Нестача ресурсів для зеленої енергетики: як це загрожує світовому розвитку?

Глобальна нестача корисних копалин загрожує виробництву екологічно чистих технологій, таких як електромобілі, вітряні турбіни та сонячні панелі. Прогнозується, що до 2035 року обсяг виробництва міді зможе задовольнити лише 70% глобального попиту, а літію – лише 50%.

Згідно з останнім звітом Міжнародного енергетичного агентства, спад цін на ключові ресурси, такі як літій, кобальт, нікель і графіт, у минулому році, спричинив радість серед споживачів. Однак, ці низькі ціни відлякали інвесторів від вкладання у видобуток цих ресурсів. Прогнозується, що до 2035 року світ матиме змогу задовольнити лише 70% попиту на мідь та 50% попиту на літій.

“Попит на такі технології, як сонячні панелі, електромобілі та акумулятори, стрімко зростає, але без надійних джерел корисних копалин, ми не зможемо його задовольнити”, – зазначив виконавчий директор Міжнародного енергетичного агентства, Фатіх Біроль.

Інвестиції у видобуток ключових корисних копалин зросли на 10% у минулому році, що, за словами агентства, є позитивним показником, але повільнішим, ніж у 2022 році.

Згідно з прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, інвесторам необхідно вкласти 800 мільярдів доларів у гірничодобувні проєкти до 2040 року, щоб уникнути зростання глобальної температури на 1,5℃ вище за доіндустріальний рівень.

Агентство також відзначило, що деякі ціни на критично важливі мінерали повернулися до попередніх рівнів до пандемії, зокрема, ціни на мінерали, які використовуються у виробництві батарей, впали особливо різко.

Зниження цін спричинене “сильним збільшенням” пропозиції, яка перевищила зростання попиту за останні два роки. Проте Міжнародне енергетичне агентство підкреслює, що сучасний ринок, який добре забезпечений, не є точним індикатором майбутнього, оскільки попит на критично важливі мінерали продовжує зростати.

Наприклад, прогнозується, що до 2040 року попит на графіт збільшиться вчетверо порівняно з поточним рівнем. У 2023 році ціна на літій впала на 75%, а ціни на кобальт, нікель і графіт знизилися на 30–45%. За даними Міжнародного енергетичного агентства, це падіння сприяло зниженню цін на батареї на 14%.

Згідно з повідомленням, зростаючий ризик дефіциту найважливіших корисних копалин пов’язаний з тим, що видобуток цих ресурсів у значній мірі концентрується у кількох країнах.

Прогнозується, що до 2030 року близько 75% зростання поставок літію, нікелю, кобальту та рідкісних земельних елементів припадатиме лише на кілька країн. За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), майже 95% збільшення постачання графіту, який використовується в батареях, припадатиме на Китай.

“Такий високий рівень концентрації поставок становить загрозу для швидкості енергетичного переходу, оскільки робить ланцюжки поставок та маршрути більш вразливими до різних збоїв, чи то через екстремальні погодні умови, торговельні спори або геополітичні фактори”, – зазначили у агентстві.

Вчені вважають, що підйом температури на 1,5 градуса Цельсія є критичним порогом, після якого сильні спеки, повені, посухи, лісові пожежі, а також нестача продовольства та води матимуть катастрофічні наслідки.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

5 важливих кроків перед вдяганням нового одягу

Перш ніж насолоджуватися новим одягом, важливо вжити певних заходів, щоб уникнути можливих проблем. Ось п’ять ключових кроків, які варто виконати: Пральня перед носінням: Не поспішайте одразу вдягати свіжозакуплені речі без попереднього прання. Це особливо важливо через можливу наявність алергенних частинок, що накопичуються під час виробництва чи транспортування, які можуть викликати подразнення шкіри. Тест на стійкість […]

NASA та JAXA запускають перший у світі дерев’яний супутник для стійких та екологічно чистих космічних польотів

NASA та Японське агентство аерокосмічних досліджень (JAXA) виводять космосову технологію на новий рівень, плануючи запустити на орбіту Землі перший у світі дерев’яний супутник. Про це повідомляється в спільному заявленні космічних агентств. Супутник, відомий як LignoSat, розміром з кавову чашку, виготовлений із деревини магнолії, має на меті зробити космічні польоти більш стійкими та екологічно чистими. Основна […]

Затяжний військовий конфлікт фактично знищує економіку України

Посудіть самі, економічні показники України – негативні. Так, у владі бравурно заявляють про те, що дохідна частина бюджету України склала в березні 555 млрд гривень, але на ділі все дуже непросто. Так, із податкової служби до бюджету надійшли 107,1 млрд грн, із митниці – 49,7 млрд, випуск ОВДП приніс до бюджету ще 45 млрд, а […]

Вивезення біоматеріалів з України через територію Молдови, – російський фейк

Міністерство закордонних справ Молдови офіційно спростувало інформацію, що з’явилася в російських ЗМІ, про нібито вивезення біоматеріалів з України через територію Молдови. За словами молдовських дипломатів, ця інформація є абсолютно неправдивою і не відповідає дійсності. У МЗС країни заявили, що поширена інформація – вигадка, і підкреслили, що Молдова суворо дотримується всіх міжнародних норм щодо запобігання поширенню […]

Розлучення Брітні Спірс і Сема Асгарі стало офіційним

Брітні Спірс і Сем Асгарі, її колишній чоловік, остаточно завершили свої шлюбні взаємини, після того як пройшли через довгий судовий процес. Судові розбіжності тривали понад дев’ять місяців, проте колишнє подружжя змогло домовитися, переважно завдяки шлюбному контракту. Сем Асгарі та його юридичний представник відмовилися оскаржувати шлюбний договір, який надавав Брітні право розпоряджатися своїми 60 мільйонами доларів. […]

Співак Йост Кляйн дискваліфікований від участі в Євробаченні-2024 через звинувачення у насильницькій поведінці

Співак з Нідерландів, Йост Кляйн, був дискваліфікований та відсторонений від участі в Євробаченні-2024 у зв’язку із звинуваченням у “насильницькій поведінці” та “незаконних погрозах”. Повідомлення про це з’явилося після того, як співробітниця знімальної групи “Євробачення” подала скаргу до шведської поліції. “Шведська поліція розслідує скаргу жінки-учасниці знімальної групи після інциденту після його виступу в півфіналі ввечері в […]

З чим пов’язана потреба Кремля у проведенні виборів Путіна?

У Росії триває трьоденний процес виборів, який розпочався 15 березня та завершиться 17 березня. Багато спостерігачів вже зауважили, що Володимир Путін має великі шанси на перемогу та стане президентом вже вп’яте. Ця ситуація викликає питання про сенс організації виборів та їх вплив на реальну популярність Путіна. Путін фактично очолює Росію з 2000 року, коли його […]

Ізраїль готується до війни з “Хезболлою”

Згідно з останніми заявами прем’єр-міністра Ізраїлю Беняміна Нетаньягу, країна готується до перехідної фази війни після завершення активного наступу у секторі Газа. За його словами, “фаза інтенсивних боїв у секторі Газа добігає кінця”, і тепер Ізраїль переходить до інших військових стратегій. Нетаньяху заявив, що Ізраїль буде згортати активний наступ у секторі Газа і готуватися до можливої […]