Чому Трамп не відмовиться від підтримки України: аналіз можливих сценаріїв

Згідно з доповіддю американського видання Wall Street Journal, якщо Дональд Трамп знову обійме посаду президента США, ймовірно, він не повністю відмовиться від підтримки України, а навіть може здійснити ескалацію. Зараз Трамп часто висловлює думку, що Україна є обтяженням для Сполучених Штатів і висловлює бажання завершити конфлікт українсько-російський, обіцяючи зробити це за 24 години. За словами політика, це можливо, зокрема, за умови припинення фінансової та військової підтримки Києву. Крім того, Трамп публічно висловлював своє захоплення Володимиром Путіним і відносився зневажливо до Європейського Союзу. Це створює багато неспокою серед тих, хто побоюється, що в разі знову обрання Трамп буде ігнорувати дії Росії чи навіть активно допомагатиме їй.

“Проте, це буде складний крок для Трампа,” – вважає професор історії з Католицького університету Майкл Кіммейдж, який працював у Держдепартаменті США з питань Росії та України з 2014 по 2016 рік.

За його словами, існують підстави вважати, що Трампова риторика стосовно України – це скоріше політичні заяви, аніж стратегічний план дій.

Професор пропонує пригадати передвиборчу кампанію Трампа 2016 року та порівняти її з його фактичними діями у відношенні до Росії та України.

Більшу частину того, що було висловлено під час передвиборчих змагань, він не втілив на посаді президента.

Фактично, з 2017 по 2021 роки, Трамп не здався перед Росією та не визнав анексію Криму. Більше того, він надав Україні смертельну військову допомогу, включаючи протитанкові ракети Javelin.

Також, на думку Майкла Кіммейджа, якби Трамп дійсно бажав відмовитись від підтримки України, йому довелося б протистояти своїй власній партії, яка не завжди підтримує його політику.

Хоча, за словами професора, Трамп зміг вплинути на зовнішню політику Республіканської партії за останні вісім років, республіканці часто висловлювали сумніви щодо його підходу до Росії та України.

“У 2017 році Конгрес, очолюваний Республіканською партією, ввів санкції проти Росії, які Білий дім не підтримував,” – зауважує Кіммейдж. – “І навіть сьогодні серед республіканських законодавців та виборців залишаються значні проукраїнські настрої”.

Експерт вважає, що Трамп дуже уважно стежить за динамікою у своїй партії, а також усвідомлює, наскільки виведення військ з Афганістану вразило популярність Байдена.

“До початку 2025 року Україна, а разом з нею і США, можуть зіткнутися з поразкою у першій великій війні в Європі з 1945 року,” – підкреслює Кіммейдж.

Це, на його думку, стане серйозним ударом по репутації США і може змусити Трампа зіткнутися зі своїм основним політичним й життєвим страхом: провалом.

Отже, в разі перемоги на виборах Трамп може обрати один з двох сценаріїв: конфлікт просто продовжиться, як і раніше, або США ще глибше погрузнуться в нього.

За першим сценарієм, як зазначає Wall Street Journal, Трамп, уникаючи ризику поразки, може продовжити політику адміністрації Байдена стосовно України. Це означатиме відмову від тиску на Київ у справі переговорів та продовження надання різних видів військової допомоги. Щодо відносин із Європейським континентом, згідно з виданням, вони можуть залишитися напруженими, як і під час першого терміну Трампа. Проте, Трамп, більш схильний до співпраці з Східною Європою, обрав Варшаву для свого першого виступу в Європі як президент. Тому у 2025 році, ворожнеча зі стриманою до ризику Німеччиною може привести Трампа до зближення з антиросійською Польщею.

Другий сценарій передбачає ескалацію. Реагуючи на обстановку на полі бою, Трамп може змінити американську стратегію та почати надавати Україні зброю, яку адміністрація Байдена утримувала. Він навіть може дозволити Києву використовувати цю зброю на російській території, що наразі заборонено. Щодо ядерної сфери, Трамп може діяти менш обережно, ніж його попередники, вважає Майкл Кіммейдж, щоб покращити свої переговорні позиції та блефувати.

Проте, є й інша сторона медалі: Трамп може збиратися до ескалації, хоча й не прагнучи її. “Його анархічний стиль комунікації створює ризики, він ріже власну гілку, часто через соціальні мережі. Не здатний виконати обіцянку завершити війну за 24 години, Трамп може підняти ставки, а Путін може відповісти таким же чином”, – зауважує Кіммейдж.

На думку Кіммейджа, вибір, перед яким стоять американські виборці, не полягає в підтримці чи непідтримці України. Це скоріше вибір між двома різними формами підтримки. Перший – передбачуваний і прогнозований. А другий – ситуативний, а отже, такий, що може призвести до ескалації.

Поділитися:

АКТУАЛЬНО

ЦІКАВЕ ЗА ТЕМОЮ
У ФОКУСІ

Шольц про підтримку України без ескалації конфлікту

Нещодавня заява канцлера Німеччини Олафа Шольца під час дебатів у Бундестазі пролила світло на його політику щодо України та зусиль із уникнення ескалації війни. Канцлер наголосив на важливості підтримки України, але з умовою уникнення прямих конфліктних дій з боку Німеччини. Це питання він пообіцяв підняти під час обговорення довіри до уряду в грудні, яке може […]

Міністр юстиції Малюська: Після 21 травня Зеленський залишиться легітимним

Міністр юстиції Денис Малюська висловив думку, що президент України Володимир Зеленський не втратить свою легітимність після закінчення п’ятирічного строку повноважень 21 травня 2024 року. За словами Малюськи, повноваження президента триватимуть до обрання наступного глави держави. Проте, він зауважив, що норми Конституції сформульовано не ідеально, що може створювати підстави для різних тлумачень та “теорій змови”. Малюська […]

Софі Тернер планує повернутися до Великої Британії після складного розлучення з Джо Джонасом

Британська акторка Софі Тернер, відома своєю роллю Санси Старк у популярному серіалі Гра престолів, ухвалила рішення покинути США та повернутися до Великої Британії. Це рішення стало результатом серйозних особистих проблем, пов’язаних з її розлученням з музикантом Джо Джонасом та тривалою судовою тяганиною за опіку над їхніми двома доньками — 4-річною Віллою та 2-річною Дельфіною. Про […]

Манчестер Сіті офіційно оголосив про підписання Омара Мармуша

Футбольний клуб Манчестер Сіті офіційно підтвердив трансфер єгипетського нападника Омара Мармуша з німецького “Айнтрахта”. 25-річний форвард підписав контракт на чотири з половиною роки, який діятиме до літа 2029 року. За даними Transfermarkt, “містяни” заплатили за Мармуша 75 мільйонів євро. Єгипетський футболіст став одним із найдорожчих придбань клубу цієї зими. У поточному сезоні Мармуш демонструє вражаючу […]

Як змінився ринок праці в Україні

В Україні змінилися пріоритети на ринку праці: зросла потреба у працівниках для секторів оборони, виробництва та початкової кар’єри, тоді як попит у готельно-ресторанній сфері та нерухомості суттєво впав. Такі висновки зробили аналітики OLX Робота, проаналізувавши вакансії з квітня 2024 по квітень 2025 року. Найбільше зростання кількості вакансій відзначено у категорії «Служба в Силах оборони» — […]

Нетаньяху висунув Трампа на Нобелівську премію миру

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що висунув Дональда Трампа на Нобелівську премію миру. Про це він особисто повідомив Трампа під час вечері в Білому домі, наголосивши: “Він налагоджує мир просто зараз. В одній країні й одному регіоні за іншим”. Нетаньяху передав Трампу копію листа, направленого до Нобелівського комітету, в якому йдеться про номінацію на премію […]

Пенсійна формула-2025, які нюанси впливають на суму виплат

Розрахунок пенсії в Україні ґрунтується на кількох основних факторах: страховому стажі, середньому заробітку та віці виходу на пенсію. Однак не всі знають, що на остаточну суму виплат впливає ще один чинник — стать майбутнього пенсіонера. Як це працює на практиці у 2025 році? У 2025 році чоловік, який виходить на пенсію у віці 60 років […]

Конгрес провалив голосування за пакет фіндопомоги Ізраїлю без України

У вівторок, 6 лютого, законопроєкт від спікера Палати представників Майка Джонсона щодо надання військової допомоги виключно Ізраїлю не отримав підтримки в Палаті представників Конгресу США. Більшість конгресменів вважають цей документ “політичним трюком”, який не відображає реальний стан справ та не має відношення до права Ізраїлю на самооборону. Законопроєкт, представлений Майком Джонсоном, містив видачу фінансової допомоги […]