Марк Рютте стане новим генеральним секретарем НАТО, прийнявши виклики війни в Україні та загрози з боку Путіна

Новим генеральним секретарем НАТО стане нинішній прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, який замінить на цій посаді Єнса Столтенберга з Норвегії.

Для того, щоб Рютте став генеральним секретарем, необхідно дочекатися зняття кандидатури його єдиного опонента – президента Румунії Клауса Йоганніса. Очікується, що Йоганніс зробить це найближчим часом.

Нинішній генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що процес вибору нового керівника Альянсу майже завершений і назвав Рютте “сильним кандидатом”. Хоча офіційної процедури призначення на найвищу посаду в НАТО немає, всі 32 члени військового альянсу повинні погодитися з цим призначенням. 18 червня Угорщина врешті-решт погодилася підтримати кандидатуру Рютте.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан більше не виступає проти кандидатури Марка Рютте, оскільки той пообіцяв дозволити Будапешту ігнорувати допомогу Україні, яка протистоїть російській агресії.

Марк Рютте – нідерландський політик, який очолював Народну партію за свободу і демократію з 2006 до 2023 року. З 14 жовтня 2010 року він займає посаду прем’єр-міністра Нідерландів, ставши першим головою уряду, який не належить до Християнсько-демократичної партії чи Партії праці з 1918 року.

Після закінчення середньої школи він вивчав історію в Лейденському університеті, де отримав ступінь магістра з історії. Під час навчання був активним членом Молодіжної організації свободи і демократії та очолював її з 1988 до 1991 року. Після цього працював у компаніях Unilever та Van den Bergh Nederland. З 1993 до 1997 року був членом ради Народної партії за свободу і демократію.

Під час парламентських виборів 2002 року Рютте працював у штабі Народної партії за свободу і демократію. У тому ж році його призначили державним секретарем із соціальних питань та зайнятості в першому уряді Балкененде. Він був відповідальним за соціальне забезпечення, матеріальну допомогу та умови праці. Після відставки уряду недовгий час був депутатом парламенту, а потім знову призначений на цю посаду.

Марк Рютте обіймав посаду державного секретаря з вищої освіти, науки, освіти, культури та науки з 2004 до 2006 року в другому кабінеті Балкененде. На цій посаді він приділяв особливу увагу створенню конкурентоспроможної на міжнародному рівні нідерландської системи вищої освіти, прагнучи зробити її більш ринковою.

Після відставки з цієї посади Рютте незабаром став лідером парламентської фракції Народної партії за свободу і демократію. На парламентських виборах 2010 року він знову очолив список своєї партії, яка здобула перемогу, отримавши 31 місце у другій палаті парламенту. 8 жовтня 2010 року Марк Рютте був призначений головою уряду та сформував свій кабінет.

Прем’єр-міністр Нідерландів від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну активно підтримує нашу державу.

Марк Рютте став одним з ініціаторів коаліції винищувачів, в рамках якої українські Повітряні сили мають отримати літаки F-16. Нідерланди, після Данії, стали другою країною, яка має передати ці літаки вже цього літа. Крім того, Рютте разом з очільниками Німеччини і Данії працював над передачею ЗСУ 100 танків Leopard.

Марк Рютте був нагороджений орденом Ярослава Мудрого I ступеню “за вагомий особистий внесок у зміцнення міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України”.

Серед останніх подій слід зазначити участь Рютте в Саміті миру в Швейцарії, де він різко розкритикував російського диктатора Володимира Путіна. Прем’єр назвав його “мирну” пропозицію “лайновою” та заявив, що глава Кремля панікує.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте також виступив із ініціативою викупити системи Patriot у держав, які не хочуть напряму передавати їх Україні. Отримання цих систем ППО є надзвичайно важливим для нашої країни.

Спочатку сумніви щодо кандидатури Рютте висловлювали Словаччина, Угорщина, Румунія та Туреччина. Проте після зустрічі з політиком турецький лідер Реджеп Тайїп Ердоган заявив про свою підтримку. Угорський та словацький лідери також висловили свою згоду. Останній крок залишається за Румунією.

Зазначимо, що Рютте стане четвертим нідерландським генеральним секретарем НАТО. Перед ним цю посаду обіймали Дірк Стіккер, Йозеф Лунс і Яап де Гооп Схеффер. Останній був генеральним секретарем Альянсу з 2004 по 2009 рік. Термін повноважень генерального секретаря НАТО становить чотири роки, з можливістю повторного призначення. Термін повноважень Єнса Столтенберга продовжувався чотири рази, тому він залишатиметься на посаді до 1 жовтня.

Тоді Рютте візьме на себе його обов’язки. Найбільшими викликами для нього на посаді голови НАТО будуть війна в Україні, загроза для Альянсу з боку Путіна, утримання всіх 32 держав-членів у його складі та можливе переобрання Дональда Трампа в США.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Україна посилює вимоги до отримання пенсії в 2024 році

Згідно з новими положеннями закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, які набудуть чинності в Україні з початку 2024 року, вимоги до пенсіонерів будуть значно посиленими. Нова редакція закону передбачає, що для того, щоб вийти на пенсію, громадянам необхідно мати великий стаж роботи. Зокрема, 60-річним особам уже через півтора місяця потрібно мати мінімум 31 рік стажу, […]

Російські військові бази біля кордону з Фінляндією майже порожні через фокус війни з Україною

Військові бази російських сухопутних військ поблизу кордону з Фінляндією, що стала членом НАТО, майже порожні після переміщення військ і техніки для участі в конфлікті в Україні, не зважаючи на заяви Кремля щодо посилення протистояння з Альянсом. Середня кількість техніки та солдатів, перекинутих на війну в Україну, становить 80%. Аналіз супутникових знімків декількох російських військових баз […]

Швейцарія запропонувала мирні переговори між Трампом і Путіним, незважаючи на міжнародні санкції

Швейцарія висловила готовність організувати зустріч між обраним президентом США Дональдом Трампом і російським президентом Володимиром Путіним, якщо обидві сторони дадуть на це згоду. Про це заявив речник Міністерства закордонних справ Швейцарії Ніколя Бідо, підкресливши, що країна готова підтримувати дипломатичні зусилля для досягнення миру, якщо це буде визнано необхідним для стабільності міжнародних відносин. Швейцарія традиційно відіграє […]

Знайдено понад 300 бомб часів Другої світової під час будівництва в Афінах

Під час робіт над великим містобудівним проєктом у колишньому аеропорті Еллініко на півдні Афін було виявлено 314 бомб, що належать до часів Другої світової війни. Мер Еллініко-Аргіруполі, Джанніс Константатос, повідомив на пресконференції, що сховище з бомбами німецького виробництва було виявлено на глибині двох метрів під колишнім клубом за інтересами, дитячими садками та спортивними спорудами, збудованими […]

Гренландці бояться зростаючого інтересу Трампа до острова

Проти приєднання до США виступають 85% гренландців. Про це свідчать дані соцопитування, проведеного соціологічною компанією Verian на замовлення данської газети Berlingske, передає DW. Таким чином, позиція мешканців суперечить заяві президента США Дональда Трампа, який раніше запевняв, нібито гренландці прагнуть приєднання до Штатів. Згідно з опитуванням, лише 6% гренландців виступають за приєднання до США. Ще 9% […]

Європа перед викликом: хто оплачуватиме «вічну війну» в Україні?

Європейські лідери все більше занепокоєні можливістю того, що Сполучені Штати можуть послабити свої зобов’язання щодо захисту Європи, зокрема підтримки України у її протистоянні з Росією. Як пише оглядач The American Conservative Айвен Іланд, незалежно від результату наступних президентських виборів у США, Європі, можливо, доведеться взяти на себе основний тягар фінансування «вічної війни» в Україні. Європейські […]

Кремль засудив удари США та Великої Британії в Ємені

Москва висловила цинічне засудження ударів Сполучених Штатів Америки та Великої Британії проти хуситів в Ємені, вважаючи їх атакою на іншу країну. Речниця Міністерства закордонних справ Росії, Марія Захарова, наголосила, що Москва закликає міжнародну спільноту “виступити із засудженням нападу на Ємен та активізувати зусилля для запобігання ескалації конфлікту”. Захарова також цинічно висловила “повну зневагу міжнародним правом […]

Байден направляє фахівців для обслуговування озброєння в Україні

Адміністрація президента США Джо Байдена ухвалила рішення, яке знімає фактичну заборону на розміщення американських військових підрядників в Україні, вперше з моменту початку повномасштабного російського вторгнення у 2022 році. Це дозволить Пентагону надавати контракти американським компаніям для обслуговування та ремонту озброєння, яке США постачає Україні, зокрема літаків F-16 і систем протиповітряної оборони Patriot. За словами офіційних […]