Псевдореформа енергетики України від ЄС – Юрій Корольчук

Захист споживачів від високих тарифів і розвиток АЕС, ТЕС і ГЕС не передбачений

Велика чергова перемога. Єврокомісія рекомендувала розпочати процес переговорів про вступ України до ЄС. У рамках офіційного документу передбачені нові цілі для енергетики України.
 
Звичайно, документ Єврокомісії по міркам Євросоюзу – це мильна бульбашка. Україна не підпадає ні під які програми ЄС, не може претендувати на фінансування (усілякі гранти – це курям на сміх), не може отримати субсидії і пільги. Словом, просто папір, але який будуть просувати активно тут на місці в Україні. 
 
Будь-яка дійсна, позитивна реформа має забезпечувати захист споживачів, населення, гарантію посильних цін на енергоносії, а також розвиток власної, бажаної незалежної системи генерації, виробництва електроенергії, видобутку газу, імпорту-експорту газу чи електроенергії. Я цього не бачу у рекомендація Єврокомісії.
 
Навпаки я бачу, що Україну підганяють і змушують підвищувати ціни на газ і електроенергію. Хто і як буде їх оплачувати – не цікавить.
 
Загальна фраза про «стійкі рішення» для подолання енергетичної бідності – це як лікувати перелом листом подорожника. Де гроші на такі цілі? У той час як Європа лише в минулому році витратила 310 млрд дол на підтримку викопних видів палива і більше 1 трлн. дол пішло на покриття субсидій і дотацій від росту цін на газ і електроенергію. Хто Україні буде давати гроші? Та хоча би на компенсацію різниці тарифів.
 
1.    Що буде з газом власного видобутку? Як це бачать у ЄС? На цьому місці має бути жирний регочучий смайл. Для чого про це говорити у «маніфесті ЄК», якщо офіційно влада ставить ціль експортувати газ.
 
2.    А як щодо експорту електроенергії? Це також фактично проігноровано Єврокомісією. Хоча, як казав колишній президент Леонід Кучма, «і сліпий побачить», що експорт з України не просто цікавить ЄС, а стає основною ціллю.
 
3.    Транзиту газу – немає. 
 
4.    Транзиту нафти – немає. Єврокомісія поставила хрест на цих колись прибуткових і вигідних напрямках роботи енергетики України. 
 
5.    Будівництво не міфічних атомних «малих модульних реакторів», а хоча би 1 повноцінного блоку АЕС – немає. Напевно, на думку Єврокомісії українці не достойні ядерної енергетики.
 
6.    Майбутнє ГТС як уже системи не транзиту, а виключно постачання газу для населення. Нє, не чули. Єврокомісія повторює рухи трьох мавп: «не чую, не бачу, не говорю». Хто буде реконструювати ГТС? Дядя Боррель чи тьотя Урсула? А населення чекає іще більший тариф за розподіл, транспортування газу.
 
7.    У «меморандумі» передбачена реформа сектору централізованого теплопостачання. Як можна без грошей реформувати те, що потребує капітального ремонту, будівництва нового на місці старого. У Єврокомісії просто не кажуть прямо, що буде відбуватись відмова від централізованого теплопостачання. А що ж люди? А це їх проблеми.
 
Зате багато сказано про утопічні та фінансово затратні проекти просування «зеленої» енергії, підвищення енергоефективності, заохочення інвестицій у відновлювальні джерела енергії. Хто платити буде? «Укренерго» іще не повернуло кредит на 825 млн дол. на зелений тариф у 2021 році, а тепер у 2023 році потрібно десь брати знову майже 1 млрд. дол. кредиту на ті ж «зелені тарифи».
 
Але, погодьтеся, зате перспектива вступу України у ЄС описана красиво і по модному.
 
Гасло меморандуму Єврокомісії про вступ України у ЄС в частині енергетики: тарифи вище, зайву генерацію і теплопостачання – під ніж, експорт газу і електроенергії – у ЄС. І ви там живіть собі як хочете. Вперед у  к̶о̶м̶у̶н̶і̶с̶т̶и̶ч̶н̶е̶ європейське майбутнє.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Saab відкриває свій перший зарубіжний завод в Індії для виробництва гранатометів Carl-Gustaf M4

14 листопада 2023 року шведська компанія Saab оголосила про будівництво заводу в Індії для виробництва сучасних гранатометів Carl-Gustaf M4. Планується, що завод розпочне роботу вже наступного року і повністю відповідатиме вимогам програми “Made In India”. Голова бізнес-напрямку Saab Dynamics, Юрген Йоханссон, висловив задоволення щодо рішення щодо 100% прямих іноземних інвестицій в Індії від імені глобальної […]

Чому Японія втратила свою третю позицію в світовій економіці та які причини її проблем зі зростанням

На світовому економічному форумі відзначилися значні переміни. Японія неочікувано потрапила у рецесію, втративши свою позицію третьої за величиною економіки світу на користь Німеччини. За даними уряду Японії, економіка країни зменшилася на 0,4% у третьому кварталі 2023 року в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, після падіння на 3,3% протягом попередніх трьох місяців. Ці цифри виявилися […]

Україна планує розширити своє представництво за кордоном. Де саме?

Україна активно працює над розширенням своєї дипломатичної присутності в Латинській Америці, повідомив президент Володимир Зеленський. За його словами, минулого року Україна відкрила нові посольства в Африці, що сприяло підвищенню рівня співпраці з країнами Африканського континенту та їхніми лідерами. “У цьому році ми плануємо активізувати співпрацю та збільшити потенціал нашої діяльності, зокрема, в напрямку Латинської Америки”, […]

Росія створила нове угруповання військ

Починаючи з формування двох округів – Московського та Ленінградського, на базі Західного військового округу, триває перегрупування військ. Було створено нове військове угрупування під назвою “Север”, яке об’єднує колишні угрупування прикриття кордону “Брянськ”, “Курск” та “Бєлгород”. Керівником цього нового угрупування став генерал-полковник А. Лапін. Зона відповідальності угрупування розташована на території Брянської, Курської та Бєлгородської областей Російської […]

Критика британців щодо свіжої різдвяної листівки короля Чарльза III та його дружини

Різдвяна листівка, створена королевою Каміллою та королем Чарльзом III в Тронному залі Букінгемського палацу, викликала негативні відгуки серед прихильників королівської родини. Багато з них висловлюють думку, що образ монарха та його дружини на листівці виглядає занадто фантастично, і фотографія не вписується у контекст модернізації монархії, який обіцяв Чарльз III. Порівнюючи цю листівку із попередніми, що […]

Максим Кріппа продовжує розвивати проект “Царьград Україна” Костянтина Малофєєва методами “народної дипломатії”

Максим Кріппа продовжує розвивати проект “Царьград Україна” Костянтина Малофєєва методами “народної дипломатії”Поки угода купівлі Forbes Україна російським православним олігархом Костянтином Малофєєвим стала на “паузу” після публікації 360UA.NEWS, росіяни зосередились на розвитку проекту “Царьград Україна” методами так званої “народної дипломатії”. Нагадаємо, раніше Малофєєву вдалось через Максима Кріппу придбати декілька крупних українських медіа активів таких як Delo.ua та Главком, але подальша скупка українських ресурсів росіянами була тимчасово призупинена, […]

Європейський союз згодився виділити п’ять мільярдів євро на військову підтримку Україні

Цей крок вважається важливим стимулом для Києва, оскільки підтримка США коливається, а їхні збройні сили намагаються зупинити Росію. Країни Європейського Союзу погодилися надати п’ять мільярдів євро (5,48 мільярда доларів) на військову допомогу Україні в рамках оновлення фонду допомоги, яким керує ЄС, надаючи Києву своєчасну підтримку під час боротьби з російським вторгненням. Представники 27 країн-членів ЄС […]

Боротьба вчених за збереження унікальної мови, якою володіє лише один чоловік на Землі

Незважаючи на заходи уряду Непалу з метою збереження мови народу кусунда, існує лише один її носій на планеті. За даними непальського перепису населення 2011 року, у світі залишилося лише 273 представники народу кусунда, більшість з яких проживає у районі Данг на заході Непалу. Ці люди стикаються з бідністю, позбавлені прав на землю та примушені займатися […]