Чотири екзистенційні виклики для України зійшлися в одній точці – Андрій Миселюк

Кінець цього року для України став точкою біфуркації – зійшлися потреби відповісти відразу на декілька ключових викликів.

Перший із цих викликів чітко і талановито визначив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй глибокій, дійсно проривній статті в Economist.

Виклик полягає у тому, що розпочатий п’ять місяців тому наступ із метою відвоювати якщо не всі, то хоча б дуже значні окуповані українські території, своїх цілей, на превеликий жаль, не досягнув. І на полях боїв із-за паритету можливостей обох сторін склалася патова ситуація, коли ані Україна, ані Росія не зможе досягти швидких істотних успіхів. Іншими словами, військові дії перейшли у формат позиційної війни.

За тиждень, що минув з виходу статті Залужного її уважно прочитали і проаналізували багато фахових військових спеціалістів. Важливим у акцентованому Залужним виклику довгої позиційної війни є два моменти. По-перше, головнокомандувач ЗСУ об’єктивно зафіксував очевидну реальність, яка склалась під кінець цього року на полях війни з російським агресором. Це, безумовно, правильно. І набагато продуктивніше, ніж закривати очі на цю реальність та робити вигляд, що

а) наша армія швидко та масштабно звільняє всі окуповані з 2014 року українських територій і

б) це просування має всі шанси вже у найближчому майбутньому привести до звільнення всіх цих територій.

По-друге, комплексний фаховий аналіз головнокомандуючого ЗСУ – це жодним чином не панічні настрої поразки у стилі «всьопропало». Навпаки, навіть назва його статті «Сучасна позиційна війна та ЯК У НІЙ ПЕРЕМОГТИ» говорить про націленість автора на пошук дієвих та реалістичних засобів ПЕРЕМОГИ у тій складній ситації, яка склалася на полі бою.

«Для виходу з позиційної форми на нинішньому етапі ведення війни насамперед необхідно: завоювання переваги у повітрі; подолання глибокоешелонованої системи мінно-вибухових загороджень; підвищення ефективності контрбатарейної та радіоелектронної боротьби; створення та підготовка необхідних резервів.

Слід узяти до уваги те, що суттєву роль у виході з позиційної форми ведення війни відіграє повсюдне використання у військовій справі інформаційних технологій та раціональна організація логістичного забезпечення.

Необхідність уникнення переходу від позиційної форми до маневреної зумовлює потребу в пошуку нових та нетривіальних підходів до подолання військового паритету з противником», – пише генерал Залужний.

Другий виклик полягає у тому, що довго існуючий баланс між розділом компетенцій цивільного та військового керівництва у діяльності по забезпеченню ефективного спротиву російській агресії бкв порушений.

Як правильно констатує Бі-Бі-Сі, «за півтора року великої війни в Україні сформувалася унікальна модель, коли одна надпопулярна людина – президент Володимир Зеленський – займався просуванням інтересів своєї держави на різноманітних міжнародних майданчиках, забезпечував їй підтримку цивілізованого світу і домовлявся про допомогу від іноземних партнерів, а інша надпопулярна людина – Валерій Залужний – воював, знищував окупантів і звільняв українські землі».

Тепер ця дійсно ефективна та продуктивна модель, на превеликий жаль, порушена. Й порушена вона була діями президента Зеленського та його оточення. Так, чиновник президентської канцелярії (офісу президента) Ігор Жовква дозволив собі критично оцінити у публічному виступі сам факт публікації статті головкому ЗСУ та її зміст.

У той же час і сам Зеленський публічно коментуючи статтю Валерія Залужного для The Economist про те, що справи на фронті зайшли в глухий кут, Зеленський заявив, що, на його думку, ситуація не є патовою.

Але набагато важливіше те, що тиждень тому, 3 листопада, президент Зеленський своїм указом в обхід главкома ЗСУ і без подання Валерія Залужного звільнив з посади головнокомандувача Сил спеціальних операцій Віктора Хоренка, замінивши його на офіцера Сергія Лупанчука.

Свідченням того, що ситуація у взаєминах між керівництвом держави і ЗСУ продовжує залишатися напруженою, став пост депутата Верховної Ради від Блоку Петра Порошенко Володимира Ар’єва. Який три дні тому написав у Фейсбуці, що, за його даними, міністр оборони Рустем Умєров вніс подання про відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. У соцмережах виникла паніка. Не пройшло і години, як Ар’єв зніс опублікований ним пост – мовляв, інформація про відставку Залужного не підверджується. Ця ситуація знову звернула увагу суспільства на ситуацію навколо главкома ЗСУ.

Третій виклик – необхідність Україні перейти на «військові рейки». Через 20 місяців після початку Росією повномасштабної війни наша економіка досі не перейшла на «військові рейки». У той час як історія попередніх двох світових війн переконливо доводить, що такий крок –  обов’язкова умова для перемоги.

І, нарешті, четвертий виклик – відсутність затвердженої допомоги нашій країні від США, ключового союзника у відбитті російської агресії. Ще з вересня у Конгресі США продовжується гостре протистояння між прихильниками та противниками надання такої допомоги. Її жертвою навіть став спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті ­–Палата представників Конгресу США вперше у своїй історії відправила спікера у відставку.  Після чого новий спікер Палати представників США із Республіканської партії Майк Джонсон вирішив відкласти питання допомоги нашій країні «у довгий ящик». І підтримав ініціативу про розділення допомоги Ізраїлю від допомоги США нашій країні та Тайваню.

Але демократи у Сенаті США, які послідовно підтримували заклик президента Байдена до наданя допомогі Україні, Ізраїлеві та Тайваню у одному пакеті 7 листопада заблокували спроби республіканців швидко схвалити законопроект про надання надзвичайної допомоги окремо Ізраїлю без передбачених коштів для України.

Протистояння продовжується…

У «сухому залишку» маємо те, що пакети допомоги нашій країні від США суттєво зменшилися у розмірах. «Ми продовжимо передавати пакети, вони просто стають меншими. Тож ми дуже просимо Конгрес ухвалити запит із додатковими асигнуваннями, який надіслав президент, аби ми могли надалі задовольняти потреби України на полі бою», – заявила заступниця речника міністерства оборони США Сабріна Сінгх.

Таким чином, важливо констатувати наступне: ситуація навколо продовження успішного спротиву російській агресії й поверненню окупованих територій станом на середину листопада дійсно є серйозною. Але вона, на щастя не є ані гостро критичною, ані безвихідною.

Ці чотири виклики на то і є викликами, а не безвихідними ситуаціями, щоб давати на них ефективні відповіді. І як доводить новітня українська історія успішного відбиття російської агресії й перемог над таким небезпечним ворогом як Росія, наше суспільство разом із ЗСУ здатні швидко консолідуватися, діяти сміливо та мудро й перемагати. 

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Представник Китаю Лі Хуей розпочав своє дипломатичне турне

Лі Хуей, представник Китаю, сьогодні прибув до Москви і заявив, що переговори – єдиний спосіб покласти край бойовим діям в Україні. Китайський дипломат зустрівся із заступником міністра закордонних справ РФ Михайлом Галузіним. Китай готовий продовжувати свої зусилля зі сприяння мирним переговорам, здійсненню човникової дипломатії, посередництву та досягненню консенсусу між Росією, Україною та іншими відповідними сторонами, […]

Ферментована їжа може бути ключовим фактором у зміні розміру людського мозку, стверджують вчені

Нещодавні наукові відкриття привертають увагу до інтригуючої гіпотези про те, що споживання ферментованих продуктів може мати суттєвий вплив на розвиток людського мозку. Ця теорія, відома як “гіпотеза зовнішньої ферментації”, розглядає можливість, що наші далекі предки отримували поживні речовини та енергію з продуктів, які піддавалися бактеріальному розкладанню поза їхнім організмом. Це відрізняється від внутрішнього процесу ферментації, […]

Німецькі політики закликають знизити грошову допомогу українцям, які проживають у країні

Згідно з останніми даними з німецького видання Bild, в Німеччині піднялася дискусія щодо призначення соціальної допомоги іноземцям, зокрема українцям, які знаходяться в країні. Окремі політики висловили погляди на те, що українцям слід забрати цивільну допомогу (Bürgergeld) у розмірі 563 євро і перевести її на допомогу для біженців у розмірі 460 євро. До цього закликали депутат […]

Відсутність заходів щодо оподаткування надходжень на картку фізичної особи в національній стратегії доходів України: роз’яснення Мінфіну

Міністерство фінансів України відреагувало на повідомлення про запровадження податку на перекази з картки на картку, стверджуючи, що відповідна інформація не відображена в тексті Національної стратегії доходів. Зазначається, що в розділі 4.3.1, який стосується реформи спрощеної системи оподаткування, вказано, що всі доходи фізичних осіб, отримані поза межами підприємницької діяльності, підлягатимуть оподаткуванню за загальною ставкою податку на […]

З 1 січня 2024 року вступить в дію процес купівлі-продажу землі для юридичних осіб

Зміни до другого етапу земельної реформи не буде – заявив міністр аграрної політики та продовольства України, Микола Сольський. З 1 січня набуде чинності запланований земельний ринок для юридичних осіб. Міністр підкреслив, що ніяких змін не передбачено, і зазначив, що війна, навпаки, мотивує реформи прискорювати, а не уповільнювати. “З нового року у нас розпочинається новий етап […]

У Молдові оголосили дату парламентських виборів 2025 року

Парламент Молдови визначив дату наступних виборів до законодавчого органу. Згідно з рішенням, чергові парламентські вибори у країні відбудуться 28 вересня 2025 року. Про це повідомили місцеві ЗМІ з посиланням на трансляцію пленарного засідання законодавчого органу. Рішення було ухвалено в ході голосування, у якому взяли участь народні депутати Молдови. За проведення виборів саме в цю дату […]

Астронавти NASA повернулися після дев’ятимісячної затримки на МКС

Двоє астронавтів NASA, які через технічну несправність космічного корабля змушені були затриматися на Міжнародній космічній станції (МКС) майже на дев’ять місяців замість запланованих десяти днів, успішно повернулися на Землю. Космічний корабель Crew Dragon з екіпажем, до складу якого входили Суніта Вільямс і Баррі Вілмор, здійснив посадку в Мексиканській затоці, приблизно за 80 км від узбережжя […]

Історична угода: Україна і Рада Європи створюють спецтрибунал для суду над агресорами

У Страсбурзі Президент України Володимир Зеленський і генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе підписали історичну угоду про створення Спеціального трибуналу для розслідування злочинів агресії проти України. Подія відбулася 25 червня в рамках офіційної трансляції на Youtube-каналі Ради Європи. Як зазначив Берсе, це перший у своєму роді міжнародний трибунал, який матиме чіткий статус міждержавного органу, а […]