Постраждали українці від вакцини від COVID-19 мають можливість вимагати компенсацій

Останні події в Сполучених Штатах Америки стали причиною серйозного світового скандалу щодо вакцини від COVID-19, виробленої компанією Pfizer. Україна також була активним користувачем цього вакцинного препарату, що піднімає питання про можливі наслідки для українських громадян і можливість вимоги компенсацій.

Вакцини, не лише від Pfizer, а й від інших виробників (AstraZeneca, Moderna, J&J), свого часу викликали чимало критики від лікарів і науковців через те, що на той час ще не пройшли всього циклу клінічних досліджень. Окремі виробники, зокрема, той же Pfizer, запропонували абсолютно нові РНК- вакцини, дія яких на людський організм була не до кінця вивчена.

Але, з огляду на масштаб загрози, ВООЗ дозволила екстрене використання вакцин. І людей почали масово щепити. І от зараз новий скандал. Влада штату Канзас (США) подала позов проти компанії Pfizer, звинувативши її в приховуванні даних про ускладнення від ковідної вакцини та її ефективність.

Як повідомляє Reuters, ще на початку 2021 року, до того, як вакцина Pfizer від ковіду почала масово використовуватися, компанія не оприлюднила інформацію про побічні ефекти, хоча такі дані на той час вже були. Зокрема, у вагітних після щеплень траплялися викидні, багато пацієнтів, зокрема, хлопчиків-підлітків, після вакцинації отримали проблеми з серцем — міокардити та перикардити.

Генпрокурор Канзасу Кріс Кобах звинуватив фармгіганта у спотворенні інформації про ефективність вакцини «з метою заробітку на людях».

«Pfizer зробив декілька оманливих заяв, щоб обдурити громадськість щодо своєї вакцини в той час, коли американцям потрібна була правда», — заявив Кріс Кобах.

Він вимагає від Pfizer компенсацій, щоправда, з сумою поки що не визначився.

Найімовірніше, до позову доєднуватимуться нові постраждалі, і, залежно від їх кількості й тяжкості ускладнень, формуватиметься розмір компенсацій. Та в будь-якому випадку, мова йде про мільйони доларів.

Штат Техас подав схожий позов проти Pfizer ще минулого року, наразі він перебуває на розгляді.

У Pfizer усі звинувачення відкидають, а позови називають необгрунтованим.

«Всі заяви, які робила Pfizer щодо її вакцини від COVID-19, були точними й науково доказовими», — заявляють у фармкомпанії. Та останнє слово — за служителями Феміди.

Що з іншими вакцинами проти ковіду

Це вже не перша гучна справа по вакцинам від ковіду. У травні цього року інший виробник — компанія AstraZeneca — повідомила, що відкликає свою вакцину від коронавірусу у всьому світі. Офіційна причина — комерційна: через перевиробництво оновлених типів вакцин і зниження на них попиту немає сенсу тримати в продажу препарат.

За декілька місяців до цього AstraZeneca визнала, що її вакцина може в окремих випадках викликати небезпечне для життя ускладнення — формування тромбів й зниження рівня тромбоцитів у крові (так званий синдром TTS). У Високому суді Лондону у лютому 2024 року розглядалися доказові матеріали щодо цієї вакцини, й тоді виробник змушений був підтвердити ризики ускладнень, хоча й зауважив, що вони траплялися «дуже рідко».

Та, як з’ясував суд, у Великобританії з синдромом TTS було пов’язано щонайменше 80 смертей. Позови проти фармкомпанії подали понад 50 постраждалих та родичів померлих після вакцинації британців.

Не виключено, що в подальшому кількість позовів проти фармкомпаній зростатиме, особливо, якщо з’являться рішення про виплати компенсацій.

Чи можуть українці судитися «проти вакцин»

Під час пандемії українці також активно щепилися від ковіду. В нашій країні використовувалися практично всі вакцини, зокрема, від Pfizer та AstraZeneca.

Таким чином, теоретично, українці, в яких були ускладнення від вакцин, також можуть доєднуватися до позовів постраждалих пацієнтів чи подавати нові, й вимагати компенсації за шкоду здоров’ю. Щоправда, сам факт ускладнень ще треба довести.

Начальник Головного управління Держспоживслужби в Києві Олег Рубан каже, що тяжких ускладнень він не бачив. Нинішні кампанії проти виробників вакцин він називає «маркетинговими війнами». Член Координаційної ради Української медичної експертної спільноти Костянтин Надутий в коментарі «Мінфіну» підтвердив, що ускладнення таки були, особливо багато — після бустерних доз.

«Але у нас медичну статистику фактично „поховали“, а щодо негативних наслідків вакцинації — й поготів. Тиск свого часу був надзвичайний, а інструменти ідентифікації ускладнень непідконтрольні практикуючим лікарям (тобто потрібно, щоб такі дані збирали на рівні управлінь охорони здоров’я та профільного міністерства — ред.)», — каже Костянтин Надутий.

За його словами, ускладнення від вакцин масово «закопували» під виглядом інших діагнозів. Тобто, якщо у людини після щеплення починалися проблеми з серцем, їй встановлювали окремий діагноз «нового» захворювання, не пов’язуючи його зі зробленим раніше щепленням. Таким чином, більшість ускладнень фактично ніяк не підтверджені медичними документами й висновками лікарів.

«Одна з причин у тому, що в нас чимало посадовців від медицини свого часу активно просували вакцини від ковіду, і навіть жили з грантових грошей від фармвиробників. Вакцини від ковіду — не перша така історія. Свого часу в Україні не менш завзято просували застарілу індійську живу вакцину АКДС, що застосовується лише у найбідніших країнах світу», — каже Надутий.

Голова адвокатського об’єднання «Кравець та партнери» Ростислав Кравець зазначив, що українцям, що свого часу постраждали від ускладнень після щеплення від ковіду, буде нелегко відстояти свої права.

«Ще у розпалі епідемії до українського законодавства внесли зміни, згідно з якими з лікарів та виробників вакцин фактично зняли відповідальність за наслідки щеплень. Тобто українські суди, до яких може звернутися громадянин, керуючись такими законодавчими нормами, навряд чи винесуть рішення на його користь. Але є ще міжнародні судові інстанції, зокрема, Європейський суд із прав людини. До нього українці можуть звертатися з позовами на державу Україна чи Міністерство охорони здоров’я. Найімовірніше, такі позови з боку українців дійсно будуть. Їх почнуть масово подавати, як тільки з’являться рішення міжнародних судів про виплати компенсацій постраждалим від вакцинальних ускладнень. І чим більші суми там фігуруватимуть, тим більше українців захочуть стягти гроші за «свої» ускладнення від щеплень”, — сказав Кравець.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Десятки жертв внаслідок злив у Південній Африці

Унаслідок тривалих дощів, які приносить злива з грудня на сході Південно-Африканської Республіки, вже загинули щонайменше 31 людина. З цієї кількості 31 особа втратила життя у провінції Квазалу-Натал, а ще три особи досі вважаються зниклими безвісти, повідомили офіційні джерела. Потужні зливи призвели до серйозних руйнувань у Квазалу-Натал, зруйнувавши будинки, школи, дороги і мости. Представник уряду провінції, […]

Без військового квитка чоловіки не зможуть отримати державні послуги

Відтепер у чоловіків в Україні може з’явитися додаткова обов’язкова умова для отримання державних послуг – вимога пред’явлення військово-облікових документів. Про це повідомив міністр юстиції країни, Іван Малюська, на прес-конференції, що відбулася вчора у Києві. Він каже, що закон про адмінпослуги ще до війни припускав, що держава має законне право вимагати в чоловіків ці дані під […]

Світова дипломатія: Ердогана порівняли з Хусейном, а Нетаньягу з Гітлером

Міністерство закордонних справ Ізраїлю висловило рішучий заклик до НАТО виключити Туреччину з Альянсу після нещодавніх погроз президента Реджепа Таїпа Ердогана. Зокрема, турецький лідер висловив припущення, що Туреччина може “увійти” в Ізраїль так само, як вона це зробила з Лівією та Нагірним Карабахом, що викликало гостру реакцію з боку Ізраїлю. Про це йдеться в заяві міністерства […]

Ізраїль обіцяє наземний наступ на Рафах, якщо ХАМАС не звільнить заручників до Рамадана

У відомості від 18 лютого ізраїльський міністр оборони Бенні Ганц висловив ствердження, що Ізраїль розпочне наземну операцію в Рафаху, якщо заручники, яких утримує ХАМАС, не будуть звільнені до початку свята Рамадан у березні. Ганц, що є членом військового кабінету Ізраїлю, обіцяв, що військові разом з партнерами з США та Єгипту координуватимуть евакуацію цивільного населення з […]

Путін уклав стратегічний партнерський договір з КНДР

Після візиту президента Росії Володимира Путіна до Північної Кореї, Росія та КНДР підписали договір про всеосяжне стратегічне партнерство, який передбачає надання взаємної допомоги у разі агресії проти одного з учасників цього договору. “Договір про всеосяжне партнерство, який ми підписали сьогодні, включає механізми взаємної допомоги в разі агресії проти будь-якого з нас”, — зазначив Путін. Президент […]

Чи можливе зближення США та Росії? Історія дає тривожні сигнали

Попри популярний наратив про те, що США та Росія – одвічні вороги, історія їхніх відносин значно складніша. Протягом двох століть Вашингтон та Москва часто виступали союзниками у критичні моменти, від дипломатичної підтримки до військової допомоги. Задовго до Холодної війни США та Росія мали спільні інтереси, особливо коли мова йшла про стримування інших європейських держав. Американська […]

Китай ввів санкції проти трьох компаній США через продаж зброї Тайваню

У відповідь на продаж зброї Тайваню, Китай наклав санкції на три американські оборонні компанії. Це рішення було прийняте в той час, коли на острові відбулася інавгурація нового президента. Китай висловив рішучий протест проти військової підтримки Тайваню з боку Сполучених Штатів, заявивши, що такі дії підривають стабільність у регіоні та суперечать політиці одного Китаю. Про це […]

Провокації та існування НАТО і Росії

На фоні нещодавнього саміту НАТО у Вашингтоні знову загострився спір щодо ролі та стратегії Альянсу у відносинах з Росією. American Conservative зазначає, що саміт, як і очікувалося, став ареною для висловлення критики з боку тих, хто сумнівається у необхідності та ефективності НАТО у сучасному геополітичному контексті. Так, група експертів із зовнішньої політики відкрито застерегла альянс […]