорення документа супроводжується масовими протестами та зіткненнями з поліцією.

Президентка Саломе Зурабішвілі заявила, що накладе вето на цей закон. Раніше цього тижня вона підтримала протестувальників.

Проєкт про “іноагентів” або ж про “іноземні сили” уже вдруге запропонувала правляча партія “Грузинська мрія”. Торік у березні ця політична сила була змушена відкликати його після масштабних протестів.

Новий законопроєкт практично повністю повторює попередній. Проте формулювання “агент іноземного впливу” в ньому замінено на термін “організація, що проводить інтереси іноземної сили”.

Тому законопроєкт зобов’язує неурядові компанії та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зареєструватися як організація, що проводить інтереси іноземної сили.

протести в Грузії

АВТОР ФОТО,AFP Підпис до фото,Ухвалення закону супроводжували протести

Прем’єр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що таке законодавство необхідне для фінансової прозорості одержувачів грантів.

Однак опозиційні партії та незалежні журналісти називають його “російським законом” за схожість із ухваленим у Росії 2012 року законодавством про “іноземних агентів”. У Росії цей закон використовується для переслідування незалежних ЗМІ та опозиційних політиків.

Ухвалення такого законодавства в Грузії, на думку критиків проєкту, не лише вдарить по незалежних ЗМІ та активістам, а й стане серйозною перешкодою на шляху Тбілісі до ЄС.

протести в Грузії

АВТОР ФОТО,AFP Підпис до фото,Ухвалення закону може зашкодити просуванню Грузії до ЄС

Про те, що ухвалення такого законодавства може стати на заваді європейській інтеграції Грузії, попереджали і західні країни.

Проти закону серед інших виступила сама Саломе Зурабішвілі. “Грузія не здасться перед ресовєтизацією!” – Написала вона в соцмережі X (колишній твіттер).

Влада Грузії запевняла, що нічого спільного з російським законом у проєкту немає, й це пом’якшена версія ухваленого в 1938 році американського закону про реєстрацію іноземних агентів FARA. Однак такі ж аргументи у 2012 році використала російська влада.

Під час обговорення закону в парламенті Грузії розпочалася бійка

АВТОР ФОТО,REUTERS Підпис до фото,Під час обговорення закону в парламенті Грузії була бійка

Під час обговорення у грузинському парламенті у понеділок та у вівторок були масові акції протесту, у яких взяли участь тисячі людей.

У понеділок під час демонстрації в центрі Тбілісі затримали 14 людей, яких звинуватили в адміністративних правопорушеннях. Грузинська поліція стверджує, що внаслідок дій учасників акції постраждав один поліцейський, йому знадобилася медична допомога.

Бійка також сталася й у залі засідань парламенту: депутат від опозиційної партії “Громадяни” Олександр Елісашвілі накинувся на секретаря “Грузинської мрії” Мамуку Мдінарадзе та вдарив його по голові, коли він із трибуни відповідав на запитання депутатів.

Після цього до бійки включилися інші депутати. У результаті пряму трансляцію на сайті парламенту перервали, а Елісашвілі вивели із зали.

Акції протесту біля парламенту Грузії тривали і у вівторок, коли спецназ застосував проти демонстрантів перцевий спрей та затримав 11 людей.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Польща втрачає кадри: українські мігранти виїжджають з країни

Посилення міграційних правил у Польщі викликає серйозні наслідки для ринку праці, призводячи до кадрової кризи в ключових галузях, таких як транспорт і логістика. За даними порталу wgospodarce.pl, українці все частіше розглядають альтернативні країни для працевлаштування. Згідно зі звітом агентства Gremi Personal, нові міграційні обмеження та зменшення підтримки для українських мігрантів спонукають їх шукати роботу за […]

Путін зробив заяву стосовно переговорів із Зеленським

Російський диктатор Володимир Путін знову заявив про готовність до переговорів з Україною, але при цьому поставив умови, що фактично зводять нанівець саму можливість діалогу. В інтерв’ю пропагандисту Павлу Зарубіну 28 січня він зазначив, що готовий “виділити людей” для переговорів, однак президент України Володимир Зеленський, за його словами, не може брати в них участі через свою […]

Трамп готовий змінити підхід США до КНДР

Президент США Дональд Трамп заявив про своє бажання відновити відносини з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. В інтерв’ю для Fox News 23 січня Трамп підкреслив, що північнокорейський лідер — “розумний хлопець”, а також запевнив, що він не є “релігійним фанатиком”. Трамп висловив переконання, що Кім Чен Ин має бути “щасливим” через новину про повернення […]

У Франції немає пороху на снаряди для Києва

Франція зіткнулася з гострою нестачею пороху, необхідного при виробництві ракет великого калібру для української армії, пише BFM TV. Компанія Eurenco, що поставляє порох, скоротила обсяги виробництва і перенесла частину своїх потужностей до Швеції, а частину, якої не вистачає, закуповувала у сусідів. Рік тому міністр Збройних сил Себастьян Лекорню оголосив, що для відродження галузі виробництво буде […]

Продаж доларів та валютний ринок: як НБУ стабілізує ситуацію

В умовах війни та структурного дефіциту валюти Національний банк України (НБУ) продовжує підтримувати стабільність валютного ринку через продаж доларів. Завдяки таким діям НБУ зберігає контроль над коливанням курсу, а різких змін, за словами голови НБУ Андрія Пишного, очікувати не варто. Андрій Пишний пояснив, що стійкість валютного ринку не означає фіксованого курсу. Вона передбачає гнучкий процес, […]

Україна тисне на Європу, щоб повернути біженців додому

Україна проводить “попередні переговори” з офіційними особами ЄС, щоб забезпечити повернення додому біженців наступного року. Про це пише Politico з посиланням на дипломатів з Європи. Українці проводять попередні дискусії, “щоб намітити, який вигляд матимуть правила ЄС після березня 2025 року, особливо якщо ЄС візьме на себе зобов’язання підтримувати біженців доти, доки затягнеться війна”. Київ не […]

У Нью-Йорку знайшли невідомий твір Шопена

У сховищах бібліотеки та музею Моргана в Нью-Йорку виявили рідкісний музичний рукопис, який, ймовірно, належить Фредерику Шопену. Про це повідомило BBC. Унікальне відкриття зробив куратор бібліотеки Робінсон Макклеллан, який під час каталогізації нових колекцій знайшов невідомий раніше вальс, датований періодом між 1830 та 1835 роками. Макклеллан одразу почав співпрацювати з провідними експертами з творчості Шопена, […]

Навіщо обирати якісні речі: ключові поради для розумного шопінгу

Асортимент товарів сучасності такий різноманітний, що іноді важко зорієнтуватися серед безлічі варіантів. Навіть при наявності величезної кількості товарів важко знайти справжньо якісні речі. Купівля високоякісних товарів є ключем не лише до комфорту, але й до довгострокової економії. Як правильно обрати те, що не розчарує? Навіть новачок може впоратися з цим завданням, якщо дотримуватися деяких простих […]