Сьогодні виповнюється рівно 25 років початку бомбардувань Югославії силами країн НАТО

Приводом для атаки стало звинувачення з боку Заходу на адресу югославського керівництва в етнічних чистках та інших порушеннях прав людини в Косово – автономному краї у складі Сербії.

За підсумком Югославія втратила контроль над цією частиною своєї території, яка потім, за підтримки країн Заходу, проголосила незалежність.

І це мало довгострокові наслідки. Зокрема і для України.

Безпосереднім наслідком стало різке посилення антизахідних настроїв у Росії. Причому не тільки в народі, а й в елітах. Проти висловився навіть тодішній президент Борис Єльцин, який до того вів чітко прозахідну лінію в зовнішній політиці.

Ось як Єльцин описував свою розмову з президентом Франції Жаком Шираком: “Жак заявив, що я повинен нарешті визначитися: я за Мілошевича чи проти. У Росії, говорив він, є всього два шляхи: залишитися осторонь і стати маргіналом або входити в сучасний світ. Росія має утверджувати загальнолюдські, демократичні принципи. Усе правильно, думав я. Тільки як мені стверджувати ці демократичні принципи під гуркіт косовських бомбардувань?”.

Шок від бомбардувань Югославії разом із шоком від нещодавнього дефолту 1998 року стали найважливішими факторами, які зумовили розворот геополітичного курсу РФ у наступні роки вже за Путіна.

Але головне навіть не це. Події 25-річної давнини завдали найсильнішого удару по всій системі міжнародних відносин, яка склалася після Другої світової війни. По тому самому “світопорядку, заснованому на правилах”, захищати який зараз, на тлі російського вторгнення в Україну, постійно закликають Штати.

Бомбардування Югославії НАТО розпочало без санкції ООН. Причина була очевидна – Росія і Китай, що володіють правом вето, заблокували б резолюцію ООН. Тому США та їхні союзники по НАТО показали, що можуть і будуть застосовувати силу поза рамками міжнародних правил, не радячись ні з Китаєм, ні з РФ, ні з ким-небудь ще.

Це справило дуже сильний вплив і на Москву, і на Пекін. У такому кроці американців там побачили не тільки небажання Заходу прислухатися до їхньої думки, а й пряму загрозу для себе. Адже якщо американці без санкції ООН можуть бомбити Югославію за дії її армії в Косово, то значить будь-якої миті вони можуть почати війну і проти РФ (у відповідь, наприклад, на дії в Чечні), і проти Китаю (за дії, наприклад, у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі). Висновок, який зробили обидві країни, випливав із цієї оцінки – потрібно зміцнювати свою військову міць, а до Заходу ставитися не як до партнера, а як до потенційного противника.

У 2003 році відбулося вторгнення США без санкції ООН до Іраку, що завдало ще сильнішого удару по “світопорядку, заснованому на правилах” (причому тоді проти вторгнення виступили не тільки РФ і Китай, а й союзники Вашингтона – Франція і Німеччина).

А далі був 2014 рік – анексія Криму, яку РФ “юридично обґрунтувала” косовським прецедентом. А 2022 року, виходячи з цього ж прецеденту, оголосила про анексію і низки інших українських територій.

Безумовно, ситуація в Косово, в Криму і на Донбасі була дуже різною. Так само як і дуже різними були витоки та причини конфліктів. У сербів і албанців з приводу того, хто мав рацію, а хто винен діаметрально протилежні погляди.

Однак ніхто не ставить під сумнів той факт, що Косово, на момент початку бомбардувань НАТО, було міжнародно визнаною територією Югославії, де югославська армія проводила операцію проти сепаратистського руху. Так само як і ЗСУ через 15 років вели АТО на Донбасі.

Саме тому Путін і зачепився за “косовський прецедент”.

І саме бомбардування Югославії, разом із вторгненням США в Ірак, девальвують в очах значної частини країн світу нинішні заклики американців протистояти Росії, щоб “захистити світопорядок, заснований на правилах”. Бо всі пам’ятають, хто його почав руйнувати.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Масовий викид косаток на пляжі Австралії

Нещодавно на віддаленому пляжі Австралії стався трагедія: масовий викид морських ссавців, зокрема косаток. Більшість з них не змогли пережити цей інцидент, а залишки тварин перебувають у критичному стані. Це стало об’єктом уваги багатьох фахівців, зокрема з ВВС, які повідомляють про ситуацію. Фахівці, які розглядали ситуацію, дійшли висновку, що врятувати косаток неможливо через кілька факторів. Одним […]

Солодкі секрети: Чи можуть цукерки бути частиною здорового раціону?

Солодощі, зокрема цукерки, часто стикаються з критикою через вміст цукру, який вважається основним винуватцем багатьох захворювань. Однак стоматологи й експерти запевняють: не всі міфи про цукерки мають під собою наукове підгрунтя. Розглянемо популярні міфи про цукор та солодощі, а також дізнаємося, як безпечно насолоджуватися цукерками. Цукор і діабет: Чи дійсно це пов’язано? Американська кардіологічна асоціація […]

Молдова не перешкоджатиме постачанню російського газу до Придністров’я

Молдова не перешкоджатиме постачанню російського газу до Придністров’я після завершення контракту “Газпрому” з Україною на транзит газу, який закінчується 1 січня 2025 року. Таку інформацію розмістило молдавське Міністерство енергетики у своїх матеріалах щодо підготовки країни до опалювального сезону, які стали доступні для громадських консультацій. На сайті молдавського Міненерго зазначається, що існують два можливі сценарії розвитку […]

Новий законопроєкт щодо допомоги Україні від США може з’явитися наприкінці березня або у квітні

Про це повідомляє CNN. За даними агентства, спікер Палати представників Майк Джонсон із цього приводу зустрівся з групою республіканців, які розробляють новий двопартійний законопроєкт. До нього планують включити і допомогу Києву (а також іншим партнерам США), і вимоги до зміцнення кордону з Мексикою. “Провідну роль” у доопрацюванні документа зіграє голова комітету Палати представників із закордонних […]

Влада Сербії звинуватила протестувальників у спробі змінити конституційний лад

У Сербії вища прокуратура в Белграді оголосила звинувачення громадянам, які приймали участь у протестах проти результатів парламентських та місцевих виборів, у злочині, спрямованому на насильницьку зміну конституційного ладу. Це повідомляє видання Balkan Insight. За словами прокуратури, ці злочини включають у себе насильницьку поведінку під час громадських заходів. Покарання за такі дії може становити від шести […]

Трампа зобов’язали виплатити $454 млн доларів штрафу у справі по цивільне шахрайство

Суддя Артур Енґорн з Верховного суду Манхеттена виніс рішення щодо колишнього президента США Дональда Трампа у справі про цивільне шахрайство, призначивши йому штраф у розмірі 454 мільйони доларів. Прокуратура повідомила, що ця сума включає близько 355 мільйонів доларів як повернення незаконно отриманих доходів, а також понад 98 мільйонів доларів у вигляді нарахування відсотків, які обчислюватимуться […]

Білий дім планує розширення території для ударів далекобійною західною зброєю

Американська газета Politico повідомила, що Білий дім працює над розширенням території, по якій Україна може наносити удари західною зброєю. Цей план, як стало відомо з трьох джерел, знайомих із процесом, наближається до завершення і має на меті підвищення ефективності захисту України від російських ракет. Одна з тем обговорення – дозвіл Україні використовувати по Росії британські […]

Угорщина гальмує переговори про вступ України до ЄС

Угорщина 14 лютого виступила проти відкриття першого етапу переговорів про вступ України до Європейського Союзу, який охоплює питання верховенства права і відомий як кластер “Основи”. Про це повідомляє польське видання RMF24. Голова Ради ЄС, Польща, підготувала документ із чіткими умовами для початку цього етапу. Від України очікується розробка двох дорожніх карт: Перша – стосується реформ […]