Квіти еволюціонують, щоб мати менше сексу

У міру того, як кількість бджіл та інших запилювачів падає, польові братки адаптуються, запліднюючи власні насіння, показало нове дослідження.

Дослідження польових братків у Франції показало, що протягом останніх кількох десятиліть квіти частіше самозапилювалися або використовували власний пилок для запліднення насіння.

Щовесни трильйони квітів спаровуються за допомогою бджіл та інших тварин. Вони заманюють запилювачів до своїх квітів яскравими кольорами та нектаром. Подорожуючи від квітки до квітки, тварини беруть із собою пилок, який може запліднити насіння інших рослин.

Нове дослідження показує, що люди швидко змінюють цей щорічний обряд весни. Оскільки токсичні пестициди та зникнення середовищ існування призвели до скорочення популяції бджіл та інших запилювачів, деякі квіти почали частіше запліднювати власні насіння, а не насіння інших рослин.

Вчені сказали, що були здивовані швидкістю змін, які відбулися всього за 20 поколінь. «Це швидка еволюція», — сказав П’єр-Олів’є Шепту, еволюційний еколог з Університету Монпельє у Франції, який очолював дослідження.

Доктор Чепту був натхненний провести дослідження, коли стало ясно, що кількість бджіл та інших запилювачів різко скоротилася . Чи знайдуть квіти, які залежать від запилювачів для статі, запитав він, інший спосіб розмноження?

Дослідження було зосереджено на бур’янистій рослині під назвою анютина польова, чиї білі, жовті та фіолетові квіти часто зустрічаються на полях і узбіччях доріг по всій Європі.

Для статевого розмноження польові братки зазвичай використовують джмелів. Але вони також можуть використовувати власний пилок для запліднення власного насіння, цей процес називається самозапиленням.

Самозапилення зручніше статевого життя, тому що квітці не потрібно чекати, поки до нього заскочить бджола. Але квітка, що самозапилюється, може використовувати лише власні гени для виробництва нового насіння. Статеве розмноження дозволяє квітам змішувати свою ДНК, створюючи нові комбінації, які можуть зробити їх краще підготовленими до хвороб, посух та інших проблем, з якими можуть зіткнутися майбутні покоління.

Щоб відстежити еволюцію польових братків протягом останніх десятиліть, д-р Шепту та його колеги скористалися сховищем насіння, яке Національна ботанічна консерваторія Франції зібрала в 1990-х і на початку 2000-х років.

Дослідники порівняли ці старі квіти з новими з усієї французької сільської місцевості. Після вирощування нових і старих насіння поруч у лабораторії в однакових умовах вони виявили, що з 1990-х років самозапилення зросло на 27 відсотків.

Дослідники також порівняли анатомію рослин. Хоча загальний розмір нових польових братків не змінився, їхні квітки зменшилися на 10 відсотків і виробляли на 20 відсотків менше нектару.

Дослідники підозрювали, що ці зміни зробили нових польових братків менш привабливими для джмелів. Щоб перевірити цю ідею, вони розмістили джмелині вулики всередині корпусів зі старими та новими польовими братками. Звичайно, бджоли більше відвідували старі рослини, ніж нові.

Оскільки популяція джмелів зменшилася, за словами доктора Чепту, вартість виробництва нектару та великих привабливих квітів, можливо, стала тягарем для квітів. Замість того, щоб вкладати енергію в заманювання запилювачів, припустив він, польові братки досягають більшого успіху, спрямовуючи її на ріст і опір хворобам.

Дослідники підозрюють, що багато інших квітів стикаються з такою ж проблемою виживання, і вони також можуть розвиватися в тому ж напрямку. «Немає підстав думати, що інші рослини не еволюціонували», — сказав доктор Чепту.

Якщо це правда, рослини можуть погіршити ситуацію для комах-запилювачів. Багато запилювачів залежать від нектару як їжі; якщо рослини виробляють менше, комахи залишаться голодними.

Запилювачі та квіти можуть бути замкнені в низхідній спіралі. Менша кількість нектару призведе до ще більшого скорочення популяції комах, що зробить статеве розмноження ще менш корисним для рослин.

Спіраль не буде поганою лише для комах, попередив доктор Чепту. Якщо деякі рослини врешті-решт повністю відмовляться від статевого розмноження, малоймовірно, що вони знову зможуть відновити цю здатність.

У довгостроковій перспективі генетичні обмеження самозапилення можуть поставити рослини під загрозу зникнення. «Вони не зможуть адаптуватися, тому вимирання стане більш імовірним», — сказав доктор Чепту.

Результати були «вражаючими, хоча й невтішними», — сказала Сьюзан Мейзер, ботанік з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі, яка не брала участі в дослідженні.

Доктор Мейзер сказав, що спіраль може бути навіть гіршою, ніж припускає дослідження доктора Чепту. Разом зі зменшенням кількості запилювачів квіткові рослини стикаються з іншими проблемами, які можуть змусити їх відмовитися від статевого розмноження.

Глобальне потепління, наприклад, прискорює ріст квітів. Можливо, це скорочує вікно часу до того, як квіти в’януть, протягом якого вони можуть дарувати запилювачам нектар.

Але Саша Бішоп, еволюційний біолог з Мічиганського університету, який не брав участі в дослідженні, сказав, що деякі квіти можуть реагувати на зменшення кількості запилювачів протилежним чином.

Під час дослідження іпомеї на півдні Сполучених Штатів вона та її колеги виявили, що між 2003 і 2012 роками квіти стали більшими, а не меншими. Вчені вважають цю зміну стратегією продовжувати залучати бджіл, оскільки вони стають менш поширеними.

«Вони можуть інвестувати в самозапилення або в залучення запилювачів», — сказав доктор Бішоп. «Обидва результати цілком розумні».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Пентагон розширив розслідування щодо витоку даних через Signal

Генеральний інспектор Пентагону розширив масштаб внутрішнього розслідування щодо ймовірного витоку секретної інформації через застосунок для зашифрованих повідомлень Signal, у якому, за повідомленнями ЗМІ, брав участь міністр оборони США Піт Геґсет. Про це повідомило видання The Wall Street Journal із посиланням на джерела в оборонному відомстві. Первинно розслідування стосувалося одного чату, у якому Геґсет нібито обговорював […]

Чому Трамп імовірно переможе, та що чекає на Україну

Як повідомляє видання Nenka.info, республіканці уже визначились стосовно перших кроків по Україні у разі, якщо Дональд Трамп вчерговий раз займе Овальний кабінет. В основу найближчих рішень Трампа ляже його переконання, що “не Росія, а саме Китай є основною загрозою для США”. Відповідно, подальші поставки зброї Україні можуть бути тільки в кредит чи по ленд лізу. […]

Злочинні групи активізували незаконний перетин кордону через високі винагороди – Держприкордонслужба України

За останній час зросло число спроб незаконного перетину кордону групами людей, що підтримуються злочинними угрупованнями за високу винагороду. Про це повідомив речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко під час телемарафону. За його словами, такі групи можуть включати від 10 до 30 осіб, а найбільша зафіксована група налічувала 47 осіб. Демченко наголосив, що ці дії сприяються злочинними […]

Короткозорість серед молоді стрімко зростає через цифрові пристрої

Британські вчені провели масштабне дослідження, яке показало суттєве зростання кількості людей із короткозорістю, особливо серед тих, хто народився з кінця 1960-х років. За даними дослідження, у поколінь, що з’явилися на світ після 1960 року, рівень короткозорості вищий на 10% у порівнянні з попередніми поколіннями. Ще більша тривога викликає те, що сучасна молодь страждає від більш […]

Під санкції ЄС попав “тіньовий танкерний флот” Росії

Через конфлікт в Україні Євросоюз запровадив черговий пакет санкцій проти Росії, повідомляє Associated Press. На цей раз нові обмежувальні заходи спрямовані не тільки проти компаній, а й проти “тіньового танкерного флоту” Москви, що перевозить скраплений природний газ через Європу. У заяві, опублікованій на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, ідеться, що блок заборонить транзит російського СПГ […]

Служба в ЗСУ не врятувала суддю Колегаєву від покарання

Вища рада правосуддя (ВРП) поновила розгляд дисциплінарної справи проти судді Деснянського районного суду Києва Світлани Колегаєвої. Це сталося після того, як у липні 2024 року суддя була оштрафована за вживання алкоголю під час несення служби. Історія розпочалася влітку 2021 року, коли Світлана Колегаєва, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, потрапила в ДТП на автомобілі Audi, зареєстрованому […]

Харріс втрачає лідерство в опитуваннях напередодні теледебатів з Трампом, повідомляє The Times

Виборча гонка в США набирає обертів напередодні важливих теледебатів між віце-президенткою Камалою Харріс та колишнім президентом Дональдом Трампом. Згідно з останніми опитуваннями, Трамп уперше вийшов вперед, набравши 48% підтримки проти 47% у Харріс. Останні результати опитувань: Опитування New York Times/Siena College: Дональд Трамп вперше випередив Камалу Харріс за підтримкою виборців, набравши 48% проти 47%. Опитування […]

Opera анонсувала платний ШІ-браузер з автогенерацією коду

Компанія Opera представила Opera Neon — новий браузер із вбудованим штучним інтелектом, який зможе самостійно створювати код, сайти, ігри, звіти та виконувати інші цифрові завдання навіть у фоновому режимі. За задумом розробників, це буде “агентський браузер”, здатний діяти як персональний цифровий асистент користувача. Neon стане п’ятим браузером у лінійці Opera та поширюватиметься за підпискою. Компанія […]