Чотири екзистенційні виклики для України зійшлися в одній точці – Андрій Миселюк

Кінець цього року для України став точкою біфуркації – зійшлися потреби відповісти відразу на декілька ключових викликів.

Перший із цих викликів чітко і талановито визначив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй глибокій, дійсно проривній статті в Economist.

Виклик полягає у тому, що розпочатий п’ять місяців тому наступ із метою відвоювати якщо не всі, то хоча б дуже значні окуповані українські території, своїх цілей, на превеликий жаль, не досягнув. І на полях боїв із-за паритету можливостей обох сторін склалася патова ситуація, коли ані Україна, ані Росія не зможе досягти швидких істотних успіхів. Іншими словами, військові дії перейшли у формат позиційної війни.

За тиждень, що минув з виходу статті Залужного її уважно прочитали і проаналізували багато фахових військових спеціалістів. Важливим у акцентованому Залужним виклику довгої позиційної війни є два моменти. По-перше, головнокомандувач ЗСУ об’єктивно зафіксував очевидну реальність, яка склалась під кінець цього року на полях війни з російським агресором. Це, безумовно, правильно. І набагато продуктивніше, ніж закривати очі на цю реальність та робити вигляд, що

а) наша армія швидко та масштабно звільняє всі окуповані з 2014 року українських територій і

б) це просування має всі шанси вже у найближчому майбутньому привести до звільнення всіх цих територій.

По-друге, комплексний фаховий аналіз головнокомандуючого ЗСУ – це жодним чином не панічні настрої поразки у стилі «всьопропало». Навпаки, навіть назва його статті «Сучасна позиційна війна та ЯК У НІЙ ПЕРЕМОГТИ» говорить про націленість автора на пошук дієвих та реалістичних засобів ПЕРЕМОГИ у тій складній ситації, яка склалася на полі бою.

«Для виходу з позиційної форми на нинішньому етапі ведення війни насамперед необхідно: завоювання переваги у повітрі; подолання глибокоешелонованої системи мінно-вибухових загороджень; підвищення ефективності контрбатарейної та радіоелектронної боротьби; створення та підготовка необхідних резервів.

Слід узяти до уваги те, що суттєву роль у виході з позиційної форми ведення війни відіграє повсюдне використання у військовій справі інформаційних технологій та раціональна організація логістичного забезпечення.

Необхідність уникнення переходу від позиційної форми до маневреної зумовлює потребу в пошуку нових та нетривіальних підходів до подолання військового паритету з противником», – пише генерал Залужний.

Другий виклик полягає у тому, що довго існуючий баланс між розділом компетенцій цивільного та військового керівництва у діяльності по забезпеченню ефективного спротиву російській агресії бкв порушений.

Як правильно констатує Бі-Бі-Сі, «за півтора року великої війни в Україні сформувалася унікальна модель, коли одна надпопулярна людина – президент Володимир Зеленський – займався просуванням інтересів своєї держави на різноманітних міжнародних майданчиках, забезпечував їй підтримку цивілізованого світу і домовлявся про допомогу від іноземних партнерів, а інша надпопулярна людина – Валерій Залужний – воював, знищував окупантів і звільняв українські землі».

Тепер ця дійсно ефективна та продуктивна модель, на превеликий жаль, порушена. Й порушена вона була діями президента Зеленського та його оточення. Так, чиновник президентської канцелярії (офісу президента) Ігор Жовква дозволив собі критично оцінити у публічному виступі сам факт публікації статті головкому ЗСУ та її зміст.

У той же час і сам Зеленський публічно коментуючи статтю Валерія Залужного для The Economist про те, що справи на фронті зайшли в глухий кут, Зеленський заявив, що, на його думку, ситуація не є патовою.

Але набагато важливіше те, що тиждень тому, 3 листопада, президент Зеленський своїм указом в обхід главкома ЗСУ і без подання Валерія Залужного звільнив з посади головнокомандувача Сил спеціальних операцій Віктора Хоренка, замінивши його на офіцера Сергія Лупанчука.

Свідченням того, що ситуація у взаєминах між керівництвом держави і ЗСУ продовжує залишатися напруженою, став пост депутата Верховної Ради від Блоку Петра Порошенко Володимира Ар’єва. Який три дні тому написав у Фейсбуці, що, за його даними, міністр оборони Рустем Умєров вніс подання про відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. У соцмережах виникла паніка. Не пройшло і години, як Ар’єв зніс опублікований ним пост – мовляв, інформація про відставку Залужного не підверджується. Ця ситуація знову звернула увагу суспільства на ситуацію навколо главкома ЗСУ.

Третій виклик – необхідність Україні перейти на «військові рейки». Через 20 місяців після початку Росією повномасштабної війни наша економіка досі не перейшла на «військові рейки». У той час як історія попередніх двох світових війн переконливо доводить, що такий крок –  обов’язкова умова для перемоги.

І, нарешті, четвертий виклик – відсутність затвердженої допомоги нашій країні від США, ключового союзника у відбитті російської агресії. Ще з вересня у Конгресі США продовжується гостре протистояння між прихильниками та противниками надання такої допомоги. Її жертвою навіть став спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті ­–Палата представників Конгресу США вперше у своїй історії відправила спікера у відставку.  Після чого новий спікер Палати представників США із Республіканської партії Майк Джонсон вирішив відкласти питання допомоги нашій країні «у довгий ящик». І підтримав ініціативу про розділення допомоги Ізраїлю від допомоги США нашій країні та Тайваню.

Але демократи у Сенаті США, які послідовно підтримували заклик президента Байдена до наданя допомогі Україні, Ізраїлеві та Тайваню у одному пакеті 7 листопада заблокували спроби республіканців швидко схвалити законопроект про надання надзвичайної допомоги окремо Ізраїлю без передбачених коштів для України.

Протистояння продовжується…

У «сухому залишку» маємо те, що пакети допомоги нашій країні від США суттєво зменшилися у розмірах. «Ми продовжимо передавати пакети, вони просто стають меншими. Тож ми дуже просимо Конгрес ухвалити запит із додатковими асигнуваннями, який надіслав президент, аби ми могли надалі задовольняти потреби України на полі бою», – заявила заступниця речника міністерства оборони США Сабріна Сінгх.

Таким чином, важливо констатувати наступне: ситуація навколо продовження успішного спротиву російській агресії й поверненню окупованих територій станом на середину листопада дійсно є серйозною. Але вона, на щастя не є ані гостро критичною, ані безвихідною.

Ці чотири виклики на то і є викликами, а не безвихідними ситуаціями, щоб давати на них ефективні відповіді. І як доводить новітня українська історія успішного відбиття російської агресії й перемог над таким небезпечним ворогом як Росія, наше суспільство разом із ЗСУ здатні швидко консолідуватися, діяти сміливо та мудро й перемагати. 

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Директорку конкурсу краси в Нікарагуа обвинувачують у використанні учасниць для замаху на повалення уряду

Директорка конкурсу краси, що використовує учасниць для політичних метиць, може стати героєм нового сюжету “Міс Конгеніальність 3”. Однак, за словами уряду Нікарагуа, така історія розгортається в реальності, де звинувачення в фальсифікації конкурсу призвело до спроби затримати директорку конкурсу “Міс Нікарагуа” Карен Челеберті. У центрі конфлікту – участь королев краси, які виступають проти авторитарного президента Даніеля […]

Путін призначає родичів на ключові посади в оборонному відомстві Росії

За даними аналітиків, глава Кремля, Володимир Путін, все частіше призначає економістів на керівні посади в Міністерстві оборони з метою удосконалення оборонно-промислової бази Росії. Аналіз Інституту вивчення війни (ISW), який був опублікований 17 червня, вказує на те, що Путін відсторонив чотирьох заступників міністра оборони і на їхні місця призначив “близьку родичку” Ганну Цивілєву та Павла Фрадкова, […]

Депутат “Слуги народу” Олександр Бакумов купив e 2023 році державні облігації на 11 мільонів гривень та автомобіль BMW

Депутат Верховної Ради від фракції “Слуга народу” Олександр Бакумов оголосив про значні зміни у своєму майновому стані, зокрема, про покупку автомобіля та державних облігацій. Згідно з повідомленням у реєстрі декларацій, 28 березня Бакумов придбав державні облігації на суму 11 002 535 гривень. Це вказує на його інвестиційний інтерес у фінансові інструменти та може слугувати засобом […]

Україна вимагає від ZDF пояснень щодо репортажу з окупованого Маріуполя

Міністерство закордонних справ України звернулося до німецького телеканалу ZDF з вимогою надати пояснення після візиту їхнього журналіста до окупованого міста Маріуполь та розповіді про тамтешній стан справ. За словами речника МЗС України Олега Ніколенка, візит керівника московського бюро ZDF до окупованого Маріуполя без згоди України є порушенням українського законодавства, а спотворення реальності не може бути […]

Як Кремль реагує на втрату територій

Український наступ на Курську область викликав серйозні сумніви щодо здатності Росії захищати свої кордони та ставить під питання реальність “червоних ліній”, які неодноразово озвучувалися Кремлем. Ці події стали об’єктом широкої уваги з боку міжнародних аналітиків і політиків, зокрема The Wall Street Journal, яке підняло питання про справжній стан російського військового потенціалу та політичної стабільності. За […]

Кандидат у віцепрезиденти США Венс про Путіна і перспективи діалогу з Росією

Кандидат у віцепрезиденти США від Республіканської партії Джей Ди Венс висловив свої думки щодо президента Росії Володимира Путіна та можливостей майбутнього діалогу з Москвою. У нещодавньому інтерв’ю Венс акцентував, що Сполучені Штати повинні бути відкритими до обговорень з Росією, навіть незважаючи на поточні напруженість і конфлікти. «Ну, я вважаю, що він явно опонент. Він конкурент. […]

Коаліція Орбана у Європарламенті: що це означає для України?

На фоні нових політичних реалій у Європейському парламенті, формування “коаліції Орбана” стає важливою подією для міжнародної політики. Цей альянс, до якого увійшли угорський прем’єр Віктор Орбан, французька опозиційна діячка Марін Ле Пен та інші політичні сили, що мають проросійські настрої, викликає занепокоєння щодо майбутньої підтримки України з боку Європейського Союзу. Аналізуємо, які загрози можуть виникнути […]

У Чехії оцінили поточні загрози безпеці як найсерйозніші з часів Другої світової війни

Директор інформаційної служби безпеки Чехії (BIS) Міхал Коуделка заявив, що сучасна ситуація з безпекою у світі є найсерйознішою з часів Другої світової війни. “Те, що роблять російські воїни в Україні чи палестинські терористи в Ізраїлі, можливо, вони безжалісно могли б робити і в нас”, – зазначив Коуделка після зустрічі з президентом Петром Павлом у штабі […]