Постраждали українці від вакцини від COVID-19 мають можливість вимагати компенсацій

Останні події в Сполучених Штатах Америки стали причиною серйозного світового скандалу щодо вакцини від COVID-19, виробленої компанією Pfizer. Україна також була активним користувачем цього вакцинного препарату, що піднімає питання про можливі наслідки для українських громадян і можливість вимоги компенсацій.

Вакцини, не лише від Pfizer, а й від інших виробників (AstraZeneca, Moderna, J&J), свого часу викликали чимало критики від лікарів і науковців через те, що на той час ще не пройшли всього циклу клінічних досліджень. Окремі виробники, зокрема, той же Pfizer, запропонували абсолютно нові РНК- вакцини, дія яких на людський організм була не до кінця вивчена.

Але, з огляду на масштаб загрози, ВООЗ дозволила екстрене використання вакцин. І людей почали масово щепити. І от зараз новий скандал. Влада штату Канзас (США) подала позов проти компанії Pfizer, звинувативши її в приховуванні даних про ускладнення від ковідної вакцини та її ефективність.

Як повідомляє Reuters, ще на початку 2021 року, до того, як вакцина Pfizer від ковіду почала масово використовуватися, компанія не оприлюднила інформацію про побічні ефекти, хоча такі дані на той час вже були. Зокрема, у вагітних після щеплень траплялися викидні, багато пацієнтів, зокрема, хлопчиків-підлітків, після вакцинації отримали проблеми з серцем — міокардити та перикардити.

Генпрокурор Канзасу Кріс Кобах звинуватив фармгіганта у спотворенні інформації про ефективність вакцини «з метою заробітку на людях».

«Pfizer зробив декілька оманливих заяв, щоб обдурити громадськість щодо своєї вакцини в той час, коли американцям потрібна була правда», — заявив Кріс Кобах.

Він вимагає від Pfizer компенсацій, щоправда, з сумою поки що не визначився.

Найімовірніше, до позову доєднуватимуться нові постраждалі, і, залежно від їх кількості й тяжкості ускладнень, формуватиметься розмір компенсацій. Та в будь-якому випадку, мова йде про мільйони доларів.

Штат Техас подав схожий позов проти Pfizer ще минулого року, наразі він перебуває на розгляді.

У Pfizer усі звинувачення відкидають, а позови називають необгрунтованим.

«Всі заяви, які робила Pfizer щодо її вакцини від COVID-19, були точними й науково доказовими», — заявляють у фармкомпанії. Та останнє слово — за служителями Феміди.

Що з іншими вакцинами проти ковіду

Це вже не перша гучна справа по вакцинам від ковіду. У травні цього року інший виробник — компанія AstraZeneca — повідомила, що відкликає свою вакцину від коронавірусу у всьому світі. Офіційна причина — комерційна: через перевиробництво оновлених типів вакцин і зниження на них попиту немає сенсу тримати в продажу препарат.

За декілька місяців до цього AstraZeneca визнала, що її вакцина може в окремих випадках викликати небезпечне для життя ускладнення — формування тромбів й зниження рівня тромбоцитів у крові (так званий синдром TTS). У Високому суді Лондону у лютому 2024 року розглядалися доказові матеріали щодо цієї вакцини, й тоді виробник змушений був підтвердити ризики ускладнень, хоча й зауважив, що вони траплялися «дуже рідко».

Та, як з’ясував суд, у Великобританії з синдромом TTS було пов’язано щонайменше 80 смертей. Позови проти фармкомпанії подали понад 50 постраждалих та родичів померлих після вакцинації британців.

Не виключено, що в подальшому кількість позовів проти фармкомпаній зростатиме, особливо, якщо з’являться рішення про виплати компенсацій.

Чи можуть українці судитися «проти вакцин»

Під час пандемії українці також активно щепилися від ковіду. В нашій країні використовувалися практично всі вакцини, зокрема, від Pfizer та AstraZeneca.

Таким чином, теоретично, українці, в яких були ускладнення від вакцин, також можуть доєднуватися до позовів постраждалих пацієнтів чи подавати нові, й вимагати компенсації за шкоду здоров’ю. Щоправда, сам факт ускладнень ще треба довести.

Начальник Головного управління Держспоживслужби в Києві Олег Рубан каже, що тяжких ускладнень він не бачив. Нинішні кампанії проти виробників вакцин він називає «маркетинговими війнами». Член Координаційної ради Української медичної експертної спільноти Костянтин Надутий в коментарі «Мінфіну» підтвердив, що ускладнення таки були, особливо багато — після бустерних доз.

«Але у нас медичну статистику фактично „поховали“, а щодо негативних наслідків вакцинації — й поготів. Тиск свого часу був надзвичайний, а інструменти ідентифікації ускладнень непідконтрольні практикуючим лікарям (тобто потрібно, щоб такі дані збирали на рівні управлінь охорони здоров’я та профільного міністерства — ред.)», — каже Костянтин Надутий.

За його словами, ускладнення від вакцин масово «закопували» під виглядом інших діагнозів. Тобто, якщо у людини після щеплення починалися проблеми з серцем, їй встановлювали окремий діагноз «нового» захворювання, не пов’язуючи його зі зробленим раніше щепленням. Таким чином, більшість ускладнень фактично ніяк не підтверджені медичними документами й висновками лікарів.

«Одна з причин у тому, що в нас чимало посадовців від медицини свого часу активно просували вакцини від ковіду, і навіть жили з грантових грошей від фармвиробників. Вакцини від ковіду — не перша така історія. Свого часу в Україні не менш завзято просували застарілу індійську живу вакцину АКДС, що застосовується лише у найбідніших країнах світу», — каже Надутий.

Голова адвокатського об’єднання «Кравець та партнери» Ростислав Кравець зазначив, що українцям, що свого часу постраждали від ускладнень після щеплення від ковіду, буде нелегко відстояти свої права.

«Ще у розпалі епідемії до українського законодавства внесли зміни, згідно з якими з лікарів та виробників вакцин фактично зняли відповідальність за наслідки щеплень. Тобто українські суди, до яких може звернутися громадянин, керуючись такими законодавчими нормами, навряд чи винесуть рішення на його користь. Але є ще міжнародні судові інстанції, зокрема, Європейський суд із прав людини. До нього українці можуть звертатися з позовами на державу Україна чи Міністерство охорони здоров’я. Найімовірніше, такі позови з боку українців дійсно будуть. Їх почнуть масово подавати, як тільки з’являться рішення міжнародних судів про виплати компенсацій постраждалим від вакцинальних ускладнень. І чим більші суми там фігуруватимуть, тим більше українців захочуть стягти гроші за «свої» ускладнення від щеплень”, — сказав Кравець.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

НБУ закликає використовувати валютну політику для стабілізації інфляції

Валютний курс в Україні має слугувати важливим інструментом для адаптації економіки в умовах нестабільності на світових ринках. Про це заявив заступник голови Національного банку України (НБУ) Сергій Ніколайчук в інтерв’ю Forbes Ukraine. «Нам потрібно продовжувати роботу, яку ми фактично здійснюємо вже з 2015 року — фокусуватися на внутрішній стабільності національної валюти, тобто забезпечувати цінову стабільність. […]

Зеленського запрошено на саміт Євросоюзу

Президент Європейської ради Антоніу Кошта запросив лідерів країн Європейського Союзу та президента України Володимира Зеленського взяти участь у спеціальній зустрічі Європейської ради, яка відбудеться 6 березня у Брюсселі. Це стане важливим етапом обговорення європейської оборони та підтримки України в умовах триваючого конфлікту. У запрошенні Кошта підкреслив, що метою зустрічі є подальший розвиток обговорення, яке розпочалося […]

Бразильський підприємець запустив сервіс «Taxi Dog» для перевезення домашніх улюбленців за їхніми потребами

У бразильському місті Олінда підприємець на ім’я Гамільтон Тауріно вирішив вирішити проблему, яка часом виникає у власників великих домашніх тварин – складність замовлення таксі, яке дозволить перевозити не лише людей, але й їхніх вихованців. Історія почалася майже два роки тому, коли собака Гамільтона терміново потребувала медичної допомоги. У паніці приятелі намагалися викликати таксі, аби доставити […]

Віспа мавп захоплює Африку

Віспа мавп активно поширюється на африканському континенті, показавши зростання більш ніж на 500% порівняно з минулим роком. Ці тривожні дані оприлюднені Африканськими центрами контролю та профілактики захворювань (Africa CDC). Світова організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила віспу мавп надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я міжнародного масштабу в середині серпня, після того як новий штам захворювання почав […]

Коли Пентагон планує зустріч у форматі Рамштайн?

Сабріна Сінгх, заступниця речника Пентагону, на брифінгу заявила, що запланована 17-та зустріч Контактної групи з питань оборони України в форматі “Рамштайн” очікується у середині листопада. Заява відобразила наміри США продовжити підтримку України, незважаючи на тимчасові фінансові обмеження, пов’язані з рішеннями Конгресу. Сінгх підкреслила необхідність у затвердженні додаткових коштів для продовження підтримки Києва та відзначила безперервну […]

Ізраїль готується використовувати морську воду для затоплення тунелів у секторі Гази

Ізраїльська армія загрожує порушити постачання води та пошкодити інфраструктуру в секторі Гази. За звітами, Ізраїль розглядає можливість затоплення тунелів, які використовує ХАМАС, зокрема, використовуючи систему великих помп для завдання шкоди інфраструктурі та водопостачанню. Ізраїльська армія вже встановила великі помпи біля табору біженців Аль-Шаті на північ від Гази, здатні черпати морську воду та затоплювати тунелі ХАМАС. […]

Повстанці пов’язані з ІДІЛ вбили понад 40 осіб на сході Конго

У регіоні Бені на сході Конго загинули щонайменше 42 людини в результаті нападу, за який відповідальність приписують повстанцям, пов’язаним з «Ісламською державою». Напад, ймовірно, здійснили члени активної угруповання ADF, що діє на сході Конго і присягнуло вірність «ІДІЛ». За інформацією, нападники запросили мешканців зібратися на ринку для зустрічі, а потім відкрили вогонь по натовпу з […]

У Києві військовий посадовець та підприємець організували ухилення від служби

Державне бюро розслідувань (ДБР) виявило масштабну незаконну схему ухилення від мобілізації, організовану військовим посадовцем та приватним підприємцем у Києві. Вони налагодили виготовлення фіктивних медичних документів для того, щоб ухилянти могли уникнути служби в армії, отримавши відстрочку або навіть повне “звільнення” від служби. Організатори схеми пропонували дві основні опції для ухилення від мобілізації. Перша з них […]