Феномен Тейлор Свіфт. Найпопулярніша співачка планети, про яку вже пишуть наукові роботи

З того моменту, як у 14 років Джорджія Керролл поставила диск Fearless у свій CD-плеєр, вона була зачарована Тейлор Свіфт.

Через півтора десятиліття вона стала єдиною людиною у світі, яка має ступінь доктора філософії з життя і творчості цієї суперзірки.

Тож як вона оцінює Тейлор Свіфт?

“На цю мить не буде перебільшенням сказати, що вона серед найвпливовіших людей у світі”.

Саме тому докторка Керролл стала однією із багатьох експертів, які цього тижня приїхали до Мельбурна на міжнародний академічний симпозіум, який має на меті пояснити, чому Свіфт стала настільки впливовою.

Ця подія – перша у своєму роді – відбувається напередодні гастролей Свіфт з Eras Tour в Австралії. На участь у ній подали понад 400 заявок представники десятків навчальних дисциплін та наукових установ, що викликало чималий ажіотаж та потрапило у заголовки ЗМІ.

“Починалося як жарт”

Ідея “Свіфтпозіуму” народилася у липні – тоді це був напівжартівливий твіт із кількома десятками лайків. Але коли через кілька місяців організатори оголосили, що подія таки відбудеться, вона миттєво стала популярною.

Організатори несподівано для себе побачили заголовки про неї на BBC, у журналі Rolling Stone та CNN.

“Я подумала, що маю написати своєму босові, – посміхаючись, каже докторка Елоїза Фейчні. – Адже наша маленька конференція раптом перетворилася на цю махину”.

Фанати мегазірки також відчайдушно хотіли взяти участь у заході, і в неділю сотні людей – у стразах, ковбойських чоботах і з фірмовою червоною помадою Свіфт – зібралися в культовому Капітолійському театрі в Мельбурні, щоб послухати лекції про неї.

На майстеркласі з виготовлення браслетів дружби 19-річний Суміл каже, що захід, організований Університетом RMIT, допомагає залікувати рани, залишені минулорічним скандалом з продажем квитків на концерти співачки.

“Добре мати можливість бути частиною всього цього”, – каже він BBC.

Свіфтпозіум

АВТОР ФОТО,AFP

Але організатори поспішили пояснити, що конференція, яку підтримують сім університетів Австралії та Нової Зеландії, не є з’їздом фанів.

“Хоча деякі з нас є її шанувальниками, для нас це, безперечно, спроба серйозно сприймати таку людину, як вона, в академічному середовищі”, – каже докторка Емма Ватман.

“Це – не шанування без критичного ставлення”, – додає вона.

“Богоподібна”

Не можна заперечувати, що минулого року “Тейлорманія” охопила весь світ – у 2023 році Свіфт назвали людиною року за версією журналу Time. І невідомо, коли така ситуація може змінитися.

У понеділок 34-річна зірка вкотре потрапила на перші шпальти – світ облетіли фото, на яких вона та її хлопець-футболіст Тревіс Келсі святкують перемогу у Супербоулі. А минулого тижня вона забрала додому “Греммі” за найкращий альбом року – це вже її четверта така нагорода.

Визнання і вірних шанувальників мають навіть її коти та друзі дитинства.

“Свіфт якимось чином стала найбільш богоподібною суперзіркою на планеті – я ніколи не думала, що таке взагалі можливо”, – сказала на конференції провідна доповідачка Бріттані Спанос, репортерка Rolling Stone, яка в 2020 році викладала перший в історії університетський курс про співачку.

Але Свіфт не звикати до такої уваги – вона постійно опинялася в центрі великих культурних подій і скандалів відтоді, як здобула славу ще в підлітковому віці.

Тейлор і Каньє

АВТОР ФОТО,GETTY IMAGES

Вона стала однією з найбільш високооплачуваних і найвідоміших виконавиць усіх часів, і водночас давала привід для дискусій на найрізноманітніші теми – від гонорарів за трансляцію та прав власності на музику до мізогінії та культури скасування.

На саміті цілу панель присвятили “Свіфтономіці” – тенденції, що намагається пояснити її величезний вплив на економіку, яка змусила світових лідерів благати її приїхати з туром до їхніх країн.

Також на конференції експерти розповідають, як її музика допомагає навчати молодих людей серцево-легеневій реанімації, та проходять захопливі дискусії про те, як її роман із Келсі допомагає дівчатам почуватися “своїми” у світі спортивних фанатів, де традиційно домінують чоловіки.

Тейлор Свіфт

АВТОР ФОТО,REUTERS

Існує навіть ліричний аналіз її ставлення до громадського транспорту (за іронією долі, у неї збільшується кількість пісень, у яких згадуються потяги та автобуси, тоді як в реальному житті вона дедалі більше користується приватним літаком, каже Гаррісон Крофт).

А коли глядачі втомилися слухати промови, їм запропонували послухати дует з голосом молодшої Свіфт, який створили за допомогою штучного інтелекту, щоб продемонструвати, як змінилося її звучання за останні 17 років.

Для шанувальників літератури на конференції мати з дочкою читали розмовну поезію про презирство, яке суспільство виявляє до інтересів молодих жінок, – цей виступ сподобався аудиторії. А для любителів політики – наукова презентація про те, як австралійські депутати використовують Свіфт, щоб виглядати “своїми” для виборців.

27-річна Медлін Пентланд знайшла понад 30 промов, у яких політики цитують найвідоміші тексти співачки – включно з виступом міністра фінансів Нового Південного Уельсу, у якому вона нарахувала близько 20 таких згадок.

Вона дійшла висновку, що співачку частіше цитували чоловіки, але вони, як правило, використовували її тексти для політичних нападок чи насмішок, тоді як жінки набагато частіше використовували їх для підтримки тем дебатів.

Медлін Пентланд
Підпис до фото,Популярність Свіфт серед політиків здивувала історикиню Медлін Пентланд

Були незручні дебати про те, наскільки невблаганними можуть бути фанати Свіфт, як її музика відображає колоніалізм і суперечливий вибір її на роль лиходійки у питанні транспортних викидів.

Сінгапурська науковиця Еймі-Софія Лім, яка досліджує, як співачка надихає політичну активність у Південно-Східній Азії, каже, що вона є величезною прихильницею зірки, але її часто розчаровує “американоцентричний, білий фемінізм” Свіфт.

“Можливо, кольорові люди та жителі Глобального півдня мають самі обстоювати свої права та свої громади… але вплив Тейлор є незаперечним”, – каже вона.

“Було б чудово, якби їй вдалося розширити свій активізм, можливо, вона могла б дати платформу іншим людям, які змогли б говорити від свого імені”, – додає вона.

Як вона стала такою впливовою?

Однак не всі розділяють такий ажіотаж довкола Свіфт.

Сабріна буквально тікає з міста на вихідних, коли приїжджає Eras Tour, і каже, що не може зрозуміти такий божевільний масштаб привабливості чи впливу Свіфт.

“Я не розумію всієї цієї метушні… я дійсно не розумію, чому це відбувається”, – каже вона BBC.

Але докторка Керрол каже, що уся справа у бренді “своєї дівчини”, який створила Свіфт, і тому “міцному зв’язку”, який їй вдалося розвинути зі своїми фанатами – багато з яких відчувають, що виросли разом з нею.

“Тейлор протягом усієї своєї кар’єри працювала над тим, щоб її шанувальники думали, що вони можуть бути її друзями”, – розповідає вона BBC.

“І вона робила все, щоб спонукати своїх фанатів до поведінки, яка, на їхню думку, могла б їй сподобатися”, – каже дослідниця і додає, що іноді це може призводити до тривожної поведінки, як-от витрачання десятків тисяч доларів на сувеніри та квитки.

Dr Carroll

АВТОР ФОТО,AFP/GETTY IMAGES Підпис до фото, Докторка Керролл знає про вплив Свіфт з власного досвіду

Протягом усього симпозіуму, організованого Університетом Мельбурна, люди порівнювали Свіфт з Елвісом, Майклом Джексоном, Мадонною та Бейонсе.

Як каже провідна доповідачка Бріттані Спанос, важко порівнювати її з митцями інших епохи, але зараз вона, безсумнівно, найпопулярніша на планеті.

“Її вважатимуть найкращою авторкою пісень свого покоління… а також однією із найкращих авторів пісень усіх часів”, – вважає вона.

Докторка Керролл стверджує, що Свіфт справді змогла вивести свою славу на інший рівень – завдяки величезній та неймовірно вмотивованій базі шанувальників.

“Сфера впливу інших артистів не надто виходить за межі їхньої фанатської бази. Але у випадку Тейлор це вже не так”, – вважає вона.

Рік тому, коли вона здобувала докторський ступінь, над її темою насміхалися. Зараз вона виступає з основною промовою на одній із найвідоміших наукових конференцій у світі.

“Це відчуття того, що мене бачать, і визнання того, що моє дослідження дійсно має цінність”, – каже докторка Керролл.

“Ця конференція – це не просто посиденьки фанаток, вона може так багато розповісти нам про наш світ”, – додає вона.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Зеленський і Ердоган провели переговори щодо турецьких миротворців в Україні

Як повідомляють наші джерела, під час  вчорашньої зустрічі в Анкарі Володимир Зеленський та Реджеп Таїп Ердоган обговорили можливість розміщення турецьких миротворців в Україні. Про це повідомляє nenka.info За інформацією інсайдерів, Ердоган готовий виділити 20 000 солдат для здійснення миротворчої місії в Україні, але за умови фінансування проекту Евросоюзом. Такий варіант, як компромісний, президент Туреччини має […]

США стикаються з дефіцитом яєць через пташиний грип

США звернулися до країн Європи, включаючи Данію, Фінляндію та Нідерланди, з проханням постачати яйця, оскільки внутрішнє виробництво в країні значно скоротилося через спалах пташиного грипу. У 2022 році США змушені були забити 35 мільйонів курей-несучок, що призвело до рекордного зростання цін на яйця — вони піднялися на 59% тільки в лютому. Це спричинило серйозні проблеми […]

Кемерон Діас зізналася, що спить з чоловіком у різних кімнатах

Американська акторка та супермодель Кемерон Діас,  зізналася, що вона та її чоловік, лідер гурту “Good Charlotte” Бенджі Медден, сплять в різних кімнатах. У своєму виступі на подкасті “Lipstick on the Rim” зірка фільму “Маска” поділилася своїм поглядом на нормалізацію індивідуальних спалень. “Ми повинні нормалізувати окремі спальні. У мене є свій будинок, у тебе — свій. […]

З 2025 року вчителі отримуватимуть щомісячну доплату до зарплати у розмірі 1000 гривень

З 1 січня 2025 року уряд України розпочинає програму щомісячної “вчительської доплати” до заробітної плати вчителів. Виплата, ініційована для підтримки педагогів, становитиме 1000 гривень на місяць. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що ця ініціатива спрямована на підвищення рівня підтримки вчителів, котрі відіграють ключову роль у вихованні молодого покоління. “На виконання доручення президента ухвалюємо важливе рішення на […]

Німеччина потребує століття для відновлення військових запасів

Німеччина зіткнулася з серйозними проблемами у відновленні своїх військових запасів, що підтверджує новий звіт видання Der Spiegel. За наявними даними, ФРН знадобиться близько 100 років, щоб повернутися до рівня запасів 20-річної давності за нинішніх темпів оборонного виробництва. Експерти стверджують, що якщо темпи закупівель та виробництва в Німеччині збережуться на тому ж рівні, до якого досягли […]

Ізраїль звільнив 71 палестинця, яких затримали у Газі

Ізраїль звільнив 71 палестинця, затриманих під час операції в Газі, у тому числі 19 жінок. Вони були випущені через контрольно-пропускний пункт «Керем-Шалом». Причини цього рішення не надаються. У жовтні 2023 року ісламістське угруповання ХАМАС здійснило напад на Ізраїль, прорвавшись на його територію та завдаючи ракетних ударів, що призвели до масових втрат серед мирного населення. Під […]

Сербія спрямовує свої зусилля на вступ до Європейського союзу

Президент Сербії, Александар Вучич, заявив, що країна не має наміру приєднуватися до міжурядової організації БРІКС, оскільки спрямовує свої зусилля на вступ до Європейського союзу. Вучич відреагував на нещодавні коментарі експертки American Enterprise Institute щодо його зацікавленості в членстві в БРІКС, якщо він, як вони вважали, відмовиться від шляху до ЄС. Президент Сербії відхилив такі твердження, […]

Обсяги торгівлі криптовалютами знижуються

Обсяги торгівлі криптовалютами продовжують знижуватись, а ціни цифрових активів демонструють падіння. За даними аналітиків, різке скорочення активності трейдерів свідчить про послаблення ентузіазму інвесторів, що викликає занепокоєння щодо здатності ринку підтримувати поточну динаміку, повідомляє Cointelegraph. Згідно з даними CoinGecko, після досягнення річного максимуму на початку лютого, загальний обсяг торгівлі криптовалютами зменшився на 63%. Якщо у лютому […]