Демократія без виборів. Чи стане проведення голосування в Україні предметом спекуляцій на Заході

В США звернули увагу на рішення України не проводити вибори під час воєнного стану. Ситуацію там зрозуміли, але нагадали про необхідність збереження сильної демократії навіть в такий час. Фокус розбирався, як це відобразиться на подальших відносинах з союзниками

США з розумінням ставляться до рішення України не проводити вибори президента під час війни. Але, разом з тим, там наголошують в необхідності конституційного підходу до збереження сильної демократії у воєнний час. З такою заявою виступив представник Державного департаменту США Ведант Патель під час нещодавнього брифінгу.

За словами чиновника, десятки мільйонів громадян стали біженцями та тимчасово переміщеними особами, а майже 20% України знаходиться під окупацією. Патель також зазначив, що позиція президента Володимира Зеленського щодо непровдення виборів під час воєнного стану цілком відповідає Конституції.

Тема ймовірних президентських виборів в України набула розголосу разом з чутками про конфлікт оточення Зеленського з вищим військовим керівництвом. Ситуацію роздмухали одразу дві резонансні статті в авторитетних західних виданнях, про те що війна в Україні знаходиться у патовій ситуації, а сам президент не налаштований до компромісів

Примітно, що вперше про вибори 2024 року почали говорити представники Європейського Союзу. В травні президент Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Кокс заявив, що він наполягає на необхідності проведення виборів влади в Україні під час воєнного стану. Проблему їхньої організації та проведення має вирішувати саме українська влада.

Згодом на ці заклики відгукнулися й представники української влади. Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук запевнив, що Конституція України не забороняє проведення виборів під час дії воєнного стану. Цю заяву він зробив в інтервʼю парламентському телеканалу “Рада”.

Коли в Україні починаються вибори

Фокус розповідав, що в Україні вже повним ходом йде підготовка до виборів серед різних політичних сил. Виборчі штаби знаходяться в повній готовності, хоч політики і не проявляють публічної активності.

В Центральній виборчій комісії повідомляють, що не отримували жодної інформації про можливу підготовку до президентських виборів. Там нагадали, що повноваження президента не зупиняться в день проведення виборів, а згідно з законом, під час оголошення воєнного стану вони не проводяться.

Нагадаємо, згідно з чинним законодавством, вибори президента України призначаються не пізніше як за сто днів до дня голосування. Сам виборчий процес стартує за 90 днів до цієї дати. Рішення про проведення виборів приймає Верховна Рада, ухваливши відповідну постанову. Чергові вибори президента мають пройти 31 березня 2024 року, проте через воєнний стан, їх проведення неможливе. Щодо Верховної Ради, то нових парламентарів мали обирати 29 жовтня 2023 року. Вибори не відбулися з тієї ж причини.

Українські вибори та спекуляції на Заході

Тема виборів в Україні не була на порядку денному США. До того, після 2019 року у Вашингтоні намагаються зайвий раз оминати говорити про це з Києвом. Нагадаємо, українське керівництво потрапило до гучного політичного скандалу через тиск Дональда Трампа щодо родини Джо Байдена, тоді ще кандидата в президенти. Все це закінчилося процесом імпічменту для Трампа. Варто зауважити, що свою заяву Патель зробив не особисто від себе, а у відповідь на поставлене журналістом запитання.

На думку експерта з політичних питань Українського інституту майбутнього Ігоря Попова, заяву Пателя варто розглядати як певну завуальовану відповідь республіканцям з табору трампістів, так звана група MAGA.

“Йдеться про закиди, мовляв, адміністрація Байдена допомагає Україні, а там не збираються проводити законні вибори, що мають відбутися в строк. При цьому ситуацію розхитували б в будь-якому випадку – провели б ми вибори, вони б сказали, що ці вибори незаконні та не мають нічого спільного з демократичними виборами, якщо не проведемо – то говоритиму, про зловживання під час їхнього проведення. Я думаю, що цю заяву варто розглядати саме під таким кутом. Зараз на Заході політики активізуються на цій темі, ми вже чули щось подібне від Рамасвамі та Сійярто, далі ця карта буде розігруватися ще більше, окремі політики будуть спекулювати. Можна стовідсотково прогнозувати, що РФ візьметься за тему виборів в Україні, а після проведення своїх, у березні, ще більше підсилить пропагандистську роботу”, — пояснює він Фокусу.

За словами політолога Олексія Кошеля, ймовірність того, що вибори будуть проведені залишається. Так, президент заявив, що зараз вони не на часі, але не було зроблено відповідних звернень до Конституційного суду щодо тлумачення цих норм. Може виникнути прецедент, що до майбутніх виборів виникнуть запитання щодо їхньої законності та легітимності обраної влади.

Разом з тим, політологи впевнені, що на Заході вже сформувалася своєрідна політична коаліція, що підтримує рішення не проводити вибори в Україні під час воєнного стану. Ця заява Держдепу гарна тим, що засвідчує консенсус від міжнародних партнерів України щодо проведення виборів під час війни. До внутрішнього українського консенсусу про неправильність проведення виборів додалася ще й міжнародна підтримка та розуміння ситуації.

Слова представника Держдепу повністю повторюють те, що говорило нещодавно МЗС Німеччини. Ніхто не збирається розбиратися в тонкощах та конструкціях українського законодавства, тому проведення виборів – це особиста справа України. Наші партнери спокійно приймуть проведемо ми вибори чи ні, але щодо збереження демократичного курсу нам не дадуть спокою.

“Заява Держдепу досить показова, з однієї сторони вони говорять, що приймуть будь-яке рішення щодо проведення виборів в Україні, а з іншого нагадують в необхідності збереження демократичного курсу. Йдеться про збереження свободи слова в країні, діяльності політичних партій та опозиції, зупинку незрозумілих переслідувань міських голів. До речі, про це ж йдеться і в висновку Європейської комісії щодо початку переговорів про вступ України у ЄС”, — говорить Фокусу Кошель.

Хто підписуватиме договір з Росією

Директор соціологічної служби “Український барометр” Віктор Небоженко пояснює увагу Держдепу до ймовірності проведення виборів в Україні, саме виборами президента в США. На його думку, адміністрації Байдена потрібно отримати результат по Україні та Ізраїлю ще до початку виборчої кампанії.

“Є ймовірність, що Вашингтон думає, хто буде підписувати домовленості з Росією, які вочевидь будуть на незручних умовах для України. США мають розуміти, хто буде цією людиною в Україні та які наслідки можна спрогнозувати”, — говорить він Фокусу.

“У нас три політично різні України – в окупації, в еміграції та в зоні бойових дій. Питання як організувати виборчий процес та голосування не вирішено. Якщо влада піде на електронне голосування, то це стане першим кроком до побудови путінського режиму в Україні”, — резюмує Небоженко.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Молдова засновує Офіс із питань євроінтеграції

Уряд Молдови прийняв стратегічне рішення щодо швидкої та ефективної інтеграції країни до Європейського Союзу, затвердивши створення нової ключової структури – Офісу з питань європейської інтеграції. Заснований в середу, цей офіс буде відповідальний за координацію процесів вступу Молдови до ЄС на внутрішньому рівні. Офіс буде під керівництвом віцепрем’єра, міністра закордонних справ та європейської інтеграції Молдови, Ніку […]

Зеленський на селекторній нараді обсудив ситуацію на польському кордоні

Володимир Зеленський розповів, що Україна визначила свої наступні кроки щодо ситуації на кордоні з Польщею. Президент повідомив, що під час селектора обговорив питання блокування польсько-українського кордону з урядовцями – віцепрем’єркою Ольгою Стефанішиною, міністрами Дмитром Кулебою, Олександром Кубраковим та Миколою Сольським. Детально розібрали ситуацію та визначили наші наступні кроки. Вони будуть дуже швидко, – сказав президент. […]

Україна підписала безпекові угоди з ЄС, Естонією та Литвою на Саміті Європейського Союзу

Під час Саміту лідерів ЄС Україна уклала безпекові угоди з Євросоюзом, а також з Естонією та Литвою. Цю інформацію повідомили з трансляції на сайті Європейської комісії. Угода з ЄС складається з двох основних розділів, кожен з яких містить дев’ять пунктів щодо безпекових гарантій. Перший розділ стосується довгострокової оборонної допомоги, а другий — майбутнього України в […]

Брэдли Купер и Джиджи Хадид: страсти накаляются

Инсайдер рассказывает о том, что привлекает актера к модели в их новых отношениях. Роман Брэдли Купера и Джиджи Хадид  По информации Page Six, роман между голливудским актером Брэдли Купером (48 лет) и моделью палестинского происхождения Джиджи Хадид (28 лет) развивается довольно быстро. Один из источников близких к паре назвал их отношения “на стероидах”. Впервые их […]

Зеленський сьогодні також підписав оборонну угоду з Ісландією

Президент України Володимир Зеленський уклав другу оборонну угоду за один день, цього разу з Ісландією. Угода передбачає щорічну підтримку України з боку Ісландії у розмірі не менше 4 млрд ісландських крон (майже 30 млн доларів) протягом 2024-2028 років. Ісландія зобов’язується продовжувати транспортувати в Україну військові вантажі та обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками. […]

Німецький бізнес занепокоєний поверненням Трампа

Німецькі бізнесмени та економісти висловлюють побоювання, що повернення Дональда Трампа на пост президента США може призвести до нової торговельної війни між США та Євросоюзом. Як передає Deutsche Welle, Трамп заявляв про плани запровадити мита на європейську продукцію, що може суттєво ускладнити зовнішню торгівлю для ЄС. Економіст Commerzbank Йорг Кремер зазначає, що підвищення мит зробить німецькі […]

Китай запровадив санкції проти американського виробника безпілотників Skydio

Китай оголосив про введення санкцій проти компанії Skydio, одного з провідних американських виробників безпілотників, відомого своїми дронами, які використовуються, зокрема, в Україні. Це рішення стало відповіддю на дії США в контексті геополітичних напруженостей між двома країнами, що посилилися в останні роки. Через ці обмеження компанія зіткнулася з кризою в ланцюжку поставок. Пекін заборонив своїм компаніям […]

Лукашенко пригрозив війною Росії у випадку спроби приєднання Білорусі

Білоруський лідер Олександр Лукашенко відкрито попередив Росію про наслідки будь-яких спроб приєднати Білорусь до свого складу, заявивши, що такий сценарій призведе до війни. В інтерв’ю російському виданню “Известия” Лукашенко підкреслив, що підхід “вступайте до складу Росії” є неприйнятним і неможливим. “Це не Середньовіччя, коли захопив територію, збирав податки — і порядок. Світ змінився”, — зазначив […]