Що кліматологи прогнозують для земної кулі у 2024 році

Коли рік несподіваного глобального потепління підійшов до кінця, рекордно висока середньорічна температура вже була забезпечена. Зараз деякі вчені вже припускають: 2024 рік може бути ще спекотнішим.

Зрештою, велика частина океанів Землі була рекордно теплою протягом більшої частини 2023 року, і їм знадобиться стільки ж місяців, щоб виділити це тепло. Інтенсивний епізод кліматичного режиму Ель-Ніньо, який нагріває планету, наближається до свого піку, і востаннє це сталося, що підштовхнуло планету до рекордного тепла в 2016 році.

Це свідчить про те, що не буде неминучого уповільнення сплеску глобального тепла, який посилив десятирічну тенденцію, пов’язану з викидами викопного палива.

За даними британського Метеоуправління, цього може бути достатньо, щоб вперше на річній основі підняти середню температуру на планеті більш ніж на 1,5 градуса за Цельсієм (2,7 градуса за Фаренгейтом) вище доіндустріального рівня 19 століття. Останніми місяцями планета як ніколи наблизилася до цього страшного порогу, відкривши перший проблиск світу, де тривалий рівень тепла спричинить нові екстремальні погодні умови.

Але такі кліматичні тенденції важко передбачити з точністю. Зрештою, на початку 2023 року вчені передбачили, що рік закінчиться як один із найтепліших на планеті за всю історію спостережень. Вони не очікували, що це створить стільки нових прецедентів — і з рекордною віддачею .
«Той факт, що ми знаходимося на незвіданій території, ми насправді не знаємо, що станеться далі», — сказав Карло Буонтемпо, директор Служби зміни клімату Коперник Європейського Союзу.
Фактор Ель-Ніньо
Відомо, що Ель-Ніньо підвищує планетарну температуру на кілька десятих градуса Цельсія, що є пристойним запасом для усередненої глобальної статистики. Це пов’язано з температурою поверхні в центральній і східній частині Тихого океану, вищою за середню, і ці води виділяють тепло і пару в атмосферу.

Ель-Ніньо зазвичай триває рік або менше, досягаючи піку в зимові місяці, а потім згасаючи навесні. Хоча вчені кажуть, що немає двох абсолютно однакових подій Ель-Ніньо, кожна з них вносить деяку передбачуваність у глобальні кліматичні моделі, як мало інших планетарних явищ.

Нинішній Ель-Ніньо, який почався в червні, вважається сильним і може досягти піку як історично потужний епізод в найближчі тижні або місяці . Це може бути на одному рівні з сильним Ель-Ніньо, який почався на початку 2015 року, досяг піку в грудні та згас у червні 2016 року, на шляху до зростання глобального тепла в 2016 році.

Якщо ця закономірність справджується цього разу, це може означати, що рекордне тепло, яке зберігалося протягом останніх шести місяців, підніметься ще вище в першій половині 2024 року.

Одна з причин, чому ефект потепління від Ель-Ніньо має тенденцію до зростання в останні місяці, пов’язаний з його впливом на глобальну погоду. Аномальне нагрівання поверхні моря та шторм, які Ель-Ніньо приносить у центральну та східну частину Тихого океану, має ефект доміно, що призводить до посухи в інших частинах світу, включаючи Індонезію, південно-східну Азію та південну Африку.

Кевін Тренберт, кліматолог з Національного центру атмосферних досліджень, сказав в електронному листі: «Це готує передумови для вищих, ніж зазвичай, температур над сушею», — можливо, досягне піку приблизно в лютому. «Я очікую, що так буде принаймні протягом перших 6 місяців 2024 року».

Значна тенденція до потепління
Чи буде цей вплив потепління домінувати протягом усього 2024 року, залежить від того, що станеться після того, як нинішній Ель-Ніньо зникне. Ймовірно, це станеться до червня, повернувши Тихий океан до того, що кліматологи називають нейтральними умовами — відсутності Ель-Ніньо.

Крім того, неясно, чи збережуться нейтральні умови, чи виникне Ла-Нінья, відома своїм охолодженням планети. Ель-Ніньо може навіть повернутися.

Поки що немає чіткого натяку на те, що може бути попереду. Хоча цей Ель-Ніньо певною мірою розвивався відповідно до розуміння цього явища вченими підручниками, в іншому його було важко класифікувати. За словами Тренберта, деякі зміни в моделях, які кліматологи зазвичай очікують побачити під час спаду Ель-Ніньо, ще не відбулися.

“Є деякі аспекти того, що відбувається, які залишаються незрозумілими”, – сказав Тренберт. «Зміна клімату означає, що всі попередні аналоги не такі надійні».
Зміна клімату, спричинена діяльністю людини, справді домінувала в глобальних тенденціях: останні вісім років були вісьмома найспекотнішими за всю історію спостережень. Неодмінно рекордно спекотний 2023 рік і потенційно ще спекотніший 2024 рік розтягнуть цю смугу на десятиліття.
Незалежно від коливань клімату цього року, тепло Ель-Ніньо в Тихому океані продовжуватиме сильно впливати на глобальні температури та погодні умови, сказав Ендрю Кручкевич, старший науковий співробітник Міжнародного науково-дослідного інституту клімату та суспільства при Колумбійському університеті.
«Потрібен час, щоб ця енергія розсіялася», — сказав він. «У кліматичній системі є наполегливість».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Пальне змінюється: чому варто частіше перевіряти свічки запалювання

З 1 травня в Україні набула чинності норма про обов’язкове додавання біоетанолу до автомобільного бензину. Тепер у паливі А-92 та А-95 має міститися щонайменше 5% біоетанолу. Така ініціатива покликана зробити пальне більш екологічним і потенційно зменшити його вартість. Але є нюанси, які мають врахувати автомобілісти. Про це 5 травня в ефірі телеканалу “Київ” розповів експерт […]

Папа Лев XIV офіційно вступить на престол 18 травня

Роберт Френсіс Прево, новообраний Папа, став першим представником США, який очолив Католицьку церкву. Інавгураційна меса Папи Лева XIV відбудеться 18 травня на площі Святого Петра в Ватикані, де тисячі паломників з усього світу зберуться для цього важливого релігійного заходу. У своєму першому виступі як понтифік, Папа Лев XIV застеріг від наслідків втрати віри, підкресливши, що […]

Польща ухвалила закон, що дозволяє силовикам “безкарно” застосовувати зброю на кордоні

Польський парламент схвалив новий закон, що надає силам безпеки право на “безкарне” застосування смертоносної зброї у відповідь на загрози на кордоні. Цей закон, що був ухвалений напередодні, викликав значне занепокоєння правозахисників і міжнародної спільноти через можливі порушення прав людини. Нове законодавство “виключає кримінальну відповідальність за застосування зброї або прямої сили в порушення правил” силами безпеки, […]

Кінець війни в Газі можливий лише після знищення ХАМАСу,-Нетаньягу

Президент США Джо Байден представив ізраїльський план щодо завершення війни в Газі, а на цю тему висловився і прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. Він наголосив, що Ізраїль залишається при своїх умовах для припинення конфлікту: повне знищення військового і керівного потенціалу ХАМАСу, звільнення всіх заручників і гарантія, що Газа більше не буде загрозою для Ізраїлю. Лідер Ізраїлю […]

Новий погляд на еволюцію Всесвіту

Магнітні поля є всюдисущими у Всесвіті: вони оточують планети, зірки, галактики й навіть цілі скупчення галактик. Однак їхнє походження довго залишалося загадкою. Нове дослідження, опубліковане в журналі The Astrophysical Journal, пропонує пояснення, пов’язане з так званою “пиловою батареєю”, яка почала працювати після появи перших зірок. Магнітні поля, подібні до земного, захищають планети від космічної радіації. […]

Організатори Каннського кінофестивалю заборонили провокативні образи на червоній доріжці

Організатори Каннського кінофестивалю 2025 року вперше ввели суворий дрес-код, аби покласти край популярному тренду на так звані “голі сукні”. Згідно з новими правилами, гостям фестивалю буде заборонено з’являтися на червоній доріжці у відвертих вбраннях, що надмірно відкривають тіло. Як повідомляє Daily Mail, на червону доріжку дозволено допускати лише класичні вечірні сукні в підлогу, костюми, коктейльні […]

Рустем Умєров на засіданні Рамштайн

12 лютого міністр оборони України Рустем Умєров прибув до Брюсселя для участі в засіданні контактної групи з питань оборони України у форматі Рамштайн. Це засідання є важливим етапом у зміцненні обороноздатності України та координації подальших дій союзників. Умєров зазначив, що на засіданні вперше головує його колега, державний секретар з питань оборони Великої Британії Джон Гілі, […]

Основні тенденції на ринку праці України у 2024 році

Український ринок праці продовжує адаптуватися до складних умов, спричинених війною, економічною нестабільністю та відтоком населення за кордон. Незважаючи на постійні виклики, ринок праці демонструє стійкість, однак проблема дефіциту кваліфікованих кадрів набуває все більшого значення. Водночас українці, що залишаються в країні, шукають шляхи для збереження конкурентоспроможності, зокрема через здобуття нових професій і підвищення кваліфікації. Дослідження Барометра […]