Схема для Києва. Що придумали в Конгресі США, щоб проштовхнути закон про допомогу Україні

Палата представників Конгресу США готова “завалити” законопроєкт про допомогу Україні. Але, як свідчить політичний оглядач Марк Тіссен у колонці для The Washington Post, існує “хитра схема”, здатна все-таки схвалити це фінансування.

У поміркованих республіканців у Палаті представників Конгресу США є рішення безвихідної ситуації щодо надання допомоги Україні: ухвалити “урізану” версію додаткового пакету допомоги Сенату, який унеможливив би економічну та гуманітарну допомогу, надаючи тільки військову Україні, Ізраїлю і Тайваню. Натомість законопроєкт враховуватиме два положення про кордони:

  1. Відновлення Розділу 42, пов’язаного з коронавірусом, який дозволяв прикордонникам відмовляти нелегальним мігрантам, за вирахуванням вимог громадської охорони здоров’я.
  2. Відновлення політики “залишатися в Мексиці”, що діяла в епоху Трампа, яка вимагала від прохачів притулку чекати в Мексиці, доки їхні заяви про надання притулку будуть розглянуті.

Така угода, яка все ще обговорюється з поміркованими демократами в Палаті представників, має сенс. Європейський Союз щойно схвалив пакет економічної допомоги Україні на суму 54 мільярди доларів, тож ми можемо дозволити нашим союзникам узяти на себе провідну роль у гуманітарній і фінансовій підтримці Києва. І в будь-якому разі, військові постачання становлять більшу частину пакета допомоги США.

У вівторок президент Байден вимагав від Республіканської партії “негайно” ухвалити законопроєкт Сенату, запитавши: “Чи збираєтеся ви відстоювати свободу або збираєтеся стати на бік терору і тиранії? Чи збираєтеся ви підтримати Україну або підтримати Путіна? Ви підтримаєте Америку чи Трампа?” Це було і марно, і нереально. Нападки на республіканців як на маріонеток Трампа і Путіна не є способом домогтися чогось через Палату представників, а законопроєкт Сенату не стане законом у тому вигляді, у якому його написано.

Ось реальність: у республіканців є те, чого хоче Байден, — допомога Україні. Щоб домогтися її, Байдену потрібно дати республіканцям те, чого вони хочуть (і чого потребують) — великі поступки в галузі безпеки кордонів. Навіть багатьом республіканцям у Палаті представників, які хочуть допомогти Україні, потрібні ці поступки, щоб антиукраїнські праві не могли звинуватити їх у тому, що вони більше піклуються про кордони України, ніж про наші власні.

Причина, через яку угода Сенату про кордон ні до чого не призвела, полягала в тому, що це був компроміс щодо імміграційної реформи, а не прикордонна поступка. Республіканців просили схвалити пакет заходів щодо забезпечення безпеки кордонів, які вони визнали вкрай недостатніми, а потім схвалити допомогу Україні, яку хоче Байден. Це ніколи не спрацює. Насправді, це мало неприємні наслідки — втрату голосів проукраїнських республіканців у Сенаті. Передавання допомоги Україні — це поступка республіканців. Поступка демократів має полягати в гарантуванні безпеки кордону.

У понеділок увечері спікер Палати представників Майк Джонсон (республіканець від штату Луїзіана) заявив, що сенатський законопроєкт був мертвий після прибуття до Палати представників, оскільки в ньому “не йшлося” про прикордонну безпеку. “Мандат додаткового законодавства з національної безпеки полягав у тому, щоб гарантувати безпеку власного кордону Америки, перш ніж відправляти додаткову іноземну допомогу по всьому світу”, — сказав Джонсон у своїй заяві. “Тепер, оскільки Сенат не отримав жодної зміни в прикордонній політиці, Палаті представників доведеться продовжувати діяти з власної волі з цих важливих питань”. Пишуть, що він повідомив членам парламенту про відмову Байдена зустрітися з ним для обговорення компромісу між кордоном та Україною.

Рішення, яке пропонують помірковані республіканці, дасть Джонсону можливість внести законопроєкт до Палати представників. І це вирішило б фундаментальну політичну проблему республіканців, яка полягає в тому, що вони не можуть проголосувати за допомогу Україні в гарантуванні безпеки її кордонів, не проголосувавши також і за безпеку наших власних кордонів.

Перешкодою, з якою Джонсону, як і раніше, доведеться зіткнутися, є те, що кілька конгресменів, які категорично проти такого компромісу, входять до складу комітету з регламенту Палати представників, який вирішує, які законопроєкти можуть бути винесені на обговорення. Так, Палаті представників доведеться призупинити дію регламенту, щоб ухвалити закон без схвалення комітету. Для цього потрібно дві третини голосів, а також згода спікера.

Прихильники обмеженого пакету допомоги сказали мені, що якщо Джонсон не дасть цієї згоди, вони використають петицію про його звільнення. Для цього потрібно 218 голосів, а це означає, що жменьці поміркованих республіканців доведеться об’єднатися практично з усією фракцією демократів. У звичайних умовах такий прямий напад на авторитет власного спікера був би практично немислимим. Але помірковані республіканці спостерігали в жовтні, як жменька вкрай правих екстремістів об’єдналася з демократами, щоб усунути попередника Джонсона Кевіна Маккарті (республіканець від Каліфорнії) з посади спікера. Тож вони цілком можуть вирішити — що добре для крайніх правих, добре для центру теж.

Будемо сподіватися, що до цього не дійде. Іншою альтернативою для Джонсона було б розбити сенатський законопроєкт на частини і дозволити Палаті голосувати за кожен елемент — Україну, Ізраїль і Тайвань — окремо. Це дозволяє демократам зняти із себе відповідальність за гарантування безпеки кордону, що, за словами Джонсона, є його вимогою, яка не підлягає обговоренню.

В одному можна бути впевненим: часу втрачати не можна. Просто зараз, коли військова допомога застопорилася, українські війська змушені нормувати використання боєприпасів. І лише питання часу, коли бездіяльність Конгресу почне призводити до повсюдного військового успіху Росії. Джонсону необхідно внести законопроєкт, і якомога швидше.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Зірка голлівудських бойовиків Він Дізель опинився в центрі скандалу

Голлівудський актор Він Дізель звинувачується у сексуальному насильстві колишньою особистою помічницею Астою Йонасон. За позовною заявою, поданою до суду, вона стверджує, що стала жертвою сексуального нападу під час зйомок фільму “Форсаж” у 2010 році. Йонасон розповіла, що Дізель домагався її у номері готелю St Regis в Атланті, і навіть після виразного вираження волі, актор продовжив […]

Різдвяні обряди: як наші пращури готувались до свята

У цьому році ПЦУ перейшла на новоюліанський календар, що вплинуло на дати багатьох християнських свят, зокрема Різдва. Відтепер віряни ПЦУ та УГКЦ будуть святкувати Різдво 25 грудня. Етнологиня Наталія Громова розповіла про традиції, які супроводжували підготовку та святкування Різдва в минулому. Для українців Різдво завжди було надзвичайно родинним святом, і обряди зазвичай проводилися у вузькому […]

Конгрес США розглядає можливість створення делегації для візиту на Тайвань

Після того, як представник Демократичної прогресивної партії Тайваню Вільям Лай виборов перемогу на президентських виборах на острові, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон висловив своє вітання у соцмережі Х. Він також оголосив про можливий візит делегації конгресменів на Тайвань, який, ймовірно, відбудеться після інавгурації нового президента у травні. За словами Джонсона, США виражають бажання […]

Порушення сну від бета-блокаторів

Сон є одним із найважливіших факторів для підтримання загального здоров’я, але певні ліки можуть значно впливати на його якість. Одним із таких препаратів є бета-блокатори, які активно використовуються для лікування серцево-судинних захворювань, зокрема гіпертонії. Однак, як показують результати нещодавнього дослідження, проведеного вченими Берлінського інституту здоров’я, бета-блокатори можуть мати побічний ефект, пов’язаний із порушенням сну. До […]

Правила поєднання прикрас з різних металів і матеріалів

Створення стильного образу сучасної людини неможливе без відповідного акценту, яким часто виступають прикраси. Вони додають індивідуальність і неповторність зовнішньому вигляду, але важливо не лише вибрати відповідні прикраси, але й вміти їх гармонійно поєднувати. Щодо використання дорогоцінних металів, важливо дотримуватися конкретних правил. Заборонено поєднувати вироби із золота та срібла, навіть якщо це біле золото. Такий підхід […]

Індійський фондовий ринок на шляху обігнати Гонконг

Індійський фондовий ринок виставляє амбіційні перспективи на обігнання Гонконгу і становлення найбільшим у світі, завдяки підвищеному оптимізму інвесторів у відношенні до економічних можливостей Індії. Національна фондова біржа Індії, згідно з даними на кінець жовтня, вже має загальну ринкову капіталізацію компаній у розмірі 3,7 трлн доларів, наближаючись до показників фондової біржі Гонконгу, яка складає 3,9 трлн […]

Без російського газу в трубі: що буде з українською ГТС, якщо транзит припиниться

“Нафтогаз” не продовжуватиме контракт на транспортування російського газу до Європи після того, як він завершиться наприкінці 2024 року, заявив голова української компанії Олексій Чернишов в інтерв’ю Радіо Свобода. Раніше це було нічним кошмаром для українських урядовців, а тепер – прагматичним рішенням. Але чи означає це те, що транзит російського газу до Європи територією України припиниться взагалі? […]

Клубний чемпіонат світу з футболу-2023: розклад та результати матчів

У період з 12 по 22 грудня у місті Джидда (Саудівська Аравія) відбувається Клубний чемпіонат світу з футболу-2023, у якому беруть участь переможці шести континентальних клубних турнірів та чемпіон країни-господаря. Турнір є престижним і буде останнім у своєму форматі, оскільки з 2025 року планується проведення турніру раз на чотири роки, а кількість учасників збільшиться до […]