Історії трьох зрад

Історія сповнена зрадників і вірних прихильників – а також людей, які були десь посередині.

Але іноді рішення окремих людей зрадити людину чи ідею можуть мати значний вплив на історію і навіть повністю змінити її хід.

BBC Bitesize наводить приклади таких зрад: одна допомогла скинути середньовічного короля, інша – убити популярного римського лідера, а третя ледь не посприяла поразці Сполучених Штатів у їхній війні проти британців.

Юлій Цезар: Остерігайтеся березневих ід!

Смертельна зрада Юлія Цезаря 15 березня 44 року до нашої ери змінила хід Римської історії. Завдяки Вільяму Шекспіру цей день назавжди асоціюватиметься з фразою “Остерігайтеся березневих ід” – попередженням бути обережними з оточуючими (березневі іди відносяться до 74-го дня римського календаря, 15 березня).

Юлій Цезар був військовим генералом і державним діячем, який піднявся до найвидатнішої посади в Римській республіці. Його влада була настільки великою, що на початку 44 року до нашої ери він зміг оголосити себе довічним диктатором.

Теоретично це означало, що він міг керувати країною одноосібно. Його політичні суперники побоювалися, що він стає занадто могутнім, і почали плести проти нього змови.

Трьома ватажками були Марк Юній Брут, Гай Кассій Лонгін і Децим Юній Брут – усі вони були сенаторами.

Децим Брут був близьким до Цезаря і вважався одним із його можливих спадкоємців. Тим часом Марк Брут раніше виступав проти Цезаря – він воював проти нього в битві при Фарсалі в 48 році до нашої ери. Однак після цього Цезар його помилував і підвищив.

Разом із приблизно 60 іншими змовниками вони оточили Цезаря у Сенаті Риму та вбили його.

Ми не знаємо, якими насправді були останні слова Цезаря, але Шекспір вирішив підкреслити глибину зради у своїй історичній п’єсі. У ній Юлій Цезар каже Марку Бруту “Et tu, Brutus?”, що означає “І ти, Бруте?” – підкреслюючи, що він не очікував, що його зрадить той, кого сам він пробачив і вважав своїм другом.

На жаль для змовників, вони не врахували, наскільки популярним був Цезар серед широкої публіки. Коли вони оголосили про його смерть з Капітолійського пагорба в Римі, реакція натовпу спочатку була приглушеною, а потім вилилася у гнів та насильство. Марк Брут, Децим Брут і Кассій були змушені тікати з міста.

Смерть Юлія Цезаря ознаменувала початок кінця Римської республіки, оскільки його призначений спадкоємець, Гай Юлій Цезар Октавіан Август, зрештою став першим імператором Риму.

Ізабелла Французька: бунтівна королева

Ізабелла Французька приїхала з візитом до свого брата Карла IV у Париж

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото,Ізабелла Французька приїхала з візитом до свого брата Карла IV у Париж

Тоді як перші королеви за правом народження з’явилися у Британії лише у 16 столітті, свій слід в історії жінки-монархи залишали задовго до цього. Однією з них була Ізабелла Французька, яку іноді називають “Французькою вовчицею”, яка зіграла значну роль у падінні короля Англії Едуарда II у 1327 році.

Донька французького короля Філіпа IV Прекрасного, вона народилася на початку 1290-х років і вийшла заміж за Едуарда 25 січня 1308 року. Едуард був відомий тим, що мав фаворитів серед своїх дворян, спочатку Пірса Гевестона (його схопили і стратили у червні 1312 року ображені ним дворяни), а потім Г’ю Деспенсера Молодшого.

Коли Едуард оголосив війну брату Ізабелли Карлу IV Французькому в 1324 році, Деспенсер звинуватив її в тому, що вона була іноземною шпигункою, конфіскував її землі та обмежив її можливість бачитися з чоловіком. Однак Едуард все одно був готовий відправити її до Франції, щоб успішно домовитися про мир з її братом.

Самому Едуарду також необхідно було відвідати Францію, щоб віддати данину Карлу IV за його французькі земельні володіння. Однак він не бажав залишати Англію через загрозу повстання проти нього самого та Деспенсера.

Натомість він зробив помилку – відправив свого малолітнього сина та спадкоємця, майбутнього Едуарда III. Тож Ізабелла опинилася під захистом двору свого брата разом зі своїм сином. З цієї сильної позиції вона запропонувала королю ультиматум: Ізабелла та молодий Едуард повернуться лише в тому випадку, якщо Деспенсера усунуть з двору, а їй відновлять її статус і землі. Однак Едуард не захотів відмовився від Деспенсера.

Ізабелла об’єдналася з Роджером Мортімером, англійським дворянином у вигнанні, який утік з Лондонського Тауера після того, як його ув’язнили за участь у повстанні проти короля та Деспенсера. Разом вони планували вторгнутися до Англії та повалити цей дует.

З грошима, солдатами та припасами, які їм надав граф Ено (сучасна Бельгія), вони висадилися в Англії 24 вересня 1326 року. Підтримка короля Едуарда швидко зійшла на нівець, а до Ізабелли приєдналися його могутні зведені брати та двоюрідний брат. Г’ю Деспенсера схоплили і стратили, а Едуард був змушений зректися престолу на користь свого 14-річного сина. Пізніше того ж року його таємничим чином убили в замку Берклі.

За збігом обставин, правління Едуарда III почалося в 19-ту річницю весілля його ворогуючих батьків, 25 січня 1327 року.

Бенедикт Арнольд: горезвісний зрадник Америки

Офіцер американської армії Бенедикт Арнольд передає документи британському офіцеру Джону Андре під час війни за незалежність США

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES Підпис до фото,Офіцер американської армії Бенедикт Арнольд передає документи британському офіцеру Джону Андре під час війни за незалежність США

У США ім’я Бенедикта Арнольда є синонімом зради. Колись він був одним із найталановитіших фельдмаршалів Джорджа Вашингтона, і допоміг Континентальній армії здобути свою першу перемогу в американській війні за незалежність у форті Тікондерога в травні 1775 р.

Він досяг подальшого успіху в битві під Саратогою 1777 року, яка стала поворотним пунктом у війні та спонукала французів до союзу з революціонерами. Але все змінилося через кілька років, коли Арнольд зрадив американців і почав шпигувати на користь англійців.

Арнольд вважав, що його досягнення недостатньо винагороджували, що інші отримували визнання за його тактику, а він не отримав заслуженого підвищення. Через значні витрати його дружини у нього почали зростати борги, а Вашингтон дорікнув йому звинуваченням у неправомірній поведінці. Ображений, озлоблений і без грошей, Арнольд пішов на угоду з англійцями.

Коли Вашингтон запропонував йому посаду командувача армією в 1780 році, Арнольд натомість наполягав на необхідності контролювати оборону у Вест-Пойнті, штат Нью-Йорк, уздовж річки Гудзон. Це було місце стратегічного значення для зв’язку та транспорту до Нової Англії. Він планував послабити оборону та передати територію британцям в обмін на 20 000 фунтів стерлінгів, з можливим додатковим бонусом – заманити Вашингтон до ворога.

Зраду Арнольда виявили, коли людину у британській розвідці, з якою він спілкувався, схопили і знайшли в неї викривальні документи. Йому вдалося втекти на британський військовий корабель HMS Vulture, де він отримав звання бригадного генерала і почав воювати проти своїх колишніх товаришів.

Арнольд пережив війну, переїхав до Англії і помер там у 1801 році.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Держдума РФ планує скасувати мораторій на смертну кару через конституційний суд

Після теракту в ТРЦ “Крокус Сіті Хол” у Російській Федерації розгорнулася дискусія щодо можливості повернення смертної кари. За словами спікера Держдуми В’ячеслава Володіна, для цього достатньо лише рішення конституційного суду. “У нас і в конституції, і в кримінальному законодавстві ніхто смертну кару не скасовував, є рішення конституційного суду, який відклав винесення такого вироку, тому не […]

Можливе створення “залізного купола” над Європою: які країни підтримують цю ідею

Уряди Польщі та Данії виступили з ініціативою будівництва “залізного купола” над Європою для захисту міст від можливих повітряних атак у разі військових дій. Цю інформацію передає прес-служба канцелярії прем’єра Польщі. Обговорюючи складну ситуацію у Європі та на Близькому Сході, керівники обох країн погодилися, що настає час переосмислити заходи для ефективного захисту громадян. Прем’єр-міністр Польщі Дональд […]

Протистояння у Тбілісі: Мітинги за та проти закону про іноземних агентів

У столиці Грузії, Тбілісі, напружена політична ситуація продовжує наростати, оскільки вчора ввечері знову відбулися масові мітинги опозиції проти законопроєкту про іноагентів. Цей закон, який планують ухвалити у другому читанні вже сьогодні, викликає значні суперечки в грузинському суспільстві. Сьогодні правляча партія Грузії запланувала мітинг своїх прихильників – на підтримку законопроєкту. Повідомляється, що опозиціонери намагаються прорвати кордон […]

Пакистан запустив чотири спеціальні рейси для евакуації своїх громадян після подій у Киргизстані

Після конфлікту між місцевими мешканцями Бішкека та іноземцями з Пакистану, пакистанська влада запланувала спеціальні рейси для евакуації своїх громадян з Киргизстану. Про це повідомили представники прес-служби міжнародного аеропорту “Манас”. У вівторок з аеропорту “Манас” вилетіло шість рейсів до Пакистану, чотири з них були організовані спеціально. За словами прес-служби, протягом дня літаки здійснили вильоти до Ісламабада, […]

Твори графіті від Бенксі, створені в Києві та області, знайдуть своє місце в онлайн-галере

Унікальні твори Бенксі, що раніше красувалися на вулицях Києва, Ірпеня та Бородянки, набудуть нового життя в онлайн-галереї. Це стане частиною проєкту “НУАРТ”, який передбачає цифровізацію графіті. В даний момент ведеться розробка веб-сайту віртуальної галереї, де презентують 3D-версії картин Бенксі. Зовсім скоро шанувальники мистецтва матимуть змогу переглянути ці арт-об’єкти в онлайн-режимі. Таким чином, не лише українці, […]

МАГАТЕ таємно фінансово підтримує іранських ядерників і навчає їх у Росії

За останніми даними, які стали відомі через секретні документи, Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) впродовж років здійснювало фінансову підтримку іранським ядерникам та організовувало їх навчання в Росії. Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке є частиною системи ООН, допомагало іранським науковцям-ядерникам, що працюють на диктаторський режим аятолл. Про це йдеться у конфіденційних файлах щодо […]

Міністри фінансів G20 шукають консенсус перед виборами у США

Цього тижня міністри фінансів та керівники центральних банків країн «Великої двадцятки» (G20) збираються на зустріч з метою досягнення консенсусу щодо економічної політики перед президентськими виборами у Сполучених Штатах, повідомляє Reuters. Міністри фінансів і керівники центральних банків країн «Великої двадцятки» зустрінуться цього тижня. Як зазначає агентство, міністри і провідні економісти відчувають на собі дедалі більший тиск […]

Наші найкращі поради для здорового та щасливого життя

Життя, м’яко кажучи, може бути стресовим. Серед шуму та поспіху часто буває важко подбати про своє психічне здоров’я. Навіть відносно невеликі, прості зміни в нашому повсякденному житті або способі мислення можуть мати значущий, позитивний вплив на психічне здоров’я і благополуччя як в короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Живіть добре щодня з порадами та рекомендаціями […]