Нестача ресурсів для зеленої енергетики: як це загрожує світовому розвитку?

Глобальна нестача корисних копалин загрожує виробництву екологічно чистих технологій, таких як електромобілі, вітряні турбіни та сонячні панелі. Прогнозується, що до 2035 року обсяг виробництва міді зможе задовольнити лише 70% глобального попиту, а літію – лише 50%.

Згідно з останнім звітом Міжнародного енергетичного агентства, спад цін на ключові ресурси, такі як літій, кобальт, нікель і графіт, у минулому році, спричинив радість серед споживачів. Однак, ці низькі ціни відлякали інвесторів від вкладання у видобуток цих ресурсів. Прогнозується, що до 2035 року світ матиме змогу задовольнити лише 70% попиту на мідь та 50% попиту на літій.

“Попит на такі технології, як сонячні панелі, електромобілі та акумулятори, стрімко зростає, але без надійних джерел корисних копалин, ми не зможемо його задовольнити”, – зазначив виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства, Фатіх Біроль.

Інвестиції у видобуток ключових корисних копалин зросли на 10% у минулому році, що, за словами агентства, є позитивним показником, але повільнішим, ніж у 2022 році.

Згідно з прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, інвесторам необхідно вкласти 800 мільярдів доларів у гірничодобувні проєкти до 2040 року, щоб уникнути зростання глобальної температури на 1,5℃ вище за доіндустріальний рівень.

Агентство також відзначило, що деякі ціни на критично важливі мінерали повернулися до попередніх рівнів до пандемії, зокрема, ціни на мінерали, які використовуються у виробництві батарей, впали особливо різко.

Зниження цін спричинене “сильним збільшенням” пропозиції, яка перевищила зростання попиту за останні два роки. Проте Міжнародне енергетичне агентство підкреслює, що сучасний ринок, який добре забезпечений, не є точним індикатором майбутнього, оскільки попит на критично важливі мінерали продовжує зростати.

Наприклад, прогнозується, що до 2040 року попит на графіт збільшиться вчетверо порівняно з поточним рівнем. У 2023 році ціна на літій впала на 75%, а ціни на кобальт, нікель і графіт знизилися на 30–45%. За даними Міжнародного енергетичного агентства, це падіння сприяло зниженню цін на батареї на 14%.

Згідно з повідомленням, зростаючий ризик дефіциту найважливіших корисних копалин пов’язаний з тим, що видобуток цих ресурсів у значній мірі концентрується у кількох країнах.

Прогнозується, що до 2030 року близько 75% зростання поставок літію, нікелю, кобальту та рідкісних земельних елементів припадатиме лише на кілька країн. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), майже 95% збільшення постачання графіту, який використовується в батареях, припадатиме на Китай.

“Такий високий рівень концентрації поставок становить загрозу для швидкості енергетичного переходу, оскільки робить ланцюжки поставок та маршрути більш вразливими до різних збоїв, чи то через екстремальні погодні умови, торговельні спори або геополітичні фактори”, – зазначили у агентстві.

Вчені вважають, що підйом температури на 1,5 градуса Цельсія є критичним порогом, після якого сильні спеки, повені, посухи, лісові пожежі, а також нестача продовольства та води матимуть катастрофічні наслідки.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Син правлячого Князя Ліхтенштейна, принц Костянтин, несподівано помер на 52-му році життя

Принц Костянтин, син правлячого князя Ліхтенштейну Ганса-Адама II та принцеси Марії, раптово помер на 52-му році життя. Принц Костянтин був третім із чотирьох дітей суверена та займав сьому позицію в черзі на престол. Княжий двір оголосив про трагічну подію, стверджуючи, що принца Костянтина не стало у вівторок, 5 грудня. Члени парламенту Ліхтенштейну вшанували пам’ять покійного […]

Переговорна тактика Путіна: попередження від Нуланд

Угоди між Україною та Росією мають включати виведення російських військ з території України, стверджує ексзаступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд. Вона вважає, що Україна може досягти “позиції сили”, яка змусить Путіна сісти за стіл переговорів. “Майбутні територіальні амбіції українського народу залежатимуть від нього самого”, – зазначила Нуланд. Проте вона підкреслила, що будь-яка угода повинна бути […]

НБУ розглядає обмеження переказів з картки на картку

Національний банк України готує обмеження для переказів з картки на картку, щоб контролювати фінансові операції. Голова НБУ Андрій Пишний зазначив, що ведуться обговорення з волонтерами щодо цього питання. “Ми зараз в процесі обговорення з волонтерами цього питання. Наша мета – зробити політику НБУ зрозумілою і прийнятною для громадськості, яка сьогодні відчуває певну тривогу щодо цього […]

Китай активно просуває мирний план для України

За інформацією від агентства Reuters, Китай почав активно розробляти альтернативний мирний план щодо України напередодні очікуваного саміту в Швейцарії. Джерела агентства описали цю нову тактику Пекіна як “тонкий бойкот” женевського формату. Китай активізував контакти з іноземними чиновниками – минулого місяця спецпредставник КНР з євразійських справ Лі Хуей відвідав Туреччину, Єгипет, Саудівську Аравію, ОАЕ і зустрівся […]

Шольц розкритикував Маска за підтримку ультраправої партії в Німеччині

Канцлер Німеччини Олаф Шольц різко засудив поведінку Ілона Маска, який нещодавно висловив підтримку ультраправій партії “Альтернатива для Німеччини” (АдН). За словами Шольца, таке втручання багатих бізнесменів у політику стало звичним, але підтримка Маском екстремістів є огидною. Шольц зазначив, що, хоча Сполучені Штати і допомогли Німеччині звільнитися від нацистів і повернутися до демократії, підтримка Маском ультраправих […]

Чоловіки назвали три жіночі помилки у стосунках

Три аспекти, які можуть призвести до непорозумінь у відносинах: Бажання змінити свого чоловіка. Важливо прийняти той факт, що кожна особистість не завжди бажає змін. Це особливо важливо відносно чоловіків, які відзначаються певною стійкістю в поглядах. Зміна в особистості може відбутися лише за власним бажанням. Якщо виникає потреба змінити свого чоловіка, ефективним підходом буде дозволити йому […]

Білл Гейтс розпочав будівництво першої в США ядерної електростанції на натрієвих реакторах

Компанія, заснована Біллом Гейтсом, розпочала будівництво першої в США і світі ядерної електростанції на натрієвих реакторах. Планується, що станція почне функціонувати до 2030 року. Минулого місяця Комісія з ядерного регулювання США схвалила заявку компанії TerraPower, що належить Біллу Гейтсу, на будівництво нового покоління ядерної електростанції. Це перший комерційний проєкт з використанням нелегководних реакторів у США […]

Битва за Арктику? Чому Норвегія та Данія так допомагають Україні у війні з Росією

Під час повномасштабної війни Норвегія та Данія стали одними із ключових донорів безпеки України. Наприклад, Норвегія поставила цінні системи ППО NASAMS, а Данія стала однією з перших країн НАТО, яка вирішила надати Україні винищувачі F-16. Обидві держави спрямували Україні мільярди доларів. За даними Ukraine Support Tracker, створеного німецьким Кільським інститутом світової економіки (Kiel Institute for the world […]