Чотири екзистенційні виклики для України зійшлися в одній точці – Андрій Миселюк

Кінець цього року для України став точкою біфуркації – зійшлися потреби відповісти відразу на декілька ключових викликів.

Перший із цих викликів чітко і талановито визначив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у своїй глибокій, дійсно проривній статті в Economist.

Виклик полягає у тому, що розпочатий п’ять місяців тому наступ із метою відвоювати якщо не всі, то хоча б дуже значні окуповані українські території, своїх цілей, на превеликий жаль, не досягнув. І на полях боїв із-за паритету можливостей обох сторін склалася патова ситуація, коли ані Україна, ані Росія не зможе досягти швидких істотних успіхів. Іншими словами, військові дії перейшли у формат позиційної війни.

За тиждень, що минув з виходу статті Залужного її уважно прочитали і проаналізували багато фахових військових спеціалістів. Важливим у акцентованому Залужним виклику довгої позиційної війни є два моменти. По-перше, головнокомандувач ЗСУ об’єктивно зафіксував очевидну реальність, яка склалась під кінець цього року на полях війни з російським агресором. Це, безумовно, правильно. І набагато продуктивніше, ніж закривати очі на цю реальність та робити вигляд, що

а) наша армія швидко та масштабно звільняє всі окуповані з 2014 року українських територій і

б) це просування має всі шанси вже у найближчому майбутньому привести до звільнення всіх цих територій.

По-друге, комплексний фаховий аналіз головнокомандуючого ЗСУ – це жодним чином не панічні настрої поразки у стилі «всьопропало». Навпаки, навіть назва його статті «Сучасна позиційна війна та ЯК У НІЙ ПЕРЕМОГТИ» говорить про націленість автора на пошук дієвих та реалістичних засобів ПЕРЕМОГИ у тій складній ситації, яка склалася на полі бою.

«Для виходу з позиційної форми на нинішньому етапі ведення війни насамперед необхідно: завоювання переваги у повітрі; подолання глибокоешелонованої системи мінно-вибухових загороджень; підвищення ефективності контрбатарейної та радіоелектронної боротьби; створення та підготовка необхідних резервів.

Слід узяти до уваги те, що суттєву роль у виході з позиційної форми ведення війни відіграє повсюдне використання у військовій справі інформаційних технологій та раціональна організація логістичного забезпечення.

Необхідність уникнення переходу від позиційної форми до маневреної зумовлює потребу в пошуку нових та нетривіальних підходів до подолання військового паритету з противником», – пише генерал Залужний.

Другий виклик полягає у тому, що довго існуючий баланс між розділом компетенцій цивільного та військового керівництва у діяльності по забезпеченню ефективного спротиву російській агресії бкв порушений.

Як правильно констатує Бі-Бі-Сі, «за півтора року великої війни в Україні сформувалася унікальна модель, коли одна надпопулярна людина – президент Володимир Зеленський – займався просуванням інтересів своєї держави на різноманітних міжнародних майданчиках, забезпечував їй підтримку цивілізованого світу і домовлявся про допомогу від іноземних партнерів, а інша надпопулярна людина – Валерій Залужний – воював, знищував окупантів і звільняв українські землі».

Тепер ця дійсно ефективна та продуктивна модель, на превеликий жаль, порушена. Й порушена вона була діями президента Зеленського та його оточення. Так, чиновник президентської канцелярії (офісу президента) Ігор Жовква дозволив собі критично оцінити у публічному виступі сам факт публікації статті головкому ЗСУ та її зміст.

У той же час і сам Зеленський публічно коментуючи статтю Валерія Залужного для The Economist про те, що справи на фронті зайшли в глухий кут, Зеленський заявив, що, на його думку, ситуація не є патовою.

Але набагато важливіше те, що тиждень тому, 3 листопада, президент Зеленський своїм указом в обхід главкома ЗСУ і без подання Валерія Залужного звільнив з посади головнокомандувача Сил спеціальних операцій Віктора Хоренка, замінивши його на офіцера Сергія Лупанчука.

Свідченням того, що ситуація у взаєминах між керівництвом держави і ЗСУ продовжує залишатися напруженою, став пост депутата Верховної Ради від Блоку Петра Порошенко Володимира Ар’єва. Який три дні тому написав у Фейсбуці, що, за його даними, міністр оборони Рустем Умєров вніс подання про відставку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. У соцмережах виникла паніка. Не пройшло і години, як Ар’єв зніс опублікований ним пост – мовляв, інформація про відставку Залужного не підверджується. Ця ситуація знову звернула увагу суспільства на ситуацію навколо главкома ЗСУ.

Третій виклик – необхідність Україні перейти на «військові рейки». Через 20 місяців після початку Росією повномасштабної війни наша економіка досі не перейшла на «військові рейки». У той час як історія попередніх двох світових війн переконливо доводить, що такий крок –  обов’язкова умова для перемоги.

І, нарешті, четвертий виклик – відсутність затвердженої допомоги нашій країні від США, ключового союзника у відбитті російської агресії. Ще з вересня у Конгресі США продовжується гостре протистояння між прихильниками та противниками надання такої допомоги. Її жертвою навіть став спікер Палати представників республіканець Кевін Маккарті ­–Палата представників Конгресу США вперше у своїй історії відправила спікера у відставку.  Після чого новий спікер Палати представників США із Республіканської партії Майк Джонсон вирішив відкласти питання допомоги нашій країні «у довгий ящик». І підтримав ініціативу про розділення допомоги Ізраїлю від допомоги США нашій країні та Тайваню.

Але демократи у Сенаті США, які послідовно підтримували заклик президента Байдена до наданя допомогі Україні, Ізраїлеві та Тайваню у одному пакеті 7 листопада заблокували спроби республіканців швидко схвалити законопроект про надання надзвичайної допомоги окремо Ізраїлю без передбачених коштів для України.

Протистояння продовжується…

У «сухому залишку» маємо те, що пакети допомоги нашій країні від США суттєво зменшилися у розмірах. «Ми продовжимо передавати пакети, вони просто стають меншими. Тож ми дуже просимо Конгрес ухвалити запит із додатковими асигнуваннями, який надіслав президент, аби ми могли надалі задовольняти потреби України на полі бою», – заявила заступниця речника міністерства оборони США Сабріна Сінгх.

Таким чином, важливо констатувати наступне: ситуація навколо продовження успішного спротиву російській агресії й поверненню окупованих територій станом на середину листопада дійсно є серйозною. Але вона, на щастя не є ані гостро критичною, ані безвихідною.

Ці чотири виклики на то і є викликами, а не безвихідними ситуаціями, щоб давати на них ефективні відповіді. І як доводить новітня українська історія успішного відбиття російської агресії й перемог над таким небезпечним ворогом як Росія, наше суспільство разом із ЗСУ здатні швидко консолідуватися, діяти сміливо та мудро й перемагати. 

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Зеленський закликав Європу до рішучих дій

Президент України Володимир Зеленський, виступаючи на п’ятому саміті Європейської політичної спільноти в Будапешті, заявив про актуальність концепції “мир через силу” для досягнення стабільності в Європі та стримування агресії Росії. Зеленський підкреслив, що Україні потрібна не підтримка Будапештв, а конкретна військова допомога. “Ми захищаємося не від російських слів, а від російських нападів. Тому нам потрібна достатня […]

Трамп, якщо повернеться, залишить Україну без грошей, – екс-глава ЦРУ

Якщо Дональд Трамп знову стане президентом, то він різко скоротить фінансування військової допомоги Україні. З таким попередженням в ефірі бельгійського телебачення виступив екс-директор ЦРУ Джон Бреннан, передає Daily Mail. Крім того, у разі повернення до влади Трамп може наказати співробітникам американської розвідки припинити допомагати своїм київським колегам. І все це буде сприйнято Володимиром Путіним як […]

Прикордонники зупинили групу ухилянтів, які намагалися перетнути Тису на надувному човні

Прикордонники зупинили групу ухилянтів, які планували перетнути Тису на надувному човні за до 10 тисяч доларів. Це стало відомо через Telegram-канал Державної прикордонної служби України (ДПСУ). За словами ДПСУ, п’ятеро ухилянтів прорвали прикордонний паркан і направлялись до річки Тиси на гумовому човні з метою потрапити до Угорщини, однак їх затримали за 150 метрів від берега. […]

Заарештовано виконувача обов’язків начальника КП «Київський метрополітен» Віктора Вигівського

Київський метрополітен потрапив у новий скандал, коли виконувача обов’язків начальника КП «Київський метрополітен», Віктора Вигівського, відправили під цілодобовий домашній арешт. Причина – серйозні порушення, що призвели до підтоплення важливих тунелів на ділянці між станціями «Деміївська» та «Либідська». Суддя, що розглядав справу, задовольнив клопотання прокурорів Подільської окружної прокуратури м.Києва, обравши для Вигівського запобіжний захід у вигляді […]

OnlyFans оштрафовано на мільйон фунтів у Великій Британії за порушення вікових обмежень

Платформа контенту для дорослих OnlyFans отримала штраф у розмірі одного мільйона фунтів стерлінгів від регулятора Великої Британії за ненадання точної інформації про заходи щодо обмеження віку своїх користувачів. Це рішення стало наслідком виявленої помилки у системі, що використовувалась для перевірки віку користувачів платформи. У 2023 році OnlyFans повідомила регулятора Великої Британії і Північної Ірландії, що […]

Таунхаус із “Сам удома 2” у Нью-Йорку продається за $6,7 млн.

На Мангеттені виставлено на продаж п’ятиповерховий таунхаус, який став відомим завдяки фільму “Сам удома 2: Загублений у Нью-Йорку”, де головний герой, виконаний Маколеєм Калкіном, відстоював свій будинок від “липких бандитів”. Ця розкошна нерухомість продається за вражаючу суму в $6,7 млн. Розташований на Верхньому Вест-Сайді за адресою 51 West 95th St., будинок має чотири спальні та […]

Хусити запроваджують загальну мобілізацію для приєднання до військових операцій у Секторі Газа

Єменські повстанці повідомляють, що десятки тисяч осіб вже долучилися до добровільного навчання в тренувальних таборах, в рамках масової мобілізації для участі хуситів у бойових діях у Секторі Газа на підтримку ХАМАСу. Хузам аль-Асад, член політбюро “Ансар Алла”, повідомив, що мобілізація охопила всі регіони, зазначивши, що “десятки тисяч” молодих людей вже пройшли навчання, а деякі завершили […]

Організація Об’єднаних Націй формує історичну угоду щодо регулювання пластикових відходів у світі

На третьому етапі переговорів Організації Об’єднаних Націй щодо укладення першого у світі договору про контроль за пластиковими відходами надійшло понад 500 пропозицій від учасників. Учасники зустрічі, яка проходила в столиці Кенії під назвою INC3, приділили тиждень обговоренням та обміном ідеями і повинні до завершення наступного року укласти угоду з контролю за пластиком, що генерує близько […]