Таємниця співу китів. Вчені нарешті її розгадали

Дослідники розкрили, як великі океанські кити виконують свої вражаючі та складні мелодії.

Горбаті та інші вусаті кити мають особливий “голосовий ящик”, що дозволяє їм співати під водою.

Стаття, опублікована в Nature, розкриває також, чому шум, який ми генеруємо у водах океану, настільки небезпечний для цих морських велетнів.

Спів китів обмежується вузьким діапазоном частот, який співпадає з шумом від суден.

“Звук є надзвичайно важливим для їхнього виживання, оскільки це єдиний спосіб знаходження партнера для розмноження у водах океану”, – пояснив професор Коен Елеманс з Університету Південної Данії, який очолював дослідження.

“Це одні з найбільш загадкових істот, що коли-небудь жили на Землі”, – заявив кореспонденту BBC News. “Вони становлять одну з найбільших тварин на планеті, вони розумні та дуже соціальні.”

Вусаті кити належать до групи з 14 видів, до якої входять сині, горбаті, прямі, малі та сірі кити. На відміну від зубів, ці тварини мають рогові пластини, відомі як китовий вус, через які вони фільтрують їжу з води.

До цього часу залишалося загадкою, як саме вони створюють свої складні і часто неприємні для вух пісні. Професор Елеманс зауважив, що розуміння цього процесу було “надзвичайно захоплюючим”. Він та його колеги проводили експерименти з “голосовими ящиками” китів, які були вилучені з туш трьох померлих тварин, що потрапили на мілини. Це були представники різних видів: карликовий смугастик, горбатий кит і смугач сейвал.

Учені використовували масивні конструкції для продування повітря, створюючи звук. У людини голос формується за рахунок вібрацій повітря, що проходить через голосові зв’язки в горлі. В усатих китів гортань має велику U-подібну структуру з жировою подушкою у верхній частині, яка дозволяє їм виробляти звуки, обробляючи повітря і запобігаючи потраплянню води.

Дослідники створили комп’ютерні моделі звуків і показали, що спів вусатих китів обмежений вузьким діапазоном частот, який збігається з шумом, що створюють морські судна.

“Вони не можуть просто так змінити свій спів на вищу частоту, щоб подолати шум, який ми генеруємо в океані”, – пояснив професор Елеманс.

Його дослідження показало, як океанський шум може заважати китам спілкуватися на великій відстані. Ці знання можуть виявитися критичними для збереження горбатих, синіх китів та інших морських гігантів, яким загрожує вимирання. Це дослідження також відповідає на запитання про ті моторошні пісні, які вчені розглядали протягом десятиліть, а моряки приписували їм надприродне походження чи міфічним морським істотам.

Доктор Кейт Стаффорд з Університету штату Орегон назвала це дослідження новаторським.

“Голос та слух є ключовими органами чуття для морських ссавців, тому будь-які дослідження, що розкривають, як вони виробляють звуки, можуть значно просунути нашу розуміння цієї сфери”, – зазначила вона для BBC.

Дослідження також намалювало еволюційний шлях того, як предки китів повернулися до океанів з суходолу і адаптувалися до комунікації під водою.

Зрозуміти, як звуки створюють зубаті кити, є легше, оскільки ці тварини досить добре вивчені. Ці морські ссавці, які включають дельфінів, косаток, кашалотів та морських свиней, використовують спеціальні структури в своїх носових проходах для видачі звуків.

Доктор Еллен Гарленд з відділу дослідження морських ссавців Університету Сент-Ендрюс зазначила: “Я завжди цікавилася, як саме вусаті кити, зокрема горбаті, на яких я зосереджуюся у своєму дослідженні, виробляють таку різноманітність звуків”.

“Вивчення великих китів завжди було дуже складним завданням, але спроби розкрити, як вони виробляють звуки, коли ви навіть не можете побачити їх під водою, додають ще більшу складність, тому ці дослідники виявилися надзвичайно креативними”.

Доктор Стаффорд додала, що здатність морських ссавців виробляти такі складні голосові сигнали є “дивовижною” і підкреслила, “як вони унікальні”.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Чехія не змогла зібрати достатньо коштів на снаряди для України

Коштів на чеську ініціативу постачання снарядів Україні не вистачає: частина зброї може не надійти до кінця року. Про це пише чеське видання iRozhlas з посиланням на естонську владу. За словами міністра оборони Естонії Ханно Певкура, хоча низка країн уже зробила свій внесок, грошей все одно не вистачає. Крім того, запропоновані снаряди потребують перевірки, тому частина […]

Результати “Супервівторка”: Поразка Трампа у одному штаті, а також виклики для Байдена. Як це вплине на перебіг виборів у США

На “Супервівторок” – ключовий день у президентських перегонах у США – президент Джо Байден та колишній президент Дональд Трамп здобули перемоги від своїх відповідних партій у 15 штатах. У цей день виборці у 15 штатах вибирали кандидатів від обох головних партій для президентства. Результати “Супервівторка” відображають стан думок двох головних конкурентів у боротьбі за Білий […]

Президент Фінляндії Стубб закликав до переговорів між Україною і Росією

У контексті триваючого конфлікту в Україні, президент Фінляндії Стубб зробив важливу заяву, закликаючи до початку переговорів між Україною і Росією. У інтерв’ю виданню Le Monde він висловив думку, що Україні слід розпочати дипломатичний процес без очікування повного звільнення територій, захоплених російськими військами. «Ми наближаємося до того моменту, коли повинні початися переговори», – сказав він в […]

Білий дім заявив, що Північна Корея надає Росії балістичні ракети

Росія відновила власні внутрішні постачання крилатих ракет, але, щоб не відставати від інтенсивності обстрілу України, вона звернулася до Північної Кореї та Ірану. У четвер Білий дім звинуватив Північну Корею в наданні Росії балістичних ракет, якими Москва почала обстрілювати цілі в Україні, і заявив, що натомість Північна Корея прагне отримати ряд російських військових технологій. Вироблені в […]

Аргентина має намір стати глобальним партнером НАТО

Аргентина виражає бажання стати глобальним партнером Північноатлантичного альянсу та продовжує розвивати співпрацю з ним. Про це повідомляє на Twitter-акаунті глава Міністерства оборони Аргентини Луїса Петрі. Він зазначив, що на зустрічі з заступником генерального секретаря НАТО Мірчею Джоане передав лист про наміри щодо глобального партнерства з НАТО. Петрі також зазначив, що Аргентина планує зосередитися на відновленні […]

Ключові компоненти щастя: науково обґрунтовані шляхи до збільшення щастя

Учені ведуть численні дослідження, спрямовані на вивчення того, що робить людей щасливими, і можливо, їх висновки допоможуть поліпшити якість життя. Деніел Канеман, нобелівський лауреат, вказує на зв’язок між щастям і грошима, зауважуючи, що це не абсолютна залежність. Він рекомендує знаходити шляхи збільшення доходу, але вказує на межу, після якої гроші вже не вносять значущий вклад […]

The New York Times: Для Росії відбиття Курського вторгнення менш важливе, ніж наступ на Донбасі

Американське видання The New York Times дійшло висновку, що для Росії стратегічне значення Курського вторгнення є менш пріоритетним у порівнянні з наступом на Донбасі. Відповідно до оцінок аналітиків, Москва виявилася «дещо повільною», але «методичною і ретельною» у своїй тактиці під Курськом, продовжуючи нарощувати сили в цьому регіоні, не послаблюючи натиск на схід України. Схоже, РФ […]

Позов проти ПриватБанку щодо незаконного списання коштів

Чоловік, який став жертвою незаконного списання коштів з кредитної картки ПриватБанку, звернувся до суду, оскільки банк продовжував списувати відсотки за використання кредитного ліміту, навіть після повернення суми, списаної через термінал у США. 30 травня 2023 року з картки клієнта ПриватБанку було списано 22 475 гривень через 14 операцій, що проводились у доларах і були здійснені […]