Схема для Києва. Що придумали в Конгресі США, щоб проштовхнути закон про допомогу Україні

Палата представників Конгресу США готова “завалити” законопроєкт про допомогу Україні. Але, як свідчить політичний оглядач Марк Тіссен у колонці для The Washington Post, існує “хитра схема”, здатна все-таки схвалити це фінансування.

У поміркованих республіканців у Палаті представників Конгресу США є рішення безвихідної ситуації щодо надання допомоги Україні: ухвалити “урізану” версію додаткового пакету допомоги Сенату, який унеможливив би економічну та гуманітарну допомогу, надаючи тільки військову Україні, Ізраїлю і Тайваню. Натомість законопроєкт враховуватиме два положення про кордони:

  1. Відновлення Розділу 42, пов’язаного з коронавірусом, який дозволяв прикордонникам відмовляти нелегальним мігрантам, за вирахуванням вимог громадської охорони здоров’я.
  2. Відновлення політики “залишатися в Мексиці”, що діяла в епоху Трампа, яка вимагала від прохачів притулку чекати в Мексиці, доки їхні заяви про надання притулку будуть розглянуті.

Така угода, яка все ще обговорюється з поміркованими демократами в Палаті представників, має сенс. Європейський Союз щойно схвалив пакет економічної допомоги Україні на суму 54 мільярди доларів, тож ми можемо дозволити нашим союзникам узяти на себе провідну роль у гуманітарній і фінансовій підтримці Києва. І в будь-якому разі, військові постачання становлять більшу частину пакета допомоги США.

У вівторок президент Байден вимагав від Республіканської партії “негайно” ухвалити законопроєкт Сенату, запитавши: “Чи збираєтеся ви відстоювати свободу або збираєтеся стати на бік терору і тиранії? Чи збираєтеся ви підтримати Україну або підтримати Путіна? Ви підтримаєте Америку чи Трампа?” Це було і марно, і нереально. Нападки на республіканців як на маріонеток Трампа і Путіна не є способом домогтися чогось через Палату представників, а законопроєкт Сенату не стане законом у тому вигляді, у якому його написано.

Ось реальність: у республіканців є те, чого хоче Байден, — допомога Україні. Щоб домогтися її, Байдену потрібно дати республіканцям те, чого вони хочуть (і чого потребують) — великі поступки в галузі безпеки кордонів. Навіть багатьом республіканцям у Палаті представників, які хочуть допомогти Україні, потрібні ці поступки, щоб антиукраїнські праві не могли звинуватити їх у тому, що вони більше піклуються про кордони України, ніж про наші власні.

Причина, через яку угода Сенату про кордон ні до чого не призвела, полягала в тому, що це був компроміс щодо імміграційної реформи, а не прикордонна поступка. Республіканців просили схвалити пакет заходів щодо забезпечення безпеки кордонів, які вони визнали вкрай недостатніми, а потім схвалити допомогу Україні, яку хоче Байден. Це ніколи не спрацює. Насправді, це мало неприємні наслідки — втрату голосів проукраїнських республіканців у Сенаті. Передавання допомоги Україні — це поступка республіканців. Поступка демократів має полягати в гарантуванні безпеки кордону.

У понеділок увечері спікер Палати представників Майк Джонсон (республіканець від штату Луїзіана) заявив, що сенатський законопроєкт був мертвий після прибуття до Палати представників, оскільки в ньому “не йшлося” про прикордонну безпеку. “Мандат додаткового законодавства з національної безпеки полягав у тому, щоб гарантувати безпеку власного кордону Америки, перш ніж відправляти додаткову іноземну допомогу по всьому світу”, — сказав Джонсон у своїй заяві. “Тепер, оскільки Сенат не отримав жодної зміни в прикордонній політиці, Палаті представників доведеться продовжувати діяти з власної волі з цих важливих питань”. Пишуть, що він повідомив членам парламенту про відмову Байдена зустрітися з ним для обговорення компромісу між кордоном та Україною.

Рішення, яке пропонують помірковані республіканці, дасть Джонсону можливість внести законопроєкт до Палати представників. І це вирішило б фундаментальну політичну проблему республіканців, яка полягає в тому, що вони не можуть проголосувати за допомогу Україні в гарантуванні безпеки її кордонів, не проголосувавши також і за безпеку наших власних кордонів.

Перешкодою, з якою Джонсону, як і раніше, доведеться зіткнутися, є те, що кілька конгресменів, які категорично проти такого компромісу, входять до складу комітету з регламенту Палати представників, який вирішує, які законопроєкти можуть бути винесені на обговорення. Так, Палаті представників доведеться призупинити дію регламенту, щоб ухвалити закон без схвалення комітету. Для цього потрібно дві третини голосів, а також згода спікера.

Прихильники обмеженого пакету допомоги сказали мені, що якщо Джонсон не дасть цієї згоди, вони використають петицію про його звільнення. Для цього потрібно 218 голосів, а це означає, що жменьці поміркованих республіканців доведеться об’єднатися практично з усією фракцією демократів. У звичайних умовах такий прямий напад на авторитет власного спікера був би практично немислимим. Але помірковані республіканці спостерігали в жовтні, як жменька вкрай правих екстремістів об’єдналася з демократами, щоб усунути попередника Джонсона Кевіна Маккарті (республіканець від Каліфорнії) з посади спікера. Тож вони цілком можуть вирішити — що добре для крайніх правих, добре для центру теж.

Будемо сподіватися, що до цього не дійде. Іншою альтернативою для Джонсона було б розбити сенатський законопроєкт на частини і дозволити Палаті голосувати за кожен елемент — Україну, Ізраїль і Тайвань — окремо. Це дозволяє демократам зняти із себе відповідальність за гарантування безпеки кордону, що, за словами Джонсона, є його вимогою, яка не підлягає обговоренню.

В одному можна бути впевненим: часу втрачати не можна. Просто зараз, коли військова допомога застопорилася, українські війська змушені нормувати використання боєприпасів. І лише питання часу, коли бездіяльність Конгресу почне призводити до повсюдного військового успіху Росії. Джонсону необхідно внести законопроєкт, і якомога швидше.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Естонія готова допомогти Україні у мобілізації її громадян

В умовах загострення ситуації на сході Європи та під час можливої мобілізації громадян України, Естонський міністр внутрішніх справ Лаурі Ляенеметс висловив готовність своєї країни надати допомогу українцям, які проживають в Естонії. Наразі у Естонії проживає близько 7500 громадян України, які перебувають у призовному віці. Варто відзначити, що багато з них вже звільнені від мобілізації згідно […]

У Марокко припинено діяльність осередку, що займався вербуванням бойовиків для приєднання до ІДІЛ

Спецслужби Марокко успішно припинили діяльність терористичного осередку, який активно вербував бойовиків для приєднання до угруповання “Ісламська держава” (ІДІЛ) у Сахельському регіоні. У понеділок та вівторок чотири члени цього угруповання, віком від 35 до 40 років, були затримані в містах Танжер, Касабланка, Бені-Меллаль та Інзеган, повідомило Центральне бюро судових розслідувань Марокко. Зазначається, що під час обшуків […]

Боррель: Українські безпілотники можуть очолити світовий ринок

Інноваційні безпілотники, виготовлені в Україні, мають потенціал стати світовими лідерами в цій галузі, за словами верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ та оборони, Жозепа Борреля. Виступаючи на форумі оборонної промисловості Україна – ЄС, він наголосив на важливості досвіду, який можуть перейняти європейські компанії від українських виробників безпілотників. Боррель повідомив, що під час свого […]

Путін запевняє, що Росія не дозволить Україні створити ядерну зброю

Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія не допустить, аби Україна здобула ядерну зброю «за жодних обставин». Це заява підкреслює загострення напруженості між Москвою та Києвом у контексті військових дій і глобальної безпеки. Він стверджує, що Москва зможе відстежити будь-які кроки Києва в цьому напрямку і дасть на них «відповідну реакцію». Путін назвав учорашню заяву […]

У Москві підірвали автомобіль колишнього співробітника СБУ

Сьогодні вранці, 12 квітня, в Москві стався вибух позашляховика Toyota Land Cruiser Prado. Інцидент трапився поруч з житловим будинком на Коровинському шосе на півночі міста. Водій, за інформацією ЗМІ, ідентифікований як колишній співробітник Служби безпеки України Василь Прозоров. Внаслідок вибуху, він отримав травми ніг та був доставлений до лікарні. За попередніми даними, в автомобілі спрацював […]

Шахрайська схема з «єВідновлення»: чотирьом особам оголошено підозру

Ізюмська окружна прокуратура Харківської області повідомила про підозру чотирьом особам у шахрайстві, підробці документів та їх використанні з метою незаконного отримання державних коштів через програму «єВідновлення». За інформацією слідства, у 2023 році дві державні реєстраторки разом із двома мешканками Ізюмського району розробили злочинну схему, спрямовану на отримання компенсацій з Державного бюджету. Використовуючи програму «єВідновлення», зловмисниці […]

Американці незадоволені економічною політикою Байдена

Висловлюється все більше незадоволення щодо економічної політики нинішнього президента США, Джо Байдена. Останнє опитування, опубліковане Financial Times, виявило, що приблизно 70% американських виборців вважають, що його економічна політика або нашкодила економіці країни, або взагалі не мала на неї впливу. Ще більш приголомшливою виявилася інформація про недоволеність доходами. За даними опитування, лише 14% американських виборців вважають, […]

США пропонують МВФ змінити стратегію у роботі організації

У Міністерстві фінансів США пролунала критика на адресу Міжнародного валютного фонду (МВФ), коли заступник міністра фінансів Брент Німан закликав до необхідності реформ у роботі організації. Його заява стала важливим сигналом про те, що США прагнуть до зміни підходів МВФ у світлі нових викликів, які постають перед глобальною економікою. Заступник міністра фінансів США Брент Німан, який […]