Сьогодні виповнюється рівно 25 років початку бомбардувань Югославії силами країн НАТО

Приводом для атаки стало звинувачення з боку Заходу на адресу югославського керівництва в етнічних чистках та інших порушеннях прав людини в Косово – автономному краї у складі Сербії.

За підсумком Югославія втратила контроль над цією частиною своєї території, яка потім, за підтримки країн Заходу, проголосила незалежність.

І це мало довгострокові наслідки. Зокрема і для України.

Безпосереднім наслідком стало різке посилення антизахідних настроїв у Росії. Причому не тільки в народі, а й в елітах. Проти висловився навіть тодішній президент Борис Єльцин, який до того вів чітко прозахідну лінію в зовнішній політиці.

Ось як Єльцин описував свою розмову з президентом Франції Жаком Шираком: “Жак заявив, що я повинен нарешті визначитися: я за Мілошевича чи проти. У Росії, говорив він, є всього два шляхи: залишитися осторонь і стати маргіналом або входити в сучасний світ. Росія має утверджувати загальнолюдські, демократичні принципи. Усе правильно, думав я. Тільки як мені стверджувати ці демократичні принципи під гуркіт косовських бомбардувань?”.

Шок від бомбардувань Югославії разом із шоком від нещодавнього дефолту 1998 року стали найважливішими факторами, які зумовили розворот геополітичного курсу РФ у наступні роки вже за Путіна.

Але головне навіть не це. Події 25-річної давнини завдали найсильнішого удару по всій системі міжнародних відносин, яка склалася після Другої світової війни. По тому самому “світопорядку, заснованому на правилах”, захищати який зараз, на тлі російського вторгнення в Україну, постійно закликають Штати.

Бомбардування Югославії НАТО розпочало без санкції ООН. Причина була очевидна – Росія і Китай, що володіють правом вето, заблокували б резолюцію ООН. Тому США та їхні союзники по НАТО показали, що можуть і будуть застосовувати силу поза рамками міжнародних правил, не радячись ні з Китаєм, ні з РФ, ні з ким-небудь ще.

Це справило дуже сильний вплив і на Москву, і на Пекін. У такому кроці американців там побачили не тільки небажання Заходу прислухатися до їхньої думки, а й пряму загрозу для себе. Адже якщо американці без санкції ООН можуть бомбити Югославію за дії її армії в Косово, то значить будь-якої миті вони можуть почати війну і проти РФ (у відповідь, наприклад, на дії в Чечні), і проти Китаю (за дії, наприклад, у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі). Висновок, який зробили обидві країни, випливав із цієї оцінки – потрібно зміцнювати свою військову міць, а до Заходу ставитися не як до партнера, а як до потенційного противника.

У 2003 році відбулося вторгнення США без санкції ООН до Іраку, що завдало ще сильнішого удару по “світопорядку, заснованому на правилах” (причому тоді проти вторгнення виступили не тільки РФ і Китай, а й союзники Вашингтона – Франція і Німеччина).

А далі був 2014 рік – анексія Криму, яку РФ “юридично обґрунтувала” косовським прецедентом. А 2022 року, виходячи з цього ж прецеденту, оголосила про анексію і низки інших українських територій.

Безумовно, ситуація в Косово, в Криму і на Донбасі була дуже різною. Так само як і дуже різними були витоки та причини конфліктів. У сербів і албанців з приводу того, хто мав рацію, а хто винен діаметрально протилежні погляди.

Однак ніхто не ставить під сумнів той факт, що Косово, на момент початку бомбардувань НАТО, було міжнародно визнаною територією Югославії, де югославська армія проводила операцію проти сепаратистського руху. Так само як і ЗСУ через 15 років вели АТО на Донбасі.

Саме тому Путін і зачепився за “косовський прецедент”.

І саме бомбардування Югославії, разом із вторгненням США в Ірак, девальвують в очах значної частини країн світу нинішні заклики американців протистояти Росії, щоб “захистити світопорядок, заснований на правилах”. Бо всі пам’ятають, хто його почав руйнувати.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

На Марсі знайдено великий резервуар підземних вод

На червоній планеті виявлено вражаючі сліди підземного резервуару води, що може суттєво змінити наше розуміння еволюції Марса та його потенційної здатності підтримувати життя. Дослідники виявили на глибині від 11,5 до 20 км під поверхнею Марса значний резервуар води, що відкриває нові перспективи для науки. Дослідники виявили сліди величезного підземного резервуару води на Марсі. Відкриття має […]

Палата представників США не проголосувала за законопроєкт щодо допомоги Україні перед відправленням у канікули

Під час засідання 15 лютого Палата представників Конгресу США прийняла рішення про відправку у канікули, які триватимуть до 28 лютого. Ця дія надала спікеру Майку Джонсону можливість відкласти голосування за законопроєкт щодо надання допомоги Україні, Ізраїлю і Тайваню, мотивуючи це “іншими пріоритетами”. Білий дім відреагував на такий крок, висловивши занепокоєння. Згідно зі схемою засідань Палати […]

Фінляндія планує побудувати завод з виробництва тротилу: коли він запрацює?

Фінляндія готується відкрити новий завод з виробництва тротилу, оскільки повномасштабна війна в Україні призвела до катастрофічного дефіциту цієї вибухівки в Європі. Міністр оборони Фінляндії, Антті Гакканен, підтвердив цю інформацію, зауваживши, що попит на тротил в Європі значно перевищив можливості існуючих постачальників. Він пояснив, що виробництво самого тротилу є більш вигідним з фінансової точки зору, ніж […]

Західні банки виплатили Росії вражаючу суму податків

Financial Times стверджують, що західні банки виплатили Росії вражаючу суму в 800 мільйонів євро у податках за 2023 рік. Ця цифра становить вчетверо більше, ніж в довоєнний 2021 рік. Сім найбільших європейських банків за розміром активів у Росії – Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo і OTP – повідомили про сукупний […]

Франція знаходить балтійських союзників у суперечці з Німеччиною щодо розміщення військ в Україні

Франція створює альянс країн, відкритих для потенційного відправлення західних військ в Україну — і в процесі поглиблює своє зіткнення з більш обережним Берліном. Міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне перебував у Литві в п’ятницю, де зустрівся зі своїми балтійськими та українськими колегами, щоб підтримати ідею, що іноземні війська можуть зрештою допомогти Україні в таких сферах, […]

Британія заявила про рекордні втрати Росії на фронті у жовтні

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі повідомив, що у жовтні втрати російських військ в Україні досягли рекордного рівня. Згідно з даними британської розвідки, середньодобові втрати росіян у жовтні склали 1 354 особи, що стало найвищим показником з початку повномасштабного вторгнення. Загальна кількість втрат за місяць сягнула 41 980 осіб. Для порівняння, попередній рекорд становив 39 […]

У США почали розслідування проти високопоставленого співробітника Сенату

Кайл Паркер постачав снайперське спорядження ЗСУ на 30 тис. дол. і часто здійснював поїздки на український фронт, повідомляє The New York Times. Він є старшим радником комісії з безпеки і співпраці в Європі, відомої як Гельсінкська комісія, який активно підтримує Україну. Також він найняв українського чиновника для роботи в урядовій стипендії США, незважаючи на заперечення […]

США планують відновити правила “мережевого нейтралітету”: огляд змісту і наслідків

У Сполучених Штатах Америки відновлюється дискусія про концепцію “мережевого нейтралітету”. Федеральна комісія з питань зв’язку США (FCC) підтримала ініціативу щодо повернення цих правил, що спрямовані на забезпечення рівних умов у мережі. Правила “мережевого нейтралітету” мають на меті запобігти провайдерам інтернету надавати перевагу певним веб-сайтам за рахунок блокування або сповільнення швидкості доступу до інших. Ця ініціатива […]