Швейна машинка Зінгера, – жоден інший винахід так не полегшив долю жінок у 19-му сторіччі

Сьогодні великі корпорації не уникають гострих тем, а, навпаки, є активними учасниками різних соціальних проєктів.

Приміром, Gillette у своїй рекламі закликає чоловіків відмовитись від образу агресивного мачо, який раніше був ознакою “справжнього чоловіка”.

А виробник пива Budweiser став спонсором лондонського гей-параду.

Однак подібні приклади “пробудження капіталізму” зовсім не нові.

Далекого 1848 року в США відбулася перша конференція з прав жінок, де активістка Елізабет Кеді Стентон закликала надати жінкам право голосу.

Це, звичайно, відразу ж викликало небувалу хвилю дискусій. Адже ідея була занадто амбітна навіть для прихильників Стентон.

Значок з портретом Елізабет Кеді Стентон

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото, Елізабет Кеді Стентон – активістка раннього руху за права жінок

Тим часом у Бостоні колишній актор-невдаха намагався заробити трохи грошей.

Він орендував майстерню, де презентував верстат для різьблення по дереву, який сам розробив. Пристрій був геніальним, але купувати його ніхто не хотів.

Власник майстерні вирішив підтримати пригніченого винахідника і показав йому швейну машину – її проєкт розробили багато років тому. Ідея була гарна, але сам пристрій вимагав постійних покращень.

І от нарешті знайшлася людина, котра змогла вивести швейну машинку на цілком новий рівень і неочікувано для самого себе зробити революцію у швейній індустрії.

У ті часи робота швачки коштувала дешево. Газета New York Herald писала: “Жодна інша робітниця не отримує меншої платні й не зазнає більших поневірянь”. Крім того, шиття вимагало багато часу – виготовлення однієї сорочки займало близько 14 годин.

І страждали не лише швачки: “денно вертіти голкою” доводилось всім жінкам (дружинам й донькам). За словами письменниці Сари Гейл, ця нескінченна робота перетворила жіноче життя на важке, довге і нудне замкнене коло.

Але повернімося до майстерні в Бостоні. Винахідник оглянув машину і сказав: “Ви хочете позбутися єдиної можливості змусити жінок мовчати”.

Цим актором-невдахою, який хотів заробити на своїх винаходах, був Ісаак Меррітт Зінґер. Людина яскрава, харизматична, щедра й водночас безжальна.

Ісаак Зінґер

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото, Ісаак Зінґер

Пан Зінґер прославився не лише як блискучий винахідник, але й як невиправний бабій та багатоженець. Він одночасно жив на три родини та мав щонайменше 22 дитини. Одна з його дружин скаржилася, що він її б’є.

Коротко кажучи, Ісаак Зінґер точно був не з тих, хто підтримував якісь феміністичні теорії, але своєю поведінкою він сам змушував жінок активно боротися за свої права.

Його біограф Рут Брендон іронічно зазначає, що він був “тим чоловіком, який лише зміцнює феміністичний рух”.

Зінґер узявся покращити прототип швейної машини.

“Швейний човник має рухатись не по колу, а по прямій лінії, – пояснив він власнику майстерні, – а на місці тієї голки, що штовхає вигнуту голку по горизонталі, я б поставив пряму голку, що рухається вгору-вниз”.

Ісаак Зінґер запатентував свої ідеї і почав продавати свою версію машини. Результат дійсно вражав – пошиття сорочки займало лише годину.

Одна з ранніх моделей швейної машинки Singer

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото, Одна з ранніх моделей швейної машинки Singer

Однак принцип роботи машинки, як і багато її елементів, не належали Зінґеру, наприклад – голка з вушком і гострим кінцем для закритого стібка та механізм подавання тканини.

Тому Ісаак Зінґер опинився в епіцентрі судових процесів, які тривали не один рік. Здавалося, конкуренти-виробники більше займалися позовами за порушення патенту, ніж продажем швейних машин.

Зрештою юристи змогли переконати супротивників об’єднати зусилля і почати заробляти гроші на цій “золотій жилі”.

Тож ринок швейних машин почав набирати обертів, а Ісаак Зінґер став на ньому головним гравцем.

У 1850-ті роки в США активно розвивалася так звана “американська система виробництва” – створювалися механізовані фабрики, а деталі до багатьох пристроїв виробляли за принципом взаємозамінності.

Виробництво Зінґера відставало у цьому питанні – роками його машини збирали вручну з деталей, що купували у магазині.

Але Ісаак Зінґер і його діловий партнер Едвард Кларк обрали інший шлях і стали першими в іншому напрямку: маркетингу.

Швейні машини були недешевими, вартість однієї дорівнювала доходу середньої родини за кілька місяців.

І кмітливому Кларку спала на думку ідея продавати їх на виплат: люди могли орендувати машину за кілька доларів на місяць. І щойно сплачена сума оренди перевищувала вартість машинки, вона переходила у їхню власність.

Реклама швейних машин Singer, 1900 рік

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото, Реклама швейних машин Singer, 1900 рік

Це допомогло відновити довіру покупців, зіпсовану повільними, менш надійними машинами минулих років. Крім того, Зінґер створив окремий відділ працівників, які налаштовували машину після покупки і передзвонювали, щоб перевірити, чи працює вона.

Але всі ці маркетингові зусилля натикалися на одну серйозну перепону – глуху стіну жінконенависництва.

Для кращого розуміння розглянемо дві ситуації, які зобразили карикатуристи тих часів.

Перша – чоловік запитує, для чого купувати швейну машину, якщо можна з нею одружитися.

Друга – продавець під час демонстрації товару пояснює, що, купивши швейну машинку, жінки отримають більше часу для “вдосконалення свого інтелекту!”

Швейна машинка помітно полегшила "жіночу долю"

АВТОР ФОТО,PUNCH CARTOON LIBRARY / TOPFOTO Підпис до фото,Карикатура, яка висміює жіночі розумові здібності, кінець XIX століття

Такі упередження навіть викликали сумніви щодо того, чи зможуть жінки працювати на цих дорогих машинах.

І для Ісаака Зінґера це стало викликом. Хоч як мало поваги він проявляв до жінок у своєму житті, але на кону був його бізнес.

Він орендував вітрину магазина на Бродвеї у Нью-Йорку і посадив туди молодих привабливих жінок. За швейними машинками сиділи усміхнені красуні й привертали до себе увагу натовпу. Ідея спрацювала блискуче.

Ба більше – жінки у рекламі Зінґера самостійно приймали рішення, натякаючи, що представниці слабкої статі мають прагнути до фінансової незалежності.

“Гарна швачка може заробляти до 1000 доларів на рік!” – твердила реклама.

У 1860 році видання New York Times написало: жоден інший винахід так “не полегшив долю наших матерів та доньок”.

Швачка за роботою, 1907 рік

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото, Швачка за роботою, 1907 рік

З усім тим, це видання, ймовірно, недооцінює внесок жінок, приписуючи всі успіхи лише “винахідливому генію чоловіків”.

Тож, можливо, варто запитати жінку. Ось що сказала Сара Гейл в інтерв’ю жіночому журналу Godey’s Lady’s Book and Magazine 1860 року: “Швачка… може відпочити вночі, а вдень знайти час для родини і розваг. Хіба ж це не досягнення?”

Сьогодні до ідеї “пробудження капіталізму” ставляться доволі скептично, називаючи це лише хитрим трюком заради збільшення продажів пива чи бритв. Можливо, так і є.

Ісаак Зінґер казав, що головне для нього – гроші. Але саме він є доказом того, що корисливі мотиви можуть бути неабияким двигуном соціального прогресу.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

ФСБ заявляє про арешт понад 20 осіб у зв’язку з терактом у ТЦ Crocus City Hall

Глава ФСБ РФ Олександр Бортников повідомив у п’ятницю, 24 травня, що Росія заарештувала понад 20 осіб у зв’язку з терактом у підмосковному ТЦ Crocus City Hall, який стався в березні та призвів до загибелі понад 140 осіб. Бортников повторив звинувачення Росії, стверджуючи, що за нападом стоїть Україна, хоча не надав жодних доказів. “Слідство триває, але […]

Партія Орбана зазнала найгіршого результату на виборах до Європарламенту

Партія прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, «Фідес», зазнала найгіршого результату на виборах до Європейського парламенту. «Фідес» отримала 44% голосів за попередніми підрахунками, в той час як її ключові суперники з партії «Повага і свобода», яку очолює Петер Мадяр, набрали 30%. Це означає, що однопартійці Орбана отримають 11 місць у Європарламенті, а прихильники Мадяра – 7. Хоча […]

Версія про “російський слід” у справі про корупцію Байдена не переконала американських консерваторів

Консервативні ЗМІ у США не повірили в заяви Мін’юсту про те, що Олександр Смирнов, який звинуватив Джо Байдена і його сина Хантера в корупції в Україні, насправді мав зв’язки з російською розвідкою і обмовив президента. На їхню думку, дискредитація свідка є частиною змови з метою захистити Байдена за будь-яку ціну, пише The New York Times. […]

Армія США отримує нову технологію “Залізний кулак” завдяки військовій допомозі України

За інформацією The Telegraph, армія Сполучених Штатів Америки отримує нові технології та покращене військове обладнання завдяки військовій допомозі України. Відомо, що більше фінансових ресурсів, які Вашингтон витрачає на підтримку Києва, призведуть до швидшої переозброєння американських військ кращими технологіями. Газета зазначає, що багато критиків допомоги Україні не розуміють того, що більшість грошей дійсно витрачають у Сполучених […]

Рекомендацій від експертів з парфумерії, які корисні для кожного

У центрі подій роману “Парфумер” головний герой впевнений, що запах володіє серцями людей. Парфуми, здатні на різноманітні враження, можуть слугувати як засіб самовираження, насолоди або зваблювання. Важливо обрати “свій” аромат, але це завдання можна виконати, керуючись деякими порадами. Перш ніж відправитися на ароматний шопінг, слухайте своє самопочуття. Якщо ви відчуваєте застуду чи головний біль, краще […]

Гагаузія зближається з Путіним

Останнім часом українське та міжнародне ЗМІ активно обговорюють можливий російський вплив на Гагаузію, автономний регіон на півдні Молдови. Цей регіон займає особливе місце у молдовській політиці та історії, особливо після розпаду Радянського Союзу. Проте між Кишиневом і гагаузьким Комратом залишилося чимало протиріч, які різко загострилися після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді як молдавська […]

Росія вербує африканських студентів та мігрантів для війни проти України

Росія використовує примусові методи для залучення африканських студентів і мігрантів до війни проти України, погрожуючи депортацією тим, хто відмовляється підписати військовий контракт. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела серед європейських та українських чиновників. «Використовуючи тактику, вперше використану групою найманців Вагнера, російські чиновники дедалі частіше погрожують не подовжувати візи африканським студентам і молодим робітникам, якщо […]

Перемога Трампа на республіканських праймеріз в Айові: новий етап у політичній кар’єрі 45-го президента США

15 січня внутрішньопартійні вибори (праймеріз) республіканців в штаті Айова завершились перемогою колишнього президента США Дональда Трампа. Це стало історично значущим подією, оскільки Трамп здобув найбільшу кількість голосів у всіх 99 округах, крім одного, де йому довелося припустити поразку із невеликим відривом. Із 51% голосів Трамп обійшов інших кандидатів, зокрема, губернатора штату Флорида Рона Десантіса та […]