Таємниця співу китів. Вчені нарешті її розгадали

Дослідники розкрили, як великі океанські кити виконують свої вражаючі та складні мелодії.

Горбаті та інші вусаті кити мають особливий “голосовий ящик”, що дозволяє їм співати під водою.

Стаття, опублікована в Nature, розкриває також, чому шум, який ми генеруємо у водах океану, настільки небезпечний для цих морських велетнів.

Спів китів обмежується вузьким діапазоном частот, який співпадає з шумом від суден.

“Звук є надзвичайно важливим для їхнього виживання, оскільки це єдиний спосіб знаходження партнера для розмноження у водах океану”, – пояснив професор Коен Елеманс з Університету Південної Данії, який очолював дослідження.

“Це одні з найбільш загадкових істот, що коли-небудь жили на Землі”, – заявив кореспонденту BBC News. “Вони становлять одну з найбільших тварин на планеті, вони розумні та дуже соціальні.”

Вусаті кити належать до групи з 14 видів, до якої входять сині, горбаті, прямі, малі та сірі кити. На відміну від зубів, ці тварини мають рогові пластини, відомі як китовий вус, через які вони фільтрують їжу з води.

До цього часу залишалося загадкою, як саме вони створюють свої складні і часто неприємні для вух пісні. Професор Елеманс зауважив, що розуміння цього процесу було “надзвичайно захоплюючим”. Він та його колеги проводили експерименти з “голосовими ящиками” китів, які були вилучені з туш трьох померлих тварин, що потрапили на мілини. Це були представники різних видів: карликовий смугастик, горбатий кит і смугач сейвал.

Учені використовували масивні конструкції для продування повітря, створюючи звук. У людини голос формується за рахунок вібрацій повітря, що проходить через голосові зв’язки в горлі. В усатих китів гортань має велику U-подібну структуру з жировою подушкою у верхній частині, яка дозволяє їм виробляти звуки, обробляючи повітря і запобігаючи потраплянню води.

Дослідники створили комп’ютерні моделі звуків і показали, що спів вусатих китів обмежений вузьким діапазоном частот, який збігається з шумом, що створюють морські судна.

“Вони не можуть просто так змінити свій спів на вищу частоту, щоб подолати шум, який ми генеруємо в океані”, – пояснив професор Елеманс.

Його дослідження показало, як океанський шум може заважати китам спілкуватися на великій відстані. Ці знання можуть виявитися критичними для збереження горбатих, синіх китів та інших морських гігантів, яким загрожує вимирання. Це дослідження також відповідає на запитання про ті моторошні пісні, які вчені розглядали протягом десятиліть, а моряки приписували їм надприродне походження чи міфічним морським істотам.

Доктор Кейт Стаффорд з Університету штату Орегон назвала це дослідження новаторським.

“Голос та слух є ключовими органами чуття для морських ссавців, тому будь-які дослідження, що розкривають, як вони виробляють звуки, можуть значно просунути нашу розуміння цієї сфери”, – зазначила вона для BBC.

Дослідження також намалювало еволюційний шлях того, як предки китів повернулися до океанів з суходолу і адаптувалися до комунікації під водою.

Зрозуміти, як звуки створюють зубаті кити, є легше, оскільки ці тварини досить добре вивчені. Ці морські ссавці, які включають дельфінів, косаток, кашалотів та морських свиней, використовують спеціальні структури в своїх носових проходах для видачі звуків.

Доктор Еллен Гарленд з відділу дослідження морських ссавців Університету Сент-Ендрюс зазначила: “Я завжди цікавилася, як саме вусаті кити, зокрема горбаті, на яких я зосереджуюся у своєму дослідженні, виробляють таку різноманітність звуків”.

“Вивчення великих китів завжди було дуже складним завданням, але спроби розкрити, як вони виробляють звуки, коли ви навіть не можете побачити їх під водою, додають ще більшу складність, тому ці дослідники виявилися надзвичайно креативними”.

Доктор Стаффорд додала, що здатність морських ссавців виробляти такі складні голосові сигнали є “дивовижною” і підкреслила, “як вони унікальні”.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Обсяг закупівель через Prozorro в Україні зріс на 40% у 2024 році

В Україні система публічних закупівель через Prozorro демонструє вражаючі результати навіть у складних умовах війни. Згідно з даними Міністерства економіки України, обсяг конкурентних закупівель у 2024 році зріс на 40%, досягнувши 841 мільярда гривень. Це свідчить про стійкість та ефективність української економіки, а також про зростання довіри до системи Prozorro з боку підприємців та державних […]

Делегація уряду Бельгії прибула до Києва для зустрічей з Зеленським

8 квітня 2025 року до Києва прибула важлива делегація уряду Бельгії, яка включала прем’єр-міністра Бартом Де Вевера, міністра закордонних справ Максима Прево та міністра оборони Тео Франкена. Візит бельгійських представників підкреслює важливість політичної та військової солідарності з Україною на тлі продовження війни з Росією. Програма візиту передбачала низку важливих зустрічей на найвищому рівні, зокрема, з […]

В Придністров’ї військову частину атаковано дроном-камікадзе

Військову частину в Придністров’ї було атаковано дроном-камікадзе, заявляє “міністерство держбезпеки” невизнаної “республіки”. Повідомляють, що знищено вертоліт. Влада Молдови назвала провокацією удар дрона по вертольоту в Придністров’ї. Про це заявляє Бюро реінтеграції країни. Там назвали те, що трапилося, “спробою спровокувати страх і паніку в регіоні”. “Після вивчення відеоматеріалів та обміну інформацією ми повідомляємо, що цей інцидент […]

Магазин-музей у Британії: коли час зупинився на 1970-х роках

У маленькому містечку Солташ, Велика Британія, знаходиться магазин-музей, який став справжньою “капсулою часу”. Відкритий у 1902 році Френком Елліоттом, магазин обслуговував місцевих майже 70 років. Проте, на початку 1970-х, коли власник відмовився використовувати нову валюту, він припинив свою діяльність, перетворившись на унікальний музей. Френк Елліотт володів магазином з 1902 року до 1971 року, коли він […]

Трамп відповів на чутки про вплив Маска на політику США

Не так давно в медіа з’явилася інформація, що Дональд Трамп нібито “поступився президентством” Ілону Маску. Це викликало бурю обговорень у політичних колах та серед прихильників Трампа. Однак сам обраний президент США спростував ці чутки, заявивши, що вони не відповідають дійсності, і Маск не може стати президентом США через вимоги Конституції. В інтерв’ю NBC News Трамп […]

Україна наполягає на збереженні формату Рамштайн

Президент України Володимир Зеленський наголосив на необхідності збереження повного складу Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”. Відповідну заяву він зробив під час пресконференції з головою Європейського інвестиційного банку Надією Кальвіно у понеділок, 10 лютого. “Для нас головне зберегти формат “Рамштайн”. Ми його зберегли, подивимось, чи будуть усі країни. Це, до речі, не […]

Ситуація з ІЛ-76 – спланована провокація, – Андрій Юсов

Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Андрій Юсов, вважає, що падіння літака Іл-76 у Бєлгородській області Росії може бути спланованою провокацією, оскільки на борту повинні були бути декілька VIP-персон, включаючи представників російської влади та військових. Проте в останній момент Федеральна служба безпеки (ФСБ) рекомендувала їм скористатися іншим видом транспорту. Це може свідчити про те, […]

Словацькі перевізники заблокували пункт пропуску на кордоні з Україною

У вівторок, 21 листопада, перевізники Словаччини розпочали блокування руху для вантажного автотранспорту на словацькому пункті пропуску “Вишнє Нємецке”, прилягаючому до українського пункту “Ужгород”. Цю ініціативу проводить Спілка перевізників Словаччини. Точні терміни блокування не повідомлені, і можливо, що це може тривати протягом тривалого часу. Спілка перевізників Словаччини вживає цих заходів у знак протесту, а наразі українські […]