Кризи, які можуть загостритися у 2024 році

Можна погодитися, що це був похмурий рік. В Україні жорсткий контрнаступ проти вторгнення Росії зайшов у глухий кут. На Близькому Сході багаторічний конфлікт переріс у безпрецедентну війну високої інтенсивності в секторі Газа. Основна частина жителів території була вигнана зі своїх домівок, близько 20 000 палестинців були вбиті за лічені тижні, а чверть населення Гази «голодує», згідно з даними Організації Об’єднаних Націй, яка попередила в четвер, що ризик голоду на цій території «зростає з кожним днем».

“Гірше не стає”, – сказав журналістам Аріф Хусейн, головний економіст Всесвітньої продовольчої програми ООН. “Я ніколи не бачив чогось такого масштабу, як це відбувається в Газі. І з такою швидкістю».

У той час як ці дві війни поглинали увагу основних світових новинних агентств (і цього щоденного інформаційного бюлетеня) протягом більшої частини 2023 року, інші кризи тліли далі. У Судані та М’янмі руйнівні громадянські війни, позначені безліччю звірств і повідомлень про воєнні злочини, руйнують і без того дисфункціональні держави та провокують гуманітарні кризи, що наростають по спіралі. На широкій смузі Африка на південь від Сахари регіон сколихнули перевороти і захоплення влади. Соціальна нестабільність та постпандемічний економічний тиск сприяли сплеску міграції в усьому світі.

2023 рік, ймовірно, буде найспекотнішим роком за всю історію спостережень, коли хвилі спеки накриють усі континенти, що супроводжуватиметься іншими екстремальними кульмінаційними подіями. Посухи і повені були більш гострими — найбільш шокуючий момент настав, мабуть, у вересні, коли сильні дощі призвели до руйнування дамб і раптових повеней, які забрали життя понад 11 000 людей на північному сході Лівії. “Ця катастрофа має міфічні масштаби”, – сказав представник охорони здоров’я Лівії.

Перед лицем такого лиха можна було б сподіватися, що новий рік принесе кращі новини. Але у 2024 році багато чого може піти не так, і багато криз, які погіршаться. Війна в Газі наближається до небезпечного переломного моменту. У той час як ізраїльські офіційні особи обіцяють тривалу кампанію, нинішні бойові дії штовхають 2,2 мільйона жителів Гази на межу прірви. Ця територія є найбільш смертоносним місцем у світі для цивільної людини. До 7 жовтня, коли угруповання бойовиків ХАМАС завдало удару по півдню Ізраїлю, 80 відсотків населення Гази потребувало гуманітарної допомоги. Зараз усі це роблять, і ледве цівка того, що потрібно, потрапляє на обложену територію. Гуманітарні організації та безліч світових лідерів закликають до припинення вогню та збільшення кількості гуманітарної допомоги в Газі. Але якщо не припинити бойові дії, війна може сколихнути регіон, втягнувши антиізраїльські угруповання, що базуються в Лівані та Сирії, і породивши безпрецедентний потік палестинських біженців до Єгипту.

У своєму щорічному «надзвичайному списку спостереження», опублікованому цього місяця, Міжнародний комітет порятунку оцінив конфлікт в Ізраїлі та на окупованих палестинських територіях як другу найбільш кричущу кризу у 2024 році. Першою була менш обговорювана громадянська війна в Судані, де вісім місяців боїв між військовими країни та воєнізованими Силами швидкої підтримки призвели до того, що більше половини країни потребують гуманітарної допомоги та змусили близько 6 мільйонів людей покинути свої домівки. Близько 19 мільйонів дітей не мають освіти, оскільки конфлікт призвів до закриття тисяч шкіл.

“Судан став найбільшою у світі кризою переміщення”, – сказав у звіті Ельшафі Мохамед Ахмед з IRC. «Можливість доставляти допомогу ускладнюється відсутністю гуманітарного доступу та коштів. Етнічна, племінна та регіональна поляризація нинішньої війни ще більше загрожує обмеженому доступу, доступному на даний момент».

Африка є домом для основної маси інших потенційних гарячих точок, як зазначено IRC. Три країни «поясу перевороту» в Західній Африці — очолювані хунтою держави Буркіна-Фасо, Малі та Нігер — усі вони потрапили до рейтингу. Армія Буркінабе зазнає невдачі перед обличчям сплеску ісламістської войовничості, коли угруповання-зрадники контролюють більше половини країни. У Малі та Нігері, де спостерігається подібна динаміка, зростаюча відсутність продовольчої безпеки та вичерпання іноземної допомоги штовхають мільйони людей у ще більшу небезпеку.

На 10 країн зі списку спостереження IRC припадає 86 відсотків усіх людей, які потребують гуманітарної допомоги в усьому світі. За політичною нестабільністю, що поглинає ці суспільства, ховається привид потепління планети, оскільки посухи та інші кліматичні потрясіння впливають на деякі з найбільш вразливих спільнот світу. «Те, що колись було окремими колами кризи, тепер є діаграмою Венна з перетином, що розширюється», — написав президент IRC Девід Мілібенд. «Три десятиліття тому 44% конфліктів відбувалися в кліматично вразливих державах. Зараз цей показник становить 67%».

Адміністрація Байдена найуспішніше тримала лінію у зміцненні підтримки Заходом опору України російській агресії. Але його можливості для дій будуть обмежені в рік виборів, що викликають розбіжності, і навіть здатність Вашингтона фінансувати Київ під сумнівом, не кажучи вже про його здатність обійти безліч криз в інших місцях, від Сомалі до Афганістану та Гаїті, де домінують банди, балансуючи на межі розпаду держави.

В Азії вибори на Тайвані можуть ознаменуватися новими провокаціями з боку Китаю в той час, коли адміністрація Байдена намагається внести певну стабільність у свої відносини з Пекіном. Але найбільша пожежа може статися в М’янмі, де правляча хунта оговтується від наступу, розпочатого коаліцією повстанських ополченців, і бачить зростаюче дезертирство у своїх лавах.

Однак нинішня траєкторія «не вказує на короткостроковий крах режиму на полі бою, за відсутності непередбачуваних подій», зазначив Морган Майклс, науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень. «Натомість М’янма рухається до нової фази конфлікту, позначеної ослабленим, але все ще небезпечним режимом, більш інтенсивним насильством і більшою невизначеністю».

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Три харчові звички, які повільно руйнують нирки

Більшість із нас звикла думати про нирки лише тоді, коли вони дають про себе знати болем або діагнозом. Проте деякі повсякденні звички у харчуванні можуть роками непомітно руйнувати ці життєво важливі органи. Як пояснює лікар мюнхенської клініки «Харлазін» Клеменс Коен, існує кілька поширених продуктів і дієтичних патернів, що навантажують нирки та з часом знижують їхню […]

Кіану Рівз повертається у ролі Джона Віка у п’ятій частині

Кіану Рівз офіційно підтвердив своє повернення в ролі легендарного найманця Джона Віка в п’ятій частині культової франшизи. Про це стало відомо після заяви видання Variety, яке повідомило, що над проєктом працюватимуть незмінні творці попередніх частин, а саме режисер Чад Стагелські та продюсери Безіл Іваник і Еріка Лі. Після великого успіху попередніх чотирьох частин “Джон Вік” […]

Німеччина надала громадянство рекордній кількості людей

У 2024 році Німеччина надала громадянство рекордній кількості осіб — 291 955, що на 46% більше, ніж у 2023 році. Про це свідчать дані Федерального статистичного управління країни. Значне зростання пов’язане зі змінами у законодавстві: з червня 2024 року термін проживання, необхідний для натуралізації, скоротили з восьми до п’яти років, а в окремих випадках — […]

Суд виніс вирок у справі смертельної аварії за участю кортежу Ярославського

Київський районний суд Харкова 9 травня виніс вирок двом чоловікам, які намагалися приховати обставини смертельної ДТП за участю кортежу бізнесмена Олександра Ярославського. Про це повідомляє харківське медіа Status Quo. 9 лютого 2022 року на трасі Київ–Харків–Довжанський водій Mercedes-Benz G-63 AMG, що належить ТОВ БаДМ, рухаючись зі швидкістю 113 км/год, наїхав на пішохода. Внаслідок ДТП пішохід […]

Найдовший у світі збірний тунель прокладають між Німеччиною і Данією

У Балтійському морі триває будівництво унікального інженерного об’єкта — тунелю Фемарнбельта, який з’єднає Данію та Німеччину. Його довжина складе 18 кілометрів, що зробить його найдовшим збірним автомобільним і залізничним тунелем у світі. Проєкт реалізується у форматі збірної конструкції: секції тунелю виготовляють окремо, після чого їх занурюють на морське дно і з’єднують між собою. Будівництво ведеться […]

Нетаньягу підтвердив угоду з ХАМАСом про звільнення заручників

Офіс прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу підтвердив підписання угоди між Ізраїлем та ХАМАСом про припинення вогню і звільнення заручників. Переговори проходили у столиці Катару – Досі. У заяві зазначено, що прем’єр-міністр скликав засідання кабінету міністрів з питань безпеки, яке має відбутися у п’ятницю. На ньому планують провести голосування щодо цієї угоди. Речник Нетаньягу заявив, що засідання […]

Пожежа в Міннеаполісі забрала життя відомої американської співачки

Американська співачка та авторка пісень Джилл Собул померла у віці 66 років під час пожежі, що спалахнула у її будинку в Міннеаполісі. Про трагедію повідомив представник артистки, деталі інциденту наразі розслідує місцева поліція. Собул розпочала музичну кар’єру на початку 1990-х років, підписавши контракт із лейблом Atlantic Records. Її пісні вирізнялися соціальною глибиною: вона підіймала теми […]

Зеленський відповів щодо нейтрального статусу

Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Україна не відмовиться від свого стратегічного курсу на вступ до Європейського Союзу та НАТО, попри тиск з боку Росії. Під час прес-конференції 19 травня він чітко нагадав, що євроінтеграційний вектор країни закріплений у Конституції. Коментар Зеленського прозвучав у відповідь на запитання турецького журналіста, який поцікавився, чи готова Україна розглянути […]