Країни Балтії збудують “лінію оборони” з сотнями бункерів на кордоні з Росією

Країни Балтії домовилися створити “лінію оборони” на кордоні з Росією. Естонія, Латвія та Литва будуватимуть бункери. Необхідність створення оборонної зони випливає з домовленостей, досягнутих на саміті НАТО у 2022 році.

Естонія збудує на своєму східному кордоні приблизно 600 бетонних бункерів для відбиття потенційної російської агресії, деякі з них – біля Чудського озера, пише естонське видання Postimees.

Міністри оборони країн Балтії у п’ятницю на зустрічі у Ризі домовилися, що аналогічну оборонну зону на східному кордоні створять Латвія та Литва, зазначає видання.

“Війна в Україні знизила наступальну міць Росії, але, за різними оцінками, вона готова відновити її протягом двох-трьох років. Ми маємо бути готовими і зробити ціну нападу на Естонію для Росії якомога вищою”, — сказав радник віце-канцлера Міноборони Естонії Кайдо Тійтуса.

За словами Тійтуса, кожен бункер, згідно з проєктом, мають вміщати приблизно 10 військових на площі 35 кв. метрів

Спорудження бункерів почнеться 2025 року. Закладання мін, розміщення “зубів дракону” та використання колючого дроту у мирний час не планується, але їхні запаси накопичуватимуть в зоні оборони, пише ERR.

Бункери на кордоні, як випливає з його слів, необхідні для того, щоб захистити територію Естонії з першого ж метра.

Необхідність створення Балтійської оборонної зони випливає з домовленостей, досягнутих на саміті НАТО в Мадриді у 2022 році. Тоді йшлося про те, що альянс буде захищений з першого метра, пише портал ERR.

Від “натягнутого дроту” до лінії оборони

Від стратегії “натягнутого дроту” до ешелонованої оборони – за кілька років концепція оборони країн Балтії від потенційно можливого нападу Росії змінилася кардинально.

Раніше завданням обмежених іноземних сил НАТО в балтійських державах було переконанти потенційного супротивника, що напад на одну країну буде нападом на весь блок — це називалося тактикою “натягнутого дроту”.

Крім того, контингенти мали стримувати супротивника, чекаючи, поки підтягнуться основні сили. Однак при цьому в альянсі у багатьох були сумніви, що Росію вдасться стримати.

Тепер країни НАТО впевнені у своїх силах і здатності стримати російську армію на східних рубежах. Будівництво оборонної лінії — найвірніша ознака цієї впевненості.

Зміна підходу відбулася під впливом двох чинників.

По-перше, Росія продемонструвала, що здатна розпочати бойові дії проти сусідньої держави, тож “натягнутий дріт” може і не спрацювати. По-друге, війна в Україні показала, що добре підготовлена оборона може бути дуже ефективною.

2022 року російські війська зіткнулися з такою українською обороною на Донбасі, а влітку 2023 року вже українська армія так само не змогла далеко просунутися під час наступу на півдні країни, де Росія за кілька місяців змогла збудувати польові укріплення.

Плани оборони балтійських країн обговорили та затвердили на останньому саміті НАТО у Вільнюсі.

Будівництво укріплень – лише мала їх частина. Вони також включають кількісне та якісне посилення присутності військового контингенту НАТО у країнах Балтії.

Навесні у Німеччині, Польщі та країнах Балтії заплановано великі навчання “Стійкий захисник”, які включатимуть від 500 до 700 повітряних бойових вильотів та маневри понад 50 кораблів.

Понад 40 тисяч військовослужбовців відпрацьовуватиме сценарій відбиття російської агресії проти одного з членів альянсу. Проводити такі навчання планують двічі на рік.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Оптимальні види тренувань у залежності від вашої особистості: рекомендації експертів

Експерти склали рекомендації щодо тренувань, які оптимально підходять для різних типів особистості. Нові наукові висновки показують, що вибір фізичної активності може бути ключовим для ефективного тренування, враховуючи індивідуальні особливості. Експерт з харчування та фітнесу в Natures Health Box, Том Дженан, рекомендує інтровертам зосередитися на тренуваннях типу HIIT. Цей вид активності ідеально підходить для спалювання калорій […]

ПриватБанк виграв справу проти клієнтки після шахрайської атаки

Печерський районний суд Києва виніс рішення, яке стало важливим прецедентом у питаннях захисту прав споживачів та фінансових установ. У лютому 2025 року суд задоволив позов ПриватБанку до клієнтки, у якої шахраї викрали 117 тисяч гривень із кредитного рахунку. Згідно з інформацією, оприлюдненою на порталі “Єдиний держреєстр судових рішень”, інцидент стався ще у травні 2022 року, […]

Соціальні мережі офіційно визнані в Нью-Йорку загрозою для психічного здоров’я

Мер Нью-Йорка, Ерік Адамс, оголосив офіційне визнання соціальних мереж загрозою для громадського здоров’я, зробивши місто першим в США, яке звернуло увагу на негативний вплив цих платформ на психічне здоров’я молоді. У своєму звіті про стан міста, мер Адамс повідомив, що комісар з питань охорони здоров’я, доктор Ешвін Васан, класифікував соціальні мережі, такі як TikTok та […]

Країни «Великої сімки» узгодили механізм кредитування України на 50 мільярдів доларів

Країни «Великої сімки» (G7), до складу яких входять США, Канада, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Японія, а також Європейський Союз, створили новий фінансовий механізм підтримки для України. Згідно з рішенням, Україна отримує кредит на суму 50 мільярдів доларів, вартість яких буде сформована за рахунок доходів, отриманих від заморожених російських активів. Ця угода стала черговим […]

США припинили фінансування гуманітарних програм

Адміністрація Дональда Трампа ухвалила рішення припинити фінансування 5800 проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Це стосується програм у сфері охорони здоров’я, боротьби з хворобами, гуманітарної допомоги та інших ініціатив у десятках країн. Охорона здоров’я: програми лікування ВІЛ-інфекції та СНІДу у країнах Африки. Грант ЮНІСЕФ на імунізацію від поліомієліту (131 млн доларів). Контракт на 90 […]

У Європі випробували нову протитанкову ракету Akeron LP

Концерн MBDA нещодавно оголосив про успішне проведення випробувань своєї нової протитанкової ракети Akeron LP, яка призначена для ураження широкого спектра цілей, зокрема бронетехніки, позицій та стратегічної інфраструктури противника. Про це повідомляється на офіційному сайті компанії. Akeron LP — це ракета 5-го покоління великої дальності, що розробляється в рамках програми MAST-F.  Ця ракета розроблена для ураження […]

Словаччина зближується з Росією все сильніше

Словаччина вже не та країна, яка ратувала за вступ України до ЄС і надавала їй військову допомогу, пише Bloomberg. Повернення Роберта Фіцо до влади зробило Словаччину “однією з найбільш проросійських країн у Європі”. Країна все ще робить те, що вимагає членство в ЄС і НАТО, але явно рухається своїм шляхом. Фіцо просуває “суверенну словацьку зовнішню […]

Доходи РФ від продажу нафти зросли вдвічі в квітні 2024 року, попри санкції

Згідно з даними російського Міністерства фінансів, доходи Російської Федерації від продажу нафти у квітні 2024 року зросли вдвічі порівняно з аналогічним періодом минулого року, досягнувши рівня в 1,053 трлн рублів (приблизно 11,5 млрд доларів США). Цей значний приріст відбувся незважаючи на здійснені санкції проти Росії. У квітні 2024 року вони становили 1,053 трлн рублів (11,5 […]